TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дебар ни одржа лекција за дисциплина на сите

еМагазин - 31.05.2020

Заклучно со вчера во Дебар, првото жариште на корона вирусот во Македонија и единствената општина која беше во карантин, веќе 45. денови нема не само новозаразени, туку ни пациенти кои се јавуваат со сомнителни симптоми на вирусот.

Таман продолжија со првенството, короната повторно направи проблем

SportMedia - 31.05.2020

Првенството во Украина се врати после два и пол месеци пауза поради коронавирусот. Откако беа преземени сите мерки препишани од Владата беше дадено и зелено светло за доигрување на фудбалскиот шампионат.

Во Авганистан рекорден број на заразени со коронавирусот во еден ден

Опсервер - 31.05.2020

Кабул, 31 мај 2020 () – Во Авганистан во последните 24 часа регистрирани се повеќе од 860 нови случаи на заразени со коронавирусот, што е најмногу новозаболени во еден ден во оваа земја. Според податоци на Министерството за здравство на Авганистан, ...

33.274 заразени од коронавирус во Бразил за еден ден и 956 починати

AKO - 31.05.2020

Ситуацијата со коронавирусот во Бразил е надвор од контрола и експлодира, јавуваат бројни медиуми. Во последните 24 часа се регистрирани рекордно заразени и таа бројка изнесува дури 33.274 случаи. Починале само за еден ден речиси 1.000.

5 починати и 35 заразени со Ковид-19, повеќето од Скопје

Алсат-М - 30.05.2020

Пет пациенти починале од Корона вирусот во последните 24 часа. Четворицата од починатите се од Скопје и еден од Струга. 69-годишен скопјанец починал на Клиниката за инфективни болести, каде веќе 15 дена бил на лекување.

Премиерлигата е спремна за рестарт: Нема заразен од Ковид-19 по четвртото тестирање

Sport 1 - 30.05.2020

Англиската Премиерлига е подготвена за рестарт на сезоната откако најубавата можна вест веќерва ја соопштија од Островот, дека по четвртиот круг на тестирање на фудбалерите нема ниту еден позитивен на новиот вирус Ковид-19.

Италија повторно со над 100 починати од коронавирусот, 416 новозаразени

Нетпрес - 30.05.2020

Брокот на починатите од Covid-19 во Италија во саботата се зголеми за 111 лица, односно 24 повеќе од претходниот ден, а новозаразени се 416 или сто помалку отколку во петокот, објави Агенцијата за цивилна заштита.

Во светот досега повеќе од 6 милиони заразени со Ковид -19

Канал5 - 30.05.2020

Бројот на заразени со вирусот корона во светот надмина шест милиони, покажуваат податоците на веб-страницата „Worldometers“. Според веб-страницата, во светот досега има 6.009.148 лица заразени со вирусот корона, починати 366.039, а излекувани се ...

Во новата рунда на тестирања во Премиер лигата без позитивни на корона

Слободен Печат - 30.05.2020

По првите три рунди во кои беа направени повеќе од 2.700 тестови, а без забележани 12 позитивни случаи на ковид-19, во последната серија на тестирања која беше спроведена во четвртокот и петокот не донесе ниту еден позитивен тест.

Латинска Америка може да стане најголем светски епицентар на корона вирус

Независен - 30.05.2020

Додека Латинска Америка минатите месеци набљудуваше како остатокот од светот се бори со пандемијата од корона вирусот, а ова американско подрачје сега е под закана да стане најголем светски епицентар на Ковид-19.

Одлични вести од Англија: Без позитивни во четвртата рунда тестирања

Спортклуб - 30.05.2020

По четвртата рунда тестирања на коронавирус меѓу клубовите од англиската Премиер лига е потврдено дека нема позитивни резултати. Откако во првите три круга од тестирањето беа позитивни 12 членови на екипи од Премиер лигата, четвртото направено ...

Нема нови позитивни тестови на корона во Премиер лигата

TopSport - 30.05.2020

Премиер лигата потврди дека нема нови позитивни тестови на корона вирусот во лигата, што заедно со одлуката на британската влада дека од 1 јуни може да се оддржуваат спортски натпреварувања без гледачи, носи позитивна атмосфера пред враќањето на ...

Во Дебар 45 дена нема нови заразени со ковид-19

360 степени - 30.05.2020

Во Дебар 45 не се регистрирани нови случаи со ковид-19. За позитивните вести, на социјалните мрежи се огласи и вицепремиерот Бујар Османи, честитајќи му на градоначалникот Хекуран Дука. Дебар беше првото жариште на коронавирусот во земјава.

Премиер-лигата може да почне: Ниту еден заразен од 1.130 тестови

Екипа - 30.05.2020

Се е подготвено за продолжение на англиската Премиер-лига откако властите дадоа зелено светло за враќање на фудбалот на спортската сцена. Во прилог на олеснетите мерки и зеленото светло за почеток на колективни тренинзи одат и резултатите од ...

Во Италија 111 смртни случаи од коронавирусот, 416 новозаразени

Слободен Печат - 30.05.2020

Италија е трета земја по ред во светот со најмногу смртни случаи после САД и Велика Британија. Бројот на починати од ковид-19 во Италија денеска се зголеми на 111, 24 случаи повеќе од претходниот ден, а 416 лица се заразени, сто помалку отколку ...

Четвртиот круг тестови без позитивни во Премиер лигата

SportMedia - 30.05.2020

Добри вести од Англија. По трите круга направени тестови против коронавирусот во кој се појавија 12 позитивни, во четвртиот од 1130 примероци ниту еден не е позитивен. Ова секако дека е добра вест за сите кои се инволвирани во рестартирањето на оваа ...

Паника во Кичево, граѓаните се сомневаат дека се крие вистинската бројка на заразени со Ковид-19

Алфа - 30.05.2020

Како што од ден на ден се зголемува бројот на новозарезени лица со Ковид-19 во државава, така расте стравот кај населението. Кичево беше еден од градовите кој што на 12 –ти мај министерството за здравство го вброи на листата на региони во кој што ...

На Италијанците никако да им тргне: Повторно раст на бројот на починати

Курир - 30.05.2020

Дневниот број на починати од корона вирус во Италија порасна во однос на претходниот ден, но е намален бројот на новозаразени. Во последните 24 часа во оваа земја починале 111 лица, додека вчера регистрирани беа 87 смртни случаи.

Уште 14 дена вонредна состојба во Македонија поради коронавирусот

Сакам да кажам - 30.05.2020

Иако пред неколку дена беше укинат најголем дел од рестриктивните мерки, во Македонија и во наредните две недели на сила ќе биде вонредна состојба, додека уште пет лица починаа од ...

Италија: Расте бројот на починати, се намалуваат новозаразените

Независен - 30.05.2020

Дневниот број починати од Ковид-19 во Италија порасна во однос на претходниот ден, но намален е бројот на новозаразени. Во последните 24 чсаса во таа земја починаа 111 пациенти, а вчера имаше 87.

Рекордни 1.120 тестирања за Ковид 19 во едно деноноќие

Фокус - 30.05.2020

Во последното деноноќие се направени 1.120 тестирања, што е рекорден број на тестирања досега. Притоа, 487 од овие тестирања се извршени во рамки на скринингот во градинките и во старечките домови.

35 заболени и 5 жртви од коронавирус во последното деноноќие

Глас на Америка - 30.05.2020

Повторно најголем број на нови случаи има во Скопје. Направени рекордни 1.120 теста од кои 487 во рамки на скринигот на градинките каде има еден позитивен. Расте бројот на активни случаи во државата, во моментот бројката е 498.

Во Дебар 45-ти ден нема новозаразени со КОВИД-19

Слободен Печат - 30.05.2020

Епидемилошката состојба во Дебар кој беше првото жариште на КОВИД-19 во државава е стабилна. Веќе 45-ти ден нема ново заразени, а како што потврдуваат од Општата болница во Дебар, нема ниту пациенти кои се јавуваат со сомнителни симптоми на вирусот.

Лекарската фела незадоволна што Комисијата за заразни болести потклекна под диктатот на Заев

Република - 30.05.2020

Докторската фела е лута на Комисијата за заразни болести, бидејки потклекнаа на притисокот на Заев, оставјаки ги зад себе се повисокиот број на заразени од ковид-19. Се прогласи олабавување на мерките, се тврди дека опасноста поминала, се затвораат ...

Бројот на заразени со Ковид 19 во Тетово загрижувачки расте, денеска осум нови случаи

Алфа - 30.05.2020

Уште осум новозаразени во Тетово.Бројот на пациенти со ковид 19, изминатиов период загрижувачки расте во полошко.Најголема причини се семејните собири и непочитувањето на мерките.Епидемиолозите најавуваат вонредни скрининзи.

Два нови случаи на Ковид-19 во гостиварско

Либертас - 30.05.2020

– Во гостиварско изминативе 24 часа се регистрирани два случаи на инфицирани со Ковид-19. Едниот случај е откриен со скринигот на вработените во детските градинки, а вториот е потврден по смртта на пациентка која била донесена на реанимација во ...

Дебар – лекција за сите други општини, 45 дена без новозаразени благодарение на дициплината

Frontline - 30.05.2020

Дебар, првото жариште на пандемијата со КОВИД-19, не само што ја научи лекцијата туку стана и лекција за сите други општини каде е забележено неодговорно и несовесно однесување на дел од граѓаните.

Од коронавирус во светот починале 364.362 лица

Локално - 30.05.2020

Најмалку 364.362 лица починале од коронавирус во светот, додека повеќе од 5.931.510 лица биле заразени во 196 земји и територии, вели новиот биланс собран до 11:00 часот денес (GMT), објави агенцијата Франс Прес.

Вработен во градинка во Тетово позитивен на корона вирусот

еМагазин - 30.05.2020

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 487 тестира се во рамките на скринингот во градинки и геронтолошки установи, информираат од Министерството за здравство. “Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје во Тетово, ...

Нови 35 заразени со Ковид 19, петмина починаа

Фокус - 30.05.2020

Нови 35 заразени од Ковид 19, од кои 22 во Скопје, се регистрирани во последното деноноќие. Според неофицијалните информации на Фокус, има и пет починати, од кои 4 се од Скопје и еден од Струга.

Мистеријата за антителата: Дали тие кои прележале корона може повторно да се разболат?!

ММС - 30.05.2020

Се уште нема начин да се докаже, иако цел свет е во борба со корона вирусот да се сопре, се уште нема одговор на дилемата дали организмот создава отпорност кај луѓето кои веќе го прележале вирусот.

Коронавирус: Колку се корисни тестовите за антитела?

Deutsche Welle - 30.05.2020

Во Русија, Италија и други земји, здравствените власти имаат намера со масивни тестирања за антитела да го утврдат вистинскиот број на заразени со корнавирус. Како функционираат овие тестови и колку се значајни? Без оглед на тоа што во Русија веќе ...

Брегалница негативна на корона-тестовите, денеска се тестираа Ренова и Шкендија

SportMedia - 30.05.2020

Исто како и Работнички, така и во Брегалница сите тестирани на Ковид-19 се негативни. Секако дека ова е добра вест за во таборот на штипските “сини“ кои сега, можат мирно да се подготвуваат за тоа што ги чека во Купот на Македонија, каде играат ...

Во Брегалница нема позитивни, СФМ денес тестираше во Ренова и Шкендија

Gol.mk - 30.05.2020

Фудбалерите на Брегалница вчера беа тестирани за коронавирус од страна на тимот од Синдикатот на фудбалери, а денес стигнаа добри вести. Сите играчи кои настапуваат во Штип се негативни по тестирањето за ковид-19, објави на својот профил Синдикатот.

Над 6 милиони заразени со коронавирус: Еве каде е најлоша состојбата

Panacea.mk - 30.05.2020

Јужна Америка ја престигнува Европа по бројот на жртви. Б ројот на заразени лица со новиот коронавирус во светот, ја надмина бројката од шест милиони, покажуваат податоците на сајтот Worldometers.

И во Брегалница сите негативни на Ковид-19

Sport 1 - 30.05.2020

Синдикатот на фудбалери на Македонија (СФМ) објави нова добра вест, која ни доаѓа од Штип. Сите членови на Брегалница се негативни на Ковид-19, па тие може да ги продолжат подоготвките за полуфиналниот меч во Купот на Македонија.

Бразил стана петтата земја во светот со најмногу жртви од коронавирусот

Нетпрес - 30.05.2020

Бразил стана петтата земја во светот со најмногу починати во пандемијата на Covid-19, вкупнo 27.944 истиснувајќи ја од оваа позиција Шпанија, а вкупно во светот бројот на жртвите надмина 365.000, додека бројката заразени се приближи до шест милиони, ...

„Романтичарите“ негативни на COVID-19, фудбалот се враќа во Дебар Маало

Кајгана - 30.05.2020

Утринава пристигнаа резултатите од вчерашното тестирање на фудбалерите на прволигашот Работнички кои се негативни за сите. Дебармаалски Работнички од денеска може слободно да им се посвети на враќањето на фудбалските активности.

Каде коронавирусот ја најде плодната почва

Н.Македонија - 30.05.2020

Морталитетот од ковид-19 во Македонија е повисок од повеќето земји од регионот, а причините за високата смртност се бараат во возраста на населението, бројот на направените тестирања, достапноста до здравствените капацитети за лекување, но и во ...

Во Прилеп денеска нема нов случај на коронавирус

Тера - 30.05.2020

Во општина Прилеп денеска нема новозаболени од коронавирус, а едно лице оздравело од заразната болест. Бројот на активни случаи со КОВИД-19 изнесува 44. На Инфективното одделение во прилепската Општа болница „Борка Талески” хоспитализирани се 8 ...

Македонија доби уште еден „корона-фри“ фудбалски тим!

Sport 1 - 30.05.2020

Македонскиот прволигаш Работнички објави на нивниот веб-сајт дека го завршиле тестирањето за коронавирус и сите тестови биле негативни, по што фудбалерите ќе се вратат на тренинг. Работнички објави дека фудбалерите ќе ги продолжат активностите со ...

Како вака: Пациентка прво позитивна, па негативна, па позитивна па негативна на коронавирус

Машки магазин - 30.05.2020

Главниот штаб за цивилна заштита во округот Задар- Хрватка објави дека една жена, која веќе го прележала коронавирусот, во средата повторно се тестирала позитивно на КОВИД-19, а набргу потоа, нејзиниот втор тест, што се случи во четвртокот наутро, ...

Европа: Скоро 400.000 заразени во Русија, уште 738 заразени и 39 починати во Германија

Локално - 30.05.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Русија во изминатите 24 часа се зголемил за 8.952 – на 396.575, објави денеска кризниот центар. Русија е на третото место во светот по бројот на заразени, по САД и Бразил.

Среде епидемија ВМРО-ДПМНЕ бара нова Комисија за заразни болести

Независен - 30.05.2020

Новата нормалност се руши како кула од карти. Народот веќе не им верува ниту ним , ниту на Филипче, ниту на Заев.Во ден кога во Македонија е забележан црн биланс со 52 нови заразени граѓани, СДСМ излегуваат со нови манипулации за платите на лекарите ...

Работнички објави дека сите фудбалери се негативни на Covid-19, денеска се тестираат Шкендија и Ренова

Екипа - 30.05.2020

Сите фудбалери и членови на стручниот штаб на Работнички се негативни на коронавирусот, информира клубот од Дебар Маало на официјалниот сајт. Тимот продолжува со активности подготвувајќи се за продолжението на првенството во Првата лига, а допрва ...

Психијатриски симптоми асоцирани со коронавирусот

Н.Македонија - 30.05.2020

Во еден од минатите броеви пишував за невролошките симптоми, кои, според научниците од Кина, се јавуваат дури кај секој трет заболен од ковид-19. И тие симптоми не се нималку наивни и за занемарување, а и биле причина за повисоката смртност.

Во Индија нов рекорд во бројот на новозаразени со коронавирусот

Опсервер - 30.05.2020

Њу Делхи, 30 мај 2020 () – Индија денеска регистрира уште еден црн рекорд во бројот на новозаразени со коронавирусотинфицирани се уште 7.964 лица, а починале уште 265 луѓе. Министерството за здравство на земјата соопшти дека вкупниот број на ...

Ковид-19: Бројот на заразени надмина 6 милиони

360 степени - 30.05.2020

Бројот на заразени од новиот коронавирус на светско ниво надмина 6 милиони. Според податоците на „Ворлдометар“, точната бројка во овој момент изнесува 6 035 349. Досега регистрирани се 366 927 смртни случаи, а излечени е 2 661 769 лица.

Израел размислува за повторно воведување рестриктивни мерки

Опсервер - 30.05.2020

Тел Авив, 30 мај 2020 () – Израел повторно би можел да воведе некои рестриктивни мерки откако дојде до пораст на бројот на заразени со коронавирусот, особено во училиштата, откако Владата почна да ги олеснува мерките, соопшти израелското ...

Во Бразил рекорден број на новозаразени со Ковид-19, повеќе починати од Шпанија

Опсервер - 30.05.2020

Бразилија, 30 мај 2020 () – Бразил ја помина Шпанија по бројот на смртни случаи од Ковид-19. Во изминатите 24 часа од коронавирусот починале 1.124 лица, покажуваат податоци од Министерството за здравство на Бразил.