TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ: Мицкоски намерно излажа дека државата има само 100 теста, неодговорно го плаши и паничи народот

Centar - 03.04.2020

Интегрално ја пренесуваме реакцијата на СДСМ: Целата држава, институциите, граѓаните, службениците, сите бескомпромисно се борат против коронавирусот, само фрустрираниот Христијан Мицкоски очајни шири лажни вести и неоснована паника.

Мицкоски тврди дека останале уште 100 тестови, Министерството демантира

ММС - 03.04.2020

-Јас имам информација дека немаат повеќе од 100 теста за коронавирусот на располагање. Ако навистина имаат 350 теста на располагање тоа е катастрофално, оцени лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во телевизиско гостување..

Филипче: Ние сме држава со најмногу тестирања на милион жители од сите земји во регионот

Глас на Америка - 03.04.2020

Само Словенија има повеќе од нас, а во светот сме меѓу првите 30 до 40 држави, рече министерот за здравство во интервју за Гласот на Америка ОХРИД — Глас на Америка: Како го оценувате досегашниот тек на развојот на настаните поврзани со ...

Русија почнува да прави тестови за коронавирус од домашно производство

Руска реч - 03.04.2020

Компанијата „ДНК-Технологија“ од 3 април почнува да прави нови системи за тестирање на коронавирус. Почетниот капацитет на производството е 200-400 комплети дневно, со тоа што постепено дневната количина ќе се зголемува на 1000, соопшти компанијата.

Мицкоски: Ние сме држава која има на располагање тестови за корона за еден ден, тоа не личи на сериозна борба против ...

Курир - 03.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Хриситијан Мицкоски во своето гостување во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 телевизија истакна дека власта не води сериозна борба против пандемијата на коронавирусот, со оглед на инфромациите со кои располага тој дека ...

Мицкоски: Ние сме држава која има во резерва тестови за само еден ден

Слободен Печат - 03.04.2020

За жал расте бројот на новозаразени и починати од коронавирусот, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостување на Канал 5 телевизија. -Пред некој ден се тестирани 350-400 луѓе на дневна основа, значи ние имаме тестови само за еден ден, ...

Мицкоски: Имам информација дека немаат повеќе од 100 теста за коронавирусот на располагање

Локално - 03.04.2020

Власта не води сериозна борба против пандемијата на коронавирусот, вели лидерот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Според инфромациите со кои располага тој, министерството за здравство во моментов не располага со повеќе од 100 ...

Иако има пари за тестови, и натаму ќе се тестираат само оние со симптоми и со сомнителни контакти

+инфо - 03.04.2020

Дали новозаразените здравствени лица во Куманово и возачот во скопската Брза помош не биле доволно заштитени со опрема, а се во првата линија на одбрана од вирусот и дали министерот Филипче чувствува лична одговорност за овие случаи? Колку пари има ...

Филипче: Рано е да се каже дали веќе излечените пациенти можат повторно да заболат

Локално - 03.04.2020

Министерот на денешната прес-конференција изјави дека една студија од Кина покажала можна повторна инфекција со КОВИД-19, кај веќе излечените пациенти. „Тоа се многу мал број на случаи во Кина и рано е да се каже сега.

Тавилах: Брзите тестови за антитела и за детекција на антигени на Ковид-19 се уште се предмет на евалуација и не се ...

А1 On - 03.04.2020

Добри лабораториски практики кои даваат точни резултати се важни од аспект да се покаже дека лабораториските тестови се во корист на јавното здравје. Лабараториските тестови се дел од големата стратегија на националниот одговор во однос на ...

(ВИДЕО НАЈАВА) Вечерва во 360 степени: Сведоштво на пациентка и интервју со Филипче

iPortal - 03.04.2020

Сведоштво од пациентка излечена од ковид-19, која во средата ја напушти Клиниката за инфективни болести во Скопје по 17 дена лекување. Во „360 степени“ вечерва (3 април 2020 г.) од 22:00 часот и интервју со министерот за здравство, Венко ...

Поради тестовите на коронавирус, германските лаборатории работат деноноќно

А1 On - 03.04.2020

Лабораториите во Германија работат 24 часа на ден со цел што повеќе лица да бидат тестирани за коронавирус, а повеќе од 350.000 тестови се извршени само во изминатата недела, соопшти денеска Институтот Роберт Кох.

Филипче: Апсолутно има пари во здравствениот систем за тестови затоа што тоа е приоритет (ВИДЕО)

Слободен Печат - 03.04.2020

Во однос на тестовите има сосема доволна бројка, доволна количинина за да се спроведе оваа стратегија на населелнието, на пациентите, на луѓето кои развиле клинички симтоми, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција.

Германските лаборатории работат турбо поради тестирањето на коронавирусот

+инфо - 03.04.2020

Лабораториите во Германија работат 24 часа дневно за да може да тестира што повеќе луѓе, а само минатата недела направиле повеќе од 350.000 тестови, соопшти институтот Роберт Кох. Според информациите на епидемиолошкиот институт Роберт Кох во ...

Македонското барање за помош од НАТО: 50.000 тестови за КОВИД-19, 200.000 скафандери…

CivilMedia - 03.04.2020

Педесет илјади тестови за КОВИД-19, десетина илјади литри раствори за дезинфекција, но и големо количество медицинска и заштитна опрема е наведена во македонското барање до НАТО Евро-атлантскиот Центар за координација на одговор на несреќи, ...

Стојаноски: Венко Филипче мора час поскоро да ја промени својата стратегија и да почне масовно тестирање на населението ...

Курир - 03.04.2020

Бојан Стојаноски од ВМРО-ДПМНЕ преку свој пост на Фејсбук пишува дека Венко Филипче мора час поскоро да ја промени својата стратегија и да почне масовно тестирање на населението од ковид 19.

„Фуџифилм“ развива нов тест за коронавирусот

Опсервер - 03.04.2020

– Јапонската компанија „Фуџифилм“ развива нов тест за коронавирусот што треба да овозможи резултатите да се знаат по само два часа од земањето на брисот. Тестот за Ковид-19 ќе биде пуштен во употреба веќе на 15 април, јавија британските медиуми.

Македонскиот арогантен „танц“ со коронакризата

+инфо - 02.04.2020

Не ми пречи тоа што и министерот за здравство Венко Филипче и лидерот на СДСМ Зоран Заев, кој вечерва на телевизијата Канал 5 ја објаснуваше стратегијата на македонските здравствени власти во борбата против коронавирусот (избор меѓу „удар со чекан“ ...

Разгледуваме можност и во болницата „8 Септември“ да се врши тестирање за КОВИД-19, вели Филипче

Сакам да кажам - 02.04.2020

Во Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје во моментов само се земаат брисеви од пациентите сомнителни на КОВИД-19, а тестирањето се прави во приватна лабараторија. Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција ...

Филипче: Имаме направено најголем број тестови на милион жители од целиот регион

Сител - 02.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на прес-конференција во Владата информираше дека досега се направени вкупно 4.117 тестови за коронавирусот и оти земјава има направено најголем број тестови на милион жители од сите земји во регионот.

Филипче: Имаме најголем број на тестови во регионот на милион жители

Р.С.Европа - 02.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција изјави дека се регистрирани 30 нови случаи на коронавирус, а вкупната бројка на заболени е 384 лица. Тој информираше дека на Клиниката за инфективни болести има 64 пациенти од кои ...

Во Велес уште еден заразен, а сите дијагностицирани случаи во земјата веќе се преку локален пренос на вирусот

+инфо - 02.04.2020

Дали во Велес има уште еден заразен со коронавирусот, кој не е влезен во денешната евиденција, а веќе има потврда и од матичнот лекар и што да прават оние граѓани кои чекаат да се тестираат а веќе имаат тешки симптоми на болеста, но не ги примаат во ...

Ни бега ли контролата од раце, министре Филипче?

+инфо - 02.04.2020

Внимателно ги слушам сите пресови на министерот Венко Филипче. Се плашам дека контролата со ширењето на коронавирусот полека како да ни бега од раце. Не носете маски, носете маски, не носете ракавици, носете ракавици, има доволно респираторни ...

Филипче: Тестовите на антитела поставуваат само сомнеж дека некој е болен

Слободен Печат - 02.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција информираше дека постои стручно мислење од Комисијата за заразни болести, за позитивни пациенти на коронавирус да се сметаат само оние кај кои ќе се потврди присуство на вирусот.

Бројката постојано се зголемува: Филипче потврди за 384 заразени

Република - 02.04.2020

Во изминатите 24 часа се направени 342 тестирања и регистрирани се 30 нови случаи со што вкупната бројка на дијагностицирани пациенти изнесува 384 лица. Според местото на живеење досега случаи се регистрирани во Скопје, Куманово, Дебар, Штип, ...

Секој што направил тест за антитела, мора да направи тест и за присутност на коронавирусот

Курир - 02.04.2020

Сите јавно-здравствени установи се придржуваат до препораките за третман на итни и неодложни пациенти, вклучувајќи ги и оние со малигни заболувања. Во болниците има наредба според која, мора да постојат делови (амбуланти, патеки на движење) за овие ...

(ВИДЕО) Филипче: Холандија донираше цел кабинет за дијагноза на коронавирусот и 2 илјади тестови

Либертас - 02.04.2020

„Холандија донираше еден цел кабинет за дијагноза на коронавирусот. Станува збор за машина, кабинети за изолација, целата опрема којашто треба да се инсталира и тестови за 2 илјади пациенти.

Холандија ќе ни испрати тестови за коронавирус

МКД - 02.04.2020

Холандија ќе даде поддршка за Северна Македонија преку набавка на тестови за коронавирус базирани на нуклеарна технологија кои се развиени од страна на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) и Светската здравствена организација.

Филипче: Имаме направено најмногу тестови меѓу милион жители од сите земји во регионот

Локално - 02.04.2020

„Одоборен ни е пристап до Европскиот солидарен фонд и со тоа ние сме рамноправни со сите европски земји во заедничките постапки за банавка на материјали и апарати“, изјави министерот Венко Филипче на денешната прес-конференција.

Тестовите ќе ја променат играта во битката против ковид-19

Н.Македонија - 02.04.2020

Светот води трка со времето да развие што побрзи и поефикасни тестови за да го спречи ширењето на коронавирусот. Од масовноста и достапноста на овие тестови зависат одговорите на клучните прашања за државите и за здравствените работници – кои луѓе ...

Русија ги зголемува производството и употребата на тестовите за Ковид-19

Макфакс - 02.04.2020

Русија активно ги зголеми производството и употребата на тестовите за Ковид-19 што се спроведуваат во 95 лаборатории во земјата, изјави рускиот премиер Михаил Мишустин, пренесува „Спутник“.

Дончев: Брзите тестови имаат значително поголема веројатност да бидат лажни

360 степени - 02.04.2020

Директорот на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев, утрово во гостувањето во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, зборуваше за разликата во двата вида на тестови за коронавирус – брзите тестови и оние на молекуларно ниво.

Тест за коронавирус кој може да даде резултати за 5 минути: Одобрен од ФДА-САД

Женски магазин - 02.04.2020

Aмериканска фармацевтска компанија Абот (Abbott) тврди дека има развиено комплет скрининг за тестирање на коронавирус кој открива дали некој е позитивен или негативен за вирусот во рок од 5-15 минути.

Дончев: Нема потреба од страв – Луѓето кои се на боледување, трудниците, породилките ќе ги добијат своите редовни ...

Слободен Печат - 02.04.2020

Во овие времиња на страшни и големи здравствени кризи Фондот за здравство е е во центарот на вниманието. Каква е генералната состојбата со снабденоста на лекови во Северна Македонија, каква е состојбата со снабденоста на оние лекови кои што се ...

Стојановски: Го крие ли Филипче бројот на заболени!? Зошто тестовите во приватните болници мерат повеќе од тие во ...

Курир - 02.04.2020

Го крие ли Филипче бројот на заболени!? Зошто тестовите во приватните болници мерат повеќе од тие во јавното здравство!? Во текот на последните неколку дена за жал сме сведоци на раст на бројот на заболени од коронавирусот.

Тестот за корона вирусот ќе поскапи и во приватните клиники

Независен - 02.04.2020

Директорот на Фондот за здравство, Ден Дончев, ги оцени како „чист политички опортунизам и глупост од луѓе што не го разбираат системот како Фондот ги наплаќа услугите“ тврдењето на ВМРО-ДПМНЕ дека Владата прави профит од тестовите за корона вирус ...

Бројот на излекувани пациенти со коронавирус во Македонија се искачи на 17

MTM - 02.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска, се испишани пет пациенти. Тие биле негативни на двата контролни теста, во добра општа состојба и ќе се упатат на домашно ...

Дончев: И приватните клиники ќе можат да прават тестови на молекуларно ниво кои го утврдуваат присуството на ...

Локално - 02.04.2020

Директорот на Фондот за здравство, Ден Дончев, смета дека тврдењето на ВМРО-ДПМНЕ дека Владата прави профит од тестовите за коронаврусот се „чист политички опортунизам и глупост од луѓе што не го разбираат системот како Фондот ги наплаќа услугите“.

Тестот за корона вирусот ќе поскапи и во приватните клиники

Република - 02.04.2020

Директорот на Фондот за здравство, Ден Дончев во интервјуто за „Утрински брифинг“ најави дека за два дена и приватните клиники ќе можат да прават тестови на молекуларно ниво кои го утврдуваат присуството на корона вирусот и кои ги признава ...

Дончев: Третманот за сите дијагностицирани лица од Ковид-19 паѓа на товар на ФЗОМ

+инфо - 02.04.2020

Проблемот со здравственото осигурување на невработените како и лицата кои се отпуштаат, Фондот за здравствено осигурување го има предвидено и е предложено решение до Владата во кое сите лица без оглед на нивниот статус, односно доколку се ...

Третманот на сите болни од Ковид-19 паѓа на товар на Фондот за здравство

Република - 02.04.2020

Проблемот со здравственото осигурување на невработените како и лицата кои се отпуштаат, Фондот за здравствено осигурување го има предвидено и е предложено решение до Владата во кое сите лица без оглед на нивниот статус, односно доколку се ...

Дончев: Третманот за сите дијагностицирани лица од Ковид-19 паѓа на товар на ФЗОМ

24Инфо - 02.04.2020

Проблемот со здравственото осигурување на невработените како и лицата кои се отпуштаат, Фондот за здравствено осигурување го има предвидено и е предложено решение до Владата во кое сите лица без оглед на нивниот статус, односно доколку се ...

Дончев: Третманот за сите дијагностицирани лица од Ковид-19 паѓа на товар на ФЗОМ

Сител - 02.04.2020

Проблемот со здравственото осигурување на невработените како и лицата кои се отпуштаат, Фондот за здравствено осигурување го има предвидено и е предложено решение до Владата во кое сите лица без оглед на нивниот статус, односно доколку се ...

Лекувањето од корона вирус за сите граѓани го покрива Фондот, максималниот капaцитет е 600 тестирања на ден

Фокус - 02.04.2020

Проблемот со здравственото осигурување на невработените како и лицата кои се отпуштаат, Фондот за здравствено осигурување го има предвидено и е предложено решение до Владата во кое сите лица без оглед на нивниот статус, односно доколку се ...

Дончев: Без разлика на работниот статус, лекувањето на сите заболени од ковид-19 го покрива Фондот за здравство

360 степени - 02.04.2020

Сите лица без оглед на нивниот работен статус, доколку се дијагностицирани од ковид-19, нивниот третман паѓа на товар на ФЗОМ, истакна директорот на Фондот Ден Дончев утрово во емисијата „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, одговарајќи на прашањето ...

Стојановски: Го крие ли Филипче бројот на заболени!?

Нетпрес - 02.04.2020

Го крие ли Филипче бројот на заболени!? Зошто тестовите во приватните болници мерат повеќе од тие во јавното здравство!? Во текот на последните неколку дена за жал сме сведоци на раст на бројот на заболени од коронавирусот.

Дончев: Третманот за сите дијагностицирани лица од Ковид-19 паѓа на товар на ФЗОМ

iPortal - 02.04.2020

Проблемот со здравственото осигурување на невработените како и лицата кои се отпуштаат, Фондот за здравствено осигурување го има предвидено и е предложено решение до Владата во кое сите лица без оглед на нивниот статус, односно доколку се ...

Третманот за сите дијагностицирани лица од Ковид-19 паѓа на товар на ФЗОМ

ММС - 02.04.2020

Проблемот со здравственото осигурување на невработените како и лицата кои се отпуштаат, Фондот за здравствено осигурување го има предвидено и е предложено решение до Владата во кое сите лица без оглед на нивниот статус, односно доколку се ...

Русија ги зголемува производството и употребата на тестовите за Ковид-19

24Инфо - 02.04.2020

Русија активно ги зголеми производството и употребата на тестовите за Ковид-19 што се спроведуваат во 95 лаборатории во земјата, изјави рускиот премиер Михаил Мишустин, пренесува „Спутник“.

Дончев: Третманот за сите лица со Ковид-19 паѓа на товар на ФЗОМ

Нова ТВ - 02.04.2020

Проблемот со здравственото осигурување на невработените лица, како и на лицата кои се отпуштаат, го има предвидено Фондот за здравствено осигурување кој предложи решение до Владата во кое сите лица без оглед на нивниот статус, односно доколку се ...