TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бунт во Париз: Илјадници граѓани на улица против законот за снимање полицајци

Независен - 21.11.2020

Неколку илјади луѓе протестираа во Париз, главниот град на Франција, против донесувањето на законот со кој ќе се овозможи снимањете на припадниците на полицијата, со намера да им се наштети, да биде кривично дело.

Полицијата употреби водени топови на протест за забраната за снимање полицајци (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 21.11.2020

Илјадници Французи протестираа денеска во Париз и други градови поради законот за кој тврдат дека ќе ја загрози слободата на информирање и правата на медиумите. Предлог-законот, кој стигна до францускиот парламент, го криминализира објавувањето ...

Протести низ цела Франција против новиот Закон за безбедност (ВИДЕО)

Канал5 - 21.11.2020

Новинари, членови на „жолтите елеци“ и илјадници луѓе протестираа денеска во Франција против Законот за забрана за злонамерно објавување на снимки на полицајци, за кои демонстрантите тврдат дека ги нарушува слободата и владеењето на правото.

(ВИДЕО) Француските новинари и „Жолтите елеци“ на протести против новиот закон за безбедност

Нетпрес - 21.11.2020

Новинари, припадници на граѓанското протестно движење „Жолти елеци“ и повеќе илјади други луѓе притестираа во саботата ширум Франција против законот кој забранува злонамерно објавување снимки на полицајци, а за кои демонстрантите тврдат дека ги крши ...