TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ChatGPT е доведен под знак прашалник во Европската унија

Телефони.мк - 27.05.2023

ChatGPT станува под знак прашалник, дали ќе се користи во Европа. Доколку се прифати актуелниот предлог за Акт за вештачката интелигенција, ChatGPT најверојатно ќе престане со работа во Европската унија, вел Сем Алтмен, шефот на OpenAI .

Шефот на „OpenAI“: Ако правилата за вештачката интелигенција во Европа се престроги – ќе си заминеме

Точка - 26.05.2023

Компанијата „OpenAI“, која го произведе системот на генеративна вештачка интелигенција „ChatGPT“, ќе ја напушти Европа ако не може да се усогласи со најавената регулатива на ЕУ. Шефот на „OpenAI“ Сем Алтман на еден настан во Лондон изјавил дека ...

Алтман изненади многумина: ChatGPT може да престане да работи во Европа

Денар - 26.05.2023

Шефот на OpenAI, Сем Алтман, е многу гласен во залагањето за употреба на вештачка интелигенција во сите сфери на животот. ChatGPT, кој OpenAI го развиваше со години, воодушеви милиони ширум светот, но исто така покрена цела низа прашања поврзани со ...

Петтиот Светски конгрес на новинарите: Заштита на независното новинарство во ера на вештачката интелигенција

Локално - 26.05.2023

Во Виена, Австрија, во организација на Меѓународниот прес институт, деновиве се одржува петтиот Светски конгрес на новинарите. Новинарски експерти од целиот свет дебатираат на темата „Нови граници: слобода и иновации во медиумите во ерата на ...

Европската комисија предупреди на последиците од неконтролираната употреба на вештачката интелигенција

Иновативност - 26.05.2023

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во четвртокот предупреди на последиците од неконтролираната употреба на вештачка интелигенција (AI) за „вработување и отпуштање“ на работници.

Вештачката интелигенција може да доведе до исчезнување на човечкиот вид

Н.Македонија - 26.05.2023

Напредната вештачка интелигенција би можела да претставува катастрофален ризик за човештвото и да збрише цели цивилизации, предупредува новата студија. Вештачката интелигенција би можела да биде потенцијален одговор на „големиот филтер“ на ...

Не треба да се плашиме од вештачката интелегенција, човекот е одговорен за лажните вести

МКД - 26.05.2023

Можеби вештачката интелегенција (АИ) може и да чувствува, но таа е машина која не може да ја каже вистината. Проблемот со лажните вести треба да се бара кај човекот, сметаат светските новинарски експерти кои деновиве се собрани во главниот град на ...

СОЗДАВАЧОТ НА OPENAI Ѝ ПОРАЧА НА ЕВРОПА: Нема ChatGPT за вас ако ви се строги законите

Пари - 26.05.2023

И покрај тоа што само неодамна самиот побара од Конгресот да ја утврди законски рамки за користењето на вештачката интелигенција, извршниот директор на OpenAI, Сем Алтман, сегапредупреди дека компанијата може да размисли за повлекување на своите ...

Рецензија: Експертите: За 10 години, 40% од домашните работи ќе ги вршат роботи!?

Телефони.мк - 26.05.2023

Луѓето се уште се плашат од идејата дека роботот целосно ќе не замени и дома и на работа. Како луѓето ќе егзистираат доколку голем дел од професиите што сега луѓето ги поседуваат, ќе бидат извршени од роботи? Вештачката интелигенција се повеќе зема ...

Шефот на OpenAI се предомисли: „Секако дека не планираме да ја напуштиме Европа“

Порта - 26.05.2023

Тој претходно изјави дека актуелниот нацрт-закон на ЕУ за вештачка интелигенција „премногу ја регулира оваа сфера“. Шефот на компанијата OpenAI која го произведе генеративниот систем за вештачка интелигенција ChatGPT денеска објави дека неговата ...