TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Канзуров: Делчев е Бугарин и Македонец

ММС - 21.11.2020

„Нема никакво каење во Бугарија, но морам да потенцирам дека таа тема, македонската тема воопшто не присуствува како главна во бугарскиот медиумски простор за разлика од Македонија. До пред некој месец таа тема речиси и да ја немаше во јавниот ...

Бугарски свештеник: Претензиите на Бугарија и Бугарите кон Македонија и Македонците се без основа

Expres - 21.11.2020

Јеромонахот Рафаил, поранешен игумен на манастирот „Свети Николај Мирликијски Чудотворец“ од Кладница во Бугарија, застана во одбрана на Македонија и на Македонците по бугарското вето за стартот на преговори со Европската унија.

Заев е непријатно изненаден од ветото на Бугарија

Алсат-М - 21.11.2020

Потегот на Софија да го блокира донесувањето на преговарачката рамка за одржување на првата меѓувладина конференција меѓу Брисел и Скопје е непријатно изненадување, вели премиерот Зоран Заев во интервју за АФП.

Лешинари

Либертас - 21.11.2020

Нож во грбот друже, веројатно сте го слушнале многупати, му го кажав ова пред некој ден на еден мој пријател во врска со политичката ситуација кај нас предизвикана од она вето од бугарска страна, патем ме праша зошто ме нема одамна да напишам нешто, ...

Опасностa од Бугарското вето

Слободен Печат - 21.11.2020

Впрочем не е проблем што Бугарија го саботира македонското пристапување кон ЕУ, туку проблем е што ЕУ нема желба и начин како да го обесхрабри и спречи вакво однесување на своите полноправни членки.

Еврокомесар: Не гледам причина Бугарија да го смени ставот за Северна Македонија

Локално - 21.11.2020

Во овој момент, не гледам причина Бугарија да го смени ставот за Северна Македонија. Ова го рече еврокомесарот за иновации, истражување, култура, образование и млади Марија Габриел во интервју за програмата „Разбуди се“ на Нова ТВ по повод ...

(ИНТЕРВЈУ) Чепреганов: Бугарија, со негацијата, го потврдува постоењето на македонскиот идентитет и јазик

А1 On - 21.11.2020

Бугарија е наш сосед, членка на Европската унија и треба да биде наш пријател и поддржувач за влезот во ЕУ, а не да става вето и блокада на преговорите и да го попречува европскиот пат на Македонија, вели историчарот Тодор Чепреганов во интервју за ...

„Един народ в две държави – истина или лъжа“, поглед од страна на еден економист – Македонец

Независен - 21.11.2020

Економијата во споредба со историјата е поегзактна наука, има цели бази на секундарни податоци, емпириски индикатори, точни економски варијабли и се уште немаме консензус помеѓу економистите за голем дел од клучните економски прашања – како тогаш ...

Професорот Стојков од Бугарија: Клучно за Бугарија е да се оспори македонскиот јазик, затоа што тоа го негира самото ...

Курир - 21.11.2020

Професорот Стојко Стојков, копретседател на организацијата ОМИ Илинден Пирин во Република Бугарија во своето интервју за Македонско радио истакна дека не е изненаден од ставот на Бугарија за поставување на вето на отпочнувањето на преговорите.

Реакција во „Фајненшл тајмс“: Дипломатијата на Западен Балкан има одеци од советското минато!

Нетпрес - 21.11.2020

Бугарското вето за почеток на преговорите за членство на државава во Европската Унија, во македонската јавност беше примено крајно разочарувачи и навредливо, оосбено што политичкиот врв на Бугарија лицемерно повторуваше дека двете „пријателски ...

Како Русија преку Бугарија виа Македонија го дестабилизира јужното крило на НАТО

Слободен Печат - 21.11.2020

Кога шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева кажа дека освен постоечките бугарски барања поврзани со идентитетот, Северна Македонија мора да се откаже и од “славењето на Тито” доколку сака да влезе во Европската унија, бугарските ...

Османи и во 2019 беше убеден дека ќе се започнат преговорите со ЕУ: Во тогашната изјава за прв пат дури го откри и ...

Курир - 21.11.2020

На новинарското прашање дали е реално на 17 октомври Европскиот совет да даде зелено светло за почеток на преговорите на Македонија со Европската унија, уште минатата година сегашниот министер за надворешни работи Бујар Османи изјави дека очекува ...

Каракачанов потврди: Нема да има почеток на преговори до крајот на годината

Република - 21.11.2020

Постои теоретска можност до крајот на годината прашањето за почеток на преговори со Македонија да биде вратено на агендата, но во реалноста тоа не може да се случи, изјави бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов во ...

Влегуваат ли во сферата на криминал испорачаните бугарски уцени?

Н.Македонија - 21.11.2020

Апсурдните барања со кои Бугарија го аргументира ветото за почеток на пристапните преговори на Македонија ја ставија Европската Унија на тенок мраз. Прво од аспект на самата процедурална форма, бидејќи под превезот на консензуалното одлучување се ...

Бугарскиот пристап е опасен за демократијата, регионот и за ЕУ

Н.Македонија - 21.11.2020

Бугарија го блокира почетокот на пристапните преговори на Македонија со Европската Унија, аргументирајќи го ветото со непочитување на Договорот за добрососедство од македонска страна, поточно барајќи од земјава да го признае бугарскиот корен на ...

Да се направат напори за одржување на првата меѓувладина конференција до декември, ЕУ да го препознае постигнатото на ...

Опсервер - 21.11.2020

– Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Северна Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.

Арсовски: Вето има зошто Заев дома ветуваше датум, а на Бугарите распродажба на идентитетот и бизниси во земјава

Акцент - 21.11.2020

„Клучните политики на Заев и СДСМ со кои го лажеа народот во Република Македонија се разобличени. Тоа се живот за сите и влез во ЕУ. Ниту има живот за сите, ниту влегуваме во ЕУ во блиска иднина.

Гаранции за легитимирање на криминалот

Н.Македонија - 21.11.2020

По петнаесет години минати во чекалницата на ЕУ, по големи (сѐ уште) контроверзни политички одлуки за надминување на грчкото вето, по тригодишно лицемерно добрососедство од Бугарија што се претвори во вето за Македонија, за почеток на преговорите за ...

Зошто барањата на Екатерина Захариева можат да ги поништат македонско-бугарските односи

Фактор - 21.11.2020

Како суверена држава, Република Северна Македонија е на стојалиште дека треба да стане дел од Европската Унија (ЕУ) како правен ентитет sui generis, кој како таков, од своја страна има определено правила за зачленување односно услови за прием на ...

Трифун до Екатерина: Не ви е јасно зошто Македонија не сака да е дел од Бугарија

Expres - 21.11.2020

Во својата најнова колумна бизнисменот Трифун Костовски пишува за меѓусоседските односи со Бугарија. Според Костовски односот на Бугарија кон Македонија е поголемо зло од Ковид-19 затоа што за него науката нема лек.

Ангел Димитров: Бугарската позиција во однос на Македонија е монолитна

Expres - 21.11.2020

Во интервју за македонски „Фокус“, долгогодишниот бугарски амбасадор во Македонија вели дека веќе 75 години во Скопје се гради систематска негативна и невистинита претстава за Бугарија како непријателска и постојана закана – нешто што е многу добро ...

Заев ќе го решава Гоце Делчев, АМА ОД БОРИСОВ И КАРАКАЧАНОВ НЕ СЕ ОТКАЖУВА

Вечер - 20.11.2020

Гоце Делчев го даваме, ама Борисов и Каракачанов не ги даваме. Вака отприлика звучат изјавите на премиерот Зоран Заев после бугарското вето за Македонија за почеток на преговори со ЕУ. Додека Бугарија не’ блокира и ги негира македонскиот народ, ...

Калфин: Бугарската влада не објасни што точно сака од Македонија

Мак. Весник - 20.11.2020

-Тоа кое што не го направи Бугарската држава и затоа влеговме во ситуација од која секој исход е лош за нас е да не објасниме смислено што точно сакаме. Помеѓу министрите Каракачанов и Захариева не можам да ги разберам, двајцата зборат за различни ...

Анализа на Ф2Н2: Кои се политичките актери во Бугарија, какво е руското влијание и колку бугарското „не“ е бугарско

Либертас - 20.11.2020

За да се разбере комплексноста на бугарскиот политички контекст мора да се земе предвид кои се моменталните актери на сцената, пишува Ф2Н2 во својата последна објава која вели е со цел да се прикаже што се случува во бугарската политика, кои се ...

Бууууу-гарија

Либертас - 20.11.2020

Бугарија, всушност, бара нежна окупација. Сакаат да нѐ окупираат, ама со наша согласност. Да имаат поправен испит од историјата кога беа на страната на фашистите. Тогаш бугаризацијата ја правеле со жесток ќотек, сега сакаат да ја прават со силата на ...

Шилегов: Позицијата на Бугарија е непринципиелна, надвор е од принципите на функционирање на ЕУ

Опсервер - 20.11.2020

– Позицијата на Бугарија е непринципиелна и е надвор од принципите на функционирање на ЕУ и како таква не може да опстои подолго. Сме имале и потешки моменти и ова го гледам како една епизода од заокружувањето на целосната извесна иднина и стабилна ...

Шилегов: Позицијата на Бугарија е непринципиелна, надвор е од принципите на функционирање на ЕУ

24Инфо - 20.11.2020

Позицијата на Бугарија е непринципиелна и е надвор од принципите на функционирање на ЕУ и како таква не може да опстои подолго. Сме имале и потешки моменти и ова го гледам како една епизода од заокружувањето на целосната извесна иднина и стабилна ...

Шилегов: Позицијата на Бугарија е непринципиелна, надвор е од принципите на функционирање на ЕУ

Либертас - 20.11.2020

Позицијата на Бугарија е непринципиелна и е надвор од принципите на функционирање на ЕУ и како таква не може да опстои подолго. Сме имале и потешки моменти и ова го гледам како една епизода од заокружувањето на целосната извесна иднина и стабилна ...

Шилегов: Ниеден Бугарин нема право да ѝ наметне нешто на Македонија

+инфо - 20.11.2020

Бугарите сметаат дека на 13-ти Ноември ние сме славеле нешто поврзано со Тито. Тие сакаат да го премолчиме делот во историјата каде што е јасно дека царска Бугарија за време на Втората светска војна била соработник на нацистичка Германија, истакна ...

Шилегов: Ниеден Бугарин нема право да наметне нешто на Македонија

Слободен Печат - 20.11.2020

Позицијата на Бугарија е непринципиелна и е надвор од принципите на функционирање на ЕУ и како таква не може да опстои подолго. Сме имале и потешки моменти и ова го гледам како една епизода од заокружувањето на целосната извесна иднина и стабилна ...

Шилегов: Позицијата на Бугарија е непринципиелна

Канал5 - 20.11.2020

Позицијата на Бугарија е непринципиелна и е надвор од принципите на функционирање на ЕУ и како таква не може да опстои подолго. Сме имале и потешки моменти и ова го гледам како една епизода од заокружувањето на целосната извесна иднина и стабилна ...

Шилегов: Позицијата на Бугарија е непринципиелна, надвор е од принципите на функционирање на ЕУ

Press24 - 20.11.2020

Позицијата на Бугарија е непринципиелна и е надвор од принципите на функционирање на ЕУ и како таква не може да опстои подолго. Сме имале и потешки моменти и ова го гледам како една епизода од заокружувањето на целосната извесна иднина и стабилна ...

Шилегов: Позицијата на Бугарија не може да опстои

Независен - 20.11.2020

Позицијата на Бугарија е непринципиелна и е надвор од принципите на функционирање на ЕУ и како таква не може да опстои подолго. Сме имале и потешки моменти и ова го гледам како една епизода од заокружувањето на целосната извесна иднина и стабилна ...

Шилегов: Позицијата на Бугарија е непринципиелна, надвор е од принципите на функционирање на ЕУ

Вечер Прес - 20.11.2020

Позицијата на Бугарија е непринципиелна и е надвор од принципите на функционирање на ЕУ и како таква не може да опстои подолго. Сме имале и потешки моменти и ова го гледам како една епизода од заокружувањето на целосната извесна иднина и стабилна ...

Менкиноски: Бугарија ја има промашено темата со ветото, Стразбур бара да ги регистрира македонските здруженија

Вечер - 20.11.2020

Адвокатот Тони Менкиноски и правен застапник на „Македонскиот клуб за Етничка толеранција во Бугарија“ вели дека Бугарија ја има „промашено темата со ветото за Македонија“, зашто воопшто не е во корелација со содржината на критериумите на ЕУ.

Менкиноски: Бугарија ја има промашено темата со ветото за Македонија

Курир - 20.11.2020

Адвокатот Тони Менкиноски и правен застапник на „Македонскиот клуб за Етничка толеранција во Бугарија“ вели дека Бугарија ја има „промашено темата со ветото за Македонија“, зашто воопшто не е во корелација со содржината на критериумите на ЕУ.

Менкиноски: Бугарија ја има промашено темата со ветото за Македонија

Нетпрес - 20.11.2020

Адвокатот Тони Менкиноски и правен застапник на „Македонскиот клуб за Етничка толеранција во Бугарија“ вели дека Бугарија ја има „промашено темата со ветото за Македонија“, зашто воопшто не е во корелација со содржината на критериумите на ЕУ.

Менкиноски: Бугарија ја има промашено темата со ветото, Стразбур бара да ги регистрира македонските здруженија

+инфо - 20.11.2020

Според Менкиноски, Бугарија ја има промашено темата за вето, а кога-тогаш ќе мора да овозможи регистрација на македонските здруженија кај неа, зашто тоа од неа го бара Советот на Европа. Адвокатот Тони Менкиноски, претседател на Комисијата за правни ...

Менкиноски: Бугарија ја промашила темата со ветото, Советот на Европа бара да ги регистрира македонските здруженија

Република - 20.11.2020

Адвокатот Тони Менкиноски, претседател на Комисијата за правни работи на ВМРО-ДПМНЕ, но и правен застапник на „Македонскиот клуб за Етничка толеранција во Бугарија“ во интервју за „Нова Македонија“, вели дека Бугарија ја има промашено темата со ...

Васко Наумовски: Бугарија на некој начин покажува дека не сака решение

Press24 - 20.11.2020

У ниверзитетскиот професор, поранешен вицепремиер, амбасадор во САД и специјален пратеник во разговорите за името, Васко Наумовски во вечерашното гостување во „360 степени“ зборуваше за блокадата од Бугарија кон С Македонија на патот кон ЕУ.

Менкиноски: Бугарија ја има промашено темата со ветото, Стразбур бара да ги регистрира македонските здруженија

24Инфо - 20.11.2020

Адвокатот Тони Менкиноски, претседател на Комисијата за правни работи на ВМРО-ДПМНЕ, но и правен застапник на „Македонскиот клуб за Етничка толеранција во Бугарија“ во интервју за „Нова Македонија“, вели дека Бугарија ја има промашено темата со ...

Наумовски: Бугарија е веќе влезена во изборна кампања

Фокус - 20.11.2020

Поранешен вицепремиер и амбасадор во САД, Васко Наумовски, смета дека за време на наредното шестмесечно претседателство со ЕУ би биле поголеми шансите да се направи исчекор во преговорите со Бугарија.

Правата на малцинствата се надвор од мандатите на Захариева и на македонските политичари, вели Менкиновски од ...

360 степени - 20.11.2020

Претседателот на Комисијата за правни работи на ВМРО-ДПМНЕ потсетува на спорот што го добија Македонци во Бугарија пред Судот во Стразбур, нагласувајќи дека почитувањето на малцинските права е демократски меѓународен стандард Бугарија ја има ...

Менкиноски: Македонците во Бугарија извојуваа голема победа пред судот во Стразбур

MakPress - 21.11.2020

Адвокатот Тони Менкиноски, претседател на Комисијата за правни работи на ВМРО-ДПМНЕ, но и правен застапник на „Македонскиот клуб за Етничка толеранција во Бугарија“ во интервју за „Нова Македонија“, вели дека Бугарија ја има промашено темата со ...

Шилегов: Ниеден Бугарин нема право да наметне нешто на Македонија

Бизнис Вести - 21.11.2020

Позицијата на Бугарија е непринципиелна и е надвор од принципите на функционирање на ЕУ и како таква не може да опстои подолго. Сме имале и потешки моменти и ова го гледам како една епизода од заокружувањето на целосната извесна иднина и стабилна ...

Да се направат напори за одржување на првата меѓувладина конференција до декември, ЕУ да го препознае постигнатото на ...

24Инфо - 21.11.2020

Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Северна Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.

Сите погледи насочени кон декември , ЕУ да го препознае постигнатото на земјава

Независен - 21.11.2020

Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Северна Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.

Пендаровски: Бугарија не може да излезе од времето на Тодор Живков, но решение треба да се бара

МКД - 21.11.2020

Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.

Правата на Македонците во Пиринска Македонија не се во надлежност ни на Захариева, ни на македонските политичари

Република - 21.11.2020

Бугарија ја има промашено темата со ветото за Македонија, зашто воопшто не е во корелација со содржината на критериумите на ЕУ, вели адвокатот Тони Менкиноски, претседател на Комисијата за правни работи на ВМРО-ДПМНЕ, но и правен застапник на ...

Да се направат напори за одржување на првата меѓувладина конференција до декември, ЕУ да го препознае постигнатото на ...

Сител - 21.11.2020

Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.