TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Oд што избега Мијалков?

Призма - 23.02.2021

Извесно е дека празно ќе биде столчето за Сашо Мијалков в петок, 26 февруари, во судницата број еден на Кривичниот суд при објавата на пресудата за масовното прислушување „Таргет-Тврдина“.

Случај Мијалков: скандалозни 24 часа пинг-понг

Либертас

Обвинителите два дена паничеле во полиција да побрзаат оти Мијалков ќе им избега

Сакам да кажам

Нема крт во обвинителството, страшно е што бегствата ни се повторуваат, рече Вилма Русковска, шефицата на ОЈО

ММС

Информацијата не протекла од Обвинителството, за притворот на Мијалков знаеле само тројца – вели Русковска

365

Обвинителство за гонење организиран криминал: некој му помогнал на Мијалков да избега

360 степени

(ВИДЕО) Како Мијалков го смени стилот на живеење и побегна

360 степени

360 степени Фактор Р.С.Европа 365 Нова ТВ Нетпрес Курир Независен

Русковска: Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен

Независен - 23.02.2021

Сашо Мијалков не може да помине граница, затоа што му е одземена патната исправа. Дали има уште некоја патна исправа не ми е познато, изјави шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал Вилма Русковска, во „Утрински ...

Русковска: Мијалков не може да помине граница затоа што му е одземен пасошот

Фокус

Русковска: Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен, не знам дали има други патни исправи

Алсат-М

Рускоска: Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен, не знам дали има други патни исправи

Кајгана

Русковска: Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен, не знам дали има други патни исправи

Бизнис Вести

Русковска: Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен, не знам дали има други патни исправи

24Инфо

Русковска: Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен, не знам дали има други патни исправи

Опсервер

Русковска за „360 степени“: „Пропусти има и мене апсолутно ми е страшно што ова нѝ се повтори“

Точка - 23.02.2021

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, од завчера попладне е недостапен и полицијата не успеа да му го врачи решението за куќен притвор, што како мерка на претпазливост, на барање на обвинителството викендот го донел Кривичниот суд.

За Русковска е страшно што се повтори сценариото: Признава дека има пропусти

Фактор

Русковска: ОЈО нема вина, но страшно е што бегствата ни се повторуваат

360 степени

Русковска: За мене како човек и обвинител е страшно што бегствата се повторуваат

Press24

Русковска за бегството на Мијалков:: Пропусти има страшно е што ова ни се повтори

Локално

Русковска: ОЈО нема вина, но страшно е што бегствата ни се повторуваат

Press24

Русковска: ОЈО нема вина, но страшно е што бегствата ни се повторуваат

Акцент

ВИДЕО | Русковска тврди: Мијалков не може да помине граница – пасошот му е одземен, не е утврдено дали има и други ...

Слободен Печат - 23.02.2021

Последното што ми е познато од разговорите со полицијата е дека се врши распит на луѓето околу Мијалков, неговото обезбедување, членовите на семејството, дека се одземени телефони, перонални копјутери и дека ќе бидат дадени на вештачење, рече ...

Рускоска: Откако добиме индиции за бегство побаравме притвор

Република

Русковска тврди: Мијалков не може да помине граница – пасошот му е одземен, не е утврдено дека има и други

Курир

Рускоска: Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен

Press24

Русковска тврди: Мијалков не може да помине граница – пасошот му е одземен, не е утврдено дека има и други

PressingTV

Русковска: Мијалков не би можел да замине од земјава, бидејќи му е одземен пасошот

Локално

Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен

Вечер Прес

iPortal

Русковска уште во саботата го предупредила министерот Спасовски дека е можно бегство на Мијалков

Скопско Ехо - 23.02.2021

Јас во саботата некаде после 12,30 на пладне, откако добив информација дека е можно бегство на обвинетиот Сашо Мијалков, остварив контакт со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски при што тој ми кажа дека ќе ги провери сознанијата кои јас ...

Русковска: Јас се јавив кај Спасовски со сознание дека Мијалков може да бега

360 степени

„АНБ немаше информација дека Мијалков ќе бега, а јас имав од мој извор“, вели Русковска

ТВ21

Русковска: Информација за бегство добив од мој извор, директорот на АНА немаше сознанија

Фокус

Русковска за а1 он-Имав информација и алармирав дека Мијалков ке избега преку зелениот појас кај Куманово

Либертас

Рускоска: АНБ немаше информации за бегство на Мијалков, а јас добив оперативна информација од мој извор

Република

Русковска за „А1он“: Мијалков требало да избега низ зелен појас од Куманово кон Србија и прва алармирала до Спасовски

Скопје1

МКД 24Инфо Нетпрес Centar

(ИНТЕГРАЛНО) Интервју на обвинителката Вилма Русковска за бегството на Сашо Мијалков за „360 степени“

360 степени - 22.02.2021

360°: Јавноста знае дека во петокот се одржа рочиште за Таргет-Тврдина на кое завршените зборови ги дадоа и обвинетите. Дали и што разменивте како информација со Министерството за внатрешни работи тој ден, во петокот? „ Во петокот немаше размена на ...

Интерпол се вклучува во потрагата по Мијалков

Глас на Америка

Хронологија на бегалската драма на Сашо Мијалков (видео)

Телма

Русковска тврди дека информацијата не протекла од Обвинителството: За притворот на Мијалков знаевме само тројца!

Точка

Семејството и обезбедувањето повикани во полиција - Мијалков се бара со меѓународна потерница

Сител

МВР имале сознанија дека Мијалков ќе бега, ОЈО бара кој му помогнал

Алсат-М

Русковска за Канал 5: Веднаш штом добивме сознанија за можно бегство, побаравме притвор

Канал5

Сакам да кажам 360 степени Press24 Локално Мета Точка Скопско Ехо Н.Македонија

Русковска: Ако Обвинителството во петокот побараше притвор ќе се протолкуваше како прејудицирање на пресудата

ТВ21 - 22.02.2021

Обвинетиот Сашо Мијалков редовно се јавуваше на сите рочишта, доколку во петокот, по завршување на рочиштето, Обвинителството побараше притвор, ќе се протолкуваше како прејудицирање на пресудата, изјави вечерва шефицата на Јавното обвинителство за ...

Рускоска отфрла одговорност на обвинителството за бегството на Мијалков

Р.С.Европа

Русковска: Ако Обвинителството веднаш побараше притвор, ќе значеше прејудицирање на пресуда

Фокус

Русковска: Ако Обвинителството во петокот побараше притвор ќе се протолкуваше како прејудицирање на пресудата

Бриф

Русковска: Ако Обвинителството во петокот побараше притвор ќе се протолкуваше како прејудицирање на пресудата

24Инфо

Русковска објасни зошто уште во петокот не бил побаран куќен притвор за Сашо Мијалков

Press24

Русковска: Мијалков ги почитуваше мерките, а ако во петокот имаше притвор ќе беше прејудицирање на пресудата

+инфо

Слободен Печат Вечер Прес MakPress Frontline Република iPortal

Русковска објаснува зошто уште во петокот не бил побаран куќен притвор за Сашо Мијалков

ТВ21 - 22.02.2021

Обвинителката Вилма Русковска во емисијата „360 степени“ ги објаснува двете причини зошто уште во петокот по завршните зборови за предметот „Таргет-тврдина“, обвинителството не побарало веднаш куќен притвор за Сашо Мијалков.

Русковска: Побаравме притвор за Мијалков веднаш штом добивме сознанија за можно бегство

Press24

Полицијата го бара со потерница Сашо Мијалков, и ги повика неговите најблиски на распит

24 Вести

Обвинителството поднесе жалба за куќниот притвор за Мијалков

360 степени

Русковска: Побаравме притвор за Мијалков веднаш штом добивме сознанија за можно бегство

Фокус

Судот одредил куќен притвор, Обвинителството барало Мијалков да биде спроведен во Шутка

Глас на Америка

МВР го бара со потерница, обвинителството се сомнева во помагање на сторител

Тера

24Инфо Centar Телма OhridNews MTM

Обвинителство се сомнева дека некој му кажал на Мијалков за притворот, по што избегал

Фокус - 22.02.2021

По бегството на Сашо Мијалков, и Обвинителството излезе со детали за информациите поврзани со барањето за притвор и сознанијата за негово можно бегство. Во продолжение соопштението од Обвинителството: -Во врска со издржувањето на мерката куќен ...

ЈО: Првите индиции дека Мијалков може да избега добиени во саботата вечерта

Република

Обвинителството за организиран криминал и корупција со соопштение во врска со Сашо Мијалков

ТВ21

ОБВИНИТЕЛСТВО: Полицијата цело време ни кажуваше дека Мијалков не е избеган и имаат визуелен контакт со обвинетиот

Фактор

Полицајци ги известувале обвинителите дека го имаат на око Мијалков, а на крај им кажале дека побегнал

МКД

ОЈО: Немаше индиции дека Мијалков ќе побегне, но сепак презедовме превентивни мерки

+инфо

Обвинителството се сомнева дека некој му помогнал на Мијалков да избега

Сител

Frontline 24Инфо Канал5 Локално MakPress Слободен Печат Опсервер iPortal

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

Frontline - 22.02.2021

Шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал Вилма Рускоска во изјава за телевизија „Сител“ вечерва негираше дека информацијата за притворот на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков протекла од кај нив.

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

Опсервер

Рускоска: Исклучувам можност дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

Слободен Печат

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

iPortal

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

24Инфо

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

Либертас

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

МКД

+инфо Press24 ТВ21 Република Локално Нетпрес еМагазин Фокус

Ѕвонко Давидовиќ: Обвинителството промаши

Телма - 22.02.2021

По бегството на Сашо Мијалков, обвинет за масовното прислушување во предметот „Таргет Тврдина“, за Топ Тема на Телма, адвокатот Ѕвонко Давидовиќ, смета дека одговорноста треба да се бара кај обвинителството кое побарало уште во петокот мерки за ...

Адвокатот Давидовиќ: Обвинителството не реагира навреме, му даде два дена на обвинетиот да го снема

Слободен Печат

Адвокатот Давидовиќ: Обвинителството промаши

Локално

Кривичен суд: Барањето за притвор за Мијалков беше доставено вчера во 15 часот, а во 18.30 часот МВР го доби решението

Либертас - 22.02.2021

-Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, вчера (21.02.2021) во 15:00 часот до Основниот кривичен суд Скопје, достави предлог за определување мерка притвор против С.М. обвинет во предметот со КОК бр.

Кривичен: Барањето за притвор беше доставено вчера во 15 часот – во 18.30 часот МВР го доби решението

Нова ТВ

Кривичен суд достави предлог за определување мерка притвор против Сашо Мијалков

Бизнис Вести

Кривичен суд: Мијалков има право на жалба за куќниот притвор

Press24

Кривичен суд достави предлог за определување мерка притвор против Сашо Мијалков

Сител

Кривичен достави предлог за притвор, Мијалков има уште неколку часа право на жалба

24Инфо

Се огласи Кривичниот суд за барањето куќен притвор за Мијалков

Тера

Нетпрес еМагазин Бриф MakPress

Кривичен суд: Барањето за притвор за Мијалков беше доставено вчера во 15 часот, а во 18.30 часот МВР го доби решението

+инфо - 22.02.2021

Против ова решение, како што велат од Судот, странките имаат право на жалба преку овој суд до Апелациониот суд Скопје во рок од 24 часа. Како што е наведено во соопштението, откако е утврдено дека надлежен за постапување по предлогот е Кривичниот ...