TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Осудените за ,,Диво насеље“ со провокации и закани одбиваат да го признаат македонскиот суд

AKO - 16.05.2019

„Не го признаваме овој суд. Бараме меѓународна истрага”. Вака, синхронизирано постапија денеска обвинетите за случајот ,,Диво насеље“. Ја навредуваа судијката , ѝ се закануваа, извикуваа политички пароли против Македонија, покажуваа симбол на орел, ...

Обвинетите од „Диво Насеље“ не отстапуваат, тврдат дека пресудата е сценарио на Груевски и Ахмети

МКД - 16.05.2019

Неправосилно осудените од „Диво Насеље“ кои поднесоа жалби на првостепената пресуда за случајот денес одлучија да ја бојкотираат јавната седница закажана од Апелацискиот суд. И покрај тоа што добија шанса да образложат зошто не се согласуваат со ...

Осудените за Диво Насеље бараат од Заев да ги приложи доказите дека случајот е политички монтиран

24Инфо - 16.05.2019

Осудените за случајот Диво Насеље бараат премиерот Зоран Заев да ги приложи доказите дека случајот е политички монтиран, и дека бил замка подготвена од власта на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, пишува во заедничката изјава која еден од обвинетите успеа да ја ...

Командант Соколи „збесна" на судењето за Диво Насеље: Не малтретирате 4 години

Press24 - 16.05.2019

Со тензии, погрдни зборови и пцовки почна седницата за Диво Насеље денеска во Апелација. Јавната седница почна тензично откако дел од обвинетите станаа и со погрдни зборови кон судот побараа да ја напуштат седницата, бидејќи како што рекоа на ...

„Ова е Албанија, зборувајте на албански“ – осудените од Диво Насеље до судот

ММС - 16.05.2019

Осудените за настаните од Диво Насељe ја напуштија јавната седница на Апелациониот суд во Скопје, каде се разгледуваат нивните жалби. Извикуваа дека не го признаваат судот и побараа меѓународна истрага. -Вие сте дојденци, а ние сме автохтони.

Скандал и пцости во Апелација: Ова е Албанија, ние сме автохтони! (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 16.05.2019

Осудените бараат целата снимка од полициската акција да се види, бидејќи тврдат дека командантите Бег Ризај и Мирсад Ндрецај биле убиени откако ѝ се предале на полицијата. Во тензична атомосфера започна денеска седницата на Апелација за случајот ...

Денеска продолжува судењето за Диво Насеље

Канал5 - 16.05.2019

Денеска продолжува судењето за Диво Насеље . Првостепено осудените 33 лица за крвавата престрелка во кумановската населба ,во која загинаа 8 полицајци, денеска повторно треба да влезат во судница.

Жестоко во Апелационен суд: Командантот Соколи експлодираше – вие сте дојдени од карпатите, не трпиме веќе

Магазин - 16.05.2019

Денеска во Апелациониот суд се разгледуваат жалбие на 33 осудени лица за тероирстичкиот напад Диво Насеље во Куманово. Како што пренесува порталот Лајм, во судницата било тензично, што обвинетиет не и дозволиле на судиката да зборува на македонски ...

Тензично на cyдењето за „Диво насеље“: Ова е Албанија, вие сте избеглици дојдени тука (ВИДЕО)

365 - 16.05.2019

Судската расправа во Апелациониот суд во Скопје за случајот „Диво Насеље“ денеска почна со минута молчење од страна на членовите на тн. Кумановска група во чест на нивните „паднати другари“. Тензиите не застанаа таму.

(ВИДЕО) Тензична атмосфера на седницата за „Диво Насеље“: Ова е Албанија, не го признаваме судот

А1 On - 16.05.2019

Тензична атмосфера на денешната јавна седница на Апелацискиот суд за случајот „Диво Насеље“. На почетокот од седницата осудените побараа меѓународна истрага и кажаа дека ова е Албанија, дека не го признаваат судот и дека адвокатите кои им се ...

Кумановската група до судијата: Зборувај албански, тука е Албанија

Скопје1 - 16.05.2019

Со една минута молчење за паднатите другари во населбата Диво Насеље, започна судската расправа во Апелациониот суд во Скопје во случајот “Диво ...

Командант Соколи: Вие сте дојдени од Карпатите, не трпиме веќе (ВИДЕО)

Курир - 16.05.2019

Сами Укшини, познат како командант Соколи, експлодира денеска во Апелациониот суд, каде што започна сослушувањето за случајот “Диво Насеље“. Соколи го изрази својот гнев кон судијката и полицијата, за како што рече, четиригодишното малтретирање кое ...

Кумановската група до судијата: Зборувај албански, тука е Албанија, вие “избеглици” сте дојдени тука

Курир - 16.05.2019

Со една минута молчење за паднатите другари во населбата Диво Насеље, започна судската расправа во Апелациониот суд во Скопје во случајот “Диво Насеље“. Судењето започна во напната атмосфера и со револт изразени од страна на членовите на ...

Денеска Апелацискиот суд ќе ги разгледува жалбите на осудените за „Диво Насеље“

МКД - 16.05.2019

Денеска и утре Апелацискиот суд Скопје ќе ги разгледува жалбите на 33-та осудени лица за крвавата престрелка во кумановско Диво Насеље. Според пресудата на Основниот суд Скопје 1 од 2 ноември 2017 година за терористичкиот напад на 9 и 10 мај 2015 ...

Апелација ќе одлучува по жалбите на осудените за Диво Насеље

Макфакс - 16.05.2019

Апелацискиот суд Скопје денеска и утре ќе ги разгледува жалбите на триесет и тројцата осудени лица за терористичкиот акт во кумановското Диво Насеље што се случи пред четири години. Со првостепената пресуда донесена во 2017 година седуммина добија ...

Апелација ќе ги разгледува жалбите за „Диво Насеље“

ТВ21 - 16.05.2019

Денеска и утре во Апелацискиот суд во Скопје треба да бидат разгледани жалбите на 33-та осудени лица за престрелката во кумановско „Диво насеље“ во мај 2015 година, во која животот го загубија осум припадници на македонските безбедносни сили и десет ...

Апелација ќе решава за жалбите на осудените за „Диво Насеље“

Press24 - 16.05.2019

Апелација денеска и утре ќе донесе одлука по жалбите на 33-та осудени лица за крвавата престрелка во кумановско Диво Насеље. По жалбите на 33-та осудени денеска и утре ќе заседава второстепениот суд.

Осудените за „Диво Насеље“ повторно влегуваат во судница

+инфо - 16.05.2019

Во крвавите настани во Куманово, во престрелка помеѓу оваа група и припадници на македонските безбедносни сили беа убиени осум припадници на МВР, а повеќе од 30 беа ранети. Беа убиени и 10 припадници на вооружената група.

Апелација денес ќе одлучува по жалбите на осудените во „Диво Насеље“

Скопје1 - 16.05.2019

Апелација денеска и утре ќе донесе одлука по жалбите на 33-та осудени лица за крвавата престрелка во кумановско Диво ...

Апелацискиот суд денеска ќе решава по жалбите од „Диво Насеље“

Локално - 16.05.2019

Денеска и утре Апелацискиот суд Скопје ќе решава по жалбите на 33-та осудени лица за крвавата престрелка во кумановско Диво Насеље. Според пресудата на Основниот суд Скопје 1 од 2 ноември 2017 година за терористичкиот напад на 9 и 10 мај 2015 година ...

Осудените за тероризам за случајот „Диво Насеље“ денеска повторно во судница

Слободен Печат - 16.05.2019

Поради обемноста на предметот, термин за седницата за разгледување на жалбите, Апелација има закажано и за утре. Првостепено осудените 33 лица за тероризам во врска со крвавата престрелка во кумановското Диво Насеље на 9 и 10 мај 2015 година, ...

Осудените за тероризам од Диво Насеље утре пак во судница

МКД - 15.05.2019

Неправосилно осудените од постапката за Диво Насеље утре повторно ќе бидат спроведени во суд. За утре и за в петок Апелацискиот суд во Скопје закажа јавни седници на кои ќе се чита првостепената пресуда и ќе се разгледуваат жалбите кои се поднесени ...

Обвинетите за Диво Насеље: Пресудата е режија на Груевски и Ахмети

Press24 - 16.05.2019

Со многу навреди и тензии почна денеска судењето за Диво Насеље во Апелација, а обвинетите решија да бојкотираат. Гласното викање на дел од обвинетите, проследено со навреди, беше упатено прво кон судиите, а потоа и кон преведувачката на која ѝ ...

(Видео) Осудените за „Диво насеље“ ги пцуеја судиите: За нас судот не постои, ова е Албанија

Макфакс - 16.05.2019

Тензична атмосфера на денешната јавна седница на Апелацискиот суд во Скопје за случајот „Диво Насеље“. На почетокот од седницата осудените побараа меѓународна истрага и кажаа дека ова е Албанија, дека не го признаваат судот и дека адвокатите кои им ...

Командант Соколи: Вие сте дојдени од Карпатите, не трпиме веќе

Сител - 16.05.2019

Сами Укшини, познат како командант Соколи, експлодира денеска во Апелациониот суд, каде што започна сослушувањето за случајот “Диво Насеље“. Соколи го изрази својот гнев кон судијката и полицијата, за како што рече, четиригодишното малтретирање кое ...

Кумановската група до судијата: Зборувај албански, тука е Албанија, вие „бегалци” сте дојдени тука

Нетпрес - 16.05.2019

Со една минута молчење за паднатите другари во населбата Диво Насеље, започна судската расправа во Апелациониот суд во Скопје во случајот „Диво Насеље“. Судењето започна во напната атмосфера и со револт изразени од страна на членовите на ...

Апелација ќе одлучува по жалбите на осудените за Дива населба

Точка - 16.05.2019

Апелацискиот суд Скопје денеска и утре ќе ги разгледува жалбите на 33-та осудени лица за терористичкиот акт во кумановската Дива населба што се случи пред четири години. Со првостепената пресуда донесена во 2017 година седуммина добија доживотен ...

Апелација денес ќе одлучува по жалбите на осудените во „Диво Насеље“

Република - 16.05.2019

По жалбите на 33-та осудени денеска и утре ќе заседава второстепениот суд. Седумина од обвинетите добија доживотен затвор, 13 беа осудени на по 40 години, шестмина на 20 година, еден на 18, двајца добија по 14, други двајца по 13, а уште двајца беа ...

Апелација ќе решава за жалбите на осудените за „Диво Насеље“

24Инфо - 16.05.2019

Денеска и утре Апелацискиот суд Скопје ќе решава по жалбите на 33-та осудени лица за крвавата престрелка во кумановско Диво Насеље. Седумина од обвинетите добија доживотен затвор, 13 беа осудени на по 40 години, шестмина на 20 година, еден на 18, ...

Васко Белески: Смилковско езеро и Диво насеље беа со иста цел, Тиранска платформа и менување на името

Република - 14.05.2019

Сакам да ја известам македонската јавност бидејќи е моја граѓанска должност, дека денес случајно до мене дојде информација од еден Албанец од Словенија (по потекло од Македонија) кој ми рече: И Смилковско езеро и Диво насеље беа со иста цел, ...

Тензична седницата за „Диво Насеље“: Ова е Албанија, не го признаваме судот

Слободен Печат - 16.05.2019

Адвокатите кои ни се доделени немаат право да говорат наместо нас. Четири години слушаме, сега послушајте не нас, рече Генц Сефај, осуден за „Диво Насеље“. Тензична атмосфера на денешната јавна седница на Апелацискиот суд за случајот „Диво Насеље“.

Kомандант Соколи во суд: Вие сте дојдени од Карпатите, таму треба да се вратите

Република - 16.05.2019

Сами Укшини, познат како командант Соколи, денеска во Апелациониот суд, каде во тек е сослушувањето за случајот “Диво Насеље“. Соколи го изрази својот гнев кон судијката и полицијата, за како што рече, четиригодишното малтретирање кое им се прави, ...

Кумановската група до судијата: Зборувај албански, тука е Албанија, вие “избеглици” сте дојдени тука

Сител - 16.05.2019

Со една минута молчење за паднатите другари во населбата Диво Насеље, започна судската расправа во Апелациониот суд во Скопје во случајот “Диво Насеље“. Судењето започна во напната атмосфера и со револт изразени од страна на членовите на ...

Апелација ќе одлучува по жалбите на осудените за Дива населба

Алсат-М - 16.05.2019

Апелацискиот суд Скопје денеска и утре ќе ги разгледува жалбите на 33-та осудени лица за терористичкиот акт во кумановската Дива населба што се случи пред четири години. Во вооружената престрелка на 9 и 10 мај беа убиени осум припадници на ...

Викотници и пцуење на „Диво насиље“

Независен - 16.05.2019

Викотници, пцуење и драма на почетокот на јавната седница на која требаше да се разгледуваат жалбите на осудените за „Диво насеље“. Новинарите и јавноста еден час ги проверуваа додека влегоа во судница, а само што почнаа камерите да снимаат ...

Апелација ќе ги разгледува жалбите на осудените за „Диво насеље“

Опсервер - 16.05.2019

Во Апелацискиот суд во Скопје денеска и утре треба да бидат разгледани жалбите на 33-та осудени лица за крвавата престрелка во кумановско „Диво насеље“ во мај 2015 година, во која животот го загубија осум припадници на македонските безбедносни сили ...

Апелација ќе решава по жалбите на осудените за „Диво Насеље“

Н.Македонија - 16.05.2019

Апелацискиот суд денеска и утре Скопје ќе решава по жалбите на 33-та осудени лица за крвавата престрелка во кумановско Диво Насеље. Основниот суд Скопје 1 од 2 ноември 2017 година за терористичкиот напад на 9 и 10 мај 2015 година донесе пресуда со ...

Фејсбук статус на Васко Белески кој предизвика реакции: Смилковско езеро и Диво насеље беа со иста цел

Магазин - 15.05.2019

Фејсбук статус на Васко Белески, кој предизвика големо внимание во јавноста. Болна вистина: Сакам да ја известам македонската јавност бидејќи е моја граѓанска должност, дека денес случајно до мене дојде информација од еден Албанец од Словенија (по ...

Осудените за „Диво Насеље“ направија хаос во Апелација

Н.Македонија - 16.05.2019

Тензична атмосфера на денешната јавна седница на Апелацискиот суд во Скопје за случајот „Диво Насеље“. На почетокот од седницата осудените побараа меѓународна истрага и кажаа дека ова е Албанија, дека не го признаваат судот и дека адвокатите кои им ...

Командант Соколи до судијката: Доста е веќе, не ве поднесуваме (ВИДЕО)

PressingTV - 16.05.2019

Сами Укшини, познат како командант Соколи, денеска во Апелациониот суд, каде во тек е сослушувањето за случајот „Диво Насеље“. Соколи го изрази својот гнев кон судијката и полицијата, за како што рече, четиригодишното малтретирање кое им се прави, ...

Кумановската група до судијата: Зборувај албански, тука е Албанија, вие „бегалци” сте дојдени тука

Република - 16.05.2019

Со една минута молчење за паднатите другари во населбата Диво Насеље, започна судската расправа во Апелациониот суд во Скопје во случајот „Диво Насеље“. Новинарот на Лајм кој е присутен на седницата објави дека судењето започнало во напната ...

Апелација ќе одлучува по жалбите на осудените за Дива населба

Centar - 16.05.2019

Апелацискиот суд Скопје денеска и утре ќе ги разгледува жалбите на 33-та осудени лица за терористичкиот акт во кумановската Дива населба што се случи пред четири години. Со првостепената пресуда донесена во 2017 година седуммина добија доживотен ...

Апелација ќе ги разгледува жалбите на осудените за „Диво насеље“

24 Вести - 16.05.2019

Во Апелацискиот суд во Скопје денеска и утре треба да бидат разгледани жалбите на 33-та осудени лица за крвавата престрелка во кумановско „Диво насеље“ во мај 2015 година, во која животот го загубија осум припадници на македонските безбедносни сили ...

Апелација ќе одлучува по жалбите на осудените во „Диво Насеље“

Фокус - 16.05.2019

Специјалци од рано утринава го опколија просторот околу судовите, бидејќи за во 9.30 часот е закажана јавна седница во Апелација на која ќе се одлучува по жалбите на 33-та обвинети во „Диво Насеље“.

Осудените за „Диво Насеље“ ги пцуеја судиите: Зборувај албански, тука е Албанија, вие „бегалци” сте дојдени тука

Точка - 16.05.2019

Тензична атмосфера на денешната јавна седница на Апелацискиот суд во Скопје за случајот „Диво Насеље“. На почетокот од седницата осудените побараа меѓународна истрага и кажаа дека ова е Албанија, дека не го признаваат судот и дека адвокатите кои им ...

Хаос на судењето за Диво Насеље: „Ова е Албанија, вие сте избеглици не го признаваме Судот"

Press24 - 16.05.2019

Со една минута молчење за паднатите другари во населбата Диво Насеље, започна судската расправа во Апелациониот суд во Скопје во случајот “Диво Насеље“, а судењето се одвива со тензии. Членовите на Кумановската група не и дозволија на судијката да ...

Тензично судењето за Диво Насеље: Кумановската група направи скандал – ова е Албанија

Магазин - 16.05.2019

Апелацискиот суд Скопје денеска и утре ќе ги разгледува жалбите на триесет и тројцата осудени лица за терористичкиот акт во кумановското Диво Насеље што се случи пред четири години. Судењето започна со едноминутно молчење во чест на загинатите во ...

Апелација ќе ги разгледува жалбите на осудените за „Диво насеље“

А1 On - 16.05.2019

Во Апелацискиот суд во Скопје денеска и утре треба да бидат разгледани жалбите на 33-та осудени лица за крвавата престрелка во кумановско „Диво насеље“ во мај 2015 година, во која животот го загубија осум припадници на македонските безбедносни сили ...

Тензична атмосфера, осудените за „Диво Насеље“ ги пцуеја судиите: За нас судот не постои, ова е Албанија

Скопје инфо - 16.05.2019

Тензична атмосфера на денешната јавна седница на Апелацискиот суд во Скопје за случајот „Диво Насеље“. На почетокот од седницата осудените побараа меѓународна истрага и кажаа дека ова е Албанија, дека не го признаваат судот и дека адвокатите кои им ...

Борците од „Диво насеље“ до судијката: Зборувајте албански, тука е Албанија, вие сте бегалци (ВИДЕО)

PressingTV - 16.05.2019

Со една минута молчење за паднатите другари во населбата Диво Насеље, започна судската расправа во Апелациониот суд во Скопје во случајот „Диво Насеље“. Новинарот на Лајм кој е присутен на седницата објави дека судењето започнало во напната ...