TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Facebook ќе ги врати австралиските вести по измените на законот за медиумите

Нетпрес - 23.02.2021

Најголемата социјална мрежа во светот Facebook потврди дека ќе ги врати австралиските новински страници откако Канбера понуди измени на предложениот закон осмислен за да технолошките гиганти ги принуди да ја плаќаат медицинската содржина кои ...

Канада најави закон за Фејсбук како оној во Австралија

Слободен Печат - 23.02.2021

Канадската влада објави дека подготвува ноз закон со кој ќе ги принуди технолошките гиганти да платат за новинарските содржини кои се споделуваат преку нивните платформи, како и дека нема да отстапат од планот дури и ако се повтори австралиското ...

Вестите преку „Фејсбук“ сепак ќе бидат достапни за австралиските корисници

Радио МОФ - 23.02.2021

Фејсбук ќе ги врати вестите на „ѕидовите“ на граѓаните во Австралија, откако австралиските власти се согласија да го изменат предлог законот според кој социјалните мрежи и „Гугл“ требаа да ги исплаќаат медиумите за нивната содржина.

„Фејсбук“ ја повлече забраната за австралиските вести откако владата прифати амандмани на оспорениот закон

Мета - 23.02.2021

„Фејсбук“ ја промени одлуката и во наредните денови ќе ја укине забраната за објавување и споделување вести во Австралија, јавуваат Гардијан и Би-би-си. Одлуката доаѓа откако австралиската влада се согласи на компромис и прифати амандмани на ...

Австралија го промени спорниот закон, Facebook повторно дозволи медиумиска содржина

Телефони.мк - 23.02.2021

Facebook потврди дека ќе ги врати австралиските медиумски страници откако Канбера понуди измени во предложениот закон, осмислен со цел технолошките гиганти да се присилат да ја плаќаат медиумската содржина што се прикажува на нивните платформи, ...

Фејсбук повторно ќе дозволи споделување на вести преку својата платформа во Австралија

Локално - 23.02.2021

Австралиската влада денес објави дека „Фејсбук“ прифатил да ја укине забраната за споделување вести на својата платформа во таа земја откако беше постигнат договор за закон според кој дигиталните гиганти ќе плаќаат за информативните содржини.

„Фејсбук“ ја укина забраната за австралиските вести

Н.Македонија - 23.02.2021

„Фејсбук“ објави дека ќе ја укине забраната за објавување и споделување вести во Австралија, пренесува „Би-би-си“. Најголемата светска социјална мрежа минатиот четврток им забрани на Австралијците и на австралиските медиуми да објавуваат и ...

Постигнат договор меѓу Фејсбук и австралиската Влада

Бизнис Вести - 23.02.2021

Австралискиот министер за финансии Џорџ Фриденберг најави дека Фејсбук ќе ги одблокира информативните страници и потврди дека Владата предложила отстапки и измени на спорниот закон, со кој е предвидено компанијата да им плаќа на издавачите за ...

Австралиското Министерство за здравство го запре рекламирањето на Фејсбук

Слободен Печат - 22.02.2021

Австралиското Министерство за здравство соопшти дека веќе нема да објавува реклами на Фејсбук, како свој одговор на тоа што беа блокирани вестите минатата недела. Ова се случува кога Австралија почнува кампања за вакцинација против Ковид-19, за чија ...

Австралиското Министерство за здравство го прекина рекламирањето на Фејсбук

24Инфо - 22.02.2021

Австралиското Министерство за здравство денеска ја информира јавноста дека веќе нема да објавува реклами на Фејсбук, како свој одговор на мерките што оваа социјална мрежа ги презеде во земјата, блокирајќи ги вестите поради протест што владата ...

Австралиското Министерство за здравство го прекина рекламирањето на Фејсбук

MakPress - 22.02.2021

Австралиското Министерство за здравство денеска ја информира јавноста дека веќе нема да објавува реклами на Фејсбук, како свој одговор на мерките што оваа социјална мрежа ги презеде во земјата, блокирајќи ги вестите поради протест што владата ...

Австралиското Министерство за здравство го прекина рекламирањето на Фејсбук

Либертас - 22.02.2021

– Австралиското Министерство за здравство денеска ја информира јавноста дека веќе нема да објавува реклами на Фејсбук, како свој одговор на мерките што оваа социјална мрежа ги презеде во земјата, блокирајќи ги вестите поради протест што владата ...

Австралиската влада постигна договор со Фејсбук

Слободен Печат - 23.02.2021

Австралискиот министер за финансии Џорџ Фриденберг најави дека Фејсбук ќе ги одблокира информативните страници и потврди дека Владата предложила отстапки и измени на спорниот закон, со кој е предвидено компанијата да им плаќа на издавачите за ...

Постигнат договор меѓу Фејсбук и австралиската Влада

Независен - 23.02.2021

Австралискиот министер за финансии Џорџ Фриденберг најави дека Фејсбук ќе ги одблокира информативните страници и потврди дека Владата предложила отстапки и измени на спорниот закон, со кој е предвидено компанијата да им плаќа на издавачите за ...

Постигнат договор меѓу Фејсбук и австралиската Влада

24Инфо - 23.02.2021

Австралискиот министер за финансии Џорџ Фриденберг најави дека Фејсбук ќе ги одблокира информативните страници и потврди дека Владата предложила отстапки и измени на спорниот закон, со кој е предвидено компанијата да им плаќа на издавачите за ...

Фејсбук и австралиската Влада постигнаа договор

Курир - 23.02.2021

Австралискиот министер за финансии Џорџ Фриденберг најави дека Фејсбук ќе ги одблокира информативните страници и потврди дека Владата предложила отстапки и измени на спорниот закон, со кој е предвидено компанијата да им плаќа на издавачите за ...

Постигнат договор меѓу Фејсбук и австралиската Влада

Опсервер - 23.02.2021

Австралискиот министер за финансии Џорџ Фриденберг најави дека Фејсбук ќе ги одблокира информативните страници и потврди дека Владата предложила отстапки и измени на спорниот закон, со кој е предвидено компанијата да им плаќа на издавачите за ...

Постигнат договор меѓу Фејсбук и австралиската Влада

Фокус - 23.02.2021

Австралискиот министер за финансии Џорџ Фриденберг најави дека Фејсбук ќе ги одблокира информативните страници и потврди дека Владата предложила отстапки и измени на спорниот закон, со кој е предвидено компанијата да им плаќа на издавачите за ...

„Фејсбук“ ја укина забраната за објавување вести во Австралија

MTM - 23.02.2021

„Фејсбук“ објави дека ќе ја укине забраната за објавување и споделување вести во Австралија, пренесува Би-Би-Си. Да потсетиме, најголемата светска социјална мрежа минатиот четврток им забрани на Австралијците и на австралиските медиуми да објавуваат ...

Постигнат договор меѓу Фејсбук и австралиската Влада

MakPress - 23.02.2021

Австралискиот министер за финансии Џорџ Фриденберг најави дека Фејсбук ќе ги одблокира информативните страници и потврди дека Владата предложила отстапки и измени на спорниот закон, со кој е предвидено компанијата да им плаќа на издавачите за ...

„Фејсбук“ објави дека ќе ја укине забраната за објавување и споделување вести во Австралија

Скопје1 - 23.02.2021

„Фејсбук“ објави дека ќе ја укине забраната за објавување и споделување вести во Австралија, пренесува Би-Би-Си. Да потсетиме, најголемата светска социјална мрежа минатиот четврток им забрани на Австралијците и на австралиските медиуми да објавуваат ...

Австралиското Министерство за здравство го прекина рекламирањето на Фејсбук

Опсервер - 22.02.2021

– Австралиското Министерство за здравство денеска ја информира јавноста дека веќе нема да објавува реклами на Фејсбук, како свој одговор на мерките што оваа социјална мрежа ги презеде во земјата, блокирајќи ги вестите поради протест што владата ...

„Фејсбук“ одби да го плати цехот за австралиските вести и воведе блокада

Н.Македонија - 22.02.2021

Австралија одлучи да им стави цена на вестите, а „Фејсбук“ ја шокираше со одбивањето да купи претлата. Австралискиот парламент минатата недела усвои нов закон за медиумите, кој би ги принудил „Фејсбук“ и „Гугл“ да им плаќаат на австралиските медиуми ...