TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѓоковиќ: Дојдов на Вимблдон за да се вратам на врвот!

Gol.mk - 12.07.2018

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ дојде до полуфиналето на неофицијалното светско првенство во тенис, Вимблдон, откако во четири сета беше подобар од Кеи Нишикори. Тоа беше 14-та победа во 16 меча за Ноле над јапонскиот тенисер. „Чувството е прекрасно.

Вимблдон: Познат терминот за полуфиналето – еве кога ќе го гледаме тенискиот класик!

Спортски - 12.07.2018

Се е спремно за големата пресметка! Новак Ѓоковиќ направи голем успех на овогодинешното издание на Вимблдон со пласманот во полуфиналето. Српскиот тенисер беше подобар од Јапонецот, Кеи Нишикори, а во петок го очекува вистински тениски класик – меч ...

Надал призна: Натпреварите со Ѓоковиќ секогаш се…

Точка - 12.07.2018

Во своето прво полуфинале на Вимблдон по 2011 година шпанскиот тенисер, Рафаел Надал ќе се соочи со Србинот, Новак Ѓоковиќ кој полека ја крева својата форма. Надал во тежок натпревар во три сета го совлада Хуан Мартин Дел Потро и со тоа закажа ...

Судир на титаните на Вимблдон: Финале пред финалето

Кајгана - 12.07.2018

Бранителот на титулата во Вимблдон, Роџер Федерер, неочекувано го заврши своето учество уште во четвртфиналето, после маратонски дуел во кој славеше Кевин Андресон. Но, во истиот ден тенискиот свет и се израдува на веста дека веќе во следната рунда, ...

ВИДЕО: Надал сакаше да спаси топка и заврши во скутот на една бабичка

Gol.mk - 12.07.2018

Рафаел Надал обезбеди место во полуфиналето на Вимблдoн, откако по голема битка и пет сета го елиминира Аргентинецот, Хуан Мартин Дел Потро . Надал и на вчерашниот натпревар уште еднаш ја покажа својата пожртвуваност за секое топче, а тоа го ...

Надал скокна на трибината и предизвика општ хаос (Видео)

Вечер - 12.07.2018

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се пласираше во полуфиналето на грен слем турнирот Вимблдон, откако славеше над Хуан Мартин дел Потро со 7:5, 6:7, 4:6, 6:4, 6:4. Но, еден мал инцидент го одбележа овој натпревар.

Изнер ја комплетира листата полуфиналисти на Вимблдон

Канал5 - 12.07.2018

Американскиот тенисер Џон Изнер е последниот полуфиналист на Грен слемот Вимблдон, откако синоќа го победи Милош Раониќ од Канада со 3:1, по сетови 6:7, 7:6, 6:4 и 6:3. Изнер кој е деветти носител на турнирот з апротивник во полуфиналната пресметка ...

Затоа тенисот е џентлменски спорт: Дел Потро се испружи на тревата, Надал со еден гест ја воодушеви и ја крена на нозе ...

Дерби - 12.07.2018

Рафаел Надал по голема борба која траеше скоро пет часа успеа да слави над Хуан Мартин Дел Потро и да обезбеди полуфинале на Вимблдон каде ќе се соочи со стариот и добар ривал Новак Ѓоковиќ.

Надал по епска битка со Дел Потро закажа полуфинале со Ѓоковиќ

МКД - 11.07.2018

Љубителите на тенисот ќе имаат прилика да гледаат нова голема пресметка помеѓу Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал откако Шпанецот по епска битка триумфираше над Хуан Мартин Дел Потро Рафаел Надал за прв пат по 2011 ќе игра полуфинале на Вимблдон и тоа ...

Федерер испадна, но полуфиналето на Вимблдон носи спектакл

Спортклуб - 11.07.2018

Роџер Федерер ги разочара своите фанови откако испадна од Кевин Андерсон во четвртфиналето на Вимблдон иако имаше водство од 2:0. Сепак, неофицијалното светско првенство во тенис во своето полуфинале ќе донесе спектакл бидејќи се среќаваат Рафаел ...

Надал го „преживеа“ маратонот со Дел Потро и си закажа мега пресметка со Ѓоковиќ

Дерби - 11.07.2018

Рафаел Надал е последниот полуфиналист на Вимблдон, откако во исклучително интересен и воздбудлив меч кој траеше речиси пет часа успеа да го скрши отпорот на извонредниот Хуан Мартин Дел Потро.

Вимблдон: Надал со пресврт закажа полуфинале против Ѓоковиќ

Спортски - 11.07.2018

Актуелниот тенисер број еден на АТП листата, Рафаел Надал го совлада Хуан Мартин Дел Потро после пет одиграни сетови. После скоро пет часа игра Надал беше подобар со резултат 7:5, 6:7 (7), 4:6, 6:4, 6:4.

Надал го мина Дел Потро по речиси пет часа и закажа дуел со Ѓоковиќ

Sport 1 - 11.07.2018

Рафаел Надал се пласираше во полуфиналето на Вимблдон прв пат по 2011 година, откако во пет сета до совлада Хуан Мартин дел Потро. Двократниот шампион на англиската трева славеше со 7-5, 6-7, 4-6, 6-4 и 6-4.

Надал се издигна над Дел Потро и обезбеди место во полуфиналето на Вимблдон

Gol.mk - 11.07.2018

Шпанецот Рафаел Надал обезбеди место во полуфиналето на Вимблдон, откако по тешка битка и пет сета го совлада Хуан Мартин Дел Потро со 3-2 (7-5, 5-7/7, 4-6, 6-4, 6-4). Шпанскиот тенисер подобро го отвори мечот, го направи едиствениот брејк во 12.

Надал закажа мега-дуел со Ѓоковиќ

Екипа - 11.07.2018

Рафаел Надал дефинитивно ќе ја зголеми предноста на врвот на АТП-листата во однос на Роџер Федерер, откако Швајцарецот денеска испадна во четвртфиналето на Вимблдон, додека шпанскиот ас по голема битка против Хуан Мартин дел Потро сепак успеа да ...

КЛАСИКА ПО 52. ПАТ: Надал закажа дуел со Ѓоковиќ! (Видео)

SportMedia - 11.07.2018

Шпанскиот тенисер се наоѓа на два чекори од нов трофеј на Грен слем турнирот. Рафаел Надал денеска со резултат 3:2 по сетови 7:5, 6:7, 4:6, 6:4, 6:4) во полуфиналето го елиминираше Хуан Мартин дел Потро.

Надал го доби Делпо, следува мега-полуфинале со Ѓоковиќ!

TopSport - 11.07.2018

Рафаел Надал ја избегна судбината на својот вечен ривал, Роџер Федерер и го совлада Хуан Мартин дел Потро во драматични пет сета со 7:5/6:7(9)/4:6/6:4/6:4 за да се пласира во полуфиналето на Вимблдон, каде што го чека уште еден стар „познаник“, ...

Федерер ќе го гледа финалето на СП, доживеа сензационална елиминација од Андерсон!

МКД - 11.07.2018

Кевин Андерсон од Јужна Африка приреди големо изненадување на Вимблдон откако се врати од два сета негатива и славеше над првиот носител Роџер Федерер Роџер Федерер наместо во недела да брка рекордна девета титула во „Ол Ингланд клаб“ ќе го гледа ...

Андерсон спаси меч-топка и го елиминираше Федерер со голем пресврт

А1 On - 11.07.2018

Осумкратниот шампион на „Вимблдон“, Роџер Федерер, беше елиминиран во четвртфиналето на Гренд слем турнирот во Лондон. Минатогодишниот шампион загуби од 6:2, 7:6 (5), 5:7, 4:6, 11:13 од Кевин Андерсон (Јужна Африка) по 4 часа и 14 минути игра, во ...

И самиот Федерер е изненаден од поразот

TopSport - 11.07.2018

Роџер Федерер признава дека и самиот се изненадил што загубил во пет сета од Кевин Андерсон во четврт-финалето на Вимблдон. 36-годишниот Швајцарец имаше меч-поен за да го добие мечот во три сета, но потоа беше „извлечкан“ во меч од 4 часа, кој го ...

Невидена сцена на Вимблдон: Ѓоковиќ сакаше да го гаѓа главниот судија со топче (Видео)

Дерби - 11.07.2018

Новак Ѓоковиќ прв успеа да го завери билетот за полуфиналето на Вимблдон, а без разлика на тоа што играта на Србинот делуваше импресивна во послдните два сета, сепак поранешниот светски рекет број еден имаше доста нервозни моменти и караници со ...

Шок во Британија: Федерер елиминиран од Вимблдон

СуперСпорт - 11.07.2018

Вистинска сензација приреди Кевин Андерсон кој во четвртфиналето на Вимблдон го елиминираше првиот носител Роџер Федерер и тоа откако имаше 2:0 негатива по сетови. Швајцарецот кој е бранител на титулата имаше 2:0 по сетови и меч топка на 5:4 во ...

НЕЗАПАМТЕН ШОК за Федерер: Имаше 2-0 во сетови, меч топка, па остан без полуфинале

Спортклуб - 11.07.2018

Еден од најдобрите тенисери на денешницата, Роџер Федерер денес во 1/4 финалето на Вимблдон доживеа тежок шок. Сензацијата на денот се вика Кевин Андерсон кој го совлада Швајцарецот и се избори за полуфинале.

Каков шок: Федерер прокоцка 2-0 и испадна од Вимблдон

Екипа - 11.07.2018

Роџер Федерер сосема неочекувано го заврши својот настап на Вимблдон во четвртфиналето, откако попладнево по огромна битка што траеше повеќе од четири часа загуби од Кевин Андерсон со 2-3 во сетови.

Вимблдон ќе добие нов шампион, Федерер елиминиран во 1/4-финалето

Сител - 11.07.2018

Бранителот на трофејот од минатата година Роџер Федерер е елиминиран во четвртфиналната рунда. Во неверојатен меч против Кеви Андерсо, кој траеше 4 часа и 15 минути, а во кој Швајцарецот имаше водство од 2:0 во сетови, Јужноафриканецот комплетно ...

Ѓоковиќ во полуфинале на Вимблдон за прв пат по 2015

МКД - 11.07.2018

Новак Ѓоковиќ е прв полуфиналист на Вимблдон откако попладнево со 3-1 во сетови славеше над Кеи Нишикори. Трикратниот шампион на „Ол Ингленд клаб“, Новак Ѓоковиќ се пласираше помеѓу четритеи најдобри откако попладнево триумфираше над Кеи Нишикори на ...

Федерер не искористи меч топка, па доживеа пораз од Андерсон

Дерби - 11.07.2018

Рожер Федерер го заврши настапот на Вимблдон во четвртфиналето, каде загуби од Кевин Андерсон со голем пресврт и 3:2 во сетови во корист на тенисерот од Јужна Африка. Швајцарецот започна фуриозно, го доби првиот сет со 6:2, во вториот беше поуспешен ...

Федерер на колена: Андерсон го надигра „најголемиот“ за полуфинале на Вимблдон

Gol.mk - 11.07.2018

Заврши сонот на најдобриот тенисер на планетата Роџер Федерер за деветта титула на неофицијалното светско првенство во тенис. Швајцарецот на „Олд Ингланд Клуб“ немаше загубено сет, но денес целосно потфрли и заслужено беше елиминиран од секогаш ...

СЕНЗАЦИЈА на Вимблдон: Федерер водеше 2:0 и имаше меч топка и – изгуби!

Спортски - 11.07.2018

Кевин Андресон направи голема изненадување, може да се каже и сензација во четвртфиналето на Вимблдон. Андерсон го исфрли првиот фаворит за освојување на титулата на Вимблдон, Роџер Федерер.

Ѓоковиќ како некогаш – ќе игра полуфинале на Вимблдон, падна Нишикори

Спортклуб - 11.07.2018

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ потсети на добрите стари денови откако попладнево се избори за полуфинален на Вимблодн. Во 1/4 финалето Србинот беше подобар од Јапонецот Кеи Нишикори со 3-1 во сетови.

Ѓоковиќ преку Нишикори до полуфинале на „Вимблдон“

А1 On - 11.07.2018

Носителот на 12 Гренд-слем титули, Новак Ѓоковиќ (Србија) повторно покажа дека ја враќа својата најдобра форма и го елиминираше Кеј Нишикори (Јапонија) со 6:3, 3:6, 6:2, 6:2 за два часа и 38 минути игра.

Вимблдон: Нишикори елиминиран, Ѓоковиќ во полуфиналето

Спортски - 11.07.2018

Српскиот тенисер продолжува со победите на Вимблдон, денес го совлада Јапонецот за влез во полуфиналето. Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ се пласираше во полуфиналето на Вимблдон откако денес го совлада Кеи Нишикори со 3:1 во сетови (6:3, ...

Прв до полуфинален билет на Вимблдон: Нишикори „падна“ пред Ѓоковиќ

Дерби - 11.07.2018

Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ е првиот полуфиналист на третиот грен слем турнир за оваа сезона Вимблдон. Ѓоковиќ во денешната битка на „Ол Ингланд Клаб“ го победи Кеи Нишикори со 3-1 во сетови со 6-3, 3-6, 6-2 и 6-2.

По 2016 прво полуфинале за Ѓоковиќ, со атомски тенис го „среди“ Нишикори

Gol.mk - 11.07.2018

Некогашниот најдобар тенисер на светот Новак Ѓоковиќ продолжува со одличните игри на Вимблдон, откако без многу мака успеа да обезбеди место меѓу четирите најдобри на „Олд Ингланд Клуб“. За првиот српски рекет ова е прво Грен слем полуфинале по ...

Ѓоковиќ прв до полуфинален билет

Екипа - 11.07.2018

Новак Ѓоковиќ е првиот полуфиналист на Вимблдон откако српскиот тенисер успеа да триумфира над Кеи Нишикори со 3-1 во сетови. Тој влезе во мечот со убедливи 13-2 во досегашниот дуел против ривалот од Јапонија, по што на централниот терен повторно ја ...

ШОК на ВИМБЛДОН: Федерер испадна, Андерсон се врати од 0:2!

SportMedia - 11.07.2018

Швајцарскиот тенисер не успеа да се пласира во полуфиналето на Грен слем турнирот, по 13. пат во богатата кариера. Иако Роџер Федерер водеше по сетови со 2:0 (6:2, 7:6), Кевин Андерсон собра сили и приреди голем пресврт освојувајќи ги останатите три ...

Ѓоковиќ игра како некогаш - полуфинале на Вимблдон!

Sport 1 - 11.07.2018

Поранешниот рекет број еден, Новак Ѓоковиќ, го совлада Јапонецот Кеи Нишикори со 3-1 во сетови во четвртфиналето на Вимблдон и се пласираше во полуфиналето. Ѓоковиќ го совлада јапонскиот тенисер по два часа и 38 минути борба со 6-3, 3-6, 6-2, 6-2.

Шок на „Вимблдон“: Андерсон го победи Федерер по пресврт и 13:11 во петтиот сет

Стандард - 11.07.2018

Кралот на трева, Роџер Федерер е елиминиран од „Вимблдон“! Кевин Андерсон е името на тенисерот кој успеа да го стори она што неколкумина го имаат направено – да го поразат Маестро на терените на „Ол Ингланд клуб“.

Каков шок! Кевин Андерсон го „уништи“ Федерер во маратонски меч

TopSport - 11.07.2018

Јужноафриканецот Кевин Андерсон ја забележа најголемата победа во кариерата, совладувајќи го Роџер Федерер со 2:6/6:7(5)/7:5/6:4/13:11 и прекинувајќи ја неверојатната низа на Швајцарецот во уште поневеројатен меч на „Теренот број 1“ на Вимблдон.

Ѓоковиќ се пласираше во полуфинале на „Вимблдон“

Н.Македонија - 11.07.2018

Носителот на 12 Гренд-слем титули, Новак Ѓоковиќ (Србија) повторно покажа дека ја враќа својата најдобра форма и го елиминираше Кеј Нишикори (Јапонија) со 6:3, 3:6, 6:2, 6:2 за два часа и 38 минути ...

Прво гренд слем полу-финале за Ѓоковиќ уште од 2016 година

TopSport - 11.07.2018

Новак Ѓоковиќ избори пласман во полу-финалето на Вимблдон. Спрскиот тенисер славеше над Кеи Нишикори со 3:1 (6:3, 3:6, 6:2, 6:2), за нешто повеќе од два и пол часа игра. Ѓоковиќ ја забележа 14.победа во меѓусебните дуели со Нишикори и воедно се ...

„Вимблдон“ попушта во судирот со Мундијалот во Русија

Н.Македонија - 11.07.2018

Организаторите на тенискиот гранслем-турнир „Вимблдон“ нема да го менуваат времето на одигрување на финалето во машка конкуренција, и покрај тоа што предвидениот термин е во судир со завршниот меч на Светското првенство во Русија, но ќе им дозволат ...

Бекер: Ѓоковиќ игра во препознатливата форма

А1 On - 10.07.2018

Легендарниот тенисер Борис Бекер смета дека Новак Ѓоковиќ игра во препознатливата форма и повторно ужива во тенисот, а поради тоа може далеку да стигне на Вимблдон. Најдобриот српски тенисер веќе втора седмица се натпреварува на турнирот и заедно со ...

Изнер, Надал, Андерсон и Ѓоковиќ во полуфиналето на Вимблдон

+инфо - 12.07.2018

Американскиот тенисер Џон Изнер е последниот полуфиналист на Грен слемот Вимблдон, откако синоќа го победи Милош Раониќ од Канада со 3:1, по сетови 6:7, 7:6, 6:4 и 6:3. Изнер кој е деветти носител на турнирот з апротивник во полуфиналната пресметка ...

Надал го доби Делпо, следува мега-полуфинале со Ѓоковиќ!

Макфакс - 11.07.2018

Рафаел Надал ја избегна судбината на својот вечен ривал, Роџер Федерер и го совлада Хуан Мартин дел Потро во драматични пет сета со 7:5/6:7(9)/4:6/6:4/6:4 за да се пласира во полуфиналето на Вимблдон, каде што го чека уште еден стар „познаник“, ...

Андерсон спаси меч-топка и го елиминираше Федерер по голем пресврт

Кајгана - 11.07.2018

Лондон, 11 јули 2018 (МИА) - Осумкратниот шампион на „Вимблдон“, Роџер Федерер, беше елиминиран во четвртфиналето на Гренд слем турнирот во Лондон. Минатогодишниот шампион загуби од 6:2, 7:6 (5), 5:7, 4:6, 11:13 од Кевин Андерсон (Јужна Африка) по 4 ...

Кевин Андерсон го спакува Роже Федерер

Вечер - 11.07.2018

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер е елиминиран во четвртфиналето на Вимблдон, откако по четири часа игра загуби од Јужноафтиканецот Кевин Андерсон со 3:2 во сетови. Швајцарецот играше беспрекорно во досегашниот дел од турнирот, а кога поведе со 2-0 ...

Федерер шокиран: Водеше 2-0, имаше меч топка и загуби од Андерсон!

Sport 1 - 11.07.2018

Кевин Андерсон, тенисерот од Јужна Африка, направи вистинска сензација совладувајќи го актуелниот шампион на Вимблдон, Роџер Федерер со 3-2, и тоа по комплетен пресврт. Минатогодишниот победник на „Вимблдон" во Лондон е елиминиран во дуел кој што ...

Ѓоковиќ преку Нишикори до полуфинале на „Вимблдон“

Локално - 11.07.2018

Носителот на 12 Гренд-слем титули, Новак Ѓоковиќ (Србија) повторно покажа дека ја враќа својата најдобра форма и го елиминираше Кеј Нишикори (Јапонија) со 6:3, 3:6, 6:2, 6:2 за два часа и 38 минути игра.

Каков шок! Кевин Андерсон го „уништи“ Федерер во маратонски меч

Макфакс - 11.07.2018

Јужноафриканецот Кевин Андерсон ја забележа најголемата победа во кариерата, совладувајќи го Роџер Федерер со 2:6/6:7(5)/7:5/6:4/13:11 и прекинувајќи ја неверојатната низа на Швајцарецот во уште поневеројатен меч на „Теренот број 1“ на Вимблдон.