TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Њујорк: Уметници добија 6,7 милиони долари откако им беа оштетени графитите

Кајгана - 14.02.2018

Сојузниот судија во САД им додели 6,7 милиони долари на 21 графити-артист откако нивните графити и мурали беа уништени во 2013 година во њујоршкиот комплекс 5Pointz, за да се направи простор за луксузни апартмани.

Инвеститор казнет со 6,7 милиони долари за уништување графити

+инфо - 13.02.2018

Доколку Џери Волкоф не ги уништел графитите додека ги добиел дозволите, судот не би нашол дека тој дејствувал намерно. Градежен инвеститор од Њујорк мора да плати 6,7 милиони долари на 21 цртач на графити, откако ги уништил нивните дела насликани на ...

Графити уметници добија 6,7 милиони долари отштета за рушење на нивни цртежи

Радио МОФ - 13.02.2018

Судија во Њујорк одлучи дека треба да им се плати 6,7 милиони долари на графити уметници кои покренаа тужба откако нивните уметнички цртежи на објект биле срушени за да се направи простор за луксузен станбен објект.