TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рецепт: Солено пециво со сирење

Локално - 25.11.2021

Пециво со сирење, одлично и кога е изладено. Состојки Тесто: – 300 гр брашно – 1/2 лажичка прашок за пециво – 1 кесичка квасец – 40 мл маслиново масло – топла вода Полнење: – 200 гр сирење – 1 белка од јајце – 150 гр намаз со сирење по желба – ...

Рижото со пршута, вкус кој ќе ве освои

Скопје инфо - 24.11.2021

Оризот е уште една намирница која можете да ја комбинирате со најразлични состојки и секогаш да имате уникатни оброци. Потребни состојки: 250 гр ориз 3 лажици маслиново масло 100 гр пршута 2 чешниња лук Помал црвен кромид 200 мл бело вино 1 литар ...

ВКУСНА ПИТА СО КРЦКАВА КОРА: Готова е додека сварите кафе

НМД - 24.11.2021

Оваа пита со кромид и сусам ќе ве освои веднаш по првиот залак. Кога јас првпат ја приготвив и ја испробавме со домашните, едноставно си помислив, како ли само не сум го знаела рецептов порано? Брза и едноставна подготовка, а толку добар вкус.

Одличен ручек за целото семејство: Стекови со ориз

Скопје24 - 23.11.2021

Состојки: 1 поголема главица црвен кромид, 3 чешниња лук, 2 поголеми моркови, 180 г ориз, 1 китка магдонос, 120 г млад спанаќ, 1 лажиче путер, 4 црвени пиперки бабури, црн пипер, сол, масло. Приготвување: 1.

Совршено гурманско залче: Рецепт за неодолива пита со сланина чиј вкус долго се памети

Точка - 23.11.2021

Иако е толку користена намирница во кујните ширум светот, кромидот поретко се користи како главна ѕвезда во рецептите. Меѓутоа, кога кромидот ќе се искористи на друг начин, а во комбинација со истиот ќе се употребат и омилените намирници како што се ...

Евтино предјадење за кое не ви треба шпорет: Од една смеса ќе добиете 5 или повеќе различни видови топчиња со сирење

Gotvi.mk - 23.11.2021

Од една смеса ќе добиете 5 или повеќе различни видови топчиња со сирење. Состојки: фета сирење павлака Состојки за полнење: праз спанаќ сусам маслинки шунка Начин на подготовка: Соединете фета сирење и павлака и зачинете по желба.