TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(Видео) Невремето во Преспа како ураганите во Мексико и Индонезија – репортажа на 1ТВ

1tv - 11.07.2019

Како ураганите во Мексико или во Индонезија – вака жителите на Преспа го опишуваат силното невреме што го зафати регионот синоќа. Откорнати дрвја, искршени автомобили и камп приколки, откорнати кровови од куќи и помошни објекти, уништени овоштарници ...

Страшно невреме во Преспа, уништени се покриви, паднати дрвја, штети во Охрид и Струга

ТВ21 - 11.07.2019

Силно невреме проследено со град, засилен ветер и грмотевици вчера направи пустош во Преспа. Откорнати дрвја, уништени овоштарници, куќи без покрив е сликата која денеска ја затекнавме на југо-западот.

Дел добија, дел сè уште без струја по вчерашното невреме во Преспа

ТВ21 - 11.07.2019

Во текот на попладневните часови преспанските села, Љубојно, Брајчино и Наколец, ЕВН успеа да ги приклучи повторно на електричната мрежа. Што се однесува пак до селата Штрбово и Долно Дупени, поради непристапниот терен, се очекува во текот на ...

(ВИДЕО) По невремето во Преспа: Автокапот Крани како погоден од ураган

еМагазин - 11.07.2019

Ден по големото невреме во охридско-преспанскиот регион автокапот Крани на Преспанското езеро изгледа како да е погоден од ураган. На Твитер видео сподели новинарот Фуркан Салиу: ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Овошните насади во Преспа се 100 проценти уништени ...

Силно невреме во Преспа - уништени туристички кампови и земјоделски површини

Сител - 11.07.2019

Апокалиптични слики после вчерашното невреме кое ја зафати Долна Преспа. Невремето проследено со силен ветер, дожд и град за само половина час направи пустош. Најстрашна е состојбата во автокампот „Крани“.

Невремето го зафати и охридското крајбрежје

Сител - 11.07.2019

Откорнати дрвја ,уништени автомобили,приколки , шатори ,кајчиња и оштетен еден угостителски објект ваква е денешната слика по синоќешното невреме кое што го зафати охридското крајбрежје на потегот од Трпејца, Љубаништа па се до Свети Наум.

Невреме удри во Преспа, уништени плажи, возила, камп приколки – нема повредени

24 Вести - 11.07.2019

Искорнати дрвја. оштетени кампови, вознемирени туристи. Ваква е денешната слика во кампот Крани ден после големото невреме. Очевидци сведочатдека вакво нешто досега немаат видено. Вистински ураган преживеавме вчера, вознемирено пред камерата на тв ...

Граѓани сведочат за ужасот што го преживеале во невремето во Преспа

Алсат-М - 11.07.2019

Целосно уништени и смачкани камп приколки, откорнати дрва, преплашени граѓани. Ова денеска е сликата од автокампот Крани на брегот на Преспанското езеро, еден ден по големото невреме кое доцна вчера ја зафати Преспа.

Невремето целосно ги уништи овошните насади

Тера - 11.07.2019

Невремето што синоќа ја зафати Преспа предизвика поголеми штети на јаболковите насади кои беа погодени од град, уништени беа кровови на куќи и приколки на потегот од Претор до Долно Дупени.Вакво невреме одамна не се памети во овие краишта, велат ...

И Охрид погоден од силното невреме кое жителите не го паметат

Телма - 11.07.2019

Откорнати дрвја, оштетени автомобили, искршени покриви… Ваква е сликата утрово во населените места на југоочното крајбрежје на Охридското Езеро, по големо невреме проследено со силен ветер и пороен што го зафати Преспанско-охридскиот регион.

(ФОТО) Невремето направи пустош во Флогида

Фокус - 11.07.2019

Силното невреме што деновиве ја зафати Грција нанесе огромни материјални штети, а ги зеде и првите човечки жртви. Според информациите од Грција, досега загинале седум лица, а има десетици повредени на грчките острови.

Пустош во Преспа по невремето

Телма - 11.07.2019

Огромни штети од невремето и во Преспа. Бурата корнела дрвја и носела покриви, а сосема се уништени камповите крај Преспанското Езеро. Жителите сведочат дека никогаш порано немало толку силно невреме.

Овошните насади уништени, огромни штетите по невремето во Преспа и Охридско

Канал5 - 11.07.2019

Според првичните проценки од терен предизвикана е голема материјална штета, но за среќа нема човечки жртви, ниту повредени. Откорнати дрвја, искршени автомобили и камп приколки, откорнати кровови од куќи и помошни објекти, уништени овоштарници и ...

Видео+Фото: Трпејца и Св. Наум ден по невремето

OhridNews - 11.07.2019

Жителите на Трпејца и Љубаништа, кои синоќа беа погодени од силно невреме, кое предизвика материлајна штета, велат дека не паметат нешто вакво во нивните животиј. Тие денеска ги санираа штетите од невремето кое корнеше дрва, оштети автомобили, ...

Ова е елементарна непогода и државата прави сè да помогне, рекоа министрите Спасовски и Димковски во Преспа

Сакам да кажам - 11.07.2019

Факт е дека имавме страшно невреме во Преспанскиот Регион, сите надлежни владини и локални служби се на терен за да се санира состојбата, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски при денешниот увид во Преспа.

Видео: Како ништо да не било – Претор полн со туристи по невремето, туристичката сезона во Преспа продолжува

Centar - 11.07.2019

По силното невреме кое што синоќа пустошеше низ долна Преспа, денес сонцето и убавите плажи покрај Преспанското еџеро полни со туристи. Штетите полека се санираат, а помагаат општинските и државните власти.

Министрите Спасовски и Димковски во посета на погодени населени места од невремето во Преспа, активирани се сите ...

24Инфо - 11.07.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со градоначалникот на општина Ресен Живко Гошаревски, денеска ги посетија населените места во Преспанскиот регион што ...

(Фото) Нова снимка од страшното невреме во Преспа – Ветерот со 150км/час уништуваше се пред себе

Centar - 11.07.2019

Видео од силното невреме кое синоќа пустошеше во Преспа. Ова видео е направено во Штрбово. Невремето вчера предизвика поголеми штети на јаболковите насади кои беа погодени од град, уништени беа кровови на куќи и приколки на потегот од Претор до ...

Застрашувачки фотографии: Уништени покриви, паднати дрвја во Штрбово

Фокус - 11.07.2019

Синоќешното невреме кое синоќа ја зафати Македонија направи огромни штети низ населените места во земјава. Еден од најпогодените региони е преспанскиот, каде има нанесена голема материјална штета и паднати се многу дрвја.

(Видео) 1ТВ од Преспа – Сведоштва на граѓани за ужасното невреме

1tv - 11.07.2019

Откорнати дрвја, искршени автомобили и камп приколки, откорнати кровови од куќи и помошни објекти, уништени овоштарници и земјоделски насади, искршени електрични столбови, е само дел од сликата во Преспа по синоќешното невреме, во кое за помалку од ...

Невреме во Охрид и Преспа: Паднати дрвја, блокирани патишта, уништени кампови-нема повредени

Нова ТВ - 11.07.2019

Искорнати стебла, превртени или смачкани камп приколки и срамнета инфраструктура е она што зад себе го остави невремето што вчера попладне и вечерта го зафати охридско-преспанскиот регион.

(ВИДЕО) Ден потоа – Невреме со апокалиптични размери го погоди Крани

Алсат-М - 11.07.2019

Од автокампот Крани кај Преспа изутринава доаѓаат ведео материјали коишто наликуваат на кадри од ударните вести за разорни урагани или тајфуни на далечниот исток. Стогодишни искорнати стебла, превртени или смачкани камп приколки и срамнета ...

Исповед на Србин кој се најде среде страшното невреме во Грција: „Изгледаше како да е крај на светот“

Press24 - 11.07.2019

Сило невреме погоди поголем дел од Европа, а синоќа од силно невреме и ветер беше погодена и Грција. Во невремето има и 7 жртви, а повредени се и 100 лица. Небојша И за „Курир.рс“ вели дека се нашол на Халкидики среде страшното невеме, и вели дека ...

Крани како погодено од ураган

Сакам да кажам - 11.07.2019

Страотна вечер поминаа летувалците од автокампот Крани крај Преспанското Езеро. Вчерашното невреме откорнуваше дрвја од корен, тие паднаа камп приколки, а летувалците се жалат дека едвај спасиле жива глава. Дел од паднатите дрвја паднаа и врз возила.

Потресни сведоштва од невремето во преспанско

Либертас - 11.07.2019

Само на филм имам видено такво невреме какво што вчера се случи во преспанскиот крај. Едвај спасивме жива глава. Вака сведочи Славчо Глигоровски за 1ТВ кој е сопственик на камп приколка врз која се урнало дрво и ја срамнило со земја.

Невремето направи пустош и во Преспа

Телма - 11.07.2019

Невремето кое синоќа половина час корнеше дрвја, бандери и покриви од куќи во Преспа направи голема штета посебно во селата Наколец, Крани, Долно Дупени Штрбово и Љубојно. Децата кои летуваат во автокампот Крани ќе бидат вратени дома пред време, ...

И Албанија погодена од невреме, повредени лица, поплави, застој во сообраќај

+инфо - 11.07.2019

Големо невреме, проследено со силен ветер, дожд, град и електрични празнења, ја погоди речиси целата територија на Албанија, предизвикувајќи поплави, материјална штета врз возила и објекти, како и прекин во снабдувањето со електрична енергија.

(Видео + Фото) Во автокампот Крани огромни штети, за среќа нема повредени од вчерашното невреме

Либертас - 11.07.2019

Екипа на 1тв се упати кон погодените подрачја од вчерашното невреме што го зафати југозападниот дел од земјава. Од тоа што може да се види, Крани е погодено како од ураган. Има голем број на жители кои се дојдени да ја проверат состојбата.

Се најавува ново невреме - Временската до крајот на јули полна пресврти

Press24 - 11.07.2019

По невремето кое пустошеше во Македонија следи сончев ден, па од утре пак дожд и невреме. Ова е временската за цел месец јули според ...

Бура носи се пред себе: Најстрашните моменти од невремето во Грција фатени на камера (ВИДЕО)

Press24 - 11.07.2019

Седум лица повредени во невреме во Грција, а во соопштението се наведува дека се повредени стотина лица. Социјалните мрежи се преплавени од фотографии и виде од фотографии и снимки од сташното невреме.

Откорнати дрвја, искршени приколки и уништени автомобили: Силното невреме направи пустош и во Охридско-Преспанскиот ...

Точка - 11.07.2019

Охридско-Преспанскиот регион вчера беше зафатен од силно невреме, проследено со ветер и дожд. Според фотографиите и видеата од социјалните мрежи, невремето кое вчера траело половина час уништило голем број автомобили и и корнело дрвја, бандери и ...

НЕВРЕМЕТО ВО ПРЕСПА направи пустош во автокампот Крани (ВИДЕО)

Слободен Печат - 11.07.2019

По вчерашното невреме автокампот Крани изледа како да минал ураган низ него. Откорнати дрвја, паднати врз камп приколките и возилата, а летувалците велат дека едвај спасиле жива глава и вистинска среќа е што нема повредени.

(Фото галерија) 1ТВ долж погодените подрачја во преспанско

1tv - 11.07.2019

Силното невреме што ја погоди Преспа направи материјална штета во овој дел на Северна Македонија. На фотографиите се забележуваат откорнати дрва, исршени автомобили и превртени ...

(ФОТО) Пустош во кампот Љубаништа по вчерашното невреме

Алсат-М - 11.07.2019

Вистински пустош зад себе остави големото невреме што вчера попладне го погоди автокампто Љубаништа кај Свети Наум, на охридското крајбрежје. Како што дознава Алсат, силниот во ударот на силниот ветер и дождот има оштетен поголем дел од приколките и ...

(ФОТО) Невремето затвори позната плажа во Преспа, не се знае кога повторно ќе проработи

Фактор - 11.07.2019

Невремето кое го зафати југозападниот дел од земјава вчера ја затвори плажата во Долно Дупени. На својот фејсбук профил тие пишуваат дека големото невреме го разорало Дупени. Следните 4-5 дена нема да работеле затоа што ќе мора да оспособат барем ...

Како изгледаше невремето во Каликратија: Бурата носеше се пред себе (ВИДЕО)

PressingTV - 11.07.2019

Ветрот носеше се пред себе. Вакво невреме не се памети. Плажите се уништени, дрвата откорнати.Вака изгледа денеска место Неа Каликратија по вчерашото невреме кое го зафати речиси целиот полуостров.

По невремето во Преспа: Оштетени кровови и автомобили, паднати дрвја, затворен пат

Либертас - 11.07.2019

Центарот за управување со кризи известуваше за состојбата во преспанскиот регион по синоќешното невреме. „Од невремето оштетени се покриви, автомобил, од паднати дрвја во авто кампот „Крани“ оштетени се камп приколки, паднати дрвја ги препречиле ...

Жителите на Дупени револтирани по вчерашното невреме: Власта заборави дека во Преспа не се наоѓа само Крани (ФОТО)

Курир - 11.07.2019

Делови во повеќе држави од регионот денеска се опоравуваат по страшното невреме кое беснееше вчера вечерта. По страшното невреме од кое најмногу беше погоден грчкиот остров Халкидики, невреме имаше и во Албанија, но и во неколку македонски градови.

(Фото) Се утврдуваат штетите во Преспа: Се расчистуваат патиштата, домаќинствата се враќаат во нормала

еМагазин - 11.07.2019

По вчерашното катастрофално невреме кое зафати дел од Преспа и преспанското крајбрежје, денеска на терен заедно со пожарникарските служби и Дирекцијата за заштита и спасување излезе и администрацијата на општина Ресен.

Невреме уништи приколки и корнеше дрвја во кампот Љубаништа и во Трпејца, нема повредени

Сакам да кажам - 11.07.2019

Невреме проследено со силен ветер и дожд вчера попладне го зафати и охридското крајбрежје. Во автокампот Љубаништа, кај Свети Наум, уништени се дел од приколките и шаторите. Од фотографиите што ги испрати читател, се гледа дека во кампот од силниот ...

Обновено+фото: Невремето што синоќа пустошеше во регионот, предизвика штети и во Охридско

OhridNews - 11.07.2019

Откорнати дрвја, оштетени автомобили и покриви… Ваква е сликата утрово во Св. Наум, по синоќешното големо невреме што го зафати Преспанско-охридскиот регион. Граѓаните штетите од невремето можат да ги пријават во Општинската комисија за проценка на ...

(ВИДЕО) Албанија погодена од силно невреме

Скопје1 - 11.07.2019

Силен ветер, дожд, град и електрични празнења, вчера ја погоди речиси целата територија на Албанија, предизвикувајќи поплави, материјална штета, како и прекин во снабдувањето со електрична енергија.

И кампот Љубаништа настрада во невремето, врз шаторите паѓале искршени дрвја

+инфо - 11.07.2019

Охридското крајбрежје синоќа беше зафатено од големо невреме, проследено со силен ветер и дожд. Настрада и автокампот Љубаништа, кај Свети Наум, каде се уништени и некои приколки и шатори, врз кои паѓале искршени дрвја.

Валона под вода, плажите во Орикум и Јале уништени (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен Печат - 11.07.2019

Од невремето имало и собраќајна несреќа во Поградец, при што деветмина биле повредени Од силното невреме синоќа беше опфатена и Албанија. Најмногу е погодено албанското крајбрежје. Топ Чанел јавува дека поплавени се неколку населби во Валона, додека ...

Министрите Оливер Спасовски и Трајан Димковски во Преспа, по катастрофалното невреме

Centar - 11.07.2019

Министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски и за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска ќе ги посетат наеелените места од Преспанакиот регион погодени од невремето, автокампот Крани, село Наколец и сите околни села што ...

Невремето во Охридско остави искорнати дрвја и уништени автомобили

Н.Македонија - 11.07.2019

Силното невреме кое вчера го зафати преспанскиот регион предизвика штета и во Охридско кај Свети Наум. Откорнатите дрвја предизвикаа голема материјална штета кај автокампот Љубаништа, уништени се дел од шаторите и приколките.

Димковски и Спасовски ќе ги посетат погодените села од невремето во Преспанскиот регион

Независен - 11.07.2019

Министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски и за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска ќе ги посетат автокампот Крани, село Наколец и околните села од Преспанскиот регион што беа погодени од синоќешното невреме.

Кампот „Љубаништа“ руиниран од синоќешното невреме

Н.Македонија - 11.07.2019

Охридското крајбрежје синоќа беше зафатено од невреме, проследено со силен ветер и дожд. Во автокампот Љубаништа, кај Свети Наум, уништени се дел од приколките и шаторите. Фотографиите на еден гостин во кампот сведочат за страшното невреме и ...

Откорнати дрвја, уништени приколки, големо невреме во кампот Љубаништа

А1 On - 11.07.2019

Силен ветер и дожд вчера попладне го зафати и охридскиот регион. Според фотографиите споделени на социјалните мрежи во автокампот Љубаништа, кај Свети Наум, има откорнати дрвја, а уништени се дел од приколките и шаторите.