TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Таравари и Османи делат исто барање за избор на претседател во Собранието

Телма - 25.02.2024

Двајцата кандидати за претседател од албанската заедница Арбен Таравари и Бујар Османи споделуваат исто барање: укинување на претседателските избори и консензуален избор на претседател во Собранието.

ДУИ, сама или со АА на Села на избори? – Се анализираат носителите! Во комбинација Зејди, Хоџа и Исмаили?

ТВ21 - 25.02.2024

ДУИ се уште прави анализи како да настапи на изборите, дознава ТВ21 од внатрешни извори на партијата. Интегративците анализираат дали треба да излезат сами на изборите или заедно со АА на Зијадин Села, со ЕДП на Арјанит Хоџа и Народното движење на ...

Од утре собирање потписи за Арбен Таравари

Алсат-М - 25.02.2024

Утре албанската опозиција почнува со собирање потписи за кандидатурата на Арбен Таравари за претседател. Од коалицијата „Вреди“ велат дека се надминати сите законски и програмски процедури во партиите за започнување на процедурата.

Таравари и Села нема што да делат, Алијанса за Албанците нема имот, има само две канцеларии под кирија

еМагазин - 25.02.2024

Владејачката Алијанса за Албанците (АА) деновиве е во фокусот на јавноста поради несогласувањата помеѓу Арбен Таравари и Зијадин Села. Партијата сега има двајца претседатели. Според „крилото“ на Таравари, тој е се уште претседател, а според „крилото ...

Таравари седи во канцеларијата на АА во Тетово, а Села во Скопје

МКД - 25.02.2024

По партиското раздвојување Доскорешниот лидер на Алијанса за Албанците, а од неодана, по партискиот раскол, лидер на дел од таа парија и кандидат за претседател на опозициската коалиција Вредин, Арбен Таравари вели дека по разидувањето со Зијади ...

Таравари ја потврди средбата со Села: Нема што да делиме, се договоривме за канцелариите

Фокус - 25.02.2024

Арбен Таравари , лидер на Алијанса за Албанците, ја потврди информацијата објавена во „Фокус“ дека одржал средба со претходниот партиски лидер Зијадин Села , откако партијата влезе во раскол како резултат на различните ставови како АА да се ...

Таравари за поделбата во Алијанса за Албанците: Оставивме судот да одлучи

360 степени - 25.02.2024

За крилото во Алијанса за Албанците кое го поддржува Зијадин Села, Тарвари вели дека е фракција во партијата што веќе неколку месеци е многу блиска до ДУИ и додава дека тоа е нивен легитимен став кој го почитува За поделбата во Алијанса за Албанците ...

За поделената Алијанса за Албанците ќе одлучи судот – Арбен Таравари ексклузивно за Гласот на Америка

Глас на Америка - 25.02.2024

Ќе почитуваме секаква одлука што ќе ја донесе судот, вели Таравари, а за евентуално коалицирање посочува на критериумот „за Северна Македонија нема друг пат освен европскиот“. — Глас на Америка: Господине Таравари, два конгреса на Алијанса за ...

Таравари за поделеноста на Алијансата за Албанците: Се работи за фракција која е блиска до ДУИ

Слободен Печат - 25.02.2024

Ќе ја почитуваме секоја одлука која ќе ја донесе судот оти сме сигурни дека и во Централното претседателство и во Централното собрание и кај членовите на Конгресот имаме мнозинство, изјави претседателот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари во ...

Таравари: Би ги прифатиле сите одлуки на судот

Независен - 25.02.2024

Би ги прифатиле сите одлуки на судот бидејќи сме сигурни дека и во Централното претседателство и во Централното собрание и кај членовите на Конгресот имаме мнозинство, вели Арбен Таравари за расколот во Алијанса на Албанците.

Правна битка и внатрешната борба за моќ: Фракцијата под Села веќе неколку месеци шурува со ДУИ – ќе ја почитувам ...

Lider - 25.02.2024

Во поделбата во рамките на Алијансата за Албанците се одвива внатрешна борба за моќ, предизвикувајќи правни битки и имотни поделби што би можеле да ја редефинираат нејзината политичка траекторија.

„ФРАКЦИЈАТА НА ЗИЈАДИН СЕЛА Е БЛИСКА ДО ДУИ“ Таравари открива детали за внатрешните случувања во Алијансата за ...

+инфо - 25.02.2024

Тоа е фракција во Алијансата за Албанците којашто веќе неколку месеци е многу блиска до ДУИ, меѓутоа, сепак, и тоа е нивен легитимен став кој го почитувам, изјави Арбен Таравари. Ќе ја почитуваме секоја одлука која ќе ја донесе Судот оти сме сигурни ...

Таравари за поделеноста на Алијанса: Се работи за фракција блиска до ДУИ

Фокус - 25.02.2024

Ќе ја почитуваме секоја одлука која ќе ја донесе судот оти сме сигурни дека и во Централното претседателство и во Централното собрание и кај членовите на Конгресот имаме мнозинство, изјави претседателот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари во ...

Таравари за поделбата во Алијанса за Албанците: Оставивме судот да одлучи

Либертас - 25.02.2024

За поделбата во Алијанса за Албанците ќе одлучи судот и ние би ги прифатиле сите одлуки, вели Арбен Таравари за поделбата во партијата на две крила, едното чии приврзаници се на неговата страна, а другото во кое се тие на Зијадин Села.

Таравари за поделеноста на Алијансата за Албанците: Се работи за фракција блиска до ДУИ

Вечер Прес - 25.02.2024

Ќе ја почитуваме секоја одлука која ќе ја донесе судот оти сме сигурни дека и во Централното претседателство и во Централното собрание и кај членовите на Конгресот имаме мнозинство, изјави претседателот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари во ...

Таравари за случувањата во АА: Оставивме судот да одлучи, сигурни сме дека имаме мнозинство!

4NEWS - 25.02.2024

Арбен Таравари во интервју за „Глас на Америка“ проговори за поделбата во партијата Алијанса за Албанците. Тој вели дека оставаат да одлучи судот. „Оставивме судот да одлучи. Ние би ги прифатиле сите одлуки на судот бидејќи сме сигурни дека и во ...

Таравари: Би ги прифатиле сите одлуки на судот

Zoom - 25.02.2024

Би ги прифатиле сите одлуки на судот бидејќи сме сигурни дека и во Централното претседателство и во Централното собрание и кај членовите на Конгресот имаме мнозинство, вели Арбен Таравари за расколот во Алијанса на Албанците.

Таравари: Фракцијата во партијата што го поддржува Села е блиска до ДУИ

Локално - 25.02.2024

Би ги прифатиле сите одлуки на судот бидејќи сме сигурни дека и во Централното претседателство и во Централното собрание и кај членовите на Конгресот имаме мнозинство, вели Арбен Таравари за расколот во Алијанса на Албанците.

Очекував Ахмети да се кандидира за претседател, кого го поддржува фракцијата на АА со Зијадин Села, која сега е блиска ...

Во Центар - 25.02.2024

Би ги прифатиле сите одлуки на судот бидејќи сме сигурни дека и во Централното претседателство и во Централното собрание и кај членовите на Конгресот имаме мнозинство, вели Арбен Таравари за расколот во Алијанса на Албанците.

Таравари: Би ги прифатиле сите одлуки на судот околу контролата врз партијата

Република - 25.02.2024

вели Арбен Таравари за расколот во Алијанса на Албанците. Во интервју за „Гласот на Америка“, Таравари вели дека фракцијата во партијата што го поддржува Зијадин Села веќе неколку месеци е блиска до ДУИ и додава дека тоа е нивен легитимен став што ...

ТАРАВАРИ: Очекував Ахмети да се кандидира за претседател, кого го поддржува фракцијата на АА со Зијадин Села, која сега ...

Денешен - 25.02.2024

Би ги прифатиле сите одлуки на судот бидејќи сме сигурни дека и во Централното претседателство и во Централното собрание и кај членовите на Конгресот имаме мнозинство, вели Арбен Таравари за расколот во Алијанса на Албанците.

Таравари: Би ги прифатиле сите одлуки на судот

ТВ21 - 25.02.2024

Би ги прифатиле сите одлуки на судот бидејќи сме сигурни дека и во Централното претседателство и во Централното собрание и кај членовите на Конгресот имаме мнозинство, вели Арбен Таравари за расколот во Алијанса на Албанците.

Таравари: Би ги прифатиле сите одлуки на судот

Н.Македонија - 25.02.2024

Би ги прифатиле сите одлуки на судот бидејќи сме сигурни дека и во Централното претседателство и во Централното собрание и кај членовите на Конгресот имаме мнозинство, вели Арбен Таравари за расколот во Алијанса на Албанците.

За поделената Алијанса за Албанците ќе одлучи судот

24 Вести - 25.02.2024

За поделбата во Алијанса за Албанците ќе одлучи судот и ние би ги прифатиле сите одлуки, вели Арбен Таравари за поделбата во партијата на две крила, едното чии приврзаници се на неговата страна, а другото во кое се тие на Зијадин Села.

Таравари ќе ги прифати сите судски одлуки поврзани со расколот во Алијанса за Албанците

MakPress - 25.02.2024

Би ги прифатиле сите одлуки на судот бидејќи сме сигурни дека и во Централното претседателство и во Централното собрание и кај членовите на Конгресот имаме мнозинство, вели Арбен Таравари за расколот во Алијанса на Албанците.