TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Власта ветува чисти избори – ДИК апелира сите да помогнат за процесот да биде успешен

Алфа - 14.03.2019

Власта гарантира дека претстојните претседателски избори ќе бидат кристално чисти и фер бидејќи од нив зависи добивањето на датум за преговори со Европската унија. Вицепремиерот за евро-интеграции Бујар Османи по средбата со претседателот на ДИК ...

Средба ДИК-Османи: Фер и демократски избори за да покежеме зрелост за влез во европското семејство

1tv - 14.03.2019

Важно е кој ќе биде претседател но, уште поважно во изборниот процес е дали ќе имаме фер и демократски избори без најмали девијации, проблеми и забелешки, изјави вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Осамни по денешната средба со Државната изборна ...

Османи во ДИК: Фер и слободни избори еден од условите за позитивна одлука од ЕУ

Канал5 - 14.03.2019

Избирачкиот список е кристално чист, фантоми нема, а ДИК ќе направи се претстојните претседателски избори, кои ќе бидат под лупа на ЕУ, да ги спроведе на најдобар можен начин, без ниту една дамка, тврди првиот човек на Комисијата, Деркоски.

Османи во ДИК: Фер и слободни избори еден од условите за позитивна одлука од ЕУ

24Инфо - 14.03.2019

Претстојните претседателски избори треба да бидат фер и демократски, без и најмали забелешки кои би фрлиле темна сенка. Тие треба да бидат натпревар на кој ќе победи најдобриот. Тоа ќе ги покаже зрелоста и демократскиот капацитет на државата, од што ...

Нема да има никакви проблеми со избирачкиот список за претстојните претседателски избори

Телма - 14.03.2019

Нема да има никакви проблеми со избирачкиот список за претстојните претседателски избори. Ова го тврди претседателот на ДИК, Оливер Дерковски кој денеска се сретна со вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој рече дека овие избори се важни ...

Османи: Само фер, слободни и веродостојни избори ќе ја потврдат институционалната и демократска зрелост на земјата

Press24 - 14.03.2019

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заедно со делегација од Секретаријатот за европски прашања, денеска во рамките на институционалните посети поврзани со имплементацијата на реформите од Планот 18, оствари ...

Османи на работна средба со ДИК

А1 On - 14.03.2019

Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска ќе оствари работна средба со претседателот на Државната изборна комисија ДИК Оливер Дерковски. На средбата, како што информираат од ДИК, ќе се разговара околу организацијата ...

ДИК се плаши од бојкот на изборите

Скопје1 - 14.03.2019

Иако досегашната пракса покажала дека за време на вторите изборни кругови излезеноста е помала, Деркоски не стравува од непостигнување на законскиот цензус. Единствената опасност, според него, е доколку некоја од поголемите партии се одлучи на ...

Деркоски: Ако во вториот круг нема 40% излезеност, тогаш ќе има нови претседателски избори

Канал5 - 13.03.2019

Доколку во вториот изборен круг од претседателските избори не се постигне цензусот од 40% излезеност на гласачите, веднаш ќе треба се распишаат нови избори, но скратени рокови, вели првиот човек на ДИК, Деркоски за Канал 5.

Деркоски: Без цензус во првиот круг претседателските избори пропаѓаат

Алфа - 13.03.2019

Без исполнување на цензусот од 40 проценти излезност на запишаните избирачи во првиот круг, претседателските избори ќе пропаднат, на гласачкото ливче нема да стои новото име на државата туку само имињата на кандидатите и знамето, а какво решение на ...

ДИК: Дерковски згрешил во интервјуто за Press24 – изборите не може да пропаднат во првиот круг

Press24 - 13.03.2019

Државната изборна комисија информира дека нејзиниот Претседател Оливер Дерковски направил грешка во интервјуто за Press24 тврдејќи дека изборите може да пропаднат и во првиот круг доколку на гласање излезат помалку од 40% од запишаните избирачи во ...

Оливер Дерковски: Ако и во првиот круг нема 40% излезеност, тогаш ќе има нови избори

Либертас - 13.03.2019

Претседателот на Државната Изборна Комисија, Оливер Деркоски не открива какво решение ќе издаде ДИК на новоизбраниот претседател, дали тоа ќе биде за избор на Претседател на Република Северна Македонија или пак за избор на Претседател на Република ...

Доколку пропаднат, за кратко време нови претседателски избори

Фактор - 13.03.2019

Оливер Дерковски, претседателот на Државната изборна комисија, изјави дека нови претседателски избори ќе се одржат за 40 дена доколку го нема потребниот цензус од 40 отсто излезеност во првиот круг на 27 април.

Османи во ДИК: Фер и слободни избори еден од условите за позитивна одлука од ЕУ

Сител - 14.03.2019

Претстојните претседателски избори треба да бидат фер и демократски, без и најмали забелешки кои би фрлиле темна сенка. Тие треба да бидат натпревар на кој ќе победи најдобриот. Тоа ќе ги покаже зрелоста и демократскиот капацитет на државата, од што ...

Дерковски: Нема да има никакви проблеми со избирачкиот список за претстојните претседателски избори

Press24 - 14.03.2019

Нема да има никакви проблеми со избирачкиот список за претстојните претседателски избори. Ова го тврди претседателот на ДИК, Оливер Дерковски кој денеска се сретна со вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој рече дека овие избори се важни ...

Османи во посета на ДИК: Само фер и слободни избори ќе ја потврдат демократската зрелост на земјата

Макфакс - 14.03.2019

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари средба со членовите на Државната изборна комисија. На средбата пресуствуваше и делегација од Секретаријатот за европски прашања, а истата се одржа во рамки на институционалните посети ...

Османи на работна средба со ДИК

Press24 - 14.03.2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска ќе оствари работна средба со претседателот на Државната изборна комисија ДИК Оливер Дерковски. На средбата, како што информираат од ДИК, ќе се разговара околу ...

Ќе имаме ли избори без црна дамка? – „За регуларни избори ќе бидат одговорни сите“, вели Дерковски

ТВ21 - 12.03.2019

За регуларност на изборите одговорни се сите кои на било каков начин се вклучени во изборниот процес, а особено од кандидатите кои се во трката за претседателските избори. Ова го истакна претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски ...

Ако во вториот круг нема излезност од 40% ќе се распишат нови избори

Тера - 14.03.2019

Доколку во вториот изборен круг од претседателските избори не се постигне цензусот од 40% излезеност на гласачите, веднаш ќе треба се распишаат нови избори, но со скратени рокови, вели првиот човек на ДИК, Деркоски за Канал 5.

Оливер Дерковски: Ако и во првиот круг нема 40% излезеност, тогаш ќе има нови избори

iPortal - 13.03.2019

Претседателот на Државната Изборна Комисија, Оливер Деркоски не открива какво решение ќе издаде ДИК на новоизбраниот претседател, дали тоа ќе биде за избор на Претседател на Република Северна Македонија или пак за избор на Претседател на Република ...

Дерковски: Нема фантоми во Избирачкиот список

+инфо - 14.03.2019

Претстојните претседателски избори треба да бидат фер и демократски, без и најмали забелешки кои би фрлиле темна сенка. Тие треба да бидат натпревар на кој ќе победи најдобриот. Тоа ќе ги покаже зрелоста и демократскиот капацитет на државата, од што ...

Османи: Изборите треба да бидат фер натпревар на кој ќе победи најдобриот

ТВ21 - 14.03.2019

Вицепремиерот Бујар Османи по денешната средба во ДИК со претседателот Оливер Деркоски, рече дека фер и слободни избори ќе бидат еден од условите за позитивна одлука од ЕУ. „Државата е под лупа на земјите членки и на Комисијата дали има демократски ...

Османи: Само фер, слободни и веродостојни избори ќе ја потврдат институционалната и демократска зрелост на земјата

А1 On - 14.03.2019

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заедно со делегација од Секретаријатот за европски прашања, денеска во рамките на институционалните посети поврзани со имплементацијата на реформите од Планот 18, оствари ...

Османи во посета на ДИК: Само фер и слободни избори ќе ја потврдат демократската зрелост на земјата

24Инфо - 14.03.2019

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари средба со членовите на Државната изборна комисија (ДИК). На средбата присуствуваше и делегација од Секретаријатот за европски прашања, а таа се одржа во рамките на институционалните ...

Османи на работна средба со ДИК

Сител - 14.03.2019

Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска ќе оствари работна средба со претседателот на Државната изборна комисија ДИК Оливер Дерковски. На средбата, како што информираат од ДИК, ќе се разговара околу организацијата ...

Ќе имаме ли избори без црна дамка? Дерковски: За регуларни избори ќе бидат одговорни сите

4NEWS - 12.03.2019

За регуларност на изборите одговорни се сите кои на било каков начин се вклучени во изборниот процес, а особено од кандидатите кои се во трката за претседателските избори. Ова го истакна претседателот на Државната изборна комисија Оливер Дерковски ...

Османи во ДИК: Фер и слободни избори еден од условите за позитивна одлука од ЕУ

1tv - 14.03.2019

Претстојните претседателски избори треба да бидат фер и демократски, без и најмали забелешки кои би фрлиле темна сенка. Тие треба да бидат натпревар на кој ќе победи најдобриот. Тоа ќе ги покаже зрелоста и демократскиот капацитет на државата, од што ...

Османи во посета на ДИК: Само фер и слободни избори ќе ја потврдат демократската зрелост на земјата

Точка - 14.03.2019

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари средба со членовите на Државната изборна комисија (ДИК). На средбата присуствуваше и делегација од Секретаријатот за европски прашања, а таа се одржа во рамките на институционалните ...

Османи на работна средба со ДИК

MTM - 14.03.2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска ќе оствари работна средба со претседателот на Државната изборна комисија ДИК Оливер Дерковски. На средбата, како што информираат од ДИК, ќе се разговара околу ...

Османи во ДИК: Фер и слободни избори еден од условите за позитивна одлука од ЕУ

ММС - 14.03.2019

Претстојните претседателски избори треба да бидат фер и демократски, без и најмали забелешки кои би фрлиле темна сенка. Тие треба да бидат натпревар на кој ќе победи најдобриот. Тоа ќе ги покаже зрелоста и демократскиот капацитет на државата, од што ...

Османи во ДИК: Фер и слободни избори еден од условите за позитивна одлука од ЕУ

Опсервер - 14.03.2019

Претстојните претседателски избори треба да бидат фер и демократски, без и најмали забелешки кои би фрлиле темна сенка. Тие треба да бидат натпревар на кој ќе победи најдобриот. Тоа ќе ги покаже зрелоста и демократскиот капацитет на државата, од што ...

Османи во ДИК: Изборите треба да бидат фер и демократски, за да биде оценката на ЕУ добра

МКД - 14.03.2019

Претстојните претседателски избори треба да бидат фер и демократски, без и најмали забелешки кои би фрлиле темна сенка. Тие треба да бидат натпревар на кој ќе победи најдобриот. Тоа ќе ги покаже зрелоста и демократскиот капацитет на државата, од што ...

Османи: Фер и слободни избори еден од условите за позитивна одлука од ЕУ

Република - 14.03.2019

Претстојните претседателски избори треба да бидат фер и демократски, без и најмали забелешки кои би фрлиле темна сенка. Тие треба да бидат натпревар на кој ќе победи најдобриот. Тоа ќе ги покаже зрелоста и демократскиот капацитет на државата, од што ...

Османи во ДИК: Фер и слободни избори еден од условите за позитивна одлука од ЕУ

Независен - 14.03.2019

Претстојните претседателски избори треба да бидат фер и демократски, без и најмали забелешки кои би фрлиле темна сенка. Тие треба да бидат натпревар на кој ќе победи најдобриот. Тоа ќе ги покаже зрелоста и демократскиот капацитет на државата, од што ...