TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Целосното обраќање на Заев на македонски јазик во Европскиот парламент за кое доби аплауз од нога од ...

iPortal - 14.09.2018

Премиерот Зоран Заев штотуку се обрати пред Европскиот Парламент на покана на неговиот претседател, Антонио Тајани. Ова, како што истакна Заев, е прво обраќање на македонски премиер на македонски јазик во европскиот пратенички дом.

Ахмети: На 30 септември да гласаме за европска Македонија

Сител - 14.09.2018

Во рамките на кампањата за референдумот, Демократската Унија за Интеграција оствари средба со граѓаните на Долнени. Претседателот на ДУИ, Али Ахмети пред жителите на Долнени рече, ако има момент кој што ги соединува сите граѓани на Република ...

(ВИДЕО) Совршениот македонски на Али Ахмети

Независен - 14.09.2018

Лидерот на партијата ДУИ, Али Ахмети прозборе на македонски јазик на средба со граѓани во Пласница во рамки на кампањата за референдумот. Ова е прв јавен настап на Ахмети на првиот службен јазик во Македонија.

Поенти референдум: Одлуката за иднината да ја донесеме во заедништво

Локално - 14.09.2018

Опозицијата и сите кои се двоумат, да го поддржат референдумот и да се приклучат – заедно да ја однесеме Македонија кој подобра иднина во ЕУ и НАТО, порачуваат поддржувачите на референдумот.

ВИДЕО: Али Ахмети држи говор на македонски јазик

ТВ21 - 13.09.2018

Лидерот на партијата ДУИ, Али Ахмети, одржа говор на македонски јазик пред граѓаните во Пласница. „На 30 септември да излеземе и да гласаме ако сакаме подобра иднина. И не само ние што сме овде, туку од врата на врата, пошто се гласа за нашата ...

Џафери: Со референдумот ќе одлучиме дали сме за „статус кво“ или за подобра иднина

Нова ТВ - 13.09.2018

Референдумот е можност граѓаните да се изјаснат дали ќе останеме во „статус кво“ ситуација или ќе ги отвориме вратите кон подобра иднина, рече претседателот на Собранието Талат Џафери во вечерашното гостување на „Топ тема“.

Заев се обрати во Европскиот парламент: „Ова е најдобрата шанса за Македонија, еднаш засекогаш“

ТВ21 - 13.09.2018

Заев и Могерини заедно допатуваа во Скопје, а за тоа секако премиерот се пофали на социјалните мрежи. Но, претходно имаше обраќање во Европскиот парламент во Стразбур. Обраќањето беше на македонски јазик, а поводот претстојниот референдум.

Ахмети од Пласница: Македонија нема друга алтернатива освен членство на ЕУ и НАТО

Стандард - 13.09.2018

Ако сакаме да имаме подобра иднина за идните генерации и добри меѓуетнички односи, економски развој и напредување на сите полиња, тогаш друга алтернатива или друг план осевн референдумот нема, порача денеска од Пласница лидерот на ДУИ Али Ахмети.

Премиерот Заев се обрати пред Европскиот парламент

24 Вести - 13.09.2018

На македонски јазик, со аплауз од европските пратеници премиерот Зоран Заев од Стразбур порача, Северна Македонија со ќе биде 30-та членка на НАТО со признаен македонски народ и македонски јазик.

Заев пред ЕП: Референдумот ја определува европската иднина на Македонија

Алсат-М - 13.09.2018

Премиерот Зоран Заев имаше обраќање пред пратениците на Европскиот парламент. Осврнувајќи се на тоа што е постигнато откако дошол на чело на владата, Заев се задржа на аспирациите на Македонија да стане членка на НАТО и ЕУ.

Заев: Нема силна Европа без успешен Балкан

Телма - 13.09.2018

Зборувајќи на Македонски јазик на европратениците и членовите на Европската Комисија присутни во салата, премиерот Зоран Заев им ја објасни важноста за Македонија на склучувањето на Преспанскиот Договор за кој посочи дека може да послужи како пример ...

Заев во ЕП: Имаме добар Договор што го потврдува нашиот идентитет

Нова ТВ - 13.09.2018

Пред пратениците во Стразбур се обрати премиерот Заев кој како што што кажа е прв кој се обраќа на македонски јазик од Европскиот парламент . „Народот на нашата земја е исправен пред историски крстопат и во текот на последните недели добивме голема ...

Се надевам дека референдумот ќе биде успешен И ќе ги затвориме поглавјата за НАТО И ЕУ, рече Заев во Европскиот ...

Сакам да кажам - 13.09.2018

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев пред пратениците во Европскиот парламент(ЕП) во Стразбур рече дека Македонија е исправена пред одлука што не е лесна и се надева дека референдумот ќе биде успешен, а Македонија ќе влезе во НАТО и ќе ги ...

Заев во Стразбур: Пред нас е историска шанса

Deutsche Welle - 13.09.2018

Зоран Заев денеска стана првиот македонски премиер кој доби шанса да се обрати пред Европскиот Парламент во Стразбур на македонски јазик. Тој порача дека е убеден во успех на референдумот и во перспективата на Македонија „Референдумот е многу повеќе ...

Заев - Веќе ја чувствувам европска Македонија

Р.С.Европа - 13.09.2018

Како прв македонски премиер кој се обратил на македонски јазик, премиерот Заев на пленарната седница на Европарламентот се заблагодари за поддршката пред референдумот и за помошта во реформите потребни за влез во европското семејство, кое, како што ...

Заев ќе се обрати пред Европскиот парламент

Макфакс - 13.09.2018

Премиерот Зоран Заев денеска ќе се обрати пред европратениците во Стразбур во 11:45 часот, соопшти прес службата на Европскиот парламент. Се очекува главни теми во обраќањето на Заев да бидат обезбедувањето на поддршка од јавноста и опозицијата за ...

Заев од Куманово: На 30, септември ќе ја покажеме нашата лична, граѓанска, и политичка одговорност

Press24 - 13.09.2018

„Нашата заедничка одлука на 30 септември ќе го обезбеди нашето место во ЕУ и НАТО. Во најмоќната економска заедница на светот – ЕУ. Во најсилниот воен сојуз на светот – НАТО. Заедно ќе влеземе во НАТО и во Европската Унија.

Алијансата за Албанците повика на референдумско изјаснување „за“ НАТО и ЕУ

Сител - 13.09.2018

Претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села во Гостивар повика на масовност и поддршка на претстојниот референдум. Тој на собирот во амфитеатарот во градскиот парк пред сопартијците и симпатизерите зборуваше за потребата ...

Ахмети: Нема политички симболи, наше единствено знаме е 30 септември да гласаме ЗА Европска Македонија

Фокус - 14.09.2018

Во рамките на кампањата за референдумот, Демократската Унија за Интеграција оствари средба со граѓаните на Долнени. Претседателот на ДУИ, Али Ахмети пред жителите на Долнени рече, ако има момент кој што ги соединува сите граѓани на Република ...

Прво обраќање на македонски премиер на македонски јазик во ЕП

MTM - 13.09.2018

Премиерот Зоран Заев штотуку се обрати пред Европскиот Парламент на покана на неговиот претседател, Антонио Тајани. Ова, како што истакна Заев, е прво обраќање на македонски премиер на македонски јазик во европскиот пратенички дом.

ЗАЕВ НА МАКЕДОНСКИ ПРЕД ПРАТЕНИЦИТЕ НА ЕП: Уште на 17 години сонував да станеме дел од ЕУ

Фактор - 13.09.2018

Пред пратениците во Стразбур моментално се обраќа премиерот Заев каој напочетокот се заблагодари за поканата и прво што кажа дека е прв кој се обраќа на македонски јазик од Европскиот парламент .

Алијансата за Албанците во Гостивар повика да се гласа за НАТО и ЕУ

Мета - 13.09.2018

Претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села, вчера во Гостивар повика на масовност и поддршка на претстојниот референдум. Тој на собирот во амфитеатарот во градскиот парк пред сопартијците и симпатизерите рече дека има ...

Одлуката за иднината да ја донесеме во заедништво

CivilMedia - 14.09.2018

Опозицијата и сите кои се двоумат, да го поддржат референдумот и да се приклучат – заедно да ја однесеме Македонија кој подобра иднина во ЕУ и НАТО, порачуваат поддржувачите на референдумот.

Ахмети: Да гласаме масовно за подобра иднина и да им речеме „не“ на оние кои не и посакуваат добро на Македонија

Нова ТВ - 12.09.2018

Под мотото „Заедно за европска Македонија“, Демократската унија за интеграција вечерва во Дебар одржа средба со граѓани во рамки на кампањата за референдумот што ќе се одржи на 30 септември.

Ахмети: Нема подобра алтернатива за нас од НАТО и ЕУ

Макфакс - 12.09.2018

Демократската Унија за Интеграција денес во Дебар оствари средба со граѓаните во рамките на кампањата за референдумот што ќе се одржи на 30 септември. Претседателот на ДУИ, Али Ахмети од Дебар истакна дека ДУИ беше дел од постигнување на Договорот ...

(ФОТО + ВИДЕО) Заев од Кр.Паланка: Вашето големо присуство охрабрува, на 30 септември бираме иднина

iPortal - 12.09.2018

-Вашето големо присуство охрабрува особено во период кога сме пред историски пресуден момент каде што повторно граѓаните и требаат на татковината.Сите сме здружени и сплотени во оваа кампања затоа што се работи за Македонија,зборуваме за иднината ...

Ахмети: надвор од НАТО, Македонија тешко ќе опстои

Алфа - 12.09.2018

Сакаме ли мир, сакаме ли добрососедски односи? Дали сакаме стабилност? Праша лидерот на ДУИ, Али Ахмети во емисијата „Опинион“ на тиранската телевизија Клан. Според него референдумот на 30 септември е печат кој му дава вредност на мирот и ...

Заев пак им згреши на Грците

Република - 12.09.2018

Само неколку дена пред референдумот за Преспанскиот договор, премиерот на Скопје преку Фејсбук, порача: „Ние сме Македонци, со сопствена територија и со македонски јазик, со историјаа, култура и наследството на Македонија“, напиша Зоран Заев ...

(ВИДЕО) Али Ахмети прозборе на македонски пред референдумот

Фактор - 14.09.2018

Лидерот на партијата ДУИ, Али Ахмети, прозборе јавно на македонски јазик, нешто што не е во негов стил иако е претседател на својата партија од 2002 и од тогаш па до денес само две години не беше коалиционен владин партнер.

Џафери: Со референдумот ќе одлучиме дали сме за „статус кво“ или за подобра иднина

Либертас - 13.09.2018

Референдумот е можност граѓаните да се изјаснат дали ќе останеме во „статус кво“ ситуација или ќе ги отвориме вратите кон подобра иднина, рече претседателот на Собранието Талат Џафери во вечерашното гостување на „Топ тема“.

Ахмети од Пласница: Македонија нема друга алтернатива освен членство на ЕУ и НАТО

А1 On - 13.09.2018

Ако сакаме да имаме подобра иднина за идните генерации и добри меѓуетнички односи, економски развој и напредување на сите полиња, тогаш друга алтернатива или друг план осевн референдумот нема, порача денеска од Пласница лидерот на ДУИ Али Ахмети.

Аплауз за Зоран Заев

Бриф - 13.09.2018

Зоран Заев денеска стана првиот македонски премиер кој доби шанса да се обрати пред Европскиот Парламент во Стразбур на македонски јазик. Тој порача дека е убеден во успех на референдумот и во перспективата на Македонија „Референдумот е многу повеќе ...

Заев ќе се обрати пред Европскиот парламент

Centar - 13.09.2018

Премиерот Зоран Заев денеска ќе се обрати пред европратениците во Стразбур во 11:45 часот, соопшти прес службата на Европскиот парламент. Се очекува главни теми во обраќањето на Заев да бидат обезбедувањето на поддршка од јавноста и опозицијата за ...

Силна поддршка ЗА референдумот во Крива Паланка и во Куманово (видео)

AKO - 13.09.2018

,,Нашата заедничка одлука на 30 септември ќе го обезбеди нашето место во ЕУ и НАТО. Во најмоќната економска заедница на светот – ЕУ. Во најсилниот воен сојуз на светот – НАТО. Заедно ќе влеземе во НАТО и во Европската Унија.

Алијансата за Албанците повика на масовност и поддршка на претстојниот референдум

1tv - 13.09.2018

Претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села во Гостивар повика на масовност и поддршка на претстојниот референдум. Тој на собирот во амфитеатарот во градскиот парк пред сопартијците и симпатизерите зборуваше за потребата ...

Ахмети: На 30 септември да гласаме за европска Македонија

А1 On - 14.09.2018

Во рамките на кампањата за референдумот, Демократската Унија за Интеграција оствари средба со граѓаните на Долнени. Претседателот на ДУИ, Али Ахмети пред жителите на Долнени рече, ако има момент кој што ги соединува сите граѓани на Република ...

Заев во ЕП: Прво обраќање на македонски премиер на македонски јазик во ЕП

Сител - 13.09.2018

Премиерот Зоран Заев штотуку се обрати пред Европскиот Парламент на покана на неговиот претседател, Антонио Тајани. Ова, како што истакна Заев, е прво обраќање на македонски премиер на македонски јазик во европскиот пратенички дом.

Заев пред пратениците на ЕП: Уште на 17 години сонував да станеме дел од ЕУ

Press24 - 13.09.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев денеска имаше обраќање пред пратениците во Европскиот Парламент во Стразбур, каде посочи дека се чувствува пријатно како да е дома, односно во своето европско семејство.

Поенти референдум: Одлуката за иднината да ја донесеме во заедништво

Слободен Печат - 14.09.2018

Референдумот на 30 септември е референдум за втора независност, порача Заев во Европскиот парламент каде се обрати на македонски јазик што е прво обраќање на македонски премиер на мајчин јазик во европскиот пратенички дом.

Ахмети: Да гласаме масовно за подобра иднина и да им речеме „не“ на оние кои не и посакуваат добро на Македонија

Стандард - 12.09.2018

Под мотото „Заедно за европска Македонија“, Демократската унија за интеграција вечерва во Дебар одржа средба со граѓани во рамки на кампањата за референдумот што ќе се одржи на 30 септември.

ДУИ во Дебар: Албанците и Македонците немаат друга алтернатива, да кажеме ДА

Press24 - 12.09.2018

Демократската Унија за Интеграција денес во Дебар оствари средба со граѓаните во рамките на кампањата за референдумот што ќе се одржи на 30 септември. Претседателот на ДУИ, Али Ахмети од Дебар истакна дека ДУИ беше дел од постигнување на Договорот ...

Али Ахмети одржа говор на македонски јазик (Видео)

1tv - 14.09.2018

Лидерот на партијата ДУИ, Али Ахмети, одржа говор на македонски јазик пред жителите на Пласница. „На 30 септември да излеземе и да гласаме ако сакаме подобра иднина. И не само ние што сме овде, туку од врата на врата, пошто се гласа за нашата ...

Џафери: Со референдумот ќе одлучиме дали сме за „статус кво“ или за подобра иднина

Вечер - 13.09.2018

Референдумот е можност граѓаните да се изјаснат дали ќе останеме во „статус кво“ ситуација или ќе ги отвориме вратите кон подобра иднина, рече претседателот на Собранието Талат Џафери во вечерашното гостување на „Топ тема“.

Заев ќе се обрати пред Европскиот парламент

Точка - 13.09.2018

Премиерот Зоран Заев денеска ќе се обрати пред европратениците во Стразбур во 11:45 часот, соопшти прес службата на Европскиот парламент. Се очекува главни теми во обраќањето на Заев да бидат обезбедувањето на поддршка од јавноста и опозицијата за ...

Алијансата за Албанците повика на референдумско изјаснување „За“ НАТО и ЕУ

24 Вести - 13.09.2018

Претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села во Гостивар повика на масовност и поддршка на претстојниот референдум. Тој на собирот во амфитеатарот во градскиот парк пред сопартијците и симпатизерите зборуваше за потребата ...

Заев во ЕП: Прво обраќање на македонски премиер на македонски јазик во ЕП

Канал5 - 13.09.2018

Премиерот Зоран Заев штотуку се обрати пред Европскиот Парламент на покана на неговиот претседател, Антонио Тајани. Ова, како што истакна Заев, е прво обраќање на македонски премиер на македонски јазик во европскиот пратенички дом.

Кога сонот на премиерот ќе стане јаве?

Вечер - 13.09.2018

Ова е прво обраќање на македонски премиер на македонски јазик во европскиот пратенички дом. – Уште кога имав 17 кога години сонував да бидеме дел од европското семејство, а сега 27 години подоцна шансата ја имаме во раце – истакна Заев.

Ахмети: Да гласаме масовно за подобра иднина и да им речеме „не“ на оние кои не ѝ посакуваат добро на Македонија

Кајгана - 12.09.2018

Дебар, 12 септември 2018 (МИА) – Под мотото „Заедно за европска Македонија“, Демократската унија за интеграција вечерва во Дебар одржа средба со граѓани во рамки на кампањата за референдумот што ќе се одржи на 30 септември.

Ахмети: Нема подобра алтернатива за нас од НАТО и ЕУ

Centar - 12.09.2018

Демократската унија за интеграција денес во Дебар оствари средба со граѓаните во рамките на кампањата за референдумот што ќе се одржи на 30 септември. Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, од Дебар истакна дека ДУИ беше дел од постигнување на договорот ...