TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Метеоролозите објавија импресивна симулација од последиците на ударот од ураганот „Флоренс“

Факултети - 14.09.2018

Ураганот „Флоренс“ се движи кон источниот брег на САД со брзина од 9 километри на час и со намалена јачина, предизвикувајќи обилни дождови, силни ветрови и поплави во сојузните држави Северна и Јужна Каролина, пред очекуваната средба со копното ...

Затворени сите училишта и фирми и откажани сите летови на Филипините

Макфакс - 14.09.2018

Илјадници луѓе се евакуирани од крајбрежните подрачја на Филипините каде што голем тајфун се приближува до копното. Тајфунот Мангкнут, кој носи ветер со брзина од 255 киломери на час, во текот на викендов ќе удри на копното во јужниот дел на ...

Додека САД се соочуваат со Флоренс, на другиот крај на светот – џиновски тајфун

Алсат-М - 14.09.2018

Спасувачките служби на Филипините се наоѓаат во висок степен на готовност откако властите најавија удар на силниот тајфун Мангкут. Според податоците, брзината на ветровите што ги носи може да достигнат брзина до 250 километри на час.

Ураганот Флоренс ја погоди Северна Каролина

Телма - 14.09.2018

Повеќе од сто илјади домови останаа без струја, временските услови се влошуваат, а власите предупредуваат дека ураганот Флоренс се уште има потенцијал да убие многу луѓе. Најапогодена е американската сојузина држава Северна Каролина.

Ги игнорираат предупредувањата за ураганот бидејќи Бог ќе ги заштити

Н.Македонија - 14.09.2018

Жителите во дел од подрачјата изложени на најголем ризик од ураганот Флоренс, кој стигна до источниот брег на САД, одбија да ги послушаат предупредувањата и препораките за итна евакуација во кои се вели дека „моќната бура е опасна по живот“, пишува ...

Додека ураганот дивее во САД, пострашна катастрофа се заканува на Азија - ситуацијата уште поопасна

Press24 - 14.09.2018

Додека сите стравуваат од ураганот Флоренс кој почна да дивее од синоќа во САД, посилен ураган се заканува на Филипините и Хонг Конг или Азија. Ветровите кои ги носи дуваат со 250 километри на час и носат се пред себе.

Сите стравуваат поради ураганот Флоренс кој прави хаос во Америка, но Азија ја чека посилна бура: Супертајфун удира на ...

Сител - 14.09.2018

Додека на источниот брег на САД удира ураганот Флоренс, уште посилна бура се формираше на југоситокот од Азија. Хонг Конг и Макао ќе ги зафати бура посилна од ураганот Флоренс - супертајфунот Мангкхут.

На Филипините и Југоисточна Азија им се закануваат два тајфуни

Н.Македонија - 14.09.2018

Околу 12.000 луѓе се евакуирани на Филипините поради тајфунот Мангхут кој е значително посилен од ураганот Флоренс кој му се заканува на источниот брег на САД. Повеќе од четири милиони луѓе на Филипините се наоѓаат на траекторијата на деструктивниот ...

ФОТО: Романтична приказна среде ураганот во САД - тие ќе кажат ДА и покрај најавите за катастрофа

Press24 - 14.09.2018

Ураганот Флоренс нема да спречи пар од Вирџинија да стапне на лудиот камен. Џон и марша планираат да се заколнат на вечна љубов и покрај најавите за катастрофа од енвидени размери. Тие ќе се земат на обалата и велат дека љубовта им е посилна од ...

(ВИДЕО) Флоренс пустоши низ Јужна Каролина

Алсат-М - 14.09.2018

Повеќе од 400 илјади луѓе ги напуштија крајбрежните подрачја на американската сојузна држава Јужна Каролина, а околу 4 илјади побараа засолниште поради ураганот Флоренс, кој се уште со полна сила не пристигнал до копното.

Фотографија на денот: Ураганот „Флоренс“ се приближува бавно

Deutsche Welle - 14.09.2018

Ураганот „Флоренс“ се приближува екстремно бавно до југоисточниот брег на САД. Но, опасноста што ја носи со себе е екстремно голема. Уште нестигнат до копно, ураганот веќе предизвикува огромни проблеми - силен дожд, преплавени улици, домаќинства без ...

Шест нуклеарки на патот на ураганот Флоренс

Макфакс - 14.09.2018

Американските власти смируваат дека шесте нуклеарни електрани кои се наоѓаат на патот на ураганот флоренс се безбедни. Но, некои експерти предупредуваат дека поплави и обилни врнежи би можеле да ги загрозат нивните заштитни системи.

(Видео) Масовни евакуации во Северна и Јужна Каролина, ураганот Флоренс е закана за 10 милиони луѓе

Макфакс - 14.09.2018

Ураганот Флоренс стигна до брегот на Јужна и Северна Каролина, носејќи силни ветришта и обилни дождови. Флоренс е закана за 10 милиони луѓе, додека милион веќе се евакуирани од крајбрежниот појас на Северна и Јужна Каролина и сојузната држава ...

Флоренс пристигна до САД: хаосот почна, прекини на струјата и масовна евакуација (ВИДЕО)

МКД - 14.09.2018

Ураганот Флоренс стигна до брегот на Јужна и Северна Каролина, носејќи силни ветришта и обилни дождови, јавуваат американските медиуми. Морската вода веќе стигнала до куќите во Авон, град во Северна Каролина, а има и извештаи за материјална штета.

Видео- фото: Ураганот „Флоренс“ го зафати САД, поплавени населби и прекини на струја

Канал5 - 14.09.2018

Ураганот „Флоренс“ ги зафати крајбрежјето на Јужна и Северна Каролина, носејќи силни ветришта и обилни дождови, јавуваат американските медиуми.. Морската вода веќе стигнала до куќите во Авон, град во Северна Каролина, а има и извештаи за материјална ...

Слабеењето на Флоренс нема да ја намали неговата закана

Н.Македонија - 14.09.2018

Јачината на ураганот Флоренс се намали на категорија еден, но неговиот обем подразбира оти би можел да удира во источниот брег на САД со силни ветришта во текот на еден цел ден, пренесува американската телевизија Си-ен-би-си.

Два „монструми“ ги нападнаа Америка и Азија: Силните урагани Мангхут и Флоренс закана за милиони животи (ВИДЕО)

Курир - 14.09.2018

Повеќе од 4 милиони луѓе на Филипините се наоѓа на патот на опасниот тајфун Мангхут, додека на источниот брег на САД се доближува разорниот ураган Флоренс. Тајфунот Мангхут има силина како ураган од петта категорија, а дува со брзина до дури 285 ...

(ВО ЖИВО) Започна хаосот во САД, ураганот Флоренс се повеќе се засилува, водата навлезе во градовите!

MTM - 14.09.2018

Ураганот Флоренс денеска ја погоди сојузната држава Северна Каролина која веќе е под вода.... Според американските медиуми, Северна Каролина ќе биде буквално потопена со околу 10 трилиони галони дожд во текот на следната недела.

Масовна евакуација во Јужна Каролина поради ураганот Флоренс

Р.С.Европа - 14.09.2018

Властите во Јужна Каролина соопштија дека над 400 илјади луѓе ги напуштиле крајбрежните подрачја на оваа американска сојузна држава и оти околу 4 илјади побарале засолниште поради ураганот Флоренс.

ВИДЕО: Ураганот пустоши во САД - летаат кровови, нема струја, вода во домовите

Press24 - 14.09.2018

Ураганот Флоренс кој беше најавен во делови на САД, пустоши од вчера, водата влезе во домовите во Каролина, нема струја во делови, а летаат и кровови и предмети од ветерот со 120 километри на час.

Ураганот “Флоренс“ почна да дивее

Пулс24 - 14.09.2018

Силното невреме, најавувано од пред неколку дена, се приближува кон источниот брег на САД. Силниот ветер има брзина од 60 до 120 км на час.“Флоренс“ утрово помина 350 км источно од Јужна Каролина, за до крајот на денот и во раните утрински часови на ...

Ураганот Флоренс ја погоди Северна Каролина

Локално - 14.09.2018

Американската сојузна држава Северна Каролина е погодена од силни ветрови и дождови предизвикани од ураганот Флоренс, кој беснее над Атланскиот океан. Најтешко погоден е крајбрежниот град Њу Берн, каде има извештаи за граѓани отсечени во поплавени ...

ВИДЕО ВО ЖИВО: Ураганот Флоренс прави хаос низ Америка

Фактор - 14.09.2018

Ураганот Флоренс се приближил до браговите на САД и силни удари на ветар фрлаат на бреговите бранови, кои веќе продреа до куќите во Авона, град во Северна Каролина, а пријавена е и прва материјална штета.

Почна силното невреме: следете го во живо пристигнувањето на страшниот ураган во САД (ВИДЕО)

МКД - 13.09.2018

Силни удари на ветер и страшна бура почнаа да се нафрлаат на источниот брег на САД со риближувањето на ураганот Флоренс кој се заканува со обилни врнежи и пораст на нивото на Атлантскиот Океан што би можело да предизвика катастрофални поплави.

Стигна супер ураганот – Пентагон на вонреден брифинг (ВИДЕО)

Канал5 - 13.09.2018

Ураганот ,,Флоренс “ ќе удри со заслабен интензитет на Источниот брег на САД, но ќе направи поголема штета зашто се движи со намалена брзина. Ураганот се движи поспоро и со тоа се зголемува интензитетот на ударот , велат научниците на ден пред ...

Страшна анимација: Водител покажа што ќе направи Флоренс во Америка

+инфо - 13.09.2018

Северна Каролина е прва на удар на Флоренс и водата веќе почнала да продира во куќите кои се најблиску до брегот. Очекувањата се дека оваа држава ќе ја погодат големи поплави, и нивото на водата во одделни крајбрежни области ќе порасне повеќе метри ...

Ураганот пустоши во Америка - водата влегува во домовите, нема ни струја

Press24 - 13.09.2018

Ураганот Флоренс веќе започна да дивее во Америка. Ветер дува со 120 километри на час, а водата веќе навлегува во домовите. Во одредени краеви нема ни струја. Веќе метеоролозите издадоа предупредување дека ураганот силно ќе удри и дека граѓаните ...

Ураганот Флоренс само во една држава ќе наполни 15 милиони олимписки базени

Република - 13.09.2018

Десет трилиони галони дожд можат да ја потопат Северна Каролинаследната недела поради ураганот Флоренс, прогнозира метеорологот Рајан Меј од weathermodels.com. Тој пресметал дека со тоа количество дожд можат да се наполнат неверојатни 15 милиони ...

Трамп: „Од двата урагана не загинаа 3000 лица“

МКД - 13.09.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп преку Твитер изјави дека како последица на двата минатогодишни урагани во Порторико не загинаа 3.000 лица. Трамп наведе дека овие податоци се објавени од страна на демократите за тој да изгледа уште полошо додека ...

Водителот покажа што ќе направи ураганот на САД па порача: Народе бегајте од ова нема спас

Press24 - 13.09.2018

Северна Каролина е прва на удар на ураганот Флоренс. Се очекува силен ветер и поплави, а следи и евакуација на жителите. Водител објасни што ќе и се случи на Америка со страшно видео. Ryan Davidson ✔@RyanDavidsonWX The latest iteration of our IMR ...

САД пред катастрофа: Трамп им порача на грашаните „Бегајте и спасувајте се"

Press24 - 13.09.2018

Ураганот Флоренс се приближува кон источната обала на САД, а Трамп даде предупредување до граѓаните. Утрово ураганот помина на 350 килиметри од Северна Каролина. Метеоролозите пренесуваат дека САД ги чека апокалипка, катастрофа од невидени размери.

Америка: Дури и кога смртта им тропа на врата овие намирници никогаш нема да ги купат од супермаркет

Точка - 13.09.2018

Ураганот Флоренс се приближува кон крајбрежјето на САД, вонредна состојба е веќе прогласена во 4 држави, а населението кое живее во близина на крајбрежјето е советувано да се засолни на безбедно, бидејќи најверојатно ќе дојде до поплави.

ПАНИКА ВО СЕВЕРНА КАРОЛИНА: Вода почна да навлегува во куќите, 10 милиони луѓе се во опасност

MTM - 13.09.2018

Ураганот Флоренс се приближува кон источниот брег на САД. Веќе почна да дува силен ветер пропратен со дожд кој достигнува брзина од 60 до 120 километри на час. Утрово Флоренс помина 350 километри источно од Јужна Каролина , а до крајот на денешните ...

(ВО ЖИВО) Ураганот Флоренс се приближува кон САД

Слободен Печат - 13.09.2018

Силен ветер и олуја почнаа на источниот брег на САД додека се приближува ураганот Флоренс кој се заканува со обилни дождови и нагло зголемување на висината на Атланскиот океан кој би можел да предизвика катастрофални поплави.

Трамп го оспори официјалниот број на жртви во минатогодишниот налет на ураган во Порторико

А1 On - 13.09.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска ги отфрли официјалните податоци дека во Порторико, како последица на минатогодишниот ураган Марија, животот го загубиле 3.000 лица. Исто така, без докази, ги обвини демократите дека го зголемиле бројот на ...

Трамп објаснил: Во Порторико во ураганите не умреле 3.000 луѓе, тоа го измислија демократите за да изгледам лошо додека ...

Точка - 13.09.2018

Доколку некое лице умрело од било која причина, како старост, само додадете го на листата. Лоша политика. Јас го сакам Порторико", твитувал Трамп. Претседателот на САД, Доналд Трамп, денес преку Твитер порачал дека во Порторико како последица од ...

"Катастрофата е пред врата": Следете го во живо доаѓањето на чудовишниот ураган во САД

Точка - 13.09.2018

Ураганот Флоренс се приближува до источниот брег на САД. Како што пишува "CNN", започнале жестоки ветрови проследени од дожд кои дуваат со брзина од 60 и 120 километри на час. Утрово Флоренс минал на 350 километри источно од Јужна Каролина, а на ...

(ВИДЕО) СТРАШНА АНИМАЦИЈА: Американскиот метеоролог предвидува хорор

Маркукуле - 13.09.2018

Северна Каролина е прва на удар на ураганот Флоренс. Водата веќе започна да продира до првите куќи кои се најблиску до брегот. Се очекува оваа американска сојузна држава да биде погодена од големи поплави, а нивото на водата на некои места ќе ...

Трамп: Во ураганите во Порторико не загинаа 3.000 лица

Макфакс - 13.09.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп, преку Твитер објави дека 3.000 лица не загинаа во последиците од двата минатогодишни урагани во Порторико, туку тие податоци беа објавени од страна на демократите за да изгледа сè уште полошо, додека „успешно ...

(ВИДЕО) НУКЛЕАРНА КАТАСТРОФА И СЕ ЗАКАНУВА НА АМЕРИКА: Државата стравува дека нуклеарките нема да го издржат ударот !

Маркукуле - 13.09.2018

Американските власти соопштија дека 6 нуклеарни електрани кои се наоѓаат на “патот” на ураганот Флоренс се безбедни, но дека некои експерти не се сигурни за тоа и дека предупредуваат дека поплавите би можеле да ги загрозат нивните системи на заштита.

(Видео) САД им порачуваат на граѓаните веднаш да се засолнат од ураганот Флоренс

Макфакс - 13.09.2018

Официјални лица во Јужна и Северна Каролина ги затвораат пристаништа пред налетот на ураганот Флоренс, кој се приближува кон нивниот брег. Ураганот Флоренс продолжува да се приближува кон брегот на САД, а официјални лица издадоа предупредувања во ...

Снимка од срцето на страшниот ураган: Пилотот влета директно во бурата која наскоро ќе го погоди копното

Точка - 13.09.2018

Авион на американските воздухопловни сили влета во средиштето на ураганот „Флоренс“ за да собере временски податоци за Националниот центар за урагани на САД. Снимката направена од авионот кој што лета во срцето на ураганот ги покажува размерите на ...

Илјадници се евакуираат на Филипини пред налетот на супер тајфунот

Канал5 - 13.09.2018

Илјадници жители се евакуираат од северниот дел на Филипините , каде треба да удри супер тајфунот Мангхат . Тајфунот со јачина од максимална петта категорија треба во сабота да ги погоди Филипините со налети на ветар со брзина од 255 километри на ...

Флоренс носи големи бранови и силен дожд кон источното крајбрежје на САД

Глас на Америка - 13.09.2018

Жителите на Северна и Јужна Каролина имаат неколку часови за да ги завршат последните подготовки и да заминат пред налетот на ураганот Жителите на крајбрежните региони во источниот дел на САД се подготвуваат за пристигнувањето на ураганот Флоренс, ...

На Америка ѝ се заканува нуклеарна катастрофа: Шест нуклеарки на пат на страшниот ураган, се стравува дека нема да ги ...

Точка - 13.09.2018

Американските експерти соопштиле дека сите шест нуклеарни електрани кои се наоѓаат во регионот каде се очекува да помине и ураганот Флоренс се безбедни, меѓутоа, поединечни експерти не се толку сигурни, предупредувајќи дека поплавите би можеле да ги ...

Зошто ураганот Флоренс е толку опасен?

Факултети - 13.09.2018

Националниот центар за урагани вели дека ураганот Флоренс - со ветрови до 230 километри на час, се очекува да биде исклучително опасен кога ќе го погоди источниот брег утре. Опасноста лежи во водата, а не во ветровите, и има потенцијал да ја направи ...

Не бегаат сите од ураганот „Флоренс“

Deutsche Welle - 13.09.2018

Ураганот „Флоренс“ ноќва ќе удри на југоисточниот брег на САД. Американскиот претседател Трамп на жителите им порача: „Тргнете му се од патот, не си играјте со него“. Сепак, не сакаат сите да бегаат. Ураганот „Флоренс“ малку загуби на сила.

Евакуација на Филипините, се очекува силен тајфун

Макфакс - 13.09.2018

На Филипините започна евакуацијата на илјадници луѓе од крајбрежните зони на север од архипелагот, бидејќи се предвидува дека в сабота ќе пристигне исклучително силниот тајфун Мангхут, придружуван од ветрови со брзина од 255 километри на час.

Нуклеарна катастрофа и се заканува на Америка: 6 нуклерки во близина на стравичниот ураган

Сител - 13.09.2018

Американските експерти соопштија дека сите 6 нуклеарни електрани кои се наоѓаат во регионот каде се очекува да помине и ураганот Флоренс се безбедни, меѓутоа, поедини експерти не се толку сигурни, предупредувајќи дека поплавите би можеле да ги ...