TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русковска: Олеснителна околност е што Мијалков сам се пријави

Deutsche Welle - 23.02.2021

Обвинителката на прес-конференција рече дека ќе размислат дали да побараат затворски притвор за Сашо Мијалков. Обвинителката Вилма Русковска на прес-конференција вечерва рече дека ќе размислат дали да побараат затворски притвор за Сашо Мијалков.

Мијалков имал температура: Се пријави сам, веќе е во куќен притвор, Русковска верува дека нема да бега, не верува дека бил болен

Алфа

ВИДЕО | Русковска тврди: Мијалков не може да помине граница – пасошот му е одземен, не е утврдено дали има и други патни исправи

Слободен Печат

Русковска за Канал 5: Веднаш штом добивме сознанија за можно бегство, побаравме притвор

Нетпрес

Русковска за Канал 5: Веднаш штом добивме сознанија за можно бегство, побаравме притвор

Курир

Русковска тврди: Мијалков не може да помине граница – пасошот му е одземен, не е утврдено дека има и други

Курир

Рускоска: Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен

Press24

PressingTV Локално Вечер Прес iPortal Centar Нетпрес ММС 365

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

24 Вести - 23.02.2021

Сашо Мијалков немаше друг избор и го стори она што му беше неизбежна опција, се пријави во јавното обвинителство за организиран криминал изјави премиерот Зоран Заев вечерва пред владата. Вели дека брзата мобилизација на сите институции ги елиминираа ...

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

Денешен

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

Кајгана

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

Сител

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

Опсервер

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

Телма

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

Бриф

iPortal 24Инфо OhridNews Вечер Прес

Јовески: На Мијалков му е врачено решението за домашен притвор, ќе биде спроведен на извршување на мерката

Независен - 23.02.2021

Врз основа на добиени сознанија и преземените дејства на Обвинителството, обвинетиот Сашо Мијалков, попладнево се јави во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција каде што му е враќено решението за домашен притвор, ...

Јовески: Мијалков го прими решението за домашен притвор

MakPress

Јавниот обвинител Јовески: На Мијалков му е врачено решението за домашен притвор, ќе биде спроведен на извршување на мерката

+инфо

Јовески: Решението за домашен притвор му е врачено на Мијалков

360 степени

Јовески: На Мијалков му е врачено решението за домашен притвор, ќе биде спроведен на извршување на мерката

Frontline

Јовески: На Мијалков му е врачено решението за домашен притвор, ќе биде спроведен на извршување на мерката

Фокус

Јовески: На Мијалков му е врачено решението за домашен притвор, ќе биде спроведен на извршување на мерката

Вечер Прес

Курир Телма ТВ21 CivilMedia Канал5 Слободен Печат 24Инфо Press24

Мијалков го прими решението за куќен притвор и 24 часовен видео и аудио надзор

Алсат-М - 23.02.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција соопшти дека поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, кој е обвинет во предметот „Таргет-Тврдина“, во попладневните часови се јави во обвинителството и притоа му е врачено ...

ОЈО му врачи решение за домашен притвор: Мијалков ќе биде под 24 часовен видео и аудио надзор

Слободен Печат

Мијалков го прими решението за куќен притвор и 24 часовен видео и аудио надзор

Опсервер

Мијалков го прими решението за куќен притвор и 24 часовен видео и аудио надзор

24Инфо

Мијалков го прими решението за куќен притвор и 24 часовен видео и аудио надзор

Либертас

Мијалков во куќен притвор ќе има и 24 часовен видео и аудио надзор

Курир

ОЈО му врачи решение за домашен притвор на Мијалков, тој ќе биде под 24 часовен видео и аудио надзор

Скопје1

Република Денешен Вечер Прес Нетпрес ТВ21 iPortal

(ВО ЖИВО) Независен: Mијалков е тука, отишол да го земе решението за домашен притвор

Бриф - 23.02.2021

Сашо Мијалков е во Македонија. Се извини на целата македонска јавност затоа што сите го барале, а тој бил изолиран заради висока температура. Тој замина во Обвинителството за организиран криминал, да го земе решението и ќе замине во домашен притвор, ...

Независен: Mијалков е тука, отишол да го земе релшението за домашен притвор?!

Бриф

Обвинителството се сомнева дека некој му помогнал на Мијалков да избега

iPortal - 22.02.2021

Во врска со издржувањето на мерката куќен притвор на обвинетиот Сашо Мијалков, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција информира дека во моментот на завршување на главната расправа за предметот „Таргет-Тврдина“, ...

Обвинителството се сомнева дека некој му помогнал на Мијалков да избега

Кајгана

Обвинителството се сомнева дека некој му помогнал на Мијалков да избега

Република

ОЈО: Немаше индиции дека Мијалков ќе побегне, но сепак презедовме превентивни мерки

Скопје1

Обвинителството: Постојат основи на сомнение за помагање на бегството на Мијалков

Академик

Обвинителството смета дека некој му помогнал на Сашо Мијалков за бегството

PressingTV

ЈО: Првите индиции дека Мијалков може да избега добиени во саботата вечерта, утредента е побаран притвор

Скопје инфо

Либертас еМагазин Курир CivilMedia Нетпрес Мак. Весник Бриф 365

Адвокатот Давидовиќ: Обвинителството промаши

Локално - 22.02.2021

Адвокатот Ѕвонко Давидовиќ, во гостувањето во „Топ Тема“ на Телма изјави дека одговорност за бегството на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков треба да се бара кај Обвинителството. – Одговорноста денеска се префрла, како и многу пати досега, ...

Ѕвонко Давидовиќ: Обвинителството промаши

Телма

Адвокатот Давидовиќ: Обвинителството не реагира навреме, му даде два дена на обвинетиот да го снема

Слободен Печат