TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѓорче слави, Градски парк тагува… (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 09.08.2020

Можеби не толку квалитетно, но сепак супер интересно беше во Ѓорче на скопското дерби меѓу Македонија ЃП и Работнички. Триумф на “лавовите“ од 2:1 и тоа во последните секунди со голот на Ермедин Адем. Значи Ѓорче се радува, Градски парк тагува.

„Лавовски“ крик во последните секунди…и Адем за победа над “романтичарите“

SportMedia - 09.08.2020

МАКЕДОНИЈА ЃП – РАБОТНИЧКИ 2:1 (1:0) Стадион на Чаир. Судија: Јосип Бартон (Скопје). Стрелци: Божиновски 42., Адем 90+2. (МАК), Тодоровски 56. (РАБ). Ж. Картони: Атанасковски (МАК), Шаркоски, Ѓорѓевиќ, Стојкоски, Зука (РАБ).

ФОТО: Адем го покоси „романтичарскиот дух“, Ѓорче ја слави победата на „Лавовите“

Дриблинг - 09.08.2020

Драматично и непредвидливо беше неделното попладне во скопската населба, Ѓорче Петров. Македонија ЃП со победа над градскиот ривал Работнички ја отвори новата сезона во ПМФЛ. Боби Божиновски на сови 39 години уште еднаш докажа дека е незаменлив дел ...

ВИДЕО: Македонија ЃП во последен момент се спаси и славеше над Работнички со 2-1

Sport M - 09.08.2020

Екипата на Македонија Ѓорче Петров во рамки на првото коло од ПФМЛ, во последните минути од натпреварот постигна гол за 2-1 против Ренова и си замина со победа и три освоени бода. Со оглед на тоа што екипата има нов тренер од пред само неколку ...

ВИДЕО: Акција во три потези – Голот на Адем за триумф на „лавовите“ во 92. минута

Екипа - 09.08.2020

Македонија ЃП преку акција во три потези која во 92. минута ја реализираше нововлезениот Ермедин Адем дојдоа до триумф од 2-1 против Работнички во 1. коло од новата сезона во ПМФЛ. Претходно, „лавовите“ поведоа со голот на Боби Божиновски во 40.

ВИДЕО: Македонија ЃП во 93. минута до триумф над Работнички

Gol.mk - 09.08.2020

Македонија Ѓорче Петров на посакуван начин ја отвори Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ), со победа (2-1) над Работнички извојувана во самиот финиш од мечот. „Лавовите“ беа поконкрентен ривал на стартот и нижеа шанси, додека Работнички на ...

Завршени успешните подготовки, „лавовите“ ќе го предизвикаат Работнички

Gol.mk - 09.08.2020

Работнички на Ратко Достаниќ ќе го предизвика тимот на Македонија Ѓорче Петров во првото коло од Првата македонска фудбалска лига. Денес, скопските ривали ќе ја започнат новата етапа, по успешните подготовки кои ги одработеа и позитивни резултати ...

Достаниќ на пресметка со Тасевски: Одиме во Ѓорче Петров со позитивни очекувања

Екипа - 09.08.2020

По пауза од пет месеци, повторно фудбал. На стартот на новата сезона во Првата лига, Работнички го очекува гостување во Ѓорче Петров и дуел со Македонија ЃП. Тренерот Ратко Достаниќ вели дека тимот е подготвен иако се чувствуваат одредени последици ...

Судбина: Тасевски на клупата на “лавовите“ ќе дебитира против “својот“ Работнички!

SportMedia - 09.08.2020

Жикица Тасевски беше промовиран како тренер на Македонија ЃП на 13 март, требаше за два дена да гостува на Арената и да ги води „лавовите“ против Работнички, но првенството се прекина поради Ковид-19.

Достаниќ: Работнички секогаш има големи цели

SportMedia - 09.08.2020

На стартот на новата сезона во Првата лига, Работнички денеска го очекува гостување во Ѓорче Петров и дуел со Македонија ЃП. Тренерот Ратко Достаниќ вели дека тимот е подготвен, иако се чувствуваат одредени последици од долгата пауза поради ...

Достаниќ: Очекувам позитивни мисли, надигрување и поволен резултат

Gol.mk - 09.08.2020

По пауза од пет месеци, повторно се игра фудбал во нашата земхја. На стартот на новата сезона во Првата лига, Работнички го очекува гостување во Ѓорче Петров и дуел со Македонија ЃП. Тренерот Ратко Достаниќ вели дека тимот е подготвен, иако се ...