TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

23 години од геноцидот во Сребреница

Кумановски м. - 12.07.2018

loading... Денеска се навршија 23 години од масакрот во Сребреница , познат и како Геноцидот во Сребреница кој бил извршен во периодот од 11. до 23. јули 1995. година во текот на Граѓанската војна во БиХ од страна на војската на босанските срби, и ...

Крикот на тишината, ТВ21 во Сребреница

ТВ21 - 11.07.2018

Сестрата на Сувади ги погребува посмртните останки на нејзиниот брат на 23 годишнината од геноцидот во Сребреница кога бил убиен од воените сили на Ратко Младиќ. Најтешко му е на Мухамед. Тој имал само 5 години кога го убиле неговиот татко, а ...

23 години по масакрот во Сребреница

24 Вести - 11.07.2018

Никогаш да не се заборави – порака која секоја година се испраќа од Поточари каде денеска се испишуваат 23 години од масовниот геноцид врз Бошњаците во Сребреница. Босна и Херцеговина се сеќава – илјадници луѓе преку маршот на мирот се сеќаваат на ...

Зошто не смееме да ја заборавиме Сребреница

Призма - 11.07.2018

Секоја година на 11 јули, после 1995 година, илјадници луѓе се собираат во Поточари, во знак на сеќавање на жртвите на геноцидот во Сребреница, најстрашното злосторство извршено на европско тло по Втората светска војна.

На одбележувањето на годишнината од геноцидот во Сребреница закопани уште 35 жртви

Призма - 11.07.2018

Голем број граѓани на Босна и Херцеговина се собраа денеска во Меморијалниот центар во Поточари, во близина на Сребреница, за да присуствува на погребот на уште 35 жртви на геноцидот во Сребреница, во рамките на одбележувањето на 23-годишнината од ...

Џафери: Срербреница не смее да се заборави, за никогаш да не се повтори

Сител - 11.07.2018

По повод одбележувањето на 11 Јули - Денот на сеќавање на геноцидот во Сребреница, претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со претставниците на политичката партија Бошњачки демократски сојуз, ...

Попладнево во Скопје марш за жртвите од Сребреница

Канал5 - 11.07.2018

Македонија дел од светските заложби никогаш повеќе да не се повтори геноцидот во Сребреница. Попладнево во Скопје се одржува марш во чест на над петте илјади жртви во геноцидот во Сребреница. Босна и Херцеговина се сеќава на геноцидот во Сребреница.

Тачи: Само казнувањето на авторите на геноцидот во Сребреница ќе ја излечи болката на семејствата

А1 On - 11.07.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи потсети денеска на масакрот во Сребреница, кој се случи на денешен ден пред 23 години, порачувајќи дека Косово никогаш нема да се откаже од потрагата по вистината и казнувањето на авторите на такви злосторства, ...

Сребреница - град на духовите

Факултети - 11.07.2018

По над две децении од геноцидот, Сребреница се нарекува град на духови или заборавен град, кој и ден-денес е поделен поради историјата. Само 7.000 луѓе се регистрирани во општината, која некогаш имала и 37.000 жители, а само стотици всушност живеат ...

Нулти час на српската историја

Deutsche Welle - 11.07.2018

Сребреница не е само болно колективно искуство за Бошњаците, туку и нулти час на српската историја. Двата блиски народа со злосторството ќе останат судбински поврзани посилно отколку со формулата „братство и единство“. 1.

Во БиХ одбележување на 23 години од убиствата во Сребреница

Алсат-М - 11.07.2018

Во Босна и Херцеговина денеска навршуваат 23 години од масовниот геноцид врз Бошњаците, извршен од страна на српските сили во 1995 година. Заедно со комеморацијата ќе биде извршена и погребна церемонија за уште 70 жртви чии остатоци беа ...

Марш за сеќавање на геноцидот во Сребреница

Нова ТВ - 11.07.2018

По повод одбележувањето на 11 јули, денот кога се случија масовните убиства во Сребреница, Бошњачките организации во Македонија денеска ќе одржат марш насловен „Сеќавање на геноцидот во Сребреница“.

Се носи покрај срцето: Како настанал цветот симбол на Сребреница?

Вечер - 11.07.2018

Дали некогаш сте се прашале како настанал цветот “Сеќавање”, дело чијашто симболика го чува од заборав ужасниот геноцид сторен во Сребреница, но потсетува и на другите злосторства сторени ширум Босна и Херцеговина? Веќе осум години светот ...

Босна и Херцеговина се сеќава на геноцидот во Сребреница

365 - 11.07.2018

Денеска се одбележуваат 23 години од монструозниот масакр врз Бошњаците од страна на српските сили во Сребреница, што се случи во 1995 година. Како и секоја година, така и оваа, ќе се одржи комеморација за настраданите во Меморијалниот центар ...

Одбележување на 23 години од геноцидот во Сребреница

Курир - 11.07.2018

Комеморација за настраданите Бошњаци за време на офанзивата на српските сили врз Сребреница во јули 1995 година ќе се одржи денеска во Меморијалниот центар Поточари. Почетокот е закажан за 11:30 часот кога бројни делегации ќе положат цвеќе и оддадат ...

Марш за сеќавање на геноцидот во Сребреница

Курир - 11.07.2018

По повод одбележувањето на 11 јули, денот кога се случија масовните убиства во Сребреница, Бошњачките организации во Македонија денеска ќе одржат марш насловен „Сеќавање на геноцидот во Сребреница“.

Џафери: Срербреница не смее да се заборави

+инфо - 11.07.2018

По повод одбележувањето на 11 Јули – Денот на сеќавање на геноцидот во Сребреница, претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со претставниците на политичката партија Бошњачки демократски сојуз, ...

Тачи: Само казнувањето на авторите на геноцидот во Сребреница ќе ја излечи болката на семејствата

Курир - 11.07.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи потсети денеска на масакрот во Сребреница, кој се случи на денешен ден пред 23 години, порачувајќи дека Косово никогаш нема да се откаже од потрагата по вистината и казнувањето на авторите на такви злосторства, ...

Нулти час на српската историја

Либертас - 11.07.2018

Сребреница не е само болно колективно искуство за Бошњаците, туку и нулти час на српската историја. Двата блиски народа со злосторството ќе останат судбински поврзани посилно отколку со формулата „братство и единство“. 1.

Во Скопје комеморација за жртвите од геноцидот во Сребреница

А1 On - 11.07.2018

Во присуство на голем број граѓани, претставници на институции, пратеници, политички партии, претставници од Исламската верска заедница и здруженија, синоќа во просториите на општина Чаир се одржа комеморација за жртвите од геноцидот во Сребреница, ...

Одбележување на 23 години од геноцидот во Сребреница

Press24 - 11.07.2018

Комеморација за настраданите Бошњаци за време на офанзивата на српските сили врз Сребреница во јули 1995 година ќе се одржи денеска во Меморијалниот центар Поточари. Почетокот е закажан за 11:30 часот кога бројни делегации ќе положат цвеќе и оддадат ...

Марш за сеќавање на геноцидот во Сребреница

А1 On - 11.07.2018

По повод одбележувањето на 11 јули, денот кога се случија масовните убиства во Сребреница, Бошњачките организации во Македонија денеска ќе одржат марш насловен „Сеќавање на геноцидот во Сребреница“.

Џафери: Сребреница не смее да се заборави, за никогаш да не се повтори

1tv - 11.07.2018

По повод одбележувањето на 11 Јули – Денот на сеќавање на геноцидот во Сребреница, претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со претставниците на политичката партија Бошњачки демократски сојуз, ...

Тачи: Само казнувањето на авторите на геноцидот во Сребреница ќе ја излечи болката на семејствата

Либертас - 11.07.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи потсети денеска на масакрот во Сребреница, кој се случи на денешен ден пред 23 години, порачувајќи дека Косово никогаш нема да се откаже од потрагата по вистината и казнувањето на авторите на такви злосторства, ...

Во Скопје комеморација за жртвите од геноцидот во Сребреница

Сител - 11.07.2018

Во присуство на голем број граѓани, претставници на институции, пратеници, политички партии, претставници од Исламската верска заедница и здруженија, синоќа во просториите на општина Чаир се одржа комеморација за жртвите од геноцидот во Сребреница, ...

Одбележување на 23 години од геноцидот во Сребреница

А1 On - 11.07.2018

Комеморација за настраданите Бошњаци за време на офанзивата на српските сили врз Сребреница во јули 1995 година ќе се одржи денеска во Меморијалниот центар Поточари. Почетокот е закажан за 11:30 часот кога бројни делегации ќе положат цвеќе и оддадат ...

Марш за сеќавање на геноцидот во Сребреница

Сител - 11.07.2018

По повод одбележувањето на 11 јули, денот кога се случија масовните убиства во Сребреница, Бошњачките организации во Македонија денеска ќе одржат марш насловен „Сеќавање на геноцидот во Сребреница“.

Џафери: Срербреница не смее да се заборави, за никогаш да не се повтори

Независен - 11.07.2018

По повод одбележувањето на 11 Јули - Денот на сеќавање на геноцидот во Сребреница, претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со претставниците на политичката партија Бошњачки демократски сојуз, ...

Тачи: Само казнувањето на авторите на геноцидот во Сребреница ќе ја излечи болката на семејствата

Независен - 11.07.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи потсети денеска на масакрот во Сребреница, кој се случи на денешен ден пред 23 години, порачувајќи дека Косово никогаш нема да се откаже од потрагата по вистината и казнувањето на авторите на такви злосторства.

Во Скопје комеморација за жртвите од геноцидот во Сребреница

Курир - 11.07.2018

Во присуство на голем број граѓани, претставници на институции, пратеници, политички партии, претставници од Исламската верска заедница и здруженија, синоќа во просториите на општина Чаир се одржа комеморација за жртвите од геноцидот во Сребреница, ...

Одбележување на 23 години од геноцидот во Сребреница

Сител - 11.07.2018

Комеморација за настраданите Бошњаци за време на офанзивата на српските сили врз Сребреница во јули 1995 година ќе се одржи денеска во Меморијалниот центар Поточари. Почетокот е закажан за 11:30 часот кога бројни делегации ќе положат цвеќе и оддадат ...

Марш за сеќавање на геноцидот во Сребреница

24 Вести - 11.07.2018

По повод одбележувањето на 11 јули, денот кога се случија масовните убиства во Сребреница, Бошњачките организации во Македонија денеска ќе одржат марш насловен „Сеќавање на геноцидот во Сребреница“.

Џафери: Срербреница не смее да се заборави, за никогаш да не се повтори

Либертас - 11.07.2018

По повод одбележувањето на 11 Јули – Денот на сеќавање на геноцидот во Сребреница, претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со претставниците на политичката партија Бошњачки демократски сојуз, ...

Тачи: Само казнувањето на авторите на геноцидот во Сребреница ќе ја излечи болката на семејствата

1tv - 11.07.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи потсети денеска на масакрот во Сребреница, кој се случи на денешен ден пред 23 години, порачувајќи дека Косово никогаш нема да се откаже од потрагата по вистината и казнувањето на авторите на такви злосторства.

Во Скопје комеморација за жртвите од геноцидот во Сребреница

24Инфо - 11.07.2018

Во Скопје комеморација за жртвите од геноцидот во Сребреница Во присуство на голем број граѓани, претставници на институции, пратеници, политички партии, претставници од Исламската верска заедница и здруженија, синоќа во просториите на општина Чаир ...

Одбележување на 23 години од геноцидот во Сребреница

Стандард - 11.07.2018

Комеморација за настраданите Бошњаци за време на офанзивата на српските сили врз Сребреница во јули 1995 година ќе се одржи денеска во Меморијалниот центар Поточари. Почетокот е закажан за 11:30 часот кога бројни делегации ќе положат цвеќе и оддадат ...

Марш од Чаир до плоштад за геноцидот во Сребреница

Фокус - 11.07.2018

По повод одбележувањето на 11 јули, денот кога се случија масовните убиства во Сребреница, Бошњачките организации во Македонија денеска ќе одржат марш насловен „Сеќавање на геноцидот во Сребреница“.

Џафери: Срербреница не смее да се заборави, за никогаш да не се повтори

Н.Македонија - 11.07.2018

По повод одбележувањето на 11 Јули – Денот на сеќавање на геноцидот во Сребреница, претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со претставниците на политичката партија Бошњачки демократски сојуз, ...

Во Скопје комеморација за жртвите од геноцидот во Сребреница

Стандард - 11.07.2018

Во присуство на голем број граѓани, претставници на институции, пратеници, политички партии, претставници од Исламската верска заедница и здруженија, синоќа во просториите на општина Чаир се одржа комеморација за жртвите од геноцидот во Сребреница, ...

Одбележување на 23 години од геноцидот во Сребреница

+инфо - 11.07.2018

Комеморација за настраданите Бошњаци за време на офанзивата на српските сили врз Сребреница во јули 1995 година ќе се одржи денеска во Меморијалниот центар Поточари. Комеморација за настраданите Бошњаци за време на офанзивата на српските сили врз ...

Марш за сеќавање на геноцидот во Сребреница

Независен - 11.07.2018

По повод одбележувањето на 11 јули, денот кога се случија масовните убиства во Сребреница, Бошњачките организации во Македонија денеска ќе одржат марш насловен „Сеќавање на геноцидот во Сребреница“.

Џафери: Срербреница не смее да се заборави, за никогаш да не се повтори

Стандард - 11.07.2018

По повод одбележувањето на 11 Јули – Денот на сеќавање на геноцидот во Сребреница, претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со претставниците на политичката партија Бошњачки демократски сојуз, ...

Во Скопје комеморација за жртвите во Сребреница

CivilMedia - 11.07.2018

Во присуство на голем број граѓани, претставници на институции, пратеници, политички партии, претставници од Исламската верска заедница и здруженија, синоќа во просториите на општина Чаир се одржа комеморација за жртвите од геноцидот во Сребреница, ...

Одбележување на 23 години од геноцидот во Сребреница

CivilMedia - 11.07.2018

Комеморација за настраданите Бошњаци за време на офанзивата на српските сили врз Сребреница во јули 1995 година ќе се одржи денеска во Меморијалниот центар Поточари. Почетокот е закажан за 11:30 часот кога бројни делегации ќе положат цвеќе и оддадат ...

Марш за сеќавање на геноцидот во Сребреница

CivilMedia - 11.07.2018

По повод одбележувањето на 11 јули, денот кога се случија масовните убиства во Сребреница, Бошњачките организации во Македонија денеска ќе одржат марш насловен „Сеќавање на геноцидот во Сребреница“.

Џафери:Сребреница не смее да се заборави, за никогаш да не се повтори

Вечер - 11.07.2018

По повод одбележувањето на 11 Јули – Денот на сеќавање на геноцидот во Сребреница, претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, оствари средба со претставниците на политичката партија Бошњачки демократски сојуз, претставниците ...

Во Скопје комеморација за жртвите од геноцидот во Сребреница

Либертас - 11.07.2018

Во присуство на голем број граѓани, претставници на институции, пратеници, политички партии, претставници од Исламската верска заедница и здруженија, синоќа во просториите на општина Чаир се одржа комеморација за жртвите од геноцидот во Сребреница, ...

Одбележување на 23 години од геноцидот во Сребреница

Вечер - 11.07.2018

Комеморација за настраданите Бошњаци за време на офанзивата на српските сили врз Сребреница во јули 1995 година ќе се одржи денеска во Меморијалниот центар Поточари. Почетокот е закажан за 11:30 часот кога бројни делегации ќе положат цвеќе и оддадат ...

Марш во Скопје за сеќавање на геноцидот во Сребреница

24Инфо - 11.07.2018

Марш во Скопје за сеќавање на геноцидот во Сребреница По повод одбележувањето на 11 јули, денот кога се случија масовните убиства во Сребреница, Бошњачките организации во Македонија денеска ќе одржат марш насловен „Сеќавање на геноцидот во ...

Џафери: Срербреница не смее да се заборави, за никогаш да не се повтори

А1 On - 11.07.2018

По повод одбележувањето на 11 Јули – Денот на сеќавање на геноцидот во Сребреница, претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со претставниците на политичката партија Бошњачки демократски сојуз, ...