TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Вучиќ со порака до австралискиот премиер: Зошто го малтретирате Ѓоковиќ?

А1 On - 14.01.2022

По повод драмата со светскиот најдобар тенисер Новак Ѓоковиќ, се огласи српскиот претседател Александар Вучиќ и испрати порака до својот австралиски колега. Вучиќ во видеото му дава поддршка на Новак Ѓоковиќ и му се обраќа на премиерот на ...

„Заборавив дека наскоро се ближат избори во Австралија… Држи се Новак!“

СуперСпорт

„Новак најдобро е да си оди, очигледно е дека Австралијците не го сакаат“

Sport 1

Анен: Најдобро е за сите Ѓоковиќ да не игра на „Австралија опен“

Слободен Печат

„Њујорк тајмс“ за Ѓоковиќ: Тенисерот е грешник

Локално

Мареј: Нема да удирам по Ѓоковиќ додека лежи на подот!

СуперСпорт

Мари: Нема да го шутирам Ѓоковиќ додека лежи на земја

Дерби

Точка Спортски Алсат-М Спортски Во Центар SportMedia Локално Тера

Австралијците со карикатура што ги разгневи фановите на Ѓоковиќ

Макфакс - 14.01.2022

Еминентниот австралиски весник The Age објави карикатура oд светскиот рекет број еден, Новак Ѓоковиќ, која ги разгневи неговите фанови. Откако министерот за имиграција Алекс Хок по вторпат му одби виза на тенисерот , по што му се заканува ...

Жастин Енан: Австралијците не сакаат да го гледаат Новак Ѓоковиќ

Спортклуб

Визата на Ѓоковиќ му е укината поради антиваксерите?

Спортски

Адвокатот на Ѓоковиќ: Исплашени се од противниците на вакцинацијата, поради тоа му ја поништија визата

Макфакс

Објавена срамна карикатура од Ѓоковиќ како - гори во контејнер! (ФОТО)

Sport 1

Адвокатот на Новак: Визата е одбиена поради антиваксерите, а ќе има ново сослушување

Спортманија

(ФОТО) Погледнете ја карикатурата на Ѓоковиќ која ја згрози Србија

Екран

Точка Точка Локално Слободен Печат +инфо Фактор +инфо Press24

Ѓоковиќ вечерва дава исказ, па повторно во притвор

Спортски - 14.01.2022

Судија Ентони Кели потврди дека Новак Ѓоковиќ нема да биде депортиран од Мелбурн до окончувањето на жалбата во врска со укинувањето на визата и дека случајот сега е префрлен во Сојузниот суд на Австралија.

Кои се трите можни сценарија: Ѓоковиќ од притвор или на терен или на аеродром!

Слободен Печат

Ѓоковиќ нема да биде депортиран до окончување на жалбата

Р.С.Европа

Ѓоковиќ ќе биде во притвор кај своите адвокати, случајот е префрлен во Сојузниот суд

Макфакс

Ќе има уште една долга и бурна ноќ: Случајот префрлен на Федералниот суд! Новак ќе биде сослушан вечер во 22 часот, притворот е неизбежен

Точка

Ѓоковиќ нема да оди во притвор, за депортација ќе решава Федералниот суд!

Sport 1

Aдвокатот на австралиската Влада побара притвор за Ѓоковиќ

Спортски

А1 On Sport 1 Телма МКД +инфо MTM Макфакс Р.С.Европа

Ѓоковиќ се уште чека, се уште нема депортација

Sport M - 14.01.2022

За сега нема депортација за Новак Ѓоковиќ. На Ѓоковиќ утрово му е укината визата, а вечерва се планира првиот светски рекет да оди на состанок со имиграционите службеници. Во недела е закажано ново рочиште, што денеска го потврдија од судот по ...

Ѓоковиќ во „невозможна мисија“: Нема да има депортација додека не заврши постапката!

Слободен Печат

Ѓоковиќ засега нема да биде депортиран од Австралија, закажани нови сослушувања

Сакам да кажам

Ѓоковиќ остана без виза, но депортацијата од Австралија е одложена

Дриблинг

(ВО ЖИВО) Уште едно сослушување за Ѓоковиќ, депортацијата засега одложна

Бриф

Дали Ѓоковиќ ќе биде депортиран пред или по почетокот на Аустралиан Опен ?!

Нова ТВ

Судијата предложи забрана за депортација на Ѓоковиќ, секоја минута околу одлуката е важна поради настапот на Австралија Опен

Екипа

Сакам да кажам МКД А1 On Макфакс Sport 1 Курир Во Центар Спортклуб

Случајот Ѓоковиќ префрлен кај друг судија, AO не го промени распоредот во негова корист

Дерби - 14.01.2022

Вторпат укинатата виза на Новак Ѓоковиќ го врати неговиот случај кај судските инстанци, но овојпат одлуката ќе ја носи друг судија. Светскиот рекет број еден остана без виза откако австралискиот министер за имиграција утринава донесе таква одлука, а ...

Случајот Ѓоковиќ префрлен на Федералниот суд на Австралија

Нова ТВ

Случајот Ѓоковиќ префрлен на Федералниот суд на Австралија

OhridNews

Случајот Ѓоковиќ префрлен на Федералниот суд на Австралија

Опсервер

Случајот Ѓоковиќ префрлен на Федералниот суд на Австралија

Фокус

Случајот на Ѓоковиќ префрлен на Федералниот суд на Австралија

Независен

Случајот Ѓоковиќ префрлен на Федералниот суд на Австралија

Курир

Либертас ТВ21 Нетпрес Вечер Прес Lider Локално 24 Вести MakPress

Австралиска адвокатка тврди: Мали се шансите овојпат Ѓоковиќ да победи!

Sport 1 - 14.01.2022

После два часа пред судијата Кели, случајот со Новак Ѓоковиќ откако министерот за имиграција Алекс Хоук повторно му ја поништи визата се префрла на федералниот суд вечерва од 22 часот по македонско време, најдобриот тенисер моментно ќе биде ...

Ноле останал без австралиската виза поради антиваксерите!

Gol.mk

Адвокатите се борат против тврдењата дека присуството на Ѓоковиќ поттикнува антиваксерство

Н.Македонија

Австралија ја поништи визата на Ѓоковиќ

Deutsche Welle

Австралија му ја укина визата на Ѓоковиќ, српскиот тенисер ќе биде депортиран

МКД

Утринска „бомба“ од Мелбурн: Укината визата на Новак Ѓоковиќ!

Gol.mk

Ѓоковиќ може да игра во Мелбурн и со поништена виза, но како е тоа можно?

Спортманија

Н.Македонија Н.Македонија Sport 1 Независен Точка Gol.mk Спортманија Република

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Независен - 14.01.2022

Австралија – Австралиската Влада денеска втор пат му ја поништи визата на Новак Ѓоковиќ, образложувајќи дека најдобриот светски тенисер, кој не е вакциниран против коронавирусот, може да претставува ризик за општеството во контекст на неговата ...

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Lider

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Бриф

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Слободен Печат

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Опсервер

Хронологија на настаните поврзани со укинувањето на визата на Новак Ѓоковиќ

Денешен

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ"

Press24

24Инфо Либертас MakPress ТВ21

СЗО: „Да НЕ се ограничува движење на невакцинираните“

Алсат-М - 14.01.2022

Високи претставници на Светската здравствена организација повикаа никој да не треба да биде ограничен во своето слободно движење само затоа што не е вакциниран против корона вирусот. Директорката за имунизација на СЗО Кетрин О’Брајан и извршниот ...

СЗО: „Да НЕ се ограничува движење на невакцинираните“

Zoom

Што повеќе можеше да направи Ѓоковиќ?

Кајгана - 14.01.2022

Новак Ѓоковиќ стана жртва на суровата примена на граничната политика на австралиската влада, но сѐ уште не може да обвини никого освен себе. Во петокот, министерот за имиграција на владата на Морисон, Алекс Хок, донесе клучна одлука за укинување на ...

Австралискиот премиер за Ѓоковиќ: Мора да се заштити резултатот од нашето жртвување

Макфакс

Морисон: Австралијците жртвуваа многу за време на пандемијата, со право очекуваат дека ќе бидат заштитени

А1 On

Премиерот на Австралија објасни зошто сака да го депортира Ѓоковиќ

Sport 1

Новинар ја нападна австралиската власт: Ѓоковиќ го загуби мечот поради политика!

Sport 1

Ѓоковиќ остана без виза, ама нема да оди во притвор!

Sport 1

Австралискиот премиер за Ѓоковиќ: Мора да се заштити резултатот од нашето жртвување

Курир

Press24 MTM Centar Точка Н.Македонија Факултети Независен Локално

Новата одлука на организаторот во Австралија, воопшто не му е од корист на Ѓоковиќ

Спортклуб - 14.01.2022

Организаторите на Австралија Опен соопштија дека во понеделник ќе игра горната „половина“ од ждрепката, во која носител беше Новак Ѓоковиќ. Но сега останува дилема дали на српскиот тенисер ќе му биде дозволено да игра.

Жалбата ќе му остави доволно време на Ѓоковиќ да игра во Мелбурн!?

Gol.mk

Ѓоковиќ го прекина тренингот откако ја виде пораката на мобилниот телефон

Вечер Прес

Ѓоковиќ избришан од листата за тренинг, дали е ова знак дека следува депортација?

Спортманија

Се случи нешто сериозно? Ѓоковиќ го прекинал тренингот по само пола час!

СуперСпорт

Некогашната тенисерка: Најдобро е Ѓоковиќ да си оди дома!

Спортклуб

За ситуацијата со Ѓоковиќ се огласи и СЗО: Aвстралиската влада непотребно го малтретирала

Бриф

ММС Република Еспресо Спортклуб

Ѓоковиќ нема да оди во притвор

Макфакс - 14.01.2022

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ засега нема повторно да се најде во притвор во Австралија, пренесувааат агенциите. Според написите, од него било побарано да се појави на интервју со службениците за имиграција.

Ѓоковиќ, сепак, нема да биде приведен

А1 On

Ѓоковиќ нема да оди во притвор

MTM

Ѓоковиќ нема да оди во притвор

Точка

Бекер: Надал знае зошто е во Мелбурн, тој може да ја освои титулата

Дерби - 14.01.2022

Германската легенда, Борис Бекер е постојано активен и има што да каже за сите актуелни случувања во светот на тенисот. Сега секако во фокусот е првиот грен слем Австралија Опен, засега како прв фаворит и носител останува Новак Ѓоковиќ, но сигурно ...

Бекер: Надал знае зошто е во Мелбурн, тој може да ја освои титулата

Точка

Австралија Опен: Намален капацитетот на стадионите на 50 отсто

Екипа

Ако не биде депортиран, Ѓоковиќ во 1 коло на Австралија опен ќе игра против Кецмановиќ

Канал5 - 13.01.2022

Додека се чека одлуката на владата на Австралија, околу евентуалната депортација на Новак Ѓоковиќ, во Мелбурн се одржа ждрепката за првиот Гренд-слем во сезоната, Австралија опен. Светскиот рекент број 1, Ѓоковиќ, турнирот ќе го отвори против ...

Ѓоковиќ доби српски тенисер за противник во првото коло од Австралија опен

МКД

Доколку не биде депортиран, Ѓоковиќ во првото коло на Австралија Опен ќе игра против Кецмановиќ

Слободен Печат

Ѓоковиќ против Србин во првото коло на АО, со Надал или Зверев дури во полуфинале

Gol.mk

Ѓоковиќ против Србин на отварањето на Австралија Опен, можен меч со Надал во полуфиналето

Екипа

Ѓоковиќ го дозна првиот противник во Австралија, можен дуел со Надал дури во полуфиналето

Дерби

Ѓоковиќ вметнат во ждрепката, ќе игра против Кецмановиќ во првото коло

SportMedia