TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кизиќ: Ни фалеше спортска среќа

24 Ракомет - 15.08.2019

Кадетската селекција на Македонија загуби од осминафиналето од Португалија и ќе разигрува за пласман на 13 место на Мундијалот. Голманот Марко Кизиќ вели дека ни фалеше спортска среќа во моментите кога се кршеше резултатот.

Македонија немаше сили за комплетен пресврт, пораз од Португалија во осминафиналето на СП

МКД - 14.08.2019

Ракометната репрезентација на Македонија до 19 години е поразена од Португалија во осминафиналето на Светското првенство, „црвено-жолтите" немаа сили за комплетен пресврт и загубија со 29-25.

Бадијала ракометна борба: Португалија ја тресна од земја Македонија

Фокус - 14.08.2019

Македонската кадетска репрезентација вечерва загуби од Португалија со резултат 25-29 и не успеа да се пласира во четвртфиналето од Светското првенство за ракометари до 19 години. И покрај тоа што момците на Брестовац покажаа заби, сепак во ...

Кизиќ: Овој пат бевме храбри, но ни фалеше малку спортска среќа

Gol.mk - 14.08.2019

Голманот Марко Кизиќ имаше извонредна партија и забележа 16 одбрани меѓу стативите на Македонија, но нашиот национален тим не успеа да се пласира во четвртфиналето, затоа што загуби од Португалија (29-25).

Брестовац: Ние сме селекција од Б-дивизија, им фали минутажа на овие играчи

Gol.mk - 14.08.2019

Данило Брестовац, селекторот на македонската ракометна репрезентација, по поразот од Португалија (29-25) и елиминацијата во осминафиналето на Светското првенство (СП), истакна дека нашите ракометари го дале најдоброто од себе во овој меч, но не ...

Осминафинале на кадетското СП во ракомет: Португалија ја елиминира С. Македонија

Нова ТВ - 14.08.2019

Македонските ракометни кадети се елиминирани од Португалија во осминафиналето на Светското првенство што овие денови се одржува во Скопје (СЦ „Борис Трајковски“ и „Јане Сандански арена“). Селекцијата од Пиринеите го порази мундијалскиот домаќин со ...

Брестовац: Ние сме сепак селекција од Б-дивизија

Екипа - 14.08.2019

Македонската кадетска ракометна репрезентација не успеа да стигне до четвртфиналето на мундијалот. Составот на Данило Брестовац загуби во осминафиналната пресметка од Португалија со 29-25.

Брестовац: Задоволен сум од ракометарите, но ни претстои уште многу работа

Sport 1 - 14.08.2019

Македонските кадети денеска одиграа многу добар меч против Португалија во осминафиналето на Светското првенство, но на крајот загубија со 25-29. Селекторот Данило Брестовац кажа дека ракометарите го дале максимумот од себеси, но не успеале да ...

Македонија одигра машки, но одличната Португалија слави четвртфинале на СП

Gol.mk - 14.08.2019

Кадетската ракометна репрезентација на Македонија се сопна на првата нокаут-пречка на Светското првенство (СП) кое се игра во нашата земја и иако одигра машки, доживеа пораз од Португалија (29-25) и застана во осминафиналето.

Штета: Пораз од Португалија, Кизиќ и Серафимов недоволни за четвртфинале

Екипа - 14.08.2019

Македонија не успеа да се пласира во четвртфиналето од светското првенство за ракометари до 19 години откако нашиот национален тим загуби во пресметката со Португалија . Избраниците на Данило Брестовац го одиграа најдобриот меч на овој шампионат ...

Симоноски: Во моментите на одлука ни недостигаше реализација и концентрација

Екипа - 14.08.2019

Македонската ракометна репрезентација остана без пласман во четвртфиналето на Светското кадетско првенство по поразот од Португалија во осминафиналниот дуел. Нашите репрезентативци одиграа еден од подобрите натпревари, но во финишот попуштија пред ...

Данило Брестовац: Се местевме на Португалија, но не успеавме

24 Ракомет - 14.08.2019

Селекторот на Македонија, Данило Брестовац после завршувањето на осминафиналниот дуел против Португалија и поразот од 25:29 призна дека намерно тргнале на пресметка против оваа селекција во елиминациите, но дека не успеале да го остварат планот како ...

Македонија одигра храбро, но Португалија се пласира во четвртфинале

Sport 1 - 14.08.2019

Македонската ракометна репрезентација до 19 години одигра солиден меч против фантастичната Португалија, а иако неколку пати имаше водство, сепак на крајот беше поразена со 25-29. Македонските кадети одлично го почнаа натпреварот, па веднаш стигнаа ...

Симоноски: Искрено жалиме за поразот, дадовме сѐ од себе

Gol.mk - 14.08.2019

Кристијан Симоноски го одигра најдобриот меч во дресот на Македонија на ова Светско првенство (СП), меѓутоа немаше среќа да се радува на триумф и пласман меѓу најдобрите осум во светот. На патот на кадетите на овој Мундијал застана Португалија, која ...

Македонските кадети не успеаја да ја сопрат перфектната Португалија

Дерби - 14.08.2019

Македонската машка кадетска репрезентација не успеа да се пласира во четвртфиналето на Светското првенство кое се одржува во Скопје, откако вечерва загуби од Португалија со 29:25. Португалците влегоа како фаворити во осминафиналето со оглед на ...

Кадетите конечно одиграа борбено, но не го издржаа силниот финиш на Португалија

24 Ракомет - 14.08.2019

После 60 минути надигрување, борба за секоја топка и големо надигрување, репрезентацијата на Македонија не успеа да дојде до посакуваниот резултат против максимално борбените Португалци. Селекцијата која доминираше во Групата Д одигра со мали падови ...

Осминафиналето е лимитот: Македонија немаше сили за комплетен пресврт со Португалија (ФОТО)

SportMedia - 14.08.2019

Осминафиналето е лимитот! Машката кадетска репрезентација на Македонија е поразена од Португалија, 29:25 (15:12) во првата фаза од елиминациите на Светското првенство У19 во Скопје и ќе игра за пласман од 9 до 16 место.

Симоноски: Ни недостигаше реализација и концентрација во моментите на одлука

24 Ракомет - 14.08.2019

Пивотот на репрезентацијата на Македонија, Кристијан Симоноски после мечот беше разочаран од она што го направија денеска против Португалија. Иако одиграа одличен натпревар и се бореа во сите 60 минути, на крајот не успеаја да стигнат до ...

Македонија изгуби од Португалија во осминафиналето на Светското за кадети

+инфо - 14.08.2019

„Црвено-жолтите“ одиграа одличен натпревар против селекцијата која имаше пет победи на пет меча во групната фаза. Машката кадетска репрезентација на Северна Македонија вечерва доживеа пораз од Португалија, 29:25 (15:12) во првата фаза од ...

СП У-19: Португалија предзвик за избраниците на Брестовац

Сител - 14.08.2019

Вечерва во спортската сала Борис Трајковски македонската ракометна кадетска селекција го игра најважниот натпревар на СП што се игра во нашиот главен град. Противник во осминафиналето селекцијата на Португалија.

БРЕСТОВАЦ: Малку ни фалеше, но не успеавме

SportMedia - 14.08.2019

Селекторот Данило Брестовац беше свесен дека Португалците се репрезентација која ја посакувавме и за која сметаше дека можеме да се носиме со неа на патот кон четвртфиналето. И вистина е, се носевме, но не успеавме да ја ...

Брестовац: Задоволен сум од ракометарите

Слободен Печат - 14.08.2019

Младите ракометари настапите на Мундијалот до 19 години се елиминирани во осминафиналето. Македонската репрезентација е поразена од Португалија со 25:29 во осминафиналето на Светското првенство кое се игра во Скопје.

СИМОНОВСКИ: Дадовме се од себе, на крај ни фалеше и реализација и концентрација

SportMedia - 14.08.2019

Македонија е елиминирана во осминафиналето на Светското првенство У19 во Скопје од Португалија. Кадетите одиграа одличен натпревар, храбро се држеа во текот на целиот меч, но не успеаја да се радуваат во клучниот ...

КИЗИЌ: Можеби Португалија повеќе заслужи да победи

SportMedia - 14.08.2019

Фантастичниот Марко Кизиќ на голот на Македонија против Португалија, не можеше веднаш да ги сумира впечатоците и да најде одговор на прашањето кои се причините за ...

Португалија ја запре Македонија во осминафиналето

Слободен Печат - 14.08.2019

Младите ракометари загубија со 29:25 во осминафиналето на Светското првенство кое се игра во Скопје. Ракометната репрезентација на Македонија до 19 години е поразена од Португалија со 25:29 (12:15) во осминафиналето на ракометниот Мундијал кој се ...

СП: Португалците ги урнаа македонските надежи за висок пласман

OhridNews - 14.08.2019

Надежите за висок пласман на македонската ракометна репрезентација во кадетска конкуренција на Мундијалот кој се одржува во нашата земја завршија.Неприминлива пречка за кадетите во осминафиналето беше Португалија која славеше со 29-25 (16-13).

Кадетите не успеаја да обезбедат четврт-финале

TopSport - 14.08.2019

Македонската ракометна репрезентација до 19 години не успеа да обезбеди пласман во четврт-финалето, откако беше поразена со 29:25 (15:12) од Португалија. Момците имаа одличен натпревар и не се предадоа до крајот на мечот против силната Португалија, ...

Три негатива на одмор против Португалија, претстои пеколно второ полувреме

24 Ракомет - 14.08.2019

Македонија одигра квалитетни 30 минути против Португалија, но селекцијата која е хит на досегашниот дел од првенството покажа зошто имаше пет победи од пет средби во групата Д и го освои првото место.

СП 2019: Французите во четвртфинале го чекаат подобриот од дуелот Македонија – Португалија

Екипа - 14.08.2019

Ракометната репрезентација на Франција е можниот противник на Македонија во четвртфиналето на Светското кадетско првенство што се одржува во Скопје. Младите Французи беа подобри од Норвешка (33-28) во осминафиналето, потврдувајќи ја високата класа.

Без сили за четвртфинале: Македонија поразена од Португалија

Спортклуб - 14.08.2019

Македонската ракометна репрезентација доживеа пораз во осминафиналето од Светското првенство што се одржува во Скопје. Во дуелот со Португалија загуби со 29:25 и ќе разигрува за пласман од 9. до 16. место.

Португалија сепак е преголем залак за Македонија

Вечер - 14.08.2019

Репрезентацијата на Македонија не успеа да се пласира во четвртфиналето од светското првенство за ракометари до 19 години откако нашиот национален тим загуби со 29:25 од селекцијата на Португалија.

Пораз на македонски начин-во последните минути (ФОТО)

PressingTV - 14.08.2019

Македонската ракометна репрезентација до 19 години е поразена во осминафиналето на светското првенство кое се игра во нашата земја. Поразени сме од Португалија 29-25 и со тоа е испуштена шанса за пласман меѓу осумте најдобри.

Македонија немаше сили за комплетен пресврт, пораз од Португалија во осминафиналето на СП

Курир - 14.08.2019

Ракометната репрезентација на Македонија до 19 години е поразена од Португалија во осминафиналето на Светското првенство, „црвено-жолтите” немаа сили за комплетен пресврт и загубија со 29-25.

“Вечерва победуваме со Португалија. Момците ќе играат со СРЦЕ за Македонија” (ФОТО)

24 Ракомет - 14.08.2019

Кадетската машка репрезентација на Македонија вечерва го игра осминафиналниот дуел против селекцијата на Португалија. Натпреварот започнува во 20:45 часот во СЦ “Борис Трајковски”, а избраниците на Данило Брестовац ќе имаат тешка задача да обезбедат ...

Македонија бара пат до четвртфиналето: Можат ли кадетите против Португалија која ги изненади сите? (ЛИНК)

SportMedia - 14.08.2019

Најважниот натпревар на СП У19 во Скопје, кадетската машка репрезентација го игра вечерва, 20:45 часот, во СЦ „Борис Трајковски“ против Португалија во осминафиналето. Мечот, кој за Македонија значи „да се биде или не“, односно дали ќе влеземе меѓу ...

Португалија е ривал за високи дострели, секој меч досега носел големи резултати за Македонија

24 Ракомет - 14.08.2019

Машката кадетска репрезентација на Македонија денеска го игра својот најважен натпревар на кадетското првенство и после него можат да бидат заборавени сите игри во досегашниот дел од шампионатот.

РФМ бара поддршка од навивачите за осминафиналето против Португалија

Sport 1 - 14.08.2019

Ракометната федерација на Македонија упати апел до навивачите во што поголем број да присуствуваат на вечерашниот дуел со португалската селекција и да помогнат на репрезентативците во обидот да изборат пласман во четвртфиналето на Светското ...

Сите со поддршка за Македонија: Дуелот против Португалија на СП со пренос на – Телма!

СуперСпорт - 14.08.2019

Македонската ракометна репрезентација до 19 години ја очекува тежок предизвик во осминафиналето на Светското првенство (СП) против Португалија. Кадетите побараа поддршка од македонската публика во СЦ „Борис Трајковски“, а тие кои нема да можат да ...

Ракометарите бараат поддршка за триумф над Португалија

Екипа - 14.08.2019

Македонија ќе ја има улогата на аутсајдер во вечерашниот осминафинален дуел од ракометниот Мундијал против Португалија, селекцијата што не знаеше за пораз во групната фаза. „Црвено-жолтите“ не ја губат вербата дека можат да дојдат до позитивен ...

Осминафиналниот двобој од Мундијалот на ТВ: Македонија – Португалија директно на Телма!

24 Ракомет - 14.08.2019

Осминафиналето од Мундијалот за кадети меѓу Македонија и Португалија директно ќе биде пренесувано на Телевизија Телма. Ракометната федерација на Македонија упати покана до сите навивачи да се појават на трибините во СЦ “Борис Трајковски” и да им ...

СП КАДЕТИ: Осминафиналето со Португалија во живо на Телма

SportMedia - 14.08.2019

Македонската машка кадетска репрезентација денеска го игра осминафиналниот меч со Португалија, 20:45 часот во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, а Ракометната федерација на Македонија се погрижи најважниот мундијалски меч да им биде достапен на сите ...

Се слушна гласот на навивачите: Ќе има ТВ пренос од Македонија – Португалија

Спортклуб - 14.08.2019

Македонската машка ракометна репрезентација до 19 вечерва го игра 1/8 финалето од Мундијалот кој се игра во нашата држава. Противник со почеток од 20:45 часот ќе биде селекцијата на Португалија во Скопје.

Може ли Македонија да ја сопре перфектната Португалија?

Gol.mk - 14.08.2019

Кадетската ракометна репрезентација на Македонија се наоѓа пред осминафиналниот предизвик на Светското првенство (СП) кое се игра во нашата земја. Ривал во првиот нокаут-филтер за нашите ракометни надежи е селекцијата на Португалија, која игра ...

Брестовац: Според играта далеку сме од нивото потребно за успех

Н.Македонија - 14.08.2019

По лошата игра и високиот пораз од селекцијата на Јапонија (22-31) во последното коло од групната фаза на Светското првенство (СП) за ракометари до 19 години, што се игра во Скопје, избраниците на македонскиот селектор Данило Брестовац за противник ...

Вечер сите во СЦ „Борис Трајковски“: Да ги поддржиме нашите ракометари во натпреварот против Португалија

Курир - 14.08.2019

Кадетската ракометна репрезентација на Македонија вечера го игра натпреварот против Португалија во рамки на Светското првенство кое се одржува во Скопје. – Ракометната Федерација на Македонија Ве поканува на ден 14.08.2019 со почеток во 20:45 часот ...

Осминафиналето против Португалија во живо на Телма

Телма - 13.08.2019

Македонската машка ракометна репрезентација до 19 години утре од 20 часот и 45 минути против Португалија ќе одигра осминафиналниот дуел на Светското првенство што се одржува во Скопје. Настапот на нашите ракометни надежи ќе можете го следите низ ...

Дали Македонија може да ѝ стави крај на португалската бајка?

Вечер - 13.08.2019

Македонската ракометна репрезентација за играчи до 19 години го претрпе третиот пораз на Светското првенство кое се одржува во Скопје. Избраниците на селекторот Данило Брестовац, во последното коло од Ц-групата беа торпедирани од селекцијата на ...

Данило Брестовац: Да не заборавиме – ние сме селекција од Б-дивизија

РК Металург - 15.08.2019

Македонија одигра добар натпревар против селекцијата на Португалија, но немаше сили да се избори за пласман во четврт-финале. Селекторот Брестовац по средбата потсети дека Македонија е сепак репрезентација која се натпреварува во Б-дивизија и дека ...

Македонија се престави во најдобро светло на Светското првенство, но загуби од Португалија

Нетпрес - 14.08.2019

Кадетската ракометна репрезентација на Македонија вечерва е поразена од Португалија во осминафеиналето на Светското првенство (СП) кое се игра во нашата земја и иако играше машки, доживеа пораз од 29-25.

Македонија поразена од Португалија во осминафиналето на Светското за кадети

MakPress - 15.08.2019

Машката кадетска репрезентација на Македонија вечерва доживеа пораз од Португалија, 29:25 (15:12) во првата фаза од елиминациите на Светското првенство кое се игра во Скопје и ќе игра за пласман од 9 до 16 место.