TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Преговорите запнаа поради Законот за „бомбите“

Телма - 07.10.2015

Не се запази рокот за менување на Изборниот законик. Вечерва не беше постигнат договор до 24 часот бидејќи разговорите запнаа кај Законот за забрана за објавување на прислушуваните разговори, што го предложија ВМРО ДПМНЕ и ДУИ.

Ако Вељаноски не може, предлагачите можат да го повлечат спорниот закон за забрана на „бомбите“

Капитал - 07.10.2015

Откако по притисокот, особено на меѓународниот фактор, собранискиот спикер Трајко Вељаноски се сложи да го врати на доработка денеска предложениот од ДУИ и од ВМРО-ДПМНЕ спорен закон, популарно наречен – за забрана на „бомбите“ (што беше протолкуван ...

Ништо од „разумниот“ компромис-Вељаноски не може да го врати законот,го пратил на пратениците

24 Вести - 06.10.2015

Собранскиот спикер избрзал- законот со кој се забрануваат „бомбите“ веќе го доставил до пратениците, со тоа законот не може да се врати на доработка, бидејќи веќе Вељаноски го ставил во процедура како легитимен закон, брифирата од преговарачките ...

Преговори: ВМРО-ДПМНЕ почнува да се премислува за Предлог-законот за бомбите

Нова ТВ - 06.10.2015

Вечерва на преговорите повеќе не се зборува за изборниот законик туку за предлог законот за мораториум на “бомбите” кој дојде од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Преговорите се уште траат, со почетно поместување на почетните позиции на ВМРО-ДПМНЕ, кои размислуваат ...

Нeофицијално:Вељаноски ќе го врати законот за забрана на „бомбите“ на доработка

24 Вести - 06.10.2015

Постигнат „разумен“ компромис за законот со кој се забранува употреба, објавување и поседување на „бомбите“. 24 вести неофицијално дознава дека собранискиот спикер Трајко Вељаноски ќе им го врати законот на предлагачите на доработка.

Глупав и неуставен – оценки за новиот предлог закон со кој се забрануваат „бомбите“

Призма - 06.10.2015

Предлог – законот, со кој се предвидува практична забрана за објавување на материјалите од таканаречените бомби на опозицијата во политичките кругови се смета за пробен балон но и отворање простор за пазарење на ДУИ и ВМРО ДПМНЕ околу начинот на ...

ТОП ТЕМА:Забраната за бомбите, цензура или партиски договор

Телма - 06.10.2015

Пратеникот Талат Џафери вечерва во ТОП ТЕМА се обиде да објасни што всушност ќе значи законот. Тој тврди дека сите лидери се согласиле за ваков закон, а улогата на поднесувач и се паднала на ...

Заев ќе ги објави и преостанатите „бомби“, ако Груевски не го повлече спорниот закон

Фокус - 06.10.2015

Во Клубот на пратениците преговорите за изборната регулатива се блокирани, а главна тема е скандалозниот закон Лидерот на опозицискиот СДСМ, Зоран Заев најавил дека ако не добие уверување дека законот за забрана на „бомбите“ ќе биде повлечен, тој ...

Законот за „бомбите“ го стави изборниот пакет во втор план на работната група

24 Вести - 06.10.2015

Законот со кој што се забранува објавување на нови , но и на веќе објавените „бомби“ и нивно поседување го истисна изборниот законик од преговорите, односно по партсиките консултации на претставниците на работната група, откако им беше презентиран ...

ОБНОВЕНО Ако Груевски не го повлече законот, Заев утре ќе го бомбардира ко Дрезден!

+инфо - 06.10.2015

Амбасадорите на САД и на Европската Унија, Џес Бејли и Аиво Орав, не биле запознати со идејата на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ да се предложи скандалозниот закон за цензура на „бомбите“. Тие во текот на денот побарале објаснување од премиерот Никола ...

Законот за цензура на „бомбите“ ќе биде повлечен, ќе се прави нов?

Фактор - 06.10.2015

Законот за необјавување и за повлекување од медиумите на сите објавени прислушувани разговори најверојатно ќе биде повлечен и ќе треба да се направи нов. До ова решение, како што јавува 24 вести, преговарачите дошле по острата реакција на ...

Како ќе изгледа предлог законот за бомбите

Panika.be - 07.10.2015

Милчо Вељаноски со досетлива верзија како ќе изгледа новиот закон за бомбите и што се ќе опфаќа ...

Не само за „бомбите“, власта спрема закон и за „свиркачите“, амбасадорите изненадени, преговорите во ќорсокак!?

Фокус - 06.10.2015

Амбасадорите биле изненадени од текстот на законот кој го поднесе пратеникот Талат Џафери и сметале дека тој ги минира преговорите меѓу работните групи. Од извори во преговарачките тимови дознаваме дека Груевски во клубот на пратениците бил повикан ...

Талат Џафери: Законот не го повлекувам!

Фактор - 06.10.2015

И покрај острите реакции во јавноста Џафери вечерва во ТОП ТЕМА на Телма Tв изјави дека предлог Законот нема да го повлекува. Секој што ќе објави некои од прислушуваните разговори ќе се казни со затвор од најмалку четири години, стои во предлог ...

Преговорите блокирани, СДСМ бара повлекување на Законот за забрана на бомбите!

Алсат-М - 06.10.2015

Преговорите за Изборниот законик во работната група во критичен момент. Како што дознава Алсат М од извори од преговорите, причина за блокадата на преговорите е токму Законот за забрана за објавување на прислушуваните разговори, предложен денеска од ...

„Не ја даваме вистината!“ Утре протест пред Собранието поради предлогот да се забранат бомбите

МКД - 06.10.2015

Утре во 18 часот пред Собранието на Република Македонија граѓанското движење „АЈДЕ!“ најави протест поради најавениот предлог-закон за забрана на објавување на т.н. опозициски бомби со кои се инкриминира власта.

Протест на АЈДЕ! утре против законот кој сака да ги забрани „бомбите“

+инфо - 06.10.2015

Граѓанското движење АЈДЕ! за утре во 18 часот закажа протест пред Собранието на Република Македонија против најавениот предлог-закон за забрана на објавувањето на прислушуваните материјали.

Утре протест, новинарите нема да го почитуваат Законот за бомбите

А1 On - 06.10.2015

Предлогот на ВМРо-ДПМНЕ и ДУИ да се забранат бомбите со закана од 4 години затвор, наиде на револт и отпор кај новинарите и медиумите кои ги објавуваа цело време. Тие не се согласуваат со ваквата идеја преточена во закон, и најавуваат дека и покрај ...

ЉУБОМИР ФРЧКОСКИ Законот за забрана на „бомбите“ е варварски акт!

+инфо - 06.10.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан, евроамбасадорот Аиво Орав и американскиот амбасадор Џес Бејли со големи букви ќе бидат запишани во историјата на мракобесието, ако е навистина точно она што го тврди ВМРО-ДПМНЕ, дека тие му кумувале на законот со кој треба ...

ВИДЕО: Жестока дебата во „Топ тема“ за цензурата за „бомбите“ – Џафери против Блажевска и Трпеноски

Либертас - 06.10.2015

Ви го пренесуваме вечерашното издание на емисијата „Топ тема“ на Телма за предлог законот за цензура на „бомбите“. Пратеникот Талат Џафери против новинарите Катерина Блажевска и Горан ...

Граѓаните утре на протест: Не ги даваме бомбите! Не ја даваме вистината!

Фактор - 06.10.2015

По предлог-законот да се забрани објавување или било какво користење на прислушуваните разговори, граѓанското движење „АЈДЕ” утре излегува на протест во 18 часот пред Собрание. „Да не дозволиме да ни ја затрупаат вистината.

Со закон се забранија бомбите

Телма - 06.10.2015

Минимум четири години затвор ако медиум објави прислушкувани разговори или транскрипти, пишува во новиот предлог Закон кој денес во 14 часот беше предаден во архивата на Собрание. Драконски казни и за прва пат во македонски закон предвидени забрани ...

Бејли и Орав го викнале Груевски да им го објасни законот за цензура на „бомбите“

Либертас - 06.10.2015

Попладнево, во Клубот на пратениците каде што се одвиваат преговорите околу решение за Изборниот закон, информацијата дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ најавиле закон за цензура на „бомбите“ создала нервоза кај опозициските партии и кај странците.

Заев: Очекуваме да се повлече законот за забрана на објавените бомби

Нова ТВ - 06.10.2015

СДСМ се согласува дека треба да се стави забрана за идно објавување за да не се злоупотребат снимките, но веќе објавените бомби мора да бидат ставени на маса и за нив да се дебатира, вели лидерот на опозицијата Зоран Заев за НОВА, откако денеска ...

Власта со закон забрани повторно објавување на ”бомбите на СДСМ”

Кумановски м. - 06.10.2015

Денеска во архивата на Собранието на република Македонија е предаден предлог Закон кој предвидува минимум четири години затвор ако медиум објави прислушкувани разговори или транскрипти. Овјавувањето на материјалите од ваков тип нема да биде ...

СДСМ: Очекуваме да се повлече законот за забрана на објавените бомби

Фокус - 06.10.2015

„СДСМ се согласува дека треба да се стави забрана за идно објавување за да не се злоупотребат снимките, но веќе објавените бомби мора да бидат ставени на маса и за нив да се дебатира.“ Лидерот на опзицијата, Зоран Заев, во изјава на НОВА ТВ вели ...

Реакции на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ на мораториум на бомбите

Телма - 06.10.2015

Во Собранието на прес конференции СДСМ и ВМРО ДПМНЕ ги соопштија своите реакции на Законот за мораториум на бомбите. Според Петре Шилегот, мораториумот на бомбите е признание за пирслушуваните разговори.

Димовски: Заев се согласи за закон за забрана на „бомбите“

Р.С.Европа - 06.10.2015

Пратеникот Илија Димовски по тврдењата на СДСМ дека предлог законот за престанување на објавувањето на снимките од прислушуваните разговори не бил дел од договорот од Пржино, изјави дека лидеорт на СДСМ Зоран Заев дал збор дека до 20 октомври ќе ...

Четири години затвор за секој што ќе објави некоја од „бомбите”

Фактор - 06.10.2015

Секој што ќе објави некои од прислушуваните разговори ќе се казни со затвор од најмалку четири години, стои во предлог законот на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Со предлог-законот се забранува поседување, обработка, објавување и располагање на било кој начин со ...

Четири години затвор ако медиум објави некој од прислушуваните разговори

Фокус - 06.10.2015

Ако предлог-законот се усвои, тогаш сите медиуми од своите веб-страни ќе треба да ги избришат сите текстови поврзани со материјалите од прислушуваните разговори. Предлог-законот за мораторуим на бомбите, што денеска до Собранието го доставија ...

За објавување и поседување на "бомбите" кривично ќе се одговара

Вест - 06.10.2015

Медиумите да ги тргнат од своите веб страни сите текстови поврзани со материјалите од прислушуваните разговори што ги објави лидерот на СДСМ Зоран Заев. И повторно никогаш не смеат да ги реобјават и користат, во спротивно кривично ќе одговараат.

Предлог закон за забрана на објавување на „бомбите“

Р.С.Европа - 06.10.2015

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието поднесоа Предлог-закон за престанување на објавувањето на аудио снимките од прислушуваните разговори. Законот бил идеја на ДУИ, а ВМРО-ДПМНЕ ја поддржала.

Димовски: Заев даде збор за закон против објавување на „бомбите“

А1 On - 06.10.2015

Не сум бил присутен на средбата но присутни биле 20-тина луѓе пред кои Заев дал збор дека до 20-ти октомври во Собранието ќе биде донесен Закон со кој ќе се забрани злоупотребата на прислушуваните разговори, рече пратеникот од ВМРО-ДПМЕН Илија ...

(ВИДЕО) Шилегов: Груевски призна дека „бомбите“ се автентични

А1 On - 06.10.2015

Со тоа што владејачките партии поднесоа закон до Собранието кој што би забранил емитување на прислушуваните разговори, тие признаа дека „бомбите“ се автентични, изјави пратеникот од СДСМ Петре Шилегов.

СДСМ: Груевски призна дека разговорите се автентични

Фактор - 06.10.2015

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за забрана на емитувањето на прислушуваните разговори, за опозицијата е јавно признание на власта на автентичноста на снимките. „Поднесувањето на законот од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за според, Никола Груевски, лепените, ...

Шилегов: Власта јавно ги призна снимките барајќи со закон да се забранат (ВИДЕО)

+инфо - 06.10.2015

Нема поголемо јавно признание на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за автентичноста на скандалозните содржини во снимките од „Вистината за Македонија“, од потегот на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да поднесат закон за забрана на нивно емитување, изјави попладнево пратеникот на ...

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ со предлог закон за мораториум на „бомбите“

Телма - 06.10.2015

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ доставија предлог-закон со собраниските служби за престанување на објавувањето на аудио снимките од прислушуваните разговори. Од ДУИ велат дека тоа е дел од договорот постигнат меѓу партиите и меѓународниот фактор постигнат на 2-ри ...

Шилегов: Како тоа сечените, лепени и монтирани материјали, одеднаш станаа прислушувани? (видео)

Кумановски м. - 06.10.2015

По денешното поднесување на предлог – закон од страна на Демократската Унија за Интеграција и ВМРО-ДПМНЕ во Собранието за престанување на објавувањето на аудио снимките од прислушуваните разговори, со реакција се јави Петре Шилегов кој во име на ...

Либертас нема да го почитува цензорскиот закон! Нема да ги бришеме „бомбите“!

Либертас - 06.10.2015

Редакцијата на Либертас е шокирана и скандализирана од предлог-законот на владејачките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со кој се предвидува забрана за објавување на снимките од „бомбите“ на опозицијата.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ бараат со закон да се забрани објавување на опозициски „бомби“

Фактор - 06.10.2015

Пратеници од владеачката ВМРО-ДПМНЕ и од партијата на Ахмети бараат со закон да се забрани објавување на опозициските бомби. Овие две пратенички групи вчера до Собранието доставиле предлог Закон со кој ќе се стави мораториум на таканаречените ...

ДУИ и ДПМНЕ бараат со закон да се забрани објавување на „бомбите“

А1 On - 06.10.2015

Владеачките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ до Собранието доставија предлог закон со кој би се забранило понатамошно објавување на прислушуваните разговори. Со овој закон би се забранило ре-објавување на веќе објавените „бомби“, а нови материјали директно ...

Договорен или не законот за забрана на прислушуваните материјали?!

Макфакс - 06.10.2015

Опозициската СДСМ тврди дека не е договорен закон за забрана за употреба на прислушуваните телефонски разговори, додека од владејачката ВМРО-ДПМНЕ велат дека токму лидерот на СДСМ, Зоран Заев дал амин за него.

ПРЕДЛОГ ЗА НОВ ЗАКОН: Објавувањето „бомби“ да стане кривично дело

Телеграф - 06.10.2015

Секој што во иднина ќе поседува какви било снимки и прислушувани разговори ќе биде должен да му ги предаде на специјалниот јавен обвинител Пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ денеска во Собранието доставија предлог-закон во кој се бара се запре ...

Реакција на СДСМ за Предлог-законот за необјавување на прислушуваните разговори

Канал5 - 06.10.2015

СДСМ попладнево реагираше на поднесувањето на Предлог-законот за престанување на објавувањето на аудио снимките од прислушуваните разговори од страна на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот Петре Шилегов изјави дека ваквиот предлог е обид да се наруши ...

Димовски: Заев даде збор дека со Закон ќе се забрани објавувањето на „бомбите“

Репортер - 06.10.2015

Не сум бил присутен на средбата но присутни биле 20-тина луѓе пред кои Заев дал збор дека до 20-ти октомври во Собранието ќе биде донесен Закон со кој ќе се забрани злоупотребата на прислушуваните разговори, рече пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ имаат предлог закон за забрана за објавување на „бомбите“ на СДСМ

МКД - 06.10.2015

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ денеска во Собранието поднесоа предлог-закон за престанување на објавувањето на аудио снимките од прислушуваните разговори. Предлагачите велат дека тоа е дел од договорот во Пржино од 2 јуни.

Се „готви“ нов закон: Ќе треба ли медиумите да ги „бришат“ бомбите што ги објавиле?

еМагазин - 06.10.2015

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Талат Џафери на прес конференција соопшти дека ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ ќе предложат закон со кој ќе се забрани да се објавуваат материјалите од прислушуваните разговори.

Вељаноски ќе го врати законот за забрана на „бомбите“ на доработка?!

Либертас - 06.10.2015

Постигнат „разумен“ компромис за законот со кој се забранува употреба, објавување и поседување на „бомбите“. 24 вести неофицијално дознава дека собранискиот спикер Трајко Вељаноски ќе им го врати законот на предлагачите на доработка.

Сеемо од Виена со реакција за предлог-законот за забрана на „бомбите“ – Јавноста има право да знае

Либертас - 06.10.2015

Медиумската организација на Југоисточна Европа (СЕЕМО), со седиште во Виена е загрижена за предлог законот за забрана на објавување и поседување на прислушуваните материјали што во Собранието го поднесоа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.