TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Анкета на НДИ: 24,8% би гласале за СДСМ и коалицијата, 21,2% за ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата

24 Вести - 02.07.2020

Колацијата предводена од СДСМ и БЕСА има предност од 3,6 % пред коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ пред гласањето на предвремените парламентарни избори на 15 Јули, покажува истражувањето на американскиот Национален демократски институт.

Анкета на НДИ: СДСМ води пред ВМРО-ДПМНЕ со 3,6, а Алијансата заостанува зад ДУИ за 1,5 процентен поен

360 степени - 02.07.2020

Чувствата на гласачите за двете водечки партии/коалиции – СДСМ / Беса и ВМРО-ДПНМЕ остануваат во голема мерка непроменети од почетокот на епидемијата Речиси седум од 10 испитаници велат дека веројатно ќе гласаат.

Кај македонските граѓани растат песимизмот и недовербата кон партиите

Deutsche Welle - 02.07.2020

Се повеќе македонски граѓани сметаат дека државата се движи во погрешна насока, а стравот од коронавирусот ќе ја намали излезноста на изборите, покажува анкета на НДИ спроведена во јуни. Засилен песимизам кај македонските граѓани во последните три ...

Анкета на НДИ: Коалицијата на СДСМ и Беса со предност во однос на коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 02.07.2020

Новата национална анкета на јавното мислење во Северна Македонија на Националниот демократски институт (НДИ) спроведена пред официјалниот почеток на кампањата за парламентарните избори на 15 јули покажува дека владејачката коалиција на СДСМ и ...

Според анкетата на НДИ, коалицијата СДСМ и Беса има предност од 3,6% пред коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ

Мета - 02.07.2020

Новата анкета за испитување на јавното мислење во Северна Македонија на Националниот демократски институт (НДИ) спроведена пред официјалниот почеток на кампањата за парламентарните избори на 15 јули покажува дека владејачката коалиција на СДСМ и ...

Aнкета на НДИ: Економија, антикорупција и јавното здравје се приоритети на гласачите

Нова ТВ - 02.07.2020

Новата анкета на јавното мислење во Северна Македонија што ја спроведе Националниот демократски институт (НДИ) пред официјалниот почеток на кампањата за предвремените парламентарни избори на 15 јули покажува дека економскиот развој, борбата против ...

Приоритети на гласачите се економијата, антикорупцијата, јавното здравје, според предизборната анкета на НДИ

Опсервер - 02.07.2020

Скопје, 2 јули 2020 () – Новата национална анкета на јавното мислење во Северна Македонија на Националниот демократски институт (НДИ) спроведена пред официјалниот почеток на кампањата за парламентарните избори на 15 јули покажува дека економскиот ...

Анкета на НДИ: Речиси 7 од 10 испитаници велат дека веројатно ќе гласаат

+инфо - 02.07.2020

Новата национална анкета на јавното мислење во Северна Македонија на Националниот демократски институт (НДИ) спроведена пред официјалниот почеток на кампањата за парламентарните избори на 15 јули покажува дека економскиот развој е приоритет на ...

Aнкета на НДИ: Приоритети на гласачите се економијата, антикорупцијата, јавното здравје

24Инфо - 02.07.2020

Новата национална анкета на јавното мислење во Северна Македонија на Националниот демократски институт (НДИ) спроведена пред официјалниот почеток на кампањата за парламентарните избори на 15 јули покажува дека економскиот развој е приоритет на ...

Анкета на НДИ: 44 отсто од испитаниците сметаат дека Македонија се движи во погрешна насока

Нетпрес - 02.07.2020

Новата национална анкета на јавното мислење во Македонија на Националниот демократски институт (НДИ) спроведена пред официјалниот почеток на кампањата за парламентарните избори на 15 јули покажува дека економскиот развој е приоритет на гласачите и ...

Приоритети на гласачите се економијата, антикорупцијата, јавното здравје, според предизборната анкета на НДИ

Либертас - 02.07.2020

Новата национална анкета на јавното мислење во Северна Македонија на Националниот демократски институт (НДИ) спроведена пред официјалниот почеток на кампањата за парламентарните избори на 15 јули покажува дека економскиот развој е приоритет на ...

Анкета: Само една третина од граѓаните против Преспанскиот договор

Независен - 02.07.2020

Новата национална анкета на јавното мислење во Северна Македонија на Националниот демократски институт (НДИ) спроведена пред официјалниот почеток на кампањата за парламентарните избори на 15 јули покажува дека економскиот развој е приоритет на ...

58 одсто од граѓаните го поддржуваат Преспанскиот договор или веруваат дека бил потребен

iPortal - 02.07.2020

Чувството на јавноста е стабилно во однос на Преспанскиот договор од 2018 година, при што 58 отсто го поддржуваат или веруваат дека бил потребен. Една третина е против договорот. Големо мнозинство, речиси 75 отсто, го одобрува членството во НАТО и ...

Анкета на НДИ: Сѐ повеќе граѓани велат дека земјата оди во погрешна насока

МКД - 02.07.2020

Економскиот развој е приоритет на гласачите и тие остануваат загрижени за епидемијата на ковид-19. Од почетокот на епидемијата во март, општиот впечаток на јавноста е попесимистичен, 44% од испитаниците велат дека земјата се движи во погрешна насока ...

Анкета на НДИ: СДСМ води пред ВМРО-ДПМНЕ со 3,6, а Алијансата заостанува зад ДУИ за 1,5 процентен поен

Мак. Весник - 02.07.2020

Коалицијата на СДСМ и Беса „Можеме“ води пред коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ со 3,6 процентни поени, додека ДУИ има 1,5 проценти предност пред колаицијата на Алијансата за Албанците и Алтернатива, според анкета на Националниот демократски институт во ...