TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Предлогот за одземање на мандатот на Груевски на пленарна седница

Фокус - 09.11.2018

Предлогот за одземање на мандатот на екс=премиерот, Никола Груевски е ставен на дневниот ред на пленарната собраниска седница како последната 20-та точка. Седницата е закажана да започне во 11 часот, а пред два дена, собраниската Комисија за ...

Предлогот за одземање на мандатот на Груевски на пленарна седница

Р.С.Европа - 09.11.2018

Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски е ставен на дневниот ред на пленарната собраниска седница како последната 20-та точка. Седницата според објавата на интернет страницата на Собранието, е закажана да почне во 11 часот.

Денеска во Собранието гласање за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

ТВ21 - 09.11.2018

На пленарна седница во Собранието на Република Македонија, денеска пратениците ќе гласаат за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. За одземање на мандатот, потребно е двотретинско мнозиство.

Медиуми - Правда за Груевски, уставни измени и загадување

Р.С.Европа - 08.11.2018

Жалбената постапка и евентуалното заминување на поранешниот премиер Никола Груевски во затвор, како и протестите за негово ослободување се главни теми во дневниот печат. „Груевски купува денови на слобода“ – со ваков наслов Независен ја објаснува ...

Предлогот за одземање на мандатот на Груевски утре на пленарна седница

Р.С.Европа - 08.11.2018

Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски утре е ставен на дневниот ред на пленарната собраниска седница како последната 20-та точка. Седницата според објавата на интернет страницата на Собранието, е закажана да почне во 11 ...

Предлогот за одземање на мандатот на Груевски на собраниска седница

Макфакс - 08.11.2018

Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, е на дневен ред на денешната пленарна седница во Собранието. Завчера со пет гласа „за“, односно мнозинство гласови, Комисијата за мандатно-имунитетни прашања во ...

Собранието утре ќе решава за мандатот на Груевски

+инфо - 08.11.2018

Собранието на утрешната 65-та пленарна седница ќе решава дали на екс премиерот,а сега пратеник Никола Груевски ќе му го одземе пратеничкиот мандат. Предлогот за одземање на пратеничкиот мандат наГруевски е последна точка на е последна точка од ...

Пратеничкиот мандат на Груевски на дневен ред на утрешната собраниска седница

МКД - 08.11.2018

Предлогот за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер Никола Груевски е последна точка на дневниот ред на 65. собраниска седница што почнува утре. Предлогот вчера со пет гласови „за“ беше усвоен од Комисијата за деловнички и ...

Богоевски: Не може Груевски од затвор да зема плата од државата која ја оштетил

Фокус - 08.11.2018

Пратеникот, Павле Богоевски, кој вчера претседаваше со Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, напиша на својот фејсбук профил дека најверојатно нема да има двотретинско мнозинство во Собранието за да му биде одземен мандатот на ...

Собранието на утрешната седница ќе расправа за мандатот на Груевски

Независен - 08.11.2018

Предлогот за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер Никола Груевски е на дневен ред на собраниската седница што почнува утре. Овој предлог, што вчера го усвои Комисијаат за деловнички и мандатно иминитетни прашања, е засега последна ...

Груевски купува денови на слобода

Независен - 08.11.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски „купи“ уште неколку дена слобода, а веројатно ќе го спаси и пратеничкиот мандат. Во судот вчера почнаа да пристигнуваат поединечните жалби на сите адвокати од тимот на Груевски на одлуката на судијата за ...

Ќе го испочитува ли Груевски предвидениот рок?

CivilMedia - 08.11.2018

Комисијата за мандатско-имунитетски прашања вчера го одобри предлогот на судот за укинување на мандатот на Никола Груевски за да ја отслужи двегодишната затворска казна, на која е осуден во случајот „Тенк“.

Предлогот за одземање на мандатот на Груевски на пленарна седница

Тера - 09.11.2018

Предлогот за одземање на мандатот на екс премиерот, Никола Груевски е ставен на дневниот ред на пленарната собраниска седница како последната 20-та точка. Седницата е закажана да започне во 11 часот, а пред два дена, собраниската Комисија за ...

Комисијата препорача одземање на мандатот на Груевски

Нова ТВ - 07.11.2018

Комисијата за мандатно имунитетни прашања со мнозинство гласови му препорача на Собранието да му го одземе мандатот на пратеникот Никола Груевски, врз основа на добиено известување од судот дека пратеникот е осуден на две годни затвор.

Комисијата предлага одземање на мандатот на Груевски - власта нема 80 гласа за тоа

24 Вести - 07.11.2018

Комисијата препорачува, но Собранието нема да собере двотретинско мнозинство за одземање на мандатот на Никола Груевски. Петмина пратеници од вкупно девет заклучија дека Груевски не е достоен да биде пратеник откако е правосилно осуден на две години ...

Одлуката на Собранието не менува ништо за затворот на Груевски

Deutsche Welle - 07.11.2018

Собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања денеска со мнозинство гласови одлучи да препорача одземање на мандатот на пратеникот и експремиер Никола Груевски. Според правниците, постапката е бесцелна Комисијата за деловнички и ...

Мандатно-имунитетната комисија му предложи на Собранието да гласа за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Сакам да кажам - 07.11.2018

Со 5 гласа „за“, Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања донесе одлука да му предложи на Собранието да гласа за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски како недостоен за вршење на пратеничката функција, откако беше ...

Комисијата му предлага на Собранието да му го одземе мандатот на Груевски

Телма - 07.11.2018

Со пет гласа „за“ мандатно-имунитетната комисија донесе одлука да му се достави извештај на Собранието за да му се одземе имунитетот на Груевски. Предходно ВМРО – ДПМНЕ ја напушти расправата во собраниската комисија за деловнички и ...

Комисијата препорача одземање на мандатот на Груевски, конечната одлука на пленарна седница, за одземање на мандатот ...

Канал5 - 07.11.2018

Со пет гласа “ЗА”, деветчлената собраниска Комисија за мандатно-имунитетни прашања одлучи да му предложи на Парламетот да му го одземе мандатот на пратеникот Никола Груевски. Поради што смета дека е недостоен за пратеничката функција, откако ...

Комисија, се препорачува одземање на мандатот на Груевски

Алсат-М - 07.11.2018

Никола Груевски да остане без мандат. Комисијата за мандатно имунитетни прашања со мнозинство гласови му препорача на Собранието да заклучи дека екс-премиерот не е достоен да биде пратеник зашто е осуден на две години затвор и да му го одземе ...

Комисија за деловнички и мандатно имунитетни ќе му предложи на Собранието да му се одземе мандатот на Никола Груевски

Телма - 07.11.2018

Никола Груевски беше поканет но не дојде на седницата да ги слушне причините поради кои се бара да му се одземе мандатот. Во име на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ се обрати Трајко Вељановски кој рече дека се работи за политички монтиран процес а ...

Собраниската комисија побара одземање на мандантот на Груевски

Сител - 07.11.2018

Со 5 гласа за, мнозинството во собраниската комисија за мандатни прашања одлучи да му предложи на Собранието да му го одземе пратеничкиот мандат на екс премиерот Никола Груевски. По пресудата во случајот Тенк, од власта сметаат дека Груевски не е ...

Вељаноски: ВМРО-ДПМНЕ е против одземање на мандатот на Груевски, процесот е политички мотивиран

МКД - 07.11.2018

Целата македонска и меѓународна јавност е свесна дека во Република Македонија се врши политики притисок врз народот и институциите, а процесот против Никола Груевски е политички мотивиран и прегазена е правдата, рече пратеникот Трајко Вељаноски на ...

Кирацовски: Груевски не е достоен да биде пратеник оти ги прекршил законите

МКД - 07.11.2018

На денешната собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања на која се расправа за барањето од Основниот суд за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот ...

Комисијата го изгласа предлогот да му се одземе мандатот на Груевски, Василевски најави дека нема да има двотретинско ...

Фокус - 07.11.2018

Комисијата за мандатно имунитетни прашања со мнозинство гласови го изгласа денеска предлогот да му биде одземен мандатот на Никола Груевски, поради недостојност на извршување на функцијата.

Тешко до мнозинство за одземање на мандатот на Груевски

Р.С.Европа - 07.11.2018

На собраниска комисија е изгласан предлогот да му се одземe мандатот на пратеникот Никола Груевски, но конечната одлука се носи со двотретинско мнозинство на пленарна седница. Опозициските пратеници ќе гласаат против.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата за одземање на мандатот на Груевски

Фокус - 07.11.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија комисиската расправа на која денеска се разгледува предлогот за да му биде одземен мандатот на Никола Груевски, по основ дека е недостоен да ја врши функцијата откако беше осуден на казна затвор од две години.

Богоевски: Груевски не е достоен да зема пратеничка плата

Фокус - 07.11.2018

Да бидеш пратеним е должност и привилегија, истакна денеска пратеникот Павле Богоевски, кој претседава со Комисијата за мандатно имунитетни прашања, која донесе одлука да му предложи на Собранието да му го одземе мандатот на Никола Груевски.

Уставните и деловничките одредби за одземање на мандатот на пратеник

Академик - 07.11.2018

Во Уставот на РМ се пропишува дека на пратеникот му престанува мандатот кога е осуден за кривично дело за кое е пропишана казна затвор во траење од најмалку пет години. На пратеникот може да му биде одземен мандатот кога е осуден за кривично или ...

Комисијата предложи да му се одземе мандатот на Груевски

Глас на Америка - 07.11.2018

Неговите сопартијци целиот процес против долгогодишниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ го оценија за политички прогон СКОПЈЕ — Констатирам дека Комисијата со мнозинство гласови заклучи до Собранието да поднесе предлог за одземање на мандатот на Никола ...

Осудениот Груевски не дојде, ВМРО-ДПМНЕ ја напушти седницата за одземање на неговиот мандат

МКД - 07.11.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија комисиската расправа на која денеска се разгледува предлогот за да му биде одземен мандатот на Никола Груевски, по основ дека е недостоен да ја врши функцијата откако беше осуден на казна затвор од две години.

Препорака за одземање на мандатот на Груевски

Алсат-М - 07.11.2018

Комисијата за мандатно имунитетни прашања со мнозинство гласови му препорача на Собранието да му го одземе мандатот на пратеникот Никола Груевски, врз основа на добиено известување од судот дека пратеникот е осуден на две годни затвор.

За имунитетот и мандатот

Либертас - 07.11.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Мирјана Најчевска за Цивил Медиа: Кога станува збор за одговорност на високи функционери (сегашни и поранешни) за дела кои се поврзани со вршењето на нивната функција, не важат послаби, туку построги правила.

Дали Груевски ќе влезе во затвор како пратеник – тема во Студио 1

Либертас - 07.11.2018

Отвореното Студио 1 уредниците на денот Ацо Кабранов и Борјан Јовановски го почнуваат со главните вести – одлуките за мандатот на екс премиерот Груевски и за тоа дали ќе му биде или не одложено издржувањето на затворската казна, како и денешните ...

Комисијата гласаше за одземање на мандатот на Груевски, конечната одлука на Собранието

Р.С.Европа - 07.11.2018

Со пет гласа „за“, деветчлената собраниска Комисија за мандатно-имунитетни прашања одлучи да му предложи Собранието да му го одземе мандатот на пратеникот Никола Груевски, зашто смета дека е недостоен за пратеничката функција, откако беше осуден на ...

Комисијата препорача одземање на мандатот на Никола Груевски

Алфа - 07.11.2018

Со 5 гласа „за“, Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања донесе одлука да му предложи на Собранието да гласа за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски бидејќи бил осуден на две години затвор, за случајот „Тенк“.

Со пет гласа „За“ се предлага одземање на имунитетот на Груевски

Независен - 07.11.2018

Со пет гласа за Комисијата за мандатно имунитетни прашања реши да му предложи на Собранието одземање на мандатот на Никола Груевски. Одлуката треба да ја донесе Собранието со двотретинско мнозинство.

Комисијата посегна по мандатот на Груевски

+инфо - 07.11.2018

Комисијата за мандатно имунитетски прашања со пет гласа „за“ од девет члена колку што брои ова собраниско тело му предложи на Собранието да му го одземе мандатот на пратеникот Никола Груевски, бидејќи, како што смета, е недостоен да ја врши ...

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти салата, објасни дека е против одземање на мандатот на Груевски

Макфакс - 07.11.2018

ВМРО-ДПМНЕ е против одземање на мандатот на Никола Груевски, ја напушти салата откако образложи дека се работи за политички прогон. „Се врши политички прогон, се бара одземање на мандат на пратеник, долгогодишен премиер на држава.

Груевски не дојде на седницата на која се расправа за одземање на неговиот мандат

Макфакс - 07.11.2018

Експремиерот, Никола Груевски не се појави на седницата на Комисијата за мадатно имунитетни прашања во Собранието, каде се расправа за одземање на неговиот пратенички мандат. Освен членовите на Комисија, бил поканет и пратеникот Груевски, кој сепак ...

(Видео) Василевски: Нашите пратеници се против одземање на мандатот на Груевски

Макфакс - 07.11.2018

На седницата за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски, пристигнаа и пратениците од новата група, независни пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија. „Нашиот став е дека вчера во Собранието прв пат од осамостојувањето ...

ВМРО ДПМНЕ ја напушти седницата, СДСМ гласаше за одземање мандат на Груевски

Алфа - 07.11.2018

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ ја напуштија комисиската расправа за одземање на мандатот и пратенички имунитет на екс премиерот и поранешен лидер на партијата Никола Груевски. СДСМ на комисијата со 5 гласа „за“ изгласа предлог за одземање на имунитетот ...

Кирацоски бара да му се одземе мандатот на Груевски

Макфакс - 07.11.2018

Александар Кирацовски од СДСМ побара одземање на мандатот на експремиерот Никола Груевски. „Оваа седница да биде пример и да одѕвонува во иднина за сите функционери кои ќе го прекршат законот или ќе го заобиколат“, рече Кирацовски.

Изгласан е предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски

AKO - 07.11.2018

Со 5 гласа ЗА, од вкупно 9 членови на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања, пратениците гласаа за предлогот на Собранието да му се достави барањето за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски.

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти Комисијата за одземање на мандатот на Груевски

+инфо - 07.11.2018

Власта преку судството врши притисок и политички прогон, обвини пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Трајко Вељановски на почетокјот на комисиската расправа за одземање на мандатот на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски.

Комисијата препорача одземање на мандатот, Груевски недостоен да ја врши функцијата пратеник

ТВ21 - 07.11.2018

Со 5 гласа ЗА од вкупно 9, Комисијата за мандатно-имунитетни прашања, го усвои барањето на Судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски. Претседателот на комисијата Павле Богоевски рече дека во матичната комисија се дискутирало за ...

Почнува реализацијата на Планот 18

CivilMedia - 07.11.2018

Вчера попладне Владата го промовираше Планот 18 кој е продолжување на Планот 3-6-9 за итните реформски мерки за приближување кон ЕУ. Правосудниот систем, безбедносно-разузнавачките служби, јавната администрација и борбата против организираниот ...

ВО ЖИВО: Пратениците расправаат за одземање на мандатот на Груевски

Press24 - 07.11.2018

За 11 часот е закажан почетокот на расправата во собраниската комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања, каде на дневен ред е барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната ...

(Во живо) Предлог за одземање на мандатот на Груевски

Макфакс - 07.11.2018

Комисијата за мадатно имунитетни прашања ќе одлучува по предлогот за одземање на мандатот на експремиерот, Никола Груевски кој е осуден на две години затворска ...

Кирацовски: Никој не треба да се крие зад пратеничкиот мандат, правда мора да има

ТВ21 - 07.11.2018

Генералниот секретар на СДСМ и пратеник во Собранието на Република Македонија Александар Кирацовски, на денешната седница на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања рече дека никој не смее да биде над законите во државата и над ...