TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Снежна лавина го откажа Светскиот куп

Sport M - 12.01.2019

Овој викенд во австрискиот Сент Антон требаше да се одржат настапите на скијачите во Светскиот куп, но саботниот спуст и неделниот супервелеслалон се откажани поради опасност од снежна лавина, екстремна количина на ново паднат снег и лоши временски ...

Зошто македонските скијачки центри ја загубија атрактивноста?

Скопје инфо - 12.01.2019

Намалување на бројот на ноќевањата во домашните зимски центри, е регистрирано во последните години. Македонците сепак ги заменуваат со луксузните од соседството, а во прв план Банско и Копаоник.

(ВИДЕО) Идентификувани загинатите сноубордисти во Банско

Независен - 11.01.2019

Двете лица кои загинаа во снежна лавина на Банско се момчиња на 23 и 30 годишна возраст од Софија, јавува 24 часа.бг. Л.Г. и Д.Д. се лицата кои сакале да се спуштат од врвот Тодорка на нерасчистена патека.

ВИДЕО Утврден идентитетот на загинатите во лавината во Банско

Фокус - 11.01.2019

Две момчиња од Софија, на возраст од 23 и 30 години се загинатите во лавината во познатиот ски центар Банско, во соседна Бугарија. Сигналот за трагедијата пристигнал во 11.28 часот, а телата на загинатите биле пронајдени пред околу еден час, со ...

Двајца загинати во Банско откако беа затврупани од снежна лавина

Телма - 11.01.2019

Двајца загинати во Банско откако беа затврупани од снежна лавина. Ова се случило под врвот Тодорка во таканарчените Бандеришки илеи. Сингналот за инцидентот бил добиен во 11 часот, а спасувачките екипи пристигнале за 6 минути.

Лавина на Банско однесе двајца млади животи

еМагазин - 11.01.2019

Момче и девојка Бугари загинаа во лавина на скијачкиот центар Банско, популарен и помеѓу Македонците. Според пишувањата на бугарските медиуми, тие скијале надвор од пистите, во близина на врвот Тодорка, по патеки кои најчесто ги користат екстрмени ...

Двајца сноубордери загинаа во Банско

Макфакс - 11.01.2019

Двајца сноубордери загинаа во лавина во Банско, поточно кај врвот Тодорка на Пирин. Кога спасувачите пристигнале на местото на несреќата, тие веќе биле починaти, објави „Бгнес“. Според „Блиц.бг“ загинатите се момче и девојка и двајцата бугарски ...

Загинаа девојка и момче од лавина кај Банско

+инфо - 11.01.2019

Девојка и момче загинале денес откако настанала лавина во Пирин, во регионот на Банско, кај врвот Тодорка. Наводно, жртвите сами ја предизвикале лавината, пренесува „ offnews.bg “. Прво било откриено едно од телата, а малку подоцна и другото.

Загинаа девојка и момче под лавина кај Банско

+инфо - 11.01.2019

Девојка и момче загинале денес по паѓање на лавина во Пирин, во регионот на Банско. Наводно, жртвите сами ја предизвикале лавината. Прво било откриено едно од телата, а малку подоцна и другото.

Четворица скијачи настрадаа во Банско

Независен - 11.01.2019

Четворица скијачи настрадаа во скијачкиот центар Банско, пишува Пресинг ТВ повикувајќи се на нивни полициски извори. Според нив, станува збор за грчки државјани. двајца од настраданите биле пронајдени под лавина од снег, а биле идентификувани по ...

Лавина уби двајца сноубордисти на Пирин

Слободен Печат - 11.01.2019

Нивните тела биле пронајдени на патеката „Тодорка“, на место што е популарно за екстремни скијачи, на кое често пати има слични инциденти. Планинските служби за спасување била известена за инцидентот во 11 часот и веднаш интервенирала со патрола со ...

Трагедија во Банско – двајца туристи загинаа во снежна лавина

ТВ21 - 11.01.2019

Трагедија утрово во познатиот ски центар Банско во соседна Бугарија. Снежна лавина одзела два животи, едниот сноубордист загинал на лице место, додека другиот бил извлечен од затрупаниот снег, по што им подлегнал на повредите.

Загинати скијачи во Банско, по две лица се трага

Курир - 11.01.2019

Двајца туристи загинале од лавина во Банско, објавија бугарските медиуми . Според првичните информации инцидентот се случил околу 12 часот. Телата на двајцата загинати се пронајдени од планинарските спасувачи, а неофицијално се работи за грчки ...

Трагедија во Банско: Двајца сноубордисти загинаа во лавина

Република - 11.01.2019

Две лица загинаа во снежна лавина која денеска околу 11 часот се случи над Банско, Бугарија. Според бугарските медиуми, едниот сноубордист загинал на лице место, додека другиот бил извлечен од затрупаниот снег, но набрзо им подлегнал на повредите.

Маалските скијачки улици заменети со скапи скијачки центри

MTM - 11.01.2019

Скопјани му се израдуваа на снегот. Забава, насмевки, детски џагор, правење снешковци и исполнети детски срца, беше сликата која можеше да се види по парковите. Во денешно време во урбаниот дел на Скопје децата за жал се помалку имаат место каде ...

Две момчиња од Софија загинаа во лавината во познатиот ски центар Банско (ВИДЕО)

Слободен Печат - 11.01.2019

Две момчиња од Софија, на возраст од 23 и 30 години се загинатите во лавината во познатиот ски центар Банско, во соседна Бугарија. Сигналот за трагедијата пристигнал во 11.28 часот, а телата на загинатите биле пронајдени пред околу еден час, со ...

Двајца сноубордери загинаа во Банско

А1 On - 11.01.2019

Двајца сноубордери загинаа во лавина во Банско, поточно кај врвот Тодорка на Пирин. Кога спасувачите пристигнале на местото на несреќата, тие веќе биле починaти, објави „Бгнес“. Според „Блиц.бг“ загинатите се момче и девојка и двајцата бугарски ...

Под лавината кај Банско, загинаа девојка и момче

Република - 11.01.2019

Девојка и момче загинале денес по паѓање на лавина во Пирин, во регионот на Банско. Наводно, жртвите сами ја предизвикале лавината. Прво било откриено едно од телата, а малку подоцна и другото.

Трагедија во Банско: Лавина затрупа двајца сноубордисти

Нова ТВ - 11.01.2019

Трагедија се случи утрово во познатиот ски центар Банско во соседна Бугарија. Во снежна лавина загинале двајца сноубордисти, од кои едниот според бугарските медиуми, загинал на самото место, додека другиот бил извлечен од затрупаниот снег, по што им ...

Трагедија во Банско – двајца туристи загинаа во снежна лавина

4NEWS - 11.01.2019

Трагедија утрово во познатиот ски центар Банско во соседна Бугарија. Снежна лавина одзела два животи, едниот сноубордист загинал на лице место, додека другиот бил извлечен од затрупаниот снег, по што им подлегнал на повредите.

Двајца скијачи загинаа во Банско - по двајца уште се трага

Press24 - 11.01.2019

Двајца туристи загинале од лавина во Банско, објавија бугарските медиуми . Според првичните информации инцидентот се случил околу 12 часот. Телата на двајцата загинати се пронајдени од планинарските спасувачи, а неофицијално се работи за грчки ...

Од лавина во Банско загинаа двајца сноубордери

Пулс24 - 11.01.2019

Две лица загинаа во снежна лавина која денес околу 11 часот се струполи кај Банско во Бугарија. Како што јавуваат бугарските медиуми, едниот сноубордер загинал на лице место, додека другиот бил извлечен од натрупаниот снег, но набрзо им подлегнал на ...

Двајца сноубордери загинаа во банско

24 Вести - 11.01.2019

Двајца сноубордери загинаа во лавина во банско, поточно кај врвот Тодорка на Пирин. Кога спасувачите пристигнале на местото на несреќата, тие веќе биле починaти, објави „Бгнес“. Загинатите се момче и девојка, и двајцата бугарски државјани.

Трагедија: Двајца скијачи загинаа во Банско

Сител - 11.01.2019

Како што пишуваат бугарските медиуми, девојка и момче загинале денеска по паѓање на лавина во Пирин, во регионот на Банско. Наводно, жртвите сами ја предизвикале лавината. Прво било откриено едно од телата, а малку подоцна и другото.

Лавина во Банско, загинале двајца скијачи, по две лица се трага

Скопје1 - 11.01.2019

Двајца туристи неофицијално Грчки скијачи загинале од лавина во Банско, објавија бугарските медиуми. Според првичните информации инцидентот се случил околу 12 часот. Телата на загинатите биле пронајдени од планинарските спасувачи.

Двајца сноубордисти загинаа во лавина во Банско

24Инфо - 11.01.2019

Двајца сноубордисти загинаа во лавина во Банско Две лица загинаа во снежна лавина која денеска околу 11 часот се случи над Банско, Бугарија. Според бугарските медиуми, едниот сноубордист загинал на лице место, додека другиот бил извлечен од ...

Трагедија на Банско – загинаа младо момче и девојка

Centar - 11.01.2019

Млади момче и девојка загинаа денеска во Лаавина во Пирин, во регионот на Банско, кај врвот Тодорка. Според пишувањата на медиумите, жртвите сами ја предизвикале лавината, пренесува „ offnews.bg“.

(ОБНОВЕНО и ВИДЕО) Кучиња трагачи ги пронашле загинатите во Банско

Скопје1 - 11.01.2019

Девојка и момче загинале денес во Пирин, во регионот на Банско, кај врвот Тодорка откако настанала лавина. Неофицијално, жртвите сами ја предизвикале лавината. На местото работел целиот одред на Планинска спасителска служба – Банско, заедно со ...