TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Здравствените книшки повторно мора да се носат на лекар

Канал5 - 11.09.2019

Граѓаните мора уште 20 дена да носат здравствена книшка кога одат на лекар и кога земаат лекови. Во соопштението од ФЗОМ се вели дека од први октомври ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека со рецепт и документ за лична идентификација лична ...

Дали здравствената книшка ќе остане под мишка за лекот на рецепт?

+инфо - 11.09.2019

Фондот за здравство со вчерашниот допис до јавноста, како индиректно да се повлекува од првичната идеја дека за некој да подигне лековите на рецепт ќе мора да ја приложи и здравствената книшка, освен личната карта или пасошот.

Лекови со лична карта, поголем ред или поголем хаос?

Р.С.Европа - 11.09.2019

Од први октомври лековите на товар на фондот во аптека ќе може да се подигнуваат само со рецепт и со документ за лична идентификација. Од аптеките се уште чекаат дополнителни инструкции за работа, а граѓаните се поделени околу оправданоста на оваа ...

Од следниот месец лекови ќе се подигаат со рецепт и лична карта или пасош

CivilMedia - 11.09.2019

Осигурените лица од 1 oктомври 2019 година ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош), соопштуваат од Фонд за здравствено осигурување на Македонија ...

Во аптека по лек на рецепт со лична карта или со пасош

360 степени - 10.09.2019

Осигурениците на Фондот за здравство (ФЗОМ) од 1. октомври во аптеките ќе можат да ги земат лековите за кои имаат добиено рецепт само со документ за лична идентификација (лична карта или пасош), соопштија од ФЗОМ.

По лекови со лична карта или пасош

ММС - 10.09.2019

Сепак, ќе треба лична карта или пасош при подигнувањето на лекови на рецепт од патеките. Ова го соопшти Фондот за здравствено осигурување, кој најави дека новината стартува од први Октомври.

За лекарите запишувањето на секоја рецепта во здравствена книшка е ретроградна одлука

24 Вести - 10.09.2019

Без здравствена книшка нема преглед кај лекар ниту пак подигнување на лекови на рецепт. Ова следува откако Фондот за здравство пред една недела им наредил на лекарите, лековите кои ги издаваат да ги впишуваат и во здраствената книшка на пациентот, ...

Лекарите и аптекарите збунети, а пациентите уште повеќе. Како ќе се оди на преглед кај матичен?

Факултети - 10.09.2019

Откако стасал дописот, сите се збунети. Пациенти што на лекар оделе со лична карта, зашто во системот има евиденција за нив по матичниот број, сега ги бараат здравствените книшки. Некои аптекари не даваат терапија без осигуреникот да донесе книшка и ...

ПАЦИЕНТИТЕ ВО ЌОШ: Или ќе извадат здравствени книшки или ќе останат без лекови

Слободен Печат - 10.09.2019

Оние кои ги изгубиле здравствените книшки ќе мора да си извадат нови ако сакаат да си подигнат рецепт. Пациентите кои ги изгубиле здравствените книшки ќе мора да си извадат нови ако сакаат да си подигнат рецепт.

Измени од ФЗОМ: Како ќе може да се подигаат лековите од 1 октомври

еМагазин - 10.09.2019

Осигурените лица од 01.10.2019 година ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош), информираат од ФЗОМ.

Без здравствена книшка нема рецепт - електронското здравство не важи!

Скопје инфо - 10.09.2019

Се враќаме ли чекор назад кога е во прашање електронското општество ? Последните информации говорат за тоа дека старите здравствени легитамации се враќаат во оптек. Така наречените здравствени книшки повторно се бараат од пациентите со цел ...

Ќе остане ли здравствената книшка под мишка за лекот на рецепт?

Република - 11.09.2019

Фондот за здравство со вчерашниот допис до јавноста, како индиректно да се повлекува од првичната идеја дека за некој да подигне лековите на рецепт ќе мора да ја приложи и здравствената книшка, освен личната карта или пасошот.

За лекарите запишувањето на секоја рецепта во здравствена книшка е ретроградна одлука

Република - 10.09.2019

Без здравствена книшка нема преглед кај лекар ниту пак подигнување на лекови на рецепт. Ова следува откако Фондот за здравство пред една недела им наредил на лекарите, лековите кои ги издаваат да ги впишуваат и во здраствената книшка на пациентот, ...

Од 1 октомври лековите на товар на Фондот ќе можат да се подигнат со рецепт и лична карта

Макфакс - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги набават лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош). Од ФЗОМ информираат дека дотогаш, на сила се постоечките позитивни прописи, со ...

Без здравствена книшка нема рецепт – електронското здравство не важи!

Локално - 10.09.2019

Се враќаме ли чекор назад кога е во прашање електронското општество ? Последните информации говорат за тоа дека старите здравствени легитамации се враќаат во оптек. Така наречените здравствени книшки повторно се бараат од пациентите со цел ...

Без книшка ни на лекар ни во аптека

Expres - 11.09.2019

Откако Фондот за здравство пред една недела им наредил на лекарите, лековите кои ги издаваат да ги впишуваат и во здравствената книшка на пациентот, во картонот, во електронскиот систем „Мој термин“ како и во дневник, практично се усложнува одењето ...

Од 1 октомври лекови на товар на Фондот ќе се земаат само со рецепт и лична карта или пасош

Република - 10.09.2019

Осигурените лица од први октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош), соопштија од Фондот за здравствено осигурување на Македонија.

Од 1. октомври за бесплатните лекови задолжително и лична карта или пасош, освен рецептот

+инфо - 10.09.2019

Осигурените лица од 1. октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош), соопштија попладнево од Фондот за здравство.

Асоцијација на специјализанти и млади лекари: Лудилото не завршува тука, нов ден, нова непромислена одлука

Курир - 10.09.2019

Фејсбук страната „Асоцијација на специјализанти и млади лекари- АСМЛ“ преку статус велат дека „лудилото не завршува тука, нов ден, нова непромислена одлука на Фондот за здравствено осигурување на Македонија откако информираше дека од 1 октомври ...

ФЗОМ: Од 1 октомври лековите ќе се земаат само со рецепт и лична карта или пасош

Факултети - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош), информираат од Фондот за здравствено осигурување.

Од октомври лековите на товар на Фондот ќе можат да се подигнат со рецепт и лична карта

Н.Македонија - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги набават лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош). Од ФЗОМ информираат дека дотогаш, на сила се постоечките позитивни прописи, со ...

Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

Независен - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

Од октомври лекови на товар на Фондот само со рецепт и лична карта или пасош

А1 On - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта или пасош

Слободен Печат - 10.09.2019

До тој период, како што информираат од ФЗОМ, на сила се постоечките позитивни прописи. Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична ...

Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта или пасош

Фокус - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

Од 1 октомври лековите на товар на Фондот само со рецепт и лична карта

Р.С.Европа - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги набават лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош). Од ФЗОМ информираат дека дотогаш, на сила се постоечките позитивни прописи, со ...

Од октомври лекови ќе се земаат само со рецепт и лична карта

Press24 - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

24Инфо - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

Од 1 октомври лековите на товар на Фондот ќе можат да се подигнат со рецепт и лична карта

Centar - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги набават лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош). Од ФЗОМ информираат дека дотогаш, на сила се постоечките позитивни прописи, со ...

Од 1-ви октомври лековите на товар на Фондот ќе можат да се подигнат со рецепт и лична карта

Точка - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги набават лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош). Од ФЗОМ информираат дека дотогаш, на сила се постоечките позитивни прописи, со ...

Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

Телма - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

Канал5 - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија.

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

Либертас - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

Опсервер - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

Од октомври подигнување лекови на рецепт само со лична карта или пасош

Магазин - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

CivilMedia - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

ММС - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош – соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

ФЗОМ: Од 1 октомври пациентите ќе можат да подигаат лекови само со рецепт и лична карта/пасош

MakPress - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

iPortal - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

Нетпрес - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

Сител - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

4NEWS - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

ФЗОМ: Од идниот месец лекови од аптека само лично со рецепт и лична карта или пасош

Денешен - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта или пасош

Нова ТВ - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

Од 1 октомври лекови само со лична карта и рецепт

Expres - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

PressingTV - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

Од 1 октомври 2019 година подигање на лекови на товар на Фондот само со рецепт и лична карта/пасош

Скопје1 - 10.09.2019

Осигурените лица од 01.10.2019 година ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош). До тој период, на сила се постоечките позитивни прописи, со кои пропишување на ...

Од 1 октомври 2019 година подигање на лекови на товар на Фондот само со рецепт и лична карта/пасош

Бизнис Вести - 11.09.2019

Осигурените лица од 01.10.2019 година ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош), соопштуваат од Фондот за здравствено осигурување.

Од 1 октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта или пасош

Тера - 11.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...