TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема план Б за Македонија, решавање на името, па НАТО

Р.С.Европа - 18.01.2018

Нема друг начин да се влезе во НАТО без решение на проблемот со името, порача Генералниот секретар на НАТО. Тој го охрабри премиерот Заев за реформите и побара поголема соработка власт - опозиција.

Заев и Столтенберг: Членството во НАТО и ЕУ е клучна перспектива за граѓаните на Република Македонија

Слободен Печат - 18.01.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, и високата делегација на алијансата, во рамките на официјалната посета на Република Македонија, денеска беа пречекани со церемонија на пречек со највисоки државни и воени почести Владата на Република ...

Силни пораки и услови за влез НАТО од Јенс Столтенберг

24 Вести - 18.01.2018

Од држава на раб на нестабилност, Македонија стана држава на можности – им порача на пратениците генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Земјава, според него бележи значителен напредок по крвавите настани во Собранието, но вели останува да ...

Столтенберг: името па НАТО

Алфа - 18.01.2018

Решете го спорот за името па ќе влезете во НАТО. Ова е пораката што првиот човек на НАТО Алијансата ја упати во своето обраќање пред пратениците. Решете го спорот за името па ќе влезете во НАТО.

Столтенберг: Решавањето на проблемот со името клучно за членството во НАТО

Канал 77 - 18.01.2018

По обраќањето во Собранието и неколкуте средби со министри и политички лидери, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг го акцентираше решавањето на проблемот со името на прес конференцијата во Владата. Нема план Б.

Столтенберг јасен: Да бидеме искрени, нема план Б, без решение за името нема членство во НАТО

МКД - 18.01.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на денешната прес-конференција по средбата и разговорите со премиерот Зоран Заев уште еднаш исклучи секаква можност Македонија да влезе во Алијансата без да се реши прашањето за името со Грција.

(ВИДЕО) Столтенберг за Заев: Тој е мојот херој

Фокус - 18.01.2018

На крајот на заедничката прес конференција на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и македонскиот премиер Зоран Заев се случи интересна ситуација. Имено, на крајот новинарите побараа од Столтенберг и Заев уште еднаш да се ракуваат, а при ...

Столтенберг: Прашањето за името мора да се реши

МРТ - 18.01.2018

Македонија ги заслужува евроатлантските перспективи, Владата создава услови за создавање национален консензус за завршување на нашата интеграција- премиерот Заев по средбата со Столтенберг.

Столтенберг: Да бидам искрен нема план Б за влез на Македонија во НАТО, мора прво решение за името

Фокус - 18.01.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенбер, по средбата со премиерот, Зоран Заев, во Владата, уште еднаш потврди дека интегративниот процес на Македонија во алијансата ќе зависи од решавањето на спорот за името со Грција.

Столтенберг: Решавање на името, но и реформи - суштински за влез во НАТО

Р.С.Европа - 18.01.2018

Приклучувањето во НАТО бара напор и заложби, но вратите на НАТО остануваат отворени. Реформите не се лесни, но можат да се спроведат, затоа сите треба конструктивно да работат. Сакаме да бидете дел од НАТО, порача Генералниот секретар на НАТО Јенс ...

Партиите ги примија пораките на Столтенберг

Телма - 18.01.2018

Доминантните партии во Собранието ги оценија средбите и пораките на Столтенберг како конструктивни, содржајни и значајни. Владеачката СДСМ оценува дека Генералниот секретар на НАТО ги препознал и поздравил реформските процеси во земјата и побарал ...

Немате план Б за НАТО, мора да го решите прашањето за името, рече Столтенберг по средбата со Заев

Сакам да кажам - 18.01.2018

Немате план Б, морате да го решите прашањето за името кое го имате со Грција, рече Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг по средбата со премиерот Зоран Заев во Владата. „Ќе бидам искрен со вас, ги поздравуваме вашите реформи, но без решение ...

Ахмети: Нашата слобода не е целосна без НАТО

Фокус - 18.01.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на денешната средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг истакна дека НАТО има одлучувачка улога во земјата и регионот и ќе ја спаси Македонија од бездната, придонесувајќи кон мирот, безбедноста и стабилноста, ...

Столтенберг се довезе кај Заев со „она на М“

Мета - 18.01.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на средбата со премиерот Зоран Заев во Владата пристигна со „мерцедесот“ од 600 илјади евра за чија набавка на крајот на месецов на обвинителна клупа треба да седнат поранешниот премиер и лидер на ...

(ВИДЕО) Столтенберг: Нема план Б за влез во НАТО, само решение на името

Макфакс - 18.01.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев рече дека ова е негова прва посета на земјава и дека имал конструктивни средби со политичките актери за иднината на земјата.

Конструктивност од ДУИ, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ на средбите со Столтенберг

Алсат-М - 18.01.2018

Претставниците на ДУИ, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ како коструктивна и содржајна ја оценија средбата со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Тој им порачал дека вратите на НАТО за Македонија се отворени ако се реши проблемот со името, но потенцирал ...

Столтенберг и Заев: Спорот за името мора да се реши, нема план „Б“ ВИДЕО

+инфо - 18.01.2018

Спорот за името со Грција мора да се реши. Нема друг начин за влез на земјата во НАТО. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата нема план „Б“ за влез на земјата во НАТО.

(ВО ЖИВО) Прес конференција на Столтенберг и Заев во Владата

Нова ТВ - 18.01.2018

НОВАТВ во живо од прес конференцијата на премиерот Зоран Заев со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во ...

(ВИДЕО) Столтенберг: Нема влез во НАТО без промена на името

А1 On - 18.01.2018

Македонија не може да стане членка на НАТО без да се реши проблемот со името, односно не може да стане 30. членка под привремената референца. Мора да се реши проблемот со името и нема план Б, рече генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг по ...

Столтенберг: Од држава на работ, станавте земја на можности

Deutsche Welle - 18.01.2018

Пред девет месеци бевте земја на работ на бездна, но оттогаш успеавте да претворивте земја со потенцијална нестабилност во земја со вистински можности, порача во Собранието генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Заев: Активно и посветено работиме на решавање на спорот за името

ТВ21 - 18.01.2018

„Убедени сме дека Македонија ги заслужува евроатлантските перспективи. Државата секогаш ќе дава позитивен придонес за соработка во регионот. Активно и посветено работиме на решавање на спорот.

Конструктивни средби на претставниците на партиите со Столтенберг

МРТ - 18.01.2018

Конструктивна и содржајна- вака претставниците на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ ги оценија средбите со Столтенберг. За Социјалдемократите, генералниот секретар испратил порака дека земјава е на вистинскиот пат.

(ВИДЕО) Заев: Со поддршката од НАТО, Македонија успеа да ги исполни критериумите за влез во Алијансата

А1 On - 18.01.2018

Оваа посета е од клучно значење. 2018 година ќе биде клучна година за Македонија и регионот. Време е процесите за интеграцијата да ги донесеме при самиот крај, рече премиерот Зоран Заев по средбата со генералниот серетар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Вратите на НАТО остануваат отворени

Глас на Америка - 18.01.2018

Има место за уште нови знамиња пред седиштето на НАТО во Брисел, порача генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг СКОПЈЕ — Честитки за постигнатото, особено во делот на стабилизација на внатрешната ситуација, поддршка за натамошните реформи, ...

Столтенберг: Бидете амбициозни, но и реални

Р.С.Европа - 18.01.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска пред пратениците ги поздрави преземените реформи, нагласувајќи дека има уште работа што треба да се сработи, а тоа значи решавање на прашањето за името.

Столтенберг: Вратите се отворени, создавате реална можност за членство

Нова ТВ - 18.01.2018

Во присуство на државниот врв и претставници на верските заедниците, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг од собраниската говорница ја пофали Македонија за напредокот и реформите за кои рече дека ја отвораат можноста за полноправно членство ...

Нема план Б за влез во НАТО, името мора да се реши, порача Столтенберг

Мета - 18.01.2018

Мора да бидам искрен со вас и не е добро да ве лажам – нема план Б и нема влез во НАТО сè додека не се реши проблемот со името, порача Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во три наврати, одговарајќи на новинарски прашања дали е можен ...

Тунтев: Нашите намери се искрени и во интерес на Македонија, обезбедуваме едно општество за сите

iPortal - 18.01.2018

Одговори на новинарски прашања, Томислав Тунтев, координатор на пратеничка група на СДСМ и коалицијата Скопје, 18.01.2018 Медиуми: Дали Столтенберг разговараше нешто околу преговорите за името? – Не, значи јас како координатор на најголемата ...

(ГАЛЕРИЈА) СТОЛТЕНБЕРГ: Морам да ја исклучам опцијата за влез со привремена референца

Фактор - 18.01.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенбер, по средбата со премиерот, Зоран Заев, во Владата, потврди дека интегративниот процес на Македонија во НАТО ќе зависи од решавањето на спорот со Грција.

Столтенберг: Пред седиштето на НАТО се уште има има место за нови знамиња

Канал5 - 18.01.2018

Има место за уште знамиња пред седиштето на НАТО порача генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенбер во своето обраќање денеска во Собранието пред државниот врв, политичките и претставниците на верските заедници, дипломатскиот кор во земјата.

Столтенберг: Нема друг начин да станете членка на НАТО, освен да го решите проблемот со името со Грција

AKO - 18.01.2018

Извесно е дека единствен начин Македонија да стане членка на НАТО, мора да го смени своето уставно име Република Македонија. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг , на заедничката прес конференција со премиерот Заев во Влада на РМ, рече ...

Столтенберг: НАТО ќе продoлжи да ја поддржува Македонија

Р.С.Европа - 18.01.2018

Повеќе од 15 години припадниците на вашите висококвалификувани армиски сили беа рамо до рамо со своите меѓународни учесници во мисиите на НАТО носејќи безбедност и стабилност во Авганистан, а во 2001 и 2002 НАТО даде значителен придонес во ...

Во ЖИВО заедничка прес-конференција на Заев и Столтенберг

+инфо - 18.01.2018

Прес конференцијата се одржува во Владата на Република Македонија. Погледнете ја во живо заедничката прес-конференција на македонскиот премиер Зоран Заев и Јенс Столтенберг, генералниот секретар на ...

Столтенберг рече дека бил шокиран од крвавиот четврток, а на опозицијата и порача дека треба да игра активна улога

Фокус - 18.01.2018

На почетокот од своето обраќање пред парламентот, генералниот секретар на НАТО, Јоханес Столтенбер, потсети на настаните од крвавиот четврток. Тој рече дека бил шокиран, дека членките на НАТО биле исто така шокирани, но дека импресионира напредокот ...

(Во живо) Заедничка прес-конференција на Заев и Столтенберг

Макфакс - 18.01.2018

Заедничка прес-конференција на претседателот на Владата, Зоран Заев и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. ...

Столтенберг: Сакам да успеете, НАТО сака да успеете

МКД - 18.01.2018

Настаните во оваа зграда од април минатата година во оваа сала ме шокираа, но беше шок и за сите членки на НАТО. Импресионирани сме од напредокот што го направивте оттогаш натаму за да создадете нова, отворена, поинклузивна политичка култура со ...

Столтенберг за Заев: Тој е мојот херој(видео)

AKO - 18.01.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на крајот од заедничката прес конференција, на барање на новинарите да се ракуваат уште еднаш, го прегрна македонскиот премиер и рече-Добар пријател.

Столтенберг пречекан со високи воени почести во Владата ГАЛЕРИЈА

+инфо - 18.01.2018

По церемонијата високиот гостин на НАТО и премиерот Зоран Заев ќе имаат средба, по што е предвидена заедничка конференција за печат. Со високи воени почести пред Владата, беше пречекан генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Столтенберг: Пред седиштето на НАТО сѐ уште има место за нови знамиња

МРТ - 18.01.2018

Пред седиштето на НАТО сѐ уште има место за нови знамиња. Вратата за членство во Алијансата останува отворена, рече во обраќањето генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг пред пратениците.

ВИДЕО: Прес-конференција на Заев и Столтенберг

А1 On - 18.01.2018

Следете ја во живо прес-конференцијата на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и премиерот на Република Македонија, Зоран ...

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, но мора да се реши прашањето за името

24 Вести - 18.01.2018

Има се уште место за повеќе знамиња пред седиштето на НАТО, вратата на НАТО е отворена за Македонија, но има уште работа што треба да се сработи, тоа значи да се реши прашањето за името на земјата, порача генералниот секретар на НАТО, Јенс ...

Столтенберг го оцени договорот со Бугарија како позитивен чекор на патот на Македонија кон НАТО

Макфакс - 18.01.2018

Претседателот на Собраниет, Талат Џафери, денеска оствари средба со Јенс Столтенебрг, генерален секретар на НАТО, кој престојува во официјална посета на Република Македонија. Како што соопштија од собраниската прес-служба, Џафери изразил убеденост ...

Столтенберг: Пред седиштето на НАТО се уште има место за нови знамиња

Алсат-М - 18.01.2018

Пред седиштето на НАТО се уште има место за нови знамиња, порача денеска во обраќањето пред пратениците во Собранието, генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, кој напомена дека вратат на НАТО останува отворена за нови членки.

(ВИДЕО) Тунтев: Столтенберг упати јасен сигнал дека сме на вистинскиот пат

А1 On - 18.01.2018

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, по обраќањето на Генералниот секретар на НАТО, изјави дека Столтенберг во својот говор упатил јасен сигнал дека оваа Влада е на вистинскиот пат за евро-атланските интеграции.

(ВИДЕО) Ѓорчев: Столтенберг и се заблагодари на ВМРО-ДПМНЕ за поддршката во НАТО интеграциите

А1 On - 18.01.2018

Делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ имаше конструктивна средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на која се разговараше за повеќе прашања, меѓу кои и стратешката определба за членството во НАТО, рече координаторот на пратеничката група на ...

ВИДЕО: Столтенберг пречекан со високи воени почести во Владата

А1 On - 18.01.2018

Со високи воени почести пред Владата на РМ, беше пречекан генералниот секретар на НАТО, Јенс ...

Столтенберг шокиран од 27 април, импресиониран од напредокот по девет месеци

+инфо - 18.01.2018

Првиот човек на НАТО ги поздрави реформите, а на опозицијата и порача дека има клучна улога во следењето на Владата и за конструктивноста на процесите Пред девет месеци се приближивте кон работ на една карпа.

ВИДЕО: Свечена церемонија за пречек на Столтенберг во Владата

Либертас - 18.01.2018

Следете ја свечената церемонија за пречек на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во Владата на Република ...

ВМРО-ДПМНЕ пред Столтенберг се пожалила на политички прогон

Макфакс - 18.01.2018

Македонија е единствената земја во Европа во која се врши жесток прогон врз опозицијата. Ова го истакнала делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ на средбата со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

(Видео) Пристигнувањето на Столтенберг во Владата

Макфакс - 18.01.2018

Со високи воени почести организиран пречекот на генералниот секретар на НАТО, Јенс ...