TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Габриел Ескобар, претставник на САД за Западен Балкан

Алсат-М - 18.03.2023

„Мојот став – како што повеќепати сум кажал, и во Косово и во Србија – е дека сите земји од регионот треба да се признаат и да имаат мирни односи меѓу себе. Овој регион е регион со огромни ветувања.

Ескобар: Очекувам финализирање на анексот за имплементација на Договорот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина

Локално

ЕСКОБАР: Ова е историска шанса!

Во Центар

ВУЧИЌ, КУРТИ И ПОСРЕДНИЦИТЕ ГО „ПЕГЛАА“ ДОГОВОРОТ, НО ПЕНКАЛАТА ОСТАНАА МИРНИ Што се случуваше на средбите во Охрид?

+инфо - 18.03.2023

Американскиот дипломат Габриел Ескобар изјави дека очекува финализирање на анексот за спроведување на Договорот за нормализација на односите меѓу Косово и Србија. „Не сме фокусирани на потпишување, туку на финализирање на договорот“, прецизираше тој.

Ескобар: Историска можност за целиот регион, најголемо очекување е финализирање на договорот

CivilMedia

Курти и Ескобар во Приштина разговараа за утрешната средба во Охрид

24Инфо

Курти и Ескобар во Приштина разговараа за утрешната средба во Охрид

Канал5

Курти и Ескобар во Приштина разговараа за утрешната средба во Охрид

Во Центар

Курти и Ескобар во Приштина разговараа за утрешната средба во Охрид

ТВ21

Курти и Ескобар во Приштина разговараа за утрешната средба во Охрид

Опсервер

4NEWS Бриф Вечер Прес MakPress Телма

Ескобар за РСЕ: Не сме фокусирани на потпишување, туку на финализирање на договорот

Опсервер - 18.03.2023

– Претставникот на Соединетите Американски Држави (САД) за Западен Балкан Габриел Ескобар изјави дека очекува финализирање на анексот за спроведување на Договорот за нормализација на односите меѓу Косово и Србија, јави дописникот на МИА од Белград.

Ескобар: Не сме фокусирани на потпишување, туку на финализирање на договорот

А1 On

Ескобар за РСЕ: Не сме фокусирани на потпишување, туку на финализирање на договорот

Во Центар

САД се фокусирани на финализирање на договорот меѓу Косово и Србија, вели Ескобар

Слободен Печат

Ескобар: Не сме фокусирани на потпишување, туку на финализирање на договорот меѓу Косово и Србија

Н.Македонија

Ескобар: Охрид е шанса регионот да се оддалечи од 1999 година, тука треба договорот да се финализира

МКД

Ескобар: Не сме фокусирани на потпишување, туку на финализирање на договорот

Локално

MakPress Вечер Прес

Ескобар по средбата со претседателката Османи: „Верувам дека по сабота ќе имаме добри вести“

Во Центар - 17.03.2023

„Сметаме дека овој европски предлог олеснет преку дијалогот на ЕУ е извонредна можност за траен мир меѓу две важни земји од регионот“, рече Ескобар. Претседателката на Косово, Вјоса Османи, го прими на средба специјалниот пратеник на Соединетите ...

Ескобар очекува продуктивна средба меѓу Косово и Србија утре во Охрид

Алсат-М

Ескобар во Косово очекува позитивен исход од разговорите во Охрид

Р.С.Европа

Ескобар во Приштина: Очекувам добри вести по средбата во Охрид

Нетпрес

Ескобар: Се надевам на добри вести од Охрид, оптимист сум дека ќе има мирно решение меѓу Белград и Приштина

Точка

Ескобар оптимист пред охридската средба, Вјоса Османи очекува резултати

Мета

Ескобар: Се надевам на добри вести од Охрид, оптимист сум дека ќе има мирно решение меѓу Белград и Приштина

Centar

Алсат-М