TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Села ги обвини ДУИ за изборни манипулации во Струга

Телма - 17.10.2017

Лидерот на Алијанса на Албанците Зијадин Села, ќе поднесе приговор до ДИК за изборите во Струга. Тврди дека Рамиз Мерко од ДУИ, воопшто и не поминал во вториот круг и дека таму е извршена манипулација со гласовите.

Во вториот круг Беса и Алијансата за Албанците ќе одат заедно против кандидатите на ДУИ

МКД - 17.10.2017

Ќе го побарам Села за да разговараме за можноста за соработка во вториот круг за да ги максимизираме резултатите, изјави денеска Билал Касами, претседателот на движењето Беса. Веќе имало и средба на лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, со ...

СДСМ ќе биде неутрална во битката меѓу Села и Мерко во Струга

Фокус - 17.10.2017

СДСМ нема да заземе страна во вториот круг на локалните избори во Струга, каде ќе се судрат кандидатите за градоначалници на владините коалициски партнери Алијансата за Албанците и ДУИ – Зијадин Села и Рамиз Мерко, велат за Фокус високи партиски ...

Касами ќе договара соработка со Села за вториот круг од изборите

А1 On - 17.10.2017

Претседателот на БЕСА Билал Касами денеска изјави дека ќе иницира разговори со првиот човек на Алијанса за Албанците Зијадин Села за можна коалиција и соработка во вториот круг на локалните избори.

Таравари ќе добие поддршка од БЕСА во Гостивар, двете партии продолжуваат заедно

Фокус - 17.10.2017

Алијансата за Албанците влезе во преговори со БЕСА за поддршка во вториот круг од локалните избори. Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, со својот кандидат за градоначалник во Гостивар, Арбен Таравари, седнаа на кафе со лидерот на БЕСА, ...

Средби: Рама – Ахмети, Касами и Села

24 Вести - 17.10.2017

Претседателот на Демократската унија за евроинтеграција, Али Ахмети денеска по средбата со претседателот на Албанија Еди Рама изјави дека разговарале за актуелните политички случувања во Македонија и за можностите за идна соработка.

Касами: Ќе го барам Села да разговараме за соработка во вториот круг на изборите

Фокус - 17.10.2017

Биљал Касами, претседател на БЕСА, посочи дека денеска треба да разговара со Зијадин Села, предводник на Алијансата за Албанците, за можна коалиција и соработка во вториот круг на локалните избори.

Села го обвинува Мерко за изборни манипулации во Струга

+инфо - 17.10.2017

Во Струга се случи сценариото што го слушнавме за локалните избори во 2013 година, изјави денеска Зијадин Села. Лидерот на Алијанса на Албанците Зијадин Села и премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска, на маргините од „Самит 100“, во Скопје, ...

Касами ќе бара сојузник во Зијадин Села

Фактор - 17.10.2017

Биљал Касами, претседателот на движењето БЕСА, посочи дека денеска треба да разговара со Зијадин Села, предводникот на Алијансата за Албанците, за можна коалиција и соработка во вториот круг на локалните избори таму каде има простор за заемна ...

ВИДЕО: 360˚ Како помина изборниот ден во Тетово – Арифи и Касами одат во вториот круг

Либертас - 17.10.2017

Во седиштето на ДУИ во Мала Речица синоќа беше еуфорично. Се славеше бидејќи партијата успеала да врати дел од изгубените гласови на минатогодишните парламентарни избори. За Теута Арифи, која се бори за втор мандат како градоначалник на Тетово, ...

Беса и ДПА со поплаки, ДУИ и Алијанса за Албанците ги прифатија резултатите

ТВ21 - 16.10.2017

По објавувањето на првичните резултати од локалните избори, политичките партии со свој став околу изборниот процес. Потпретседателот на ДПА, Бардиљ Даути, денеска истакна дека на овие избори излегле сами против сите партии и дека тоа е причината за ...

Во вториот круг Беса и Алијансата за Албанците ќе одат заедно против кандидатите на ДУИ

Поглед - 17.10.2017

Ќе го побарам Села за да разговараме за можноста за соработка во вториот круг за да ги максимизираме резултатите, изјави денеска Билал Касами, претседателот на движењето Беса. Веќе имало и средба на лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, со ...

Касами ќе договара соработка со Села за вториот круг од изборите

+инфо - 17.10.2017

Можностите за соработка е во оние општини каде што одиме во вториот круг за да го максимизираме резултатот, рече Касами. Претседателот на БЕСА Билал Касами денеска изјави дека ќе иницира разговори со првиот човек на Алијанса за Албанците Зијадин ...

Касами и Села договараат взаемна поддршка за вториот круг на изборите

Макфакс - 17.10.2017

„Ќе го побарам Села за да разговараме за можноста за соработка во вториот круг за да ги максимизираме резултатите“, најави Биљал Касами, претседателот на движењето Беса. Касами по средбата со албанскиот премиер Еди Рама во Скопје рече денеска треба ...

Села обвини дека Мерко со манипулации влегол во вториот круг од изборите во Струга

А1 On - 17.10.2017

Лидерот на Алијанса на Албанците Зијадин Села и премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска, на маргините од „Самит 100“, во Скопје, разговарале за политичката ситуација во Макеоднија и за штотуку завршениот прв круг од локалните избори.

ДПА: Резултатот за нас е солиден и ние ќе продолжиме да се бориме

+инфо - 16.10.2017

Резултатот, според ДПА, е солиден и велат дека ќе продолжат да се борат за овие вредности кои ја афирмираат албанската кауза. Благодарност до сите кои го дадоа својот глас за Демократската партија на Албанците, а кои се околу 22.000 илјади гласачи ...

Бејта и Таравари во Гостивар изедначени влегуваат во вториот изборен круг

МКД - 16.10.2017

Кандидатот за градоначалник на Гостивар од Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, во првиот круг од локалните избори е зад неговиот противкандидат, актуелниот градоначалник од ДУИ, Невзат Бејта.

Арбен Таравари губи во првиот круг, Бејта води во Гостивар

Макфакс - 16.10.2017

Кандидатот за градоначалник на Гостивар од „Алијанса за Албанците“, Арбен Таравари, губи од неговиот противкандидат од ДУИ, Невзат Бејта. Според првичните неофицијални резултати објавени на веб-страницата на Джравната изборна комисија, од 100 отсто ...

Во вториот круг во трката за градоначалничката функција во Струга се Мерко и Села

OhridNews - 16.10.2017

Во вториот круг од локалните избори, во општина Струга за градоначалничката функција ќе се тркаат кандидатот за градоначалник од Алијансата на Албанците, Зиадин Села, со освоени 9.289 гласа или 30.24% и Рамиз Мерко од ДУИ со освоени 7.916 гласа или ...

Обновено: СДСМ 11, ВМРО ДПМНЕ 10, (ДУИ, БЕСА, Алијанса за Албанците) 2 советника

OhridNews - 16.10.2017

Ден по одржувањето на локалните избори, започнаа и калкулациите за тоа како ќе изгледа составот на новиот совет на општина Охрид. Според првичните неофицијални информации на Државната изборна комисија, во советничките столчиња на охридскиот совет ќе ...

(Фото) Таравари во тесно: Битката за Гостивар допрва следи

еМагазин - 16.10.2017

Кој ќе биде градоначалник во Гостивар ќе се знае во вториот круг. За сега води кандидатот на ДУИ и актуелен градоначалник, Невзат Бејта со 35,5% од гласовите, а позади него е актуелниот министер за здравство, кадар на Алијансата за Албанците, Арбен ...

Алијанса за Албанците - Изборите поминаа добро, со помали неправилности

Р.С.Европа - 16.10.2017

Шефот на изборниот штаб на Алијансата за Албанците, Елми Азири, изјави дека денешните избори поминале добро, со помали неправилности, што не го загрозиле изборниот процес. Додаде дека резултатите ја поставиле Алијансата за Албанците како втора ...

Во Гостивар и ДУИ и Алијансата за Албанците прогласија победа

МКД - 15.10.2017

Двете партии на Албанците во Македонија, ДУИ и Алијансата за Албанците прогласија победа во Гостивар. Нивни кандидати се Невзат Бејта, досегашниот градоначалник и Арбен Таравари. ДУИ објави дека во Кичево и Пласница веќе се победници.

Алијанса за Албанците: Изборите поминаа добро, со помали неправилности

Канал5 - 15.10.2017

Шефот на изборен штаб на Алијанса за Албанците Елми Азири изјави дека денешните избори поминале добро, со помали неправилности, што не го загрозиле изборниот процес, Додаде дека резултатите ја поставиле Алијансата за Албанците како втора политичка ...

Во Дебар во втор круг ДУИ и Алијансата на Албанците

А1 On - 15.10.2017

Дебарчани новиот градоначалник ќе го бираат во вториот круг, што ќе се одржи на 29 октомври. Според изборните штабови на кандидатите во вториот круг одат кандидатот на ДУИ, Ружди Љата, кој на оваа функција беше и во изминатите четири години и Арбен ...

Таравари за „Фокус“: Засега водам со близу 1.000 гласови

Фокус - 15.10.2017

Министерот за здравство, но и кандидат за градоначалник на Гостивар од Алијансата за Албанците, Арбен Таравари во изјава за „Фокус“ потврди дека води во прв круг со близу 1.000 гласови пред неговиот против кандидат од ДУИ, Невзат Бејта.

ВИДЕО: Бејта заигра оро среде Гостивар, славејќи победа на локалните избори

Фокус - 16.10.2017

Градоначалникот на Гостивар, Невзат Бејта, заигра оро во центарот на градот, славејќи победа на локалните избори. Негов најсериозен противкандидат беше Арбен Таравари од Алијансата на Албанците, кој, исто така, слави победа во овој ...

ВИДЕО: Симпатизерите на Таравари прославуваат победа на улиците на Гостивар

А1 On - 15.10.2017

Кандидатот за градоначалник на Гостивар од Алијансата за Албанците, Арбен Таравари прославува победа на локалните избори во Гостивар. Симпатизерите на поранешниот министер за здравство низ улиците на градот со пеење ја прославуваат ...

Алијансата на Албанците прогласи победа во прв круг Струга и Гостивар...

Н.Македонија - 15.10.2017

Алијансата на Албанците прогласи победа во прв круг Струга и Гостивар Според извори од Алијанса за Албанците на Зијадин Села нивните претставници се победници во во првиот круг во Струга и Гостивар, а во втор круг влегуваат во Боговиње, Врапчиште и ...

Тесна трка во Тетово, Арифи и Касами одат во втор круг

Фактор - 15.10.2017

Според првично обработените резултати од помал процент на гласачките места во Тетово во предност е Теута Арифи која а актуелен градоначалник на општина Тетово и кандидат на ДУИ со 1856 гласови.

Таравари води во Гостивар, битката докрај неизвесна

Фактор - 15.10.2017

Според првичните неофицијални информации од партискиот штаб на Алијанса за Албанците нивниот кандидат Арбен Таравари води во битката за општина Гостивар и има повеќе гласови во однос на Невзат Бејта кој е актуелен градоначалник и кандидат на ДУИ.

(ВИДЕО) Еуфорија во Струга, Села слави победа

Фактор - 15.10.2017

Кандидатот за градоначалник на Струга, Зијадин Села, од „Алијанса на Албанците“, веќе почна да ја прославува победата. Според оваа партија, Села е во водство пред неговите противкандидати.

Алијансата на Албанците прогласи победа во прв круг Струга и Гостивар

Курир - 15.10.2017

Од Алијансата за Албанците најавија дека за половина час во седиштето на партијата во Тетово ќе одржат и прес-конференција со подетални информации. ...

Касами ќе договара соработка со Села за вториот круг од изборите

Курир - 17.10.2017

– Денес, исто така, ќе комуницирам со лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, да ги започнеме разговорите и да ги конкретизираме можностите за соработка, во сите оние општини каде што одиме во вториот круг за да го максимизираме ...

Касами и Села договараат соработка за вториот круг на изборите

Точка - 17.10.2017

„Ќе го побарам Села за да разговараме за можноста за соработка во вториот круг за да ги максимизираме резултатите“, најави Биљал Касами, претседателот на движењето Беса. Касами по средбата со албанскиот премиер Еди Рама во Скопје рече денеска треба ...

Села обвини дека Мерко со манипулации влегол во вториот круг од изборите во Струга

Слободен Печат - 17.10.2017

Лидерот на Алијанса на Албанците Зијадин Села и премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска, на маргините од „Самит 100“, во Скопје, разговарале за политичката ситуација во Макеоднија и за штотуку завршениот прв круг од локалните избори.

ДПА: Резултатот за нас е солиден и ние ќе продолжиме да се бориме

А1 On - 16.10.2017

Благодарност до сите кои го дадоа својот глас за Демократската Партија на Албанците, а кои се околу 22.000 илјади гласачи на републичко ниво, и кои со нивниот глас ја одржуваат ова идеја и определба, изјави на денешната прес-конференција ...

Таравари губи во првиот круг во Гостивар, Бејта во водство

Кајгана - 16.10.2017

Кандидатот за градоначалник на Гостивар од „Алијанса за Албанците“, Арбен Таравари, губи од неговиот противкандидат од ДУИ, Невзат Бејта. Според првичните неофицијални резултати објавени на веб-страницата на Државната изборна комисија, од 100 отсто ...

Алијанса за Албанците: Изборите поминаа добро, со помали неправилности

А1 On - 15.10.2017

Шефот на изборен штаб на Алијанса за Албанците Елми Азири изјави дека денешните избори поминале добро, со помали неправилности, што не го загрозиле изборниот процес, Додаде дека резултатите ја поставиле Алијансата за Албанците како втора политичка ...

Во Дебар во втор круг ДУИ и Алијансата на Албанците

24 Вести - 15.10.2017

Дебарчани новиот градоначалник ќе го бираат во вториот круг, што ќе се одржи на 29 октомври. Според изборните штабови на кандидатите во вториот круг одат кандидатот на ДУИ, Ружди Љата, кој на оваа функција беше и во изминатите четири години и Арбен ...

Таравари слави победа во Гостивар

Макфакс - 15.10.2017

Кандидатот за градоначалник на Гостивар од Алијансата за Албанците, Арбен Таравари прославува победа на локалните избори во Гостивар. Симпатизерите на поранешниот министер за здравство низ улиците на градот со пеење ја прославуваат победата.

Алијансата на Албанците прогласи победа во прв круг Струга и Гостивар

+инфо - 15.10.2017

Алијансата во втор круг влегуваат во Боговиње, Врапчиште и Арачиново и најверојатно во Дебар. Според извори од Алијанса за Албанците на Зијадин Села нивните претставници се победници во во првиот круг во Струга и Гостивар, а во втор круг влегуваат ...

Касами ќе договара соработка со Села за вториот круг од изборите ...

Н.Македонија - 17.10.2017

Касами ќе договара соработка со Села за вториот круг од изборите Претседателот на БЕСА Билал Касами денеска изјави дека ќе иницира разговори со првиот човек на Алијанса за Албанците Зијадин Села за можна коалиција и соработка во вториот круг на ...