TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

BMW возилата со водороден погон пристигнуваат до 2025 со помош на Toyota

Авто Плус - 15.08.2022

BMW планира возила со водороден погон за масивно производство кои ќе ги развива со помош на Toyota Во 2021 година на Саемот за автомобили во Минхен, BMW го откри iX5 Hydrogen, верзија на стандардниот SUV X5 со погон на водородни горивни ќелии.

BMW и Toyota соработуваат за лансирање на нови модели со погон на водород

Локално - 15.08.2022

Помина повеќе од една деценија откако BMW и Toyota ја започнаа својата соработка. Ова партнерство ги роди Supra и Z4, но врските меѓу двата гиганти всушност се подлабоки од тандемот со спортски автомобили.