TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нов рекорд на бројот на новозаразени во Шведска

Макфакс - 28.10.2020

Шведска, чијашто либерална стратегија за пандемијата привлече глобално внимание, регистрираше 1.980 нови случаи на коронавирус на 27 октомври, најголем број од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците на шведската агенција за јавно здравје.

Нов рекорд на бројот на новозаразени во Шведска

МКД - 28.10.2020

Шведска, чијашто либерална стратегија во борбата против пандемијата привлече глобално внимание, регистрираше 1.980 нови случаи на коронавирус на 27 октомври, најголем број од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците на шведската агенција за ...

Нов рекорден број новозаразени во Шведска, сеуште маските не се задолжителни

Канал5 - 28.10.2020

Шведска, чијашто либерална стратегија против пандемијата привлече глобално внимание, регистрира 1980 нови случаи на коронавирус, најголем број од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците на шведската агенција за јавно здравје.

АЛАРМОТ Е ВКЛУЧЕН: Во Албанија рекорд од новозаразени со Ковид-19, подготвена трета ковид болница

Курир - 28.10.2020

Во последното деноноќие, во Албанија регистран е негативен рекорд од 311 новозаразени со Ковид-19 од 1.397 тестирани, што е 22,2 отсто од тестираните, јави дописничката на МИА од Тирана. И понатаму Тирана е главното жариште на болеста, каде се 100 ...

И во Шведска рекорден број на новозаразени

Вечер Прес - 28.10.2020

Во Шведска се регистрирани 1.980 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најмногу од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците на Министерството за здравство. Здравствените експерти, сепак, посочуваат дека на врвот на ...

Во Србија рекордни 1328 новозаразени,петмина починати

Канал5 - 28.10.2020

Во последните 24 часа, 9690 лица биле тестирани на коронавирус во Србија, а 1328 биле позитивни, што е нов рекорд, додека пет лица починале. Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут“, има 39 пациенти на ...

И Шведска руши рекорди со новозаразените

Слободен Печат - 28.10.2020

Шведска, чија либерална стратегија во борбата со пандемијата го привлече вниманието на светската јавност, регистрираше 1980 нови случаи на коронавирус на 27. октомври, што е највисок број од почетокот на пандемиајта, покажаа податоците на шведската ...

Маркоски: Зошто и како некој дозволи тестовите да се движат од 30 до 100 евра, а понекогаш во итни случаи и по 200 ...

Локално - 28.10.2020

На денешната прес-конференција д-р Вело Маркоски од ИК на ВМРО-ДПМНЕ, соопшти дека е загрижен од стапката на смртност од Ковид-19 во земјава. „Загрижени сме како и сите граѓани за големата смртност, хаотичните мерки и немањето на стратегија за ...

Нов рекорден број на новозаразени во Шведска

Локално - 28.10.2020

Шведска, чијашто либерална стратегија за борба против пандемијата привлече глобално внимание, регистрираше 1.980 нови случаи на коронавирус на 27 октомври, најголем број од почетокот на пандемијата, покажаа податоците на шведската агенција за јавно ...

Во Романија рекордни над 5000 нови случаи на коронавирус

Слободен Печат - 28.10.2020

Во Романија, во последните 24 часа уште 5.343 лица се позитивни на коронавирус, додека 107 лица починаа, објавено е денеска на официјалната владина веб-страница. Тестирани се 36.815 лица, вкупно 3.133.809 од почетокот на пандемијата, пренесува ...

Во број на починати од корона се сметаат и лицата на кои постмортен тестот бил позитивен

Канал5 - 28.10.2020

Во списокот на жртви на коронавирусот, што засега брои околу 950 човечки животи, се впишани и оние што не починале од компликации на вирусот. Ако пациент имал срцев или мозочен удар, но по смртта корона-тестот покажал присуство на вирусот, тој ...

Шведскиот модел на тест: Речиси 2.000 новозаразени за нов рекорд

Независен - 28.10.2020

Во Шведска во последните 24 часа регистрирани се 1.980 нови случаи со корона вирус, што е најмногу во еден ден, од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците на министерството за здравство.

Инфективното во Прилеп полно, се преадаптираат други одделенија, недостасува персонал

Слободен Печат - 28.10.2020

Персоналот недостасува. Секое одделение има по некој позитивен на коронавирусот. Ќе се ангажираат времено над десет медицински сестри и болничари. Oдделението за уво, нос и грло во прилепската градска болница веќе прими десет пациенти со полесна ...

Поради три случаи на ковид-19 намален е капацитетот на лабораторијата на Клиничката болница во Штип

Мета - 28.10.2020

Десет лаборанти се на домашно лекување или во изолација, откако се појавија првите три позитивни случаи на ковид-19 помеѓу овој медицински персонал во Клиничката болница во Штип. Услугите од лабораторија во Клиничката болница ги вршат преостанатите ...

Кожното одделение на штипската Клиничка болница во план да стане нов ковид центар

ММС - 28.10.2020

По наплив на пациенти со ковид и исполнувањето на капацитетите на Инфективното одделение на штипската болница, како можна алтернатива или план Б пред есенскиот бран, е пренамена на Кожното одделение во нов ковид центар.

Коронавирусот зема замав, а Трамп и Белата куќа се подготвуваат да прогласат победа над вирусот

ММС - 28.10.2020

Непосредно пред претседстелските избори во САД, Белата куќа и Доналд Трмп се подготвуваат да прогласат победа над епидемијата од Ковид 19, пренесуваат агенциите. Канцеларијата за наука и технологија на Белата куќа обајвила дека завршува епидемијата ...

Рекордни 1.328 новозаразени во Србија, починаа петмина

Независен - 28.10.2020

Според последните информации во соседна Србија денеска се забележани 1.328 новозаразени, а починаа пет пациенти. Тестирани биле 9.690 лица. На респиратор се 39 заболени ...

Во Србија рекордни 1.328 новозаразени од коронавирус, петмина починати

Макфакс - 28.10.2020

Во последните 24 часа во Србија се тестирани 9.690 лица на коронавирус, од кои 1.328 биле позитивни. За жал, починаа уште пет лица. Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут“, 39 пациенти се приклучени на ...

Рекорден број заразени во БиХ, Србија, Словенија, Хрватска и Бугарија

Р.С.Европа - 28.10.2020

Бројот на заразени со коронавирусот во неколку балкански држави во последните 24 часа е рекорден. Во Босна и Херцеговина се регистрирани 1586 нови случаи, а починале 36 лица, во Србија се регистрирани повеќе од 1200 новозаразени, од кои половина во ...

Во Шведска рекорден број на новозаразени од почетокот на пандемијата

Макфакс - 28.10.2020

Во Шведска, во последните 24 часа се регистрирани 1.980 нови случаи на коронавирус, што е најмногу од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците на Министерството за здравство. Здравствените експерти, сепак, посочуваат дека на врвот на ...

Уште една европска држава со рекорден број на заразени

ТВ21 - 28.10.2020

Европските земји уриваат рекорди по бројот на новозаразени лица од коронавирус. Денеска нов рекорд забележа Австрија. Во последните 24 часа во оваа земја се забележани 3.394 новозаразени од Ковид-19. Најголем број забележани се во областа т.н.

Рекорден дневен број новозаразени во Шведска од почетокот на пандемијата

Република - 28.10.2020

Во последните 24 часа во Шведска се регистрирани 1.980 нови позитивни случаи на корона вирус, што е најмногу од почетокот на пандемијата. Здравствените експерти, сепак, посочуваат дека на врвот на епидемијата во текот на пролетта, веројатно, имало ...

Расте бројот на здравствени работници позитивни на коронавирус во штипската Клиничка болница

24 Вести - 28.10.2020

Расте бројот на здравствени работници позитивни на коронавирус во штипската Клиничка болница. Со потврден Ковид 19 во моментот се 12 здравствени работници. Од нив две се лекарки, четири медицински сестри и шестмина лаборанти.

Србија: Повеќе од 1.300 заразени, пет лица починаа

Локално - 28.10.2020

Во последните 24 часа починаа пет лица, додека други 1.328 лица се заразија. 39 пациенти на респиратори. Тестирани се 9.690 лица. „Бројките се загрижувачки, но дури и со загрижувачки бројки, ситуацијата е подобра отколку во другите делови на ...

Белата куќа објави победа над ковид-19, а во САД расте бројот на заболени

+инфо - 28.10.2020

Извештајот на оваа канцеларија во Белата куќа е напишан на 62 страници и ги опишува сите „достигнувања на администрацијата на Трамп во изминатите четири години“. Канцеларијата за наука и технологија во Белата куќа објави дека „пандемијата на ...

Во БиХ нови рекорди со над 1.560 новозаразении 36 починати во 24 часа

Нетпрес - 28.10.2020

Во Босна и Херцеговина во изминатото деноноќие се потврдени нови 1.586 случаи на зараза со коронавирусот и дури 36 смртни исходи поврзани со заразата, показатели кои се нови дневни рекорди од избувнувањето на епидемијата во оваа земја во март, ...

Бугарија: Рекорден број новозаразени, втор ден по ред

Канал5 - 28.10.2020

Во Бугарија во последните 24 часа се потврдени 2.569 нови случаи на коронавирус, што е втор де по ред таа земја да бележи рекорден број на новозаразени. Како што е објавено на официјалниот сајт за следење на епидемијата, во тој период се тестирани ...

Во Хрватска рекорден број на починати од корона, 23 лица, новозаболени 2378

Канал5 - 28.10.2020

Во последното деноноќие во Хрватска се регистрирани 2378 случаи на заразени со Ковид 19, забележан е и црн рекорд на починати 23 , биле направени 8589 теста. Според податоците на Заводот за јавносто здравство во Загреб во последните 24 часа се ...

Ковид-19: 2.8 милиони заразени и 40 илјади починати за седум дена

Глас на Америка - 28.10.2020

Светската Здравствена Организација (СЗО) соопшти дека рекордни 2.8 милиони нови случаи на Ковид-19 биле пријавени на глобално ниво во изминативе седум дена. Од нив 40 илјади починале. Од СЗО велат дека најголем дел од новите случаи, 1.3 милиони, ...

Во Иран 415 починати од коронавирус за еден ден

Макфакс - 28.10.2020

Во Иран се пријавени 415 смртни случаи од коронавирус, што е најмногу во еден ден од почетокот на пандемијата. Вкупниот број на смртни случаи од последиците од инфекцијата се зголеми на 33.714, пренесува „Ројтерс“.

Босна и Херцеговина бележи рекорди: 1.586 новозаразени и 36 смртни случаи

Независен - 28.10.2020

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа регистрирани се вкупно 1.586 случаи со корона вирус, починаа 36 пациенти. Во Федерацијата направени 2.275 тестови од кои 932 биле позитивни на Ковид-19.

БиХ пријави 34 смртни случаи и 1.586 инфицирани во последните 24 часа

Слободен Печат - 28.10.2020

Ентитетските заводи и Дистрикт Брчко денеска известуваат за најмалку 1,586 новозаболени од ковид-19 во БиХ за последните 24 часа . Од последниот извештај за епидемиолошката состојба во Република Српска, во изминатото деноноќие, се извршени 1.480 ...

Се уриваат рекорди со бројот на заразени од Ковид-19

А1 On - 28.10.2020

Бројот на заразени лица со новиот коронавирус секој ден урива рекорди, како во Европа, така и во остатокот од светот. Алармантни податоци пристигнуваат денеска од Германија, Бугарија и Словенија, а експертите во Хрватска тврдат дека бројките се ...

Најголем број на починати во Хрватска од Ковид-19 на дневно ниво

ТВ21 - 28.10.2020

Хрватска забележа нов рекорд на починати на дневно ниво. Битката со Ковид-19 во последните 24 часа ја загубиле 23 лица. За едно деноноќие во Хрватска се регистрирани 2378 нови случаи на коронавирус.

Потврдени над 44 милиони случаи со коронавирус во светот

Акцент - 28.10.2020

Во пресрет на зимата се повеќе и повеќе случаи на коронавирус во светот. Досега во светот потврдени се повеќе од 44 милиони случаи на заразени со коронавирус. Од кои над 1.1 милион луѓе починале, а 32 милиони се оздравени.

Во Бугарија за едно деноноќие има над 2 илјади новозаразени од Ковид-19

А1 On - 28.10.2020

Бројот на лица заразени со коронавирус во Бугарија продолжува да расте. Во последните 24 часа, 2.569 луѓе биле позитивни од спроведени вкупно 11.226 ПЦР тестови. Бројот на лица кои се во одделите за интензивна нега изнесува 145.

Регионот во недостиг од медицински персонал поради вирусот

Н.Македонија - 28.10.2020

Ниските температури, а со тоа и почестите престои во затворени простории, но и организирањето масовни собири, протести и непочитувањето на правилата за носење маски и одржување растојание, го зголемуваат бројот на случаи на дневно ниво насекаде во ...

2.569 за еден ден: Рекорден број заболени во Бугарија

Република - 28.10.2020

Во изминатите 24 часа во Бугарија се потвредни 2.569 нови случаи на коронавирус, што е втор ден по ред земјата да бележи рекорден број на заразени. Во истиот период починаа 25 луѓе како последица на Ковид-19.

Хрватска со 23 починати од Ковид-19 и 2.378 новозаразени

Независен - 28.10.2020

Во Хрватска во последното деноноќие забележани се 2.378 нови случаи на зараза со корона вирус, а бројот на активни случаи се искачи на 12.736. Од нив 932 пациенти се на болничко лекување, а 68 на респиратор.

Вистиномер: Со видео извадено од контекст се манипулира дека пандемијата на ковид-19 е лажна

Мета - 28.10.2020

Манипулативна објава врз основа на полувистини, невистини и изјави извадени од контекст, прави обид да создаде лажна перцепција дека пандемијата на ковид-19 не постои и дека смртноста е резултат на нездравите животни навики на луѓето кои умираат од ...

Бугарија втор ден по ред бележи рекорден број на новозаразени лица со коронавирусот

24Инфо - 28.10.2020

Бугарија втор ден по ред бележи рекорден број на новозаразени лица со коронавирусот. Во последните 24 часа во зејата се потврдени 2.569 нови случаи. Како што е објавено на официјалниот сајт за следење на епидемијата, во тој период се тестирани ...

По заслуга на владините мерки, Македонија прва во светот по смртност и заболени од ковид-19

Република - 28.10.2020

Бројката на новозаболени и починати од ковид-19 во Македонија рапидно расте без да се спречи. Мерките кои што ги најавуваше министерот за здравство Венко Филипче и Комисијата за заразни болести не не вродуваат со плод.

Едно одделение од гевгелиската болница се уреди за заболени од Ковид-19

еМагазин - 28.10.2020

Поради зголемен број на пациенти од Ковид-19 се наметна потребата од итно проширување и адаптирање на дел од болничките одделенија кое се наоѓа во завршна фаза, соопштија од Општата болница во Гевгелија. Директорот д-р.

Монтажната болница до пулмологија работи веќе 2 месецa, но не со ковид пациенти

Сакам да кажам - 28.10.2020

Монтажната амбуланта на Клиниката за пулмологија и алергологија работи веќе втор месец, дневно се прегледуваат по 80-тина пациенти, но не работи со пациенти позитивни или суспектни на ковид-19.

Во Хрватска над 2.300 новозаразени, втор ден со ред нов рекорд на починати од Covid-19

Нетпрес - 28.10.2020

Во Хрватска во последните 24 часа забележани се 2.378 нови случаи на заразата со коронавирусот а починале 23 пациенти, најмноги од почетокот на епидемијата во оваа земја, извести во средата Националниот штаб за цивилна заштита.

Во Хрватска рекорден број починати и 2.378 новозаразени од Ковид-19

Макфакс - 28.10.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 2.378 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2. Рекорден број на смртни случаи – 23. Тестирани се вкупно 8.589 лица, пренесува „Индекс“.

Грипот умре од корона? Научниците немаат одговор зошто изчезна грипот! Во сезоната на грип во Австралија имаше само ...

Во Центар - 28.10.2020

Бројот на лица заразени со грип годинава се намали за 98 проценти ширум светот, уништувајќи го стравот од „твиндемија“, вкрстување на грипот и вирусот корона. Иако нема масовно тестирање за грип како за вирусот корона, Светската здравствена ...

Хрватска втор ден по ред со црн рекорд: Во последните 24 часа починаа дури 23 лица, нови 2.378 заболени

Слободен Печат - 28.10.2020

Хрватска денеска бележи нов рекорден број на починати од ковид – дури 23. Тамошните власти регистраа и 2.378 новозаболени со вирусот во изминатото деноноќие со кои бројот на активни случаи во земјата изнесува 12.736.

И Германија ја губи контролата врз ковид-19 со нов дневен рекорд: Речиси 15.000 новозаболени за едно деноноќие

Слободен Печат - 28.10.2020

Германија во изминатите 24 часа потврди 14.964 новозаразени случаи со коронавирус, соопшти Институтот за контрола на болести „Роберт Кох”, што претставува најголем дневен број во земјата од почетокот на пандемијата ...