TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лавров треба да седне пред Специјален Трибунал, наместо на масата на ОБСЕ – Балтичките земји со заеднички став за ...

Телма - 28.11.2023

Естонија, Литванија и Латвија ќе го бојкотираат министерскиот состанок на ОБСЕ поради доаѓањето на министерот за надворшени работи на Русија, Сергеј Лавров, во Скопје. Министрите за надворшени работи на Балтичките змеји денеска објавија заедничко ...

Лавров доаѓа во Скопје, но присуството го откажаа министрите од Украина, Естонија, Латвија ..

Канал5

Балтичките земји и Украина ќе го бојкотираат самитот на ОБСЕ во Скопје ако дојде Лавров

Сакам да кажам

„Триумфот“ на Русија на министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје

Р.С.Европа

Украина и балтичките земји ќе го бојкотираат самитот на ОБСЕ поради поканата до Лавров

Р.С.Европа

Поради доаѓањето на Лавров, Естонија, Летонија и Литванија го откажаа учеството на Самитот во Скопјхе

А1 On

После Украина и Естонија, Летонија и Литванија го откажаа доаѓањето на состанокот на ОБСЕ

Нетпрес

Телма Lider Zoom Мета 4NEWS Локално 4NEWS ТВ21

Шефот на украинската дипломатија Кулеба нема да присуствува на Министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје

Сител - 28.11.2023

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба нема да учествува на Министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје, a Украина на форумот ќе биде претставена од делегација од нивното МНР, потврдија за МИА од украинската Амбасада во Скопје.

Дмитри Кулеба не доаѓа на министерскиот состанок во Скопје

24 Вести

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба се повлече од министерскиот состанок на ОБСЕ: Наместо него, делегација од украинското Министерство за надворешни работи ќе ја претставува Украина

Lider

Украинскиот министер Кулеба одби да учествува на Самитот на ОБСЕ во Скопје

Слободен Печат

Кулеба не доаѓа во Скопје поради Лавров

Локално

Кулеба откажа да дојде во Скопје – „Присуството на Лавров ќе ја зголемела кризата во ОБСЕ“

4NEWS

Кулеба не доаѓа на министерскиот состанок во Скопје

Фокус

ТВ21 А1 On Либертас Рацин Вечер Прес CivilMedia 360 степени Независен

Балтичките земји ќе го бојкотираат состанокот на ОБСЕ во Скопје поради присуството на Лавров

Бизнис Вести - 28.11.2023

Естонија, Летонија и Литванија соопштија дека ќе го бојкотираат Министерскиот совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Скопје, доколку присуствува и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Балтичките земји ќе го бојкотираат состанокот на ОБСЕ во Скопје поради присуството на Лавров

Слободен Печат

Балтичките земји ќе го бојкотираат состанокот на ОБСЕ во Скопје поради Русија

Макфакс

И Естонија, Летонија и Литванија ќе го бојкотираат состанокот на ОБСЕ во Скопје поради Русија

Опсервер

Балтичките земји ќе го бојкотираат состанокот на ОБСЕ во Скопје поради присуството на Лавров

Сител

Балтичките земји ќе го бојкотираат состанокот на ОБСЕ во Скопје поради присуството на Лавров

Либертас

Балтичките земји ќе го бојкотираат состанокот на ОБСЕ во Скопје поради присуството на Лавров

Рацин

MTM CivilMedia Н.Македонија 365 Кајгана +инфо МКД Во Центар

Утврдена маршрутата по која Лавров треба да пристигне на скопскиот аеродром за состанокот на ОБСЕ, потврди ...

360 степени - 28.11.2023

„360 степени“ го праша Министерството за одбрана дали до нив стигнало барање за одобрување прелет и слетување на авионот на Руската Федерација со кој министерот Сергеј Лавров би пристигнал во Скопје за да учествува на Министерскиот совет на ОБСЕ ...

Бугарското МНР потврди дека дало дозвола за летот на Лавров

Телма

“ДА ПОЧЕКАМЕ И ДА ВИДИМЕ“ – Сергеј Лавров сака да дојде во Скопје, но Бугарија ќе го има последниот збор за неговото пристигнување ?

Во Центар

Кој е Сергеј Лавров: Рускиот министер „ЊЕТ“- и на Бугарија и вели Њет

Фактор

Лавров: Ќе дојдам на состанокот на ОБСЕ, ако Бугарија го отвори воздушниот простор

Канал5

Лавров: Ќе бидеме на состанокот на ОБСЕ во Скопје ако Бугарија дозволи прелет на руски авиони

360 степени

Лавров вели дека доаѓа во Скопје, верува дека Бугарија ќе го отвори небото за неговиот авион

МКД

Р.С.Европа Сакам да кажам Lider Мета +инфо Zoom 24 Вести Независен

Лавров во Скопје со времена дозвола: „Три часа пред и 72 часа по...“

Deutsche Welle - 28.11.2023

Дадената дозвола не се однесува на членовите на неговата делегација кои исто така се санкционирани лица, што е изрично наведено во нотата-одговор на бугарската страна, соопшти бугарското МНР. Од 9 до 12 часот денеска (28.11.

Лавров доби привремена дозвола да лета низ бугарскиот воздушен простор

Слободен Печат

Бугарија дозволи прелет, Лавров може да пристигне во Скопје

24Инфо

Изземање од санкциите на ЕУ и преовладување на дипломатската соработка: Лавров доби привремена дозвола да лета во воздушниот простор на Бугарија за министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје

Lider

Бугарското МНР: Дозволата за прелет на Лавров е привремена

Локално

Неизвесно доаѓањето на Лавров, се чека дозвола за прелет од Бугарија

Сител

Авионот на Сергеј Лавров има дозвола да прелета над Бугарија

А1 On

Lider Н.Македонија +инфо Рацин 24 Вести Република Бизнис Вести Бриф

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ | Хаџи Јанев: ОБСЕ е најдобра платформа која може да ги менаџира конфликтите во светот, самитот во ...

Слободен Печат - 28.11.2023

Самитот на ОБСЕ во Скопје отвара пат на дипломатијата, односно решавање на актуелните конфликти во светот по пат на дијалог. Евентуалната средба на шефовите на американската и на руската дипломатија Блинкен и Лавров во текот на самитот во Скопје е ...

Бујар Османи има проблем!?

Либертас

Лавров ќе учествува на состанокот на ОБСЕ во Скопје

Нетпрес

Лавров потврди дека ќе дојде на состанокот на ОБСЕ во Скопје ако Бугарија дозволи прелет

Во Центар

ЕК потврди дека Лавров може да патува во С. Македонија и покрај тоа што е под санкции

Локално

Лавров потврди дека ќе дојде на состанокот на ОБСЕ во Скопје ако Бугарија дозволи прелет

Бриф

Лавров потврди дека ќе дојде во Скопје ако Бугарија дозволи прелет

Курир

Рацин Фактор Н.Македонија ММС Zoom 24Инфо Слободен Печат CivilMedia

Министерскиот совет на ОБСЕ – најголем успех на македонската дипломатија

24Инфо - 28.11.2023

Од 29 ноември до први декември очите на светската јавност ќе бидат свртен кон Скопје, каде ќе се одржи 30тиот министерски совет на ОБСЕ, најголемата безбедносна организација во светот. Денеска се одржа генералната проба во спортскиот центар Борис ...

Лавров ќе дојде во Скопје ако Бугарија го отвори воздушниот простор за руските авиони

Слободен Печат

Лавров: Русија ќе учествува на советот на ОБСЕ во Македонија доколку Бугарија дозволи прелет

Макфакс

Лавров тврди дека Софија му ветила оти ќе го пушти авионот да дојде во Скопје

Независен

Како Македонија се најде пред историски предизвик да ја спаси безбедноста на Европа

Н.Македонија

САМИТ НА ОБСЕ ВО МАКЕДОНИЈА – Лавров: Бугарија вети дека ќе го отвори воздушниот простор за руската делегација

4NEWS

Лавров тврди дека ќе дојде во Скопје: Бугарија ѝ ветила на Македонија дека ќе го отвори воздушниот простор

Локално

24 Вести Опсервер Centar Точка ТВ21 Press24 Фокус Кајгана

Лавров доаѓа во Скопје – Бугарија го отвора небото за неговиот авион

Алфа - 28.11.2023

И официјално, на министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје ќе дојде и Сергеј Лавров, министерот за надворешни работи на Русија. Откако Македонија дозволи авионот на рускиот министер да слета во Скопје, и Бугарија ќе го отвори воздушниот простор за ...

Бугарија го отвори небото за рускиот владин авион да слета во Скопје на конференцијата на ОБСЕ

Сител

Бугарија дозволи авионот на Лавров да прелета, шефот на руската дипломатија доаѓа во Скопје

МКД

Бугарија го отвори воздушниот простор за авионот на Лавров

Р.С.Европа

Лавров доаѓа во Македонија! Првпат е на Балканот откако започна конфликтот во Украина

Во Центар

Бугарија го отвори небото за авионот на Лавров

Вечер Прес

Бугарија го отвори небото за авионот на Лавров – руска делегација на самитот на ОБСЕ во Скопје

Телма

24Инфо Мета Скопје1 Курир Lider +инфо Слободен Печат ММС

Лавров доаѓа во Скопје, руската амбасада во Софија поврди дека е дозволен прелет на неговиот авион

Нетпрес - 28.11.2023

Амбасадата на Русија во Бугарија соопшти дека бугарските власти дозволиле авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров да го прелета бугарскиот воздушен простор за да допатува на самитот на ОБСЕ во Македонија.

Москва: Лавров и Блинкен нема да имаат средба во Скопје

360 степени

Москва: Ќе нема средба меѓу Лавров и Блинкен во Македонија

Канал5

Русија негира дека ќе има средба меѓу Лавров и Блинкен на самитот на ОБСЕ во Скопје

Р.С.Европа

Рјабков исклучи средба меѓу Лавров и Блинкен на маргините на самитот на ОБСЕ во Скопје

Телма

Дали самитот на ОБСЕ во Скопје ќе ги соочи Блинкен и Лавров?

24 Вести

Рјабков исклучи средба меѓу Лавров и Блинкен на самитот на ОБСЕ во Скопје

Слободен Печат

Курир Фокус +инфо Денешен Нетпрес Фактор Макфакс Опсервер

Османи за „Политико“: Со договорот Малта да го преземе претседавањето победи демократскиот свет, ОБСЕ е безбедно

Либертас - 28.11.2023

Министрите за надворешни работи на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) на состанокот во Скопје неделава се очекува да потпишат договор за избирање на Малта како следен претседавач со организацијата со седиште во Виена.

Османи за „Политико“: Со договорот Малта да го преземе претседавањето победи демократскиот свет, ОБСЕ е безбедно

Нова ТВ

Османи за „Политико“: Со договорот Малта да го преземе претседавањето победи демократскиот свет, ОБСЕ е безбедно

Zoom

Османи за „Политико“: Со договорот Малта да го преземе претседавањето победи демократскиот свет

Канал5

Османи за „Политико“: Со договорот Малта да го преземе претседавањето победи демократскиот свет, ОБСЕ е безбедно

CivilMedia

Османи за „Политико“: Со договорот Малта да го преземе претседавањето со ОБСЕ победи демократскиот свет

Слободен Печат

Совет на амбасадори: Успешната организација на состанок на ОБСЕ во Скопје можност за афирмација на државата

Сител - 28.11.2023

Советот на Амбасадори денеска соопшти дека високо ги цени активностите на Владата, МНР, МВР и останатите државни институции, кои што преземаат сѐ со цел успешно одржување на 30-тиот Министерски состанок на ОБСЕ што ќе се одржи во Скопје на 30 ...

Совет на амбасадори: Успешната организација на 30. Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје можност за афирмација на државата

Бизнис Вести

Совет на амбасадори: Успешната организација на 30. Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје можност за афирмација на државата

Frontline

Совет на амбасадори: Успешната организација на 30. Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје можност за афирмација на државата

Нова ТВ

ДОБРАТА ОРГАНИЗАЦИЈА НА САМИТОТ ЌЕ ЈА АФИРМИРА ДРЖАВАТА: Еве што велат од Советот на амбасадори

Фактор

Успешната организација на состанок на ОБСЕ во Скопје ќе придонесе за афирмација на државата

24Инфо

Успешната организација на состанок на ОБСЕ можност за афирмација на државата

Нетпрес

24 Вести MakPress

ПРЕСЕДАН: Првата земја членка на НАТО што му дозволи посета на Лавров по руската агресија врз Украина, е Северна ...

CivilMedia - 28.11.2023

Во контекст на сега веќе извесното доаѓање на рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров во Северна Македонија на Самитот на ОБСЕ (останува уште официјална потврда од македонското МНР откако Бугарија веќе дозволи прелет на неговиот авион ...

ПРЕСЕДАН: Првата земја членка на НАТО што му дозволи посета на Лавров по руската агресија врз Украина, е Северна Македонија

Frontline

Лавров доби дозвола да прелета над бугарскиот воздушен простор

Денар - 27.11.2023

Руската амбасада во Бугарија денеска соопшти дека бугарските власти дозволиле авионот на Сергеј Лавров да прелета над бугарскиот воздушен простор. Тој ќе го направи тоа за да отпатува на самитот на ОБСЕ воа Македонија.

Бугарија дозволи прелет на авионот, Лавров доаѓа во Скопје

Локално

Руската амбасада со потврда: Бугарија дозволи прелет на авионот на Лавров за да пристигне на самитот на ОБСЕ во Македонија

Макфакс

Руската амбасада со потврда: Бугарија дозволи прелет на авионот на Лавров за да пристигне на самитот на ОБСЕ во Македонија

Опсервер

Руската амбасада со потврда: Бугарија дозволи прелет на авионот на Лавров за да пристигне на самитот на ОБСЕ во Македонија

Точка

Руската амбасада со потврда: Бугарија дозволи прелет на авионот на Лавров за да пристигне на самитот на ОБСЕ во Македонија

Пулс24

Бугарија дозволи прелет на авионот на Лавров за да пристигне на самитот на ОБСЕ во Македонија

Кајгана

MTM Кумановски м. Centar Фактор