TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најголем број на починати во Хрватска од Ковид-19 на дневно ниво

ТВ21 - 28.10.2020

Хрватска забележа нов рекорд на починати на дневно ниво. Битката со Ковид-19 во последните 24 часа ја загубиле 23 лица. За едно деноноќие во Хрватска се регистрирани 2378 нови случаи на коронавирус.

Хрватска со 23 починати од Ковид-19 и 2.378 новозаразени

Независен - 28.10.2020

Во Хрватска во последното деноноќие забележани се 2.378 нови случаи на зараза со корона вирус, а бројот на активни случаи се искачи на 12.736. Од нив 932 пациенти се на болничко лекување, а 68 на респиратор.

И Германија ја губи контролата врз ковид-19 со нов дневен рекорд: Речиси 15.000 новозаболени за едно деноноќие

Слободен Печат - 28.10.2020

Германија во изминатите 24 часа потврди 14.964 новозаразени случаи со коронавирус, соопшти Институтот за контрола на болести „Роберт Кох”, што претставува најголем дневен број во земјата од почетокот на пандемијата ...

Словенија со дневен рекорд од 2.605 новозаболени од Ковид-19

Република - 28.10.2020

Во Словенија за првпат од почетокот на пандемијата се регистрирани повеќе од 2.000 нови случаи на Ковид-19 за еден ден. По извршени 7.471 тест регистрирани се дури 2.605 заразени, што значи дека речиси 35% од тестираните биле позитивни.

Во Хрватска над 2.300 новозаразени, втор ден со ред нов рекорд на починати од Covid-19

Нетпрес - 28.10.2020

Во Хрватска во последните 24 часа забележани се 2.378 нови случаи на заразата со коронавирусот а починале 23 пациенти, најмноги од почетокот на епидемијата во оваа земја, извести во средата Националниот штаб за цивилна заштита.

Во Хрватска рекорден број починати и 2.378 новозаразени од Ковид-19

Макфакс - 28.10.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 2.378 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2. Рекорден број на смртни случаи – 23. Тестирани се вкупно 8.589 лица, пренесува „Индекс“.

Хрватска втор ден по ред со црн рекорд: Во последните 24 часа починаа дури 23 лица, нови 2.378 заболени

Слободен Печат - 28.10.2020

Хрватска денеска бележи нов рекорден број на починати од ковид – дури 23. Тамошните власти регистраа и 2.378 новозаболени со вирусот во изминатото деноноќие со кои бројот на активни случаи во земјата изнесува 12.736.

Според државната телевизија: Словенија денеска со 2.605 новозаболени со ковид-19

Слободен Печат - 28.10.2020

Словенија бележи нов црн рекорд по бројот на новозаболени со ковид-19. Според неофицијални податоци што ги објави државната телевизија (РТВ), денеска во земјата се регистрирани дури 2.605 позитивни случаи за последните 24 часа .

Рекорден број на починати од корона во Хрватска

Локално - 28.10.2020

Хрватска денеска бележи рекорден број на смртни случаи – дури 23 лица. Во последните 24 часа евидентирани се 2.378 нови случаи на инфекција со коронавирус САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи е 12.736.

Црн ден за Русија, изброија 346 починати од коронавирус

Слободен Печат - 28.10.2020

Во Русија во последните 24 часа е потврден рекорден број на починати од коронавирус, 346, соопшти кризниот штаб на таа земја. Претходниот ден се забележани 320 смртни случаи, пренесува Тасс.

Филипче:Трансмисијата на вирусот ќе стивне за два-три месеци ако се почитуваат препораките

Канал5 - 28.10.2020

Нови 628 случаи со ковид-19 од 2236 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на министерството за здравство. Починати се 15 пациенти од кои седум од Скопје. Регистрирани се 531 оздравен пациент. Вкупниот број на активни случаи изнесува 7399.

Од коронавирус во светот заразени повеќе од 44.155.000 лица

Макфакс - 28.10.2020

Повеќе од 44.155.000 лица се заразени од коронавирус во светот, според најновите статистички податоци што ги одржува специјализираната страница worldometers.info. Сè повеќе неповолни епидемиолошки податоци доаѓаат од многубројни европски земји и ...

Во Хрватска нови 2.378 случаи на корона вирус и 23 починати

AKO - 28.10.2020

Рекордни црни бројки во Хрватска. Во последните 24 часа се регистрирани дури 2.378 нови случаи на корона вирус, со што бројката на активни случаи достигнa 12.736. Починале 23 лица. Од сите, 932 пациенти се на болничко лекување, 68 се на респиратор.

Боледување или отсуство од работа поради Ковид-19: Кој плаќа?

Факултети - 28.10.2020

Какви се правилата доколку некој отсуствува, а чека термин за тестирање или, пак, има докажан Ковид-19, или бил во контакт со заразен Кога и под кои услови вработените можат да го користат правото на боледување во ситуации поврзани со Kовид-19? Со ...

Расте бројот на заразени, починати и хоспитализирани од Ковид-19

Независен - 28.10.2020

Нови 628 случаи со Ковид-19 од 2236 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починати се 15 пациенти од кои седум од Скопје. Регистрирани се 531 оздравен пациент.

СТРУЧНО ОБЈАСНУВАЊЕ: Како да ги разликувате симптомите на КОВИД-19 и грип и која болест предизвикува потешки случаи

Panacea.mk - 28.10.2020

Грипот е пред врата, а тоа оваа сезона посебнo ја отежнува работата на здравствените работнци, бидејќи вирусите на грип и КОВИД, предизвикуваат слични симптоми и ја отежнуваат дијагнозата.

Одговорност до владата за погрешната методологија на пресметка на стапката на смртност од корона вирусот во Македонија

Магазин - 28.10.2020

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) бара одговорност од Владата и министерот за здравство Венко Филипче заради погрешната методологија на пресметка на стапката на смртност од корона вирусот во Македонија, откако самиот во гостување на телевизија ...

СЗО предупредува: Во Европа од корона починале за 40% повеќе луѓе отколку минатата недела

Канал5 - 27.10.2020

Дневниот број на смртни случаи од ковид-19 во Европа е за 40% поголем од минатата недела, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Портпаролката на СЗО, д-р Маргарет Харис, за Би-Би-Си изјави дека најголем број нови случаи на инфекција се ...

Тетово со висока ризичност – причина се непочитувањето на мерките и криењето на контактите

ТВ21 - 27.10.2020

Само за една недела се евидентирани 205 нови случаи со Ковид-19 во Тетово. Ова покажува дека минатата недела бројот на заразени е двојно зголемен во однос на претходниот период. Сузана Субасиќ од Центарот за јавно здравје вели дека заразените се над ...

СЗО: Дневниот број на смртни случаи од ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела

Макфакс - 27.10.2020

Дневниот број на смртни случаи од ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Портпаролката на СЗО, д-р Маргарет Харис, за Би-Би-Си изјави дека најголем број нови случаи се регистрирани во ...

Двегодишно дете меѓу 28 битолчани новозаразени од ковид-19

Сакам да кажам - 27.10.2020

Во Битола денес се евидентирани 28 новозарзаени од ковид-19, меѓу кои е и двегодишно дете, што е нов дневен рекорд во градот. Од Центарот за јавно здравје соопштија дека пациентите денес се на возраст од две до 78 години.

Рекорден број новозаразени во Грција,позитивна и министерката за образование

Канал5 - 27.10.2020

Грција постави дневен рекорд од 1.259 потврдени инфекции, соопштија властите, а и министерката за образование е позитивна на коронавирус. Вчера имало 715 нови случаи. Бројот на случаи во земјата расте од почетокот на октомври.

Милошоски: Македонија речиси е на врвот според стапката на смртност од коронавирус во Европа

Press24 - 27.10.2020

Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ порача дека податоците за ковид-19 во Македонија се загрижувачки. -Многу загрижувачки податоци за Ковид19, особено што стапката на смртност во Македонија е меѓу највисоките во Европа: +628 случаи денес (тоа се високи ...

Рекорден број новозаразени во Италија, во Британија најмногу починати од Covid-19 по мај

Нетпрес - 27.10.2020

Италија во вторникот забелажа рекорден број на новозаразени со коронавирусот, додека Велика Британија со над 367 смртни исходи како последица од компликации предизвикани од Covid-19, го забележа најголемиот дневен број починати од 27-ми мај.

Во Италија рекордни над 20 000 новозаразени

Канал5 - 27.10.2020

Италија во изминатите 24 часа регистрирала 21.994 нови случаи на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство, што е највисок број за еден ден од почетокот на епидемијата. Министерството, исто така, објави 221 смртни случаи поврзани со ...

Ковид во Европа: Лом во Ломбардија, Британија со најмногу починати, Грција со заразени

Слободен Печат - 27.10.2020

Италија и Грција во вторникот имаат рекорден дневен број на новозаразени, додека Велика Британија во последните 24 часа забележа 367 смртни случаи од последиците на ковид-19, најголем дневен број на починати од 27 мај.

628 новозаболени во последното деноноќие, вирусот однесе уште 15 животи

Глас на Америка - 27.10.2020

Двојно е зголемен бројот на починати во последните осум дена покажуваат анализите. Секој чеврти тест направен минатата недела е позитивен. Скопје е најголемото жариште на вирусот со 3.500 активни случаи.

Пламна вирусот во Србија: За прв се помина границата од илјада новоинфицирани!

Во Центар - 27.10.2020

Во последните 24 часа во Србија биле тестирани 9.430 лица за вирусот корона, а позитивни биле 1.053 лица, додека за жал починале пет пациенти. Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот Батут, 38 пациенти се наоѓаат на ...

Најмладиот починат има 41 година: Вкупно починаа 15 лица од ковид-19 во последните 24 часа!

Во Центар - 27.10.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче објави дека во последните 24 часа се направени 2236 тестирања, а регистрирани се 628 нови позитивни случаи на ковид-19. Соодносот меѓу вкупно тестираните и позитивни случаи изнесува 28 отсто што е помалку од ...

Скопје повторно рекордер – 353 нови случаи на коронавирус

ТВ21 - 27.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2236 тестирања, а регистрирани се 628 нови случаи на коронавирус, додека пак на територија на Скопје регистрирани се 353.

15 лица ја изгубија битката со коронавирусот

ТВ21 - 27.10.2020

Министерството за здравство информираше дека во последниве 24 часа од коронавирус во Македонија починале 15 лица. Вкупниот број на ковид дијагностицирани во нашата држава од почетокот на епидемијата изнесува 27.827.

Скопските урбани општини со високи бројки активни случаи на короназаразите

Нетпрес - 27.10.2020

Главниот град Скопје, со речиси повеќе од третина од вкупното население во земјата, разбирливо и натаму е најпогоден во епидемијата од коронавирусот, и бележи половина од дневните показатели за бројот на заразените или починатите како последици од ...

Нови 628 позитивни на коронавирус, 15 починати

Р.С.Европа - 27.10.2020

Здравствените власти денеска објавија дека се регистрирани 628 нови случаи позитивни на коронавирус од направени 2.236 тестирања, со што вкупниот број на заболени од почетокот на пандемијата се искачи на 27.827.

Во Британија 22.885 нови случаи на коронавирус – 367 починати

ТВ21 - 27.10.2020

Обединетото Кралство денеска регистрира 22.885 нови случаи на коронавирус и 367 смртни случаи поврзани со Ковид-19, покажуваат денеска владините податоци. Ова е скок во споредба со вчерашните 20.890 нови позитивни случаи.

Бројот на потврдени случаи на коронавирусот во светот е близу 45 милиони

Курир - 27.10.2020

Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во светот е близу 45 милиони, досега починале 1.169.595 лица или околу четири проценти, а 32.347.529 луѓе закрепнале. Во моментов има 10.621.774 активни случаи, според податоците на интернет страницата ...

Во Италија рекордни 21.994 новозаболени и 221 починат од коронавирус

Макфакс - 27.10.2020

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 21.994 нови случаи на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е најголем број на заразени лица на дневна основа од почетокот на пандемијата во Италија.

Во Шведска, нов рекорд, имаат најмногу новозаразени од почетокот на пандемијата

МКД - 27.10.2020

Шведската стратегија во борбата против пандемијата го привлече глобалното внимание и на 23 октомври државата регистрираше 1.870 нови случаи на коронавирус, што е најголем број од почетокот на пандемијата, покажаа податоците на Шведската агенција за ...

Рекорд во Шведска, имаат најголем број новозаболени од почетокот на пандемијата

Канал5 - 27.10.2020

Стратегијата за управување со пандемијата во Шведска привлече глобално внимание, но сега се регистрирани 1870 нови случаи, што е најголем број од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците на Шведската агенција за јавно здравје.

Стапката на смртност во Македонија меѓу највисоките во Европа, алармира Милошоски

Република - 27.10.2020

Со денешните 15 починати, Македонија од почетокот на ковид-пандемијата бележи вкупно 949 лица кои починале од последици предизвикани од ковид-19. Пратнеикот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски алармира дека стапката на смртност во Македонија е меѓу ...

Во Скопје рекордни 353 новозаразени и седуммина починати

А1 On - 27.10.2020

Во Скопје во моментов има 3.351 пациент заразен со коронавирусот, во изминатото деноноќие починале уште седуммина пациенти, а регистрирани се рекордни 353 нови случаи. Во исто време, во главниот град оздравел 281 пациент, соопшти Министерството за ...

Зибери за тв 24: Седница на комисијата за здравство утре во 11 часот

24 Вести - 27.10.2020

Претседателот на комисијата за здравство Арбен Зибери за 24 кажа дека на пленараната седница претседателот на собранието го стави на дневен ред и го задолжи Зибери утре во 11 часот да свика седница на ...

Над 500 смртни случаи во Франција, регистрирани 33.417 нови случаи на заразени со Ковид-19

Курир - 27.10.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се 33.417 нови случаи на коронавирусот, според податоците на Јавното здравство на Франција и Министерството за здравство. Ден претходно, 26.771 лице биле позитивни на тестот.

Состојба со ковид 19 во светот

24 Вести - 03.12.2020

Извршниот директор на компанијата „фајзер“ Алберт Бурла изјави дека е убеден дека до крајот на 2021 година ќе има повеќе дози на вакцини против коронавирус отколку што се потребни за борбата против пандемијата.

Милошоски: Македонија речиси е на врвот според стапката на смртност од коронавирус во Европа

Курир - 27.10.2020

Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук објави многу загрижувачки податоци за КОВИД -19. -Многу загрижувачки податоци за Ковид19, особено што стапката на смртност во Македонија е меѓу највисоките во Европа: +628 случаи денес (тоа се ...

Грција првпат бележи четирицифрена бројка коронаинфекции во еден ден

Нетпрес - 27.10.2020

Според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје, починати се 12 лица, 102 хоспитализирани пациенти се приклучени на апарати. Најмногу случаи од новите заразе се потврдени во обалста Атика, поширокиот регион на главниот ...

Црн вторник за Албанија, 7 починати и нови 284 заразени од коронавирус

Слободен Печат - 27.10.2020

Седум албански државјани ги загубија своите животи, а 284 се заразени со ковид-19 во последните 24 часа во Албанија. Како никогаш до сега, во последните 24 часа има рекорден број жртви на коронавирус во Албанија.

Во Италија рекордни речиси 22.000 новозаразени

+инфо - 27.10.2020

Италија во изминатите 24 часа регистрираше 21.994 нови случаи на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство, што е највисока бројка за еден ден од почетокот на епидемијата во земјата.

ВО ИТАЛИЈА Е ПОЛОШО ОД АПРИЛ: Срушен корона-рекорд, регистрирани најмногу зарзени од почетокот на пандемијата

Локално - 27.10.2020

Италија регистрирала 21.994 нови случаи на коронавирус во изминатите 24 часа, соопшти денеска Министерството за здравство, што е највисоко за еден ден од почетокот на епидемијата во таа земја.

Во Грција регистрирани рекордни 1.259 нови случаи на Ковид-19, позитивна и министерката за образование

Независен - 27.10.2020

Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 1.259 нови случаи на Ковид-19, што е рекорден број новозаболени во еден ден и првпат бројката е четирицифрена, јави дописничката на МИА од Атина.

Повеќе од 44 милиони луѓе ширум светот се заразени со коронавирус

Локално - 27.10.2020

Новиот вид на коронавирус зарази повеќе од 44 милиони луѓе ширум светот. Податоците објавени на „Worldometer“ покажуваат дека 44.017.755 лица биле заразени со новиот вид коронавирус, што избувна во кинескиот град Вухан.