TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Софија уапсен маж за недолични коментари на Фејсбук за автобуската несреќа

МКД - 25.11.2021

Бугарското Министерство за внатрешни работи соопшти дека во Софија е уапсен 24-годишен маж поради неговите коментари на Фејсбук за трагедијата со македонскиот автобус на автопатот Струма, во близина на Боснек.

Приведено Бугариноткој објавуви ксенофобични коментари поврзани со несреќата

Република

Во Софија приведен маж за неприфатливи коментари на Фејсбук за автобуската несреќа

CivilMedia

Уапсен маж во Софија, на Фејсбук ширел говор на омраза поврзан со автобуската трагедија

Frontline

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Бугарија

Press24

Уапсено едно лице во Софија – објавувал коментари на Фејсбук поврзани со несреќата

Локално

Во овој инцидент, луѓето не загинаа од ударот на заштитната ограда, тие загинаа од пожарот, смета бугарски експерт

Скопје1

Опсервер Lider 24Инфо Press24 Кајгана Канал5 Алсат-М Точка

Бугарскиот премиер по истрагата ќе одлучи дали треба заштитни мерки за автопатот каде се случи автобуската трагедија

Скопје1 - 25.11.2021

Привремениот бугарски премиер Стефан Јанев уште еднаш им изрази сочувство на роднините на загинатите во автобуската трагедија во близина на Ројак, односно на автопатот „Струма“. Тој рече дека треба да има расветлување на причините за инцидентот.

Седницата на бугарската влада започна со едноминутно молчење

Фокус

Бугарската влада ја започна седницата со едноминутно молчење

Алсат-М

ТРАОРНА ТИШИНА ВО СОФИЈА – Бугарија за само неколку часа преживеа две големи трагедии, знамињата денес на половина копје (ВИДЕО)

Курир

Бугарија во жалост: За само неколку часа преживеа две големи трагедии, знамињата денес на половина копје

Република

ТРАОРНА ТИШИНА ВО СОФИЈА – Бугарија за само неколку часа преживеа две големи трагедии, знамињата денес на половина копје

Пулс24

Бугарската влада ја започна седницата со едноминутно молчење

Бизнис Вести

ТВ21 Нова ТВ Слободен Печат 24Инфо Телма Zoom Опсервер Канал5

(ФОТО) Изгорениот автобус пренесен во поранешна касарна во Перник

360 степени - 24.11.2021

Изгорениот автобус, кој во вторникот вечерта беше извлечен од автопатот Струма, е однесен во дворот на поранешна воена касарна во Перник, јавува бугарската телевизија „Нова“ , објавувајќи фотографија од локацијата.

Делницата каде се случи несреќата била изведена од македонска компанија, но критичната точка е на бугарски проектанти

Скопје инфо

ФОТО: Изгорениот автобус пренесен во поранешна касарна во Перник

Press24

Автопатот „Струма“ отворен за сообраќај, ќе се прави увид за состојбата на делницата

ТВ21

Автопатот „Струма“ отворен за сообраќај, ќе се прави увид за состојбата на делницата

Нова ТВ

Автопатот Струма отворен за сообраќај, ќе се прави увид за состојбата на делницата

Канал5

Автопатот Струма во правец кон Софија утрово повторно отворен за сообраќај

Слободен Печат

Фокус Н.Македонија Република Локално Опсервер Скопје инфо Алсат-М +инфо

Љуљзим и вереницата од Куманово го скршиле прозорот од автобусот и се спасиле

PressingTV - 24.11.2021

Еден од седумтемина преживеани во автобусот што изгоре во Бугарија е млад човек од Прешево кој се спасил скршил прозорец со неколку лица и скокнал од автобусот. Српскиот амбасадор во Бугарија Жељко Јовиќ го посети српскиот државјанин Љуљзим ...

Љуљзим од Прешево и вереницата од Куманово се во иста болница, ги посети српскиот амбасадор

Република