TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ван Дер Белен: Сега од македонските пратеници зависи европскиот пат на Македонија

Телма - 29.03.2023

По Германија и Австрија и порача на Македонија да го направи следниот чекор кон Европа, на кој таа ќе и биде сигурен партнер. Пораката од Виена денеска, првин од Вила Водно па потоа и од собраниската говорница ја пренесе австрискиот претседател, ...

Австрискиот претседател ни ја разбира фрустрацијата, но ни порача за Уставот да не драматизираме!

Вечер Прес

Белен со порака: Останете на европскиот пат, не ги драматизирајте уставните измени

Слободен Печат

Белен: Заштитата на малцинствата се подразбира, да не се драматизираат уставните измени

Алсат-М

Ван дер Белен: Ве молиме останете на патот кон ЕУ, уставните измени не треба да се драматизираат

Deutsche Welle

Уставните измени топ тема, Европа во убедувачка мисија, ќе попушти ли Мицкоски?

Нова ТВ

Австрискиот претседател нѝ порача да не ги драматизираме уставните измени

Нетпрес

Слободен Печат Frontline CivilMedia

Австрискиот претседател Ван дер Белен во официјална посета на Македонија

Канал5 - 29.03.2023

Следниот чекор не е лесен, но патот е веќе трасиран и сега се зависи од вас – ова е пораката која Австрискиот Претседател Александар Ван дер Белен ја упати до македонските пратеници. Во говорот кој го одржа во законодавниот дом, тој порача дека ...

Ван дер Белен: Речиси 20 години возот кон Брисел стоеше во Скопје, но за да продолжи кон ЕУ потребен е еден видлив знак – промена на Уставот

Република

Австрискиот претседател бара европски стандарди во Законот за игри на среќа

Алсат-М

Ван дер Белен: Не губете време, одете напред – Пендаровски ја повика опозицијата да земе учество во уставните измени

ТВ21

Белен до пратениците: Не грижете се, македонскиот јазик ќе опстане во ЕУ

Независен

Ван дер Белен до пратениците: Од вас зависи кога ќе го почнете следните чекори од патот кон ЕУ

MakPress

Ван дер Белен: Патот на ЕУ интеграцијата на Македонија е трасиран

Мета

Алсат-М Независен Локално Локално Frontline CivilMedia Либертас 24Инфо

Пендаровски - Белен за уставните измени: Нема ништо страшно, да не се драматизира”

24 Вести - 29.03.2023

Уставните измени да не се драматизираат - патот кон ЕУ е тежок, не ја губете целта од вид. Ваква порака испрати Александер ван дер Белен, претседателот на Австрија, кој е во дводневна посета на земјава.

Не ги драматизирајте уставните измени, вели Австрискиот претседателот ван дер Белен

Сакам да кажам

„Ја разбирам фрустрацијата, но не губете време, не треба да се драматизира“, посочи австрискиот претседател за промената на Уставот

Макфакс

Ван дер Белен: Не губете време, не треба да се драматизира

Фокус

Ван дер Белен: Не губете време, не треба да се драматизира

Курир

„Ја разбирам фрустрацијата, но не губете време, не треба да се драматизира“, посочи австрискиот претседател за промената на Уставот

MTM

Австрискиот претседател за промените во Уставот: Ја разбирам фрустрацијата, но не губете време, не треба да се драматизира

Press24

Точка Република Lider +инфо Денешен

Ван дер Белен од Скопје: Да не се драматизираат уставните измени

Сител - 29.03.2023

Уставните измени и патот на Македонија кон ЕУ во фокусот на посетата на австрискиот престедател Ван Дер Белен на Македонија. Австриецот им порача на Македонците да не губат време и да не го иуспуштат актулениот моментот на засилен интерес на Унијата ...

Австрискиот претседател Ван дер Белен во официјална посета на Македонија

24 Вести

ФОТО: ЦЕРЕМОНИЈА СО НАЈВИСОКИ ДРЖАВНИ И ВОЕНИ ПОЧЕСТИ - претседателот Пендаровски го пречека сојузниот претседател на Австрија, Александер Ван дер Белен

Фактор

Ван дер Белен ќе се обрати пред Парламентот

Либертас

Ван дер Белен пречекан со највисоки почести во Скопје

Локално

Официјална посета на сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, на Република Северна Македонија

24Инфо

Австрискиот претседател Ван дер Белен денеска во Скопје

Макфакс

MakPress Точка Локално Frontline OhridNews MTM Алсат-М Локално

Средба Џафери-Белен: Австрија смета дека местото на РСМ во ЕУ е одамна заслужено

Press24 - 29.03.2023

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денес оствари средба со претседателот на Република Австрија, д-р Александар ван дер Белен, кој во придружба на австриската министерка за правда и 23-члена бизнис делегација, престојува во официјална посета ...

Пендаровски: Без јасна европска перспектива евроскептицизмот ќе биде во пораст

Алсат-М

Џафери- ван дер Белен: Австрија има цврст став за местото на Македонија во ЕУ

Канал5

Џафери-Белен: Австрија има цврст став за местото на Северна Македонија во ЕУ кое е одамна заслужено

Макфакс

Средба Џафери-Белен: Австрија смета дека местото на Македонија во ЕУ е одамна заслужено

Lider

Џафери-Белен: Австрија има цврст став за местото на Северна Македонија во ЕУ кое е одамна заслужено

MTM

Џафери – Ван дер Белен: Местото на Северна Македонија во ЕУ е одамна заслужено

Фокус

Австрискиот претседател положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

МКД - 29.03.2023

Претседателот Стево Пендаровски и претседателот на Австрија Александер Ван дер Белен денеска положија венци на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“ во Скопје.

ВИДЕО: Пендаровски и Ван дер Белен положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

А1 On

Пендаровски и претседателот Ван дер Белен положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Република

Пендаровски и Ван дер Белен положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас”

Frontline

Претседателот Пендаровски и претседателот Ван дер Белен положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Press24

Пендаровски и Ван дер Белен положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

MakPress

(ФОТО) Пендаровски и Ван дер Белен положија венци на гробот на Гоце Делчев

Zoom

Centar Либертас 24Инфо Нетпрес Сител Канал5

Белен: Убедени сме дека ќе успеете да ја направите промената на Уставот

MakPress - 29.03.2023

Немојте да ја изгубите целта од вид, да работиме заедно, за скорешен прием на Македонија во ЕУ. Австрија останува ваш сигурен партнер, изјави австрискиот претседател Алексанадар Ван дер Белен на денешната заедничка прес - конференција во Скопје со ...

Ја разбирам фрустрацијата, но не ги драматизирајте уставните измени и искористете ја добрата волја на ЕУ, порача австрискиот претседател

360 степени

Белен: Немојте да ја изгубите целта од вид, Австрија е ваш сигурен партнер на патот кон ЕУ

CivilMedia

Да не се драматизира промената на Уставот и вметнувањето на Бугарите, порача австрискиот претседател

А1 On

Белен: Немојте да ја изгубите целта од вид, Австрија е ваш сигурен партнер на патот кон ЕУ

Сител

Белен: Немојте да ја изгубите целта од вид, Австрија е ваш сигурен партнер на патот кон ЕУ

Либертас

Белен: Немојте да ја изгубите целта од вид, Австрија е ваш сигурен партнер на патот кон ЕУ

24Инфо

Канал5 Вечер Прес Во Центар Н.Македонија Р.С.Европа еМагазин 4NEWS ММС

Пендаровски: Апелирам да не се става европско знаменце на предлог законот за игри на среќа

МКД - 29.03.2023

Претседателот на Македонија Стево Пендаровски упати апел на законското решение за игрите на среќа да не се става европско знаменце туку да се поведе сеопфатна и стручна дебата со цел да се дојде до балансирано решение во интерес и на вработените и ...

Пендаровски бара за казината и коцкарниците да се отвори јавна расправа

Независен

ДА НЕ СЕ СТАВА ЕВРОПСКО ЗНАМЕНЦЕ НА ПРЕДЛОГ-ЗАКОНОТ ЗА ИГРИ НА СРЕЌА Пендаровски ветува стручна дебата која нема да трае само 3 дена

+инфо

Дали австрискиот претседател ќе ги спаси вработените во обложувалниците и казината?

Република

Бара да не се брза со законот: Дали австрискиот претседател ќе ги спаси вработените во обложувалниците и казината?

PressingTV

Пендаровски: Апелирам да не се става европско знаменце на предлог законот за игри на среќа

Сител

(ФОТО+ВИДЕО) Пендаровски го пречека австрискиот претседател Александер ван дер Белен

360 степени - 29.03.2023

По пречекот, двајцата претседатели имаа тет-а-тет средба, по што следуваше пленарен состанок на делегациите од двете земји. По пленарниот состанок, двајцата претседатели ќе одржат заедничка прес-конференција во 11:05 часот Шефот на државата Стево ...

Церемонија со највисоки државни и воени почести – претседателот Пендаровски го пречека сојузниот претседател на Австрија, Александер Ван дер Белен

24Инфо

Пендаровски го пречека сојузниот претседател на Австрија, Александер Ван дер Белен

Нетпрес

Пендаровски го пречека сојузниот претседател на Австрија, Александер Ван дер Белен

Република

Церемонија со највисоки државни и воени почести – Пендаровски го пречека Ван дер Белен

Frontline

Церемонија со највисоки државни и воени почести – Пендаровски го пречека Ван дер Белен

CivilMedia

ВИДЕО: Со највисоки државни и воени почести - претседателот Пендаровски го пречека сојузниот претседател на Австрија, Александер Ван дер Белен

Press24

Алсат-М Zoom Либертас Во Центар Макфакс MTM Кумановски м. А1 On

Костадиновска-Стојчевска:Со претседателот Ван дер Белен се согласивме, изложба на МСУ во Виена

Канал5 - 28.03.2023

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, и претседателот на Австрија, Александер Ван дер Белен, кој е во официјална посета на Македонија, ја посетија Старата скопска чаршија.

Костадиновска-Стојчевска: Со Ван дер Белен се согласивме, престојната изложба на МСУ во Виена дава нова светлина на односите во културата

24Инфо

Костадиновска-Стојчевска: Престојната изложба на МСУ во Виена дава нова светлина на односите во културата

Локално

Костадиновска-Стојчевска: Претсојната изложба на МСУ во Виена дава нова светлина на односите во културата

Нетпрес

Австрискиот претседател и Костадиновска-Стојчевска се прошетаа низ Старата скопска чаршија

Вечер Прес

Ван дер Белен и Костадиновска-Стојчевска на прошетка низ Старата скопска чаршија

Press24

(ФОТО) Австрискиот претседател се запозна со уметноста во Старата скопска чаршија

360 степени

MakPress Република Независен

(ФОТО) Костадиновска-Стојчевска го пречека австрискиот претседател на граничниот премин „Ќафасан“

360 степени - 28.03.2023

За време на пречекот, министерката за култура ги истакнала добрите односи меѓу Северна Македонија и Австрија и порачала дека оваа средба дополнително ќе влијае на пријателските врски меѓу двете земји Министерката за култура Бисера ...

Костадиновска-Стојчевска на „Ќафасан“ го пречека австрискиот претседател Александер ван дер Белен

Либертас

Костадиновска-Стојчевска му посака добредојде на австрискиот претседател Александер ван дер Белен

24Инфо

Костадиновска-Стојчевска му посака добредојде на Александер ван дер Белен

Frontline

Костадиновска-Стојчевска му посака добредојде на австрискиот претседател Ван дер Белен

CivilMedia

Костадиновска-Стојчевска му посака добредојде на австрискиот претседател Ван дер Белен

Канал5

Костадиновска-Стојчевска му посака добредојде на австрискиот претседател Александер ван дер Белен

Centar

Нова ТВ МКД Вечер Прес MakPress OhridNews Република

Денеска во Скопје посебен сообраќаен режим поради посетата на австрискиот претседател и најавен протест

Опсервер - 27.03.2023

– МВР информира дека денеска и утре во Скопје ќе има посебен режим на сообраќајот поради посетата на австрискиот претседател Александер Ван Дер Белен. Покрај тоа, за денеска во Скопје е најавен посебен сообраќаен режим и поради одржување на мирен ...

УТРЕ И ЗАДУТРЕ СПРЕМЕТЕ ГИ НЕРВИТЕ! Во Скопје два дена ќе има посебен режим на движење

+инфо

Во вторник и среда, посебен сообраќаен режим во Скопје

Хитпортал

Скопје утре и задутре ќе има посебен режим на движење

Либертас

Денеска во Скопје посебен сообраќаен режим поради посетата на австрискиот претседател и најавен протест

24Инфо

Посебен сообраќаен режим во Скопје

Frontline

Избегнувајте го центарот на Скопје, посебен сообраќаен режим поради посетата на австрискиот претседател и најавен протест

ММС

24 Вести Скопје1 Кајгана MakPress Скопје1 Курир Макфакс Press24