TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почина српскиот кларинетист Боки Милошевиќ

А1 On - 16.04.2018

Познатиот српски кларинетист Божидар Боки Милошевиќ почина во Белград на возраст од 87 години. Тој од 1976 година па се до заминувањето во пензија беше шеф на Народниот оркестaр на РТС, а продолжи да настапува и учествува во музичките програми и во ...

Почина кларинетистот Боки Милошевиќ (ВИДЕО)

+инфо - 16.04.2018

Милошевиќ беше познат кларинетист, шеф на Народниот оркестар на Радио-телевизија Белград, професор на музичката школа „Јосип Славенски“ и член на Белградската филхармонија. Познатиот српски кларинетист Божидар Боки Милошевиќ, починал во болница во ...

Голема загуба за народната музика: Замина големиот мајстор на кларинетот

Сител - 16.04.2018

Познатиот српски кларинетист Божидар Боки Милошевиќ почина синоќа во болница во Белград во 87. година. Милошевиќ беше шеф на Народниот оркестар на РТС, професор во Музичкото училиште „Јосип Славенски“ и член на Белградската филхармонија.

Почина Боки Милошевиќ, познатиот српски кларинетист

Репортер - 16.04.2018

Познатиот српски кларинетист Божидар Боки Милошевиќ почина синоќа во болница во Белград на 87 годишна возраст. Боки Милошевиќ бил познат кларинетист, шеф на Народниот оркестар на Радио-телевизија Белград, професор по музичка школа, „Јосип Славенски“ ...

Почина познатиот српски кларинетист Божидар Боки Милошевиќ

AKO - 16.04.2018

Познатиот српски и југословенски кларинетист, Божидар Боки Милошевиќ, почина во болница во 87 година од животот. Тој беше еден од најпознатите музичари во поранешна Југославија, а потоа во Србија.

Почина познатиот кларинетист Божидар Боки Милошевиќ

Локално - 16.04.2018

Познатиот српски кларинетист Божидар Боки Милошевиќ почина во Белград на возраст од 87 години. Тој од 1976 година па се до заминувањето во пензија беше шеф на Народниот оркестaр на РТС, а продолжи да настапува и учествува во музичките програми и во ...

Голема загуба за балканската народна музика: Почина легендарниот мајстор на кларинетот

Курир - 16.04.2018

Познатиот српски кларинетист Божидар Боки Милошевиќ почина синоќа во болница во Белград во 87. година. Милошевиќ беше шеф на Народниот оркестар на РТС, професор во Музичкото училиште „Јосип Славенски“ и член на Белградската филхармонија.

Ќерката на големиот великан Боки скршена од тага: Со потресна порака и фотографија се прости од татка си

Курир - 16.04.2018

Ќерката на познатиот српски великан, кларинетистот Божидар Боки Милошевиќ, кој вчера почина во Белград на возраст од 87 години, на Фејсбук објави потресна порака која е пропратена со фотографија. -За многумина голем уметник, за нас „само“ наш тато.

Замина уште еден великан- Србија со голема тага ја дочека веста за неговата смрт

Курир - 16.04.2018

Познатиот српски кларинетист Божидар Боки Милошевиќ почина во Белград на возраст од 87 години. Тој од 1976 година па се до заминувањето во пензија беше шеф на Народниот оркестaр на РТС, а продолжи да настапува и учествува во музичките програми и во ...

Голема загуба за народната музика: Замина големиот мајстор на кларинетот

Скопје24 - 16.04.2018

Познатиот српски кларинетист Божидар Боки Милошевиќ почина синоќа во болница во Белград во 87. година. Милошевиќ беше шеф на Народниот оркестар на РТС, професор во Музичкото училиште „Јосип Славенски“ и член на Белградската филхармонија.