TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

БУНДЕСЛИГА: „Милионерите“ го следат шампионот во чекор, Баер (Л) гледа кон ЛШ (ВИДЕО)

SportMedia - 23.05.2020

Фудбалерите на Борусија (Д) и натаму продолжуваат во чекор да го следат лидерот Баерн (М) во продолжението од сезоната во Бундеслигата. На денешното гостување кај Волфсбург, избраниците на Лусиен Фавре обезбедија и 17.

ВИДЕО: Два гола на Хаверц, победнички танц на Леверкузен на „Борусија Парк“

Gol.mk - 23.05.2020

Баер Леверкузен ѝ се приклучи на Борусија Дортмунд и со две победи по рестартот ја најави борбата за влез во Лигата на шампионите, а можеби и титулата. Во дерби дуелот од 27. коло на Бундеслигата, Баер Леверкузен на „Борусија Парк“ ја совлада ...

ВИДЕО: Борусија лесно се справи со Волфсбург и се „наостри“ за дербито со Баерн

Gol.mk - 23.05.2020

Екипата на Борусија Дортмунд продолжува со одличните игри по продолжувањето на на сезоната во германскиот шампионат и во рамки од 27. коло на Бундеслигата со сигурни 0-2 (0-1) славеше на дербито на гости против тимот на Волфсбург.

ВИДЕО: Вердер конечно победи, ВАР му поништи гол на Фрајбург

Gol.mk - 23.05.2020

Вердер Бремен ја прекина кризата и конечно забележа триумф во Бундеслигата и тоа како гостин кај Фрајбург (0-1), во рамки на 26. коло од германската фудбалска елита. Тимот од Бремен немаше опција и мораше да победи за да направи чекор напред во ...

Навивачите на Борусија Менхенгладбах ги „наполнија“ трибините во Бундеслига (ФОТО)

СуперСпорт - 23.05.2020

Бундеслигата е една од најдобрите европски лиги, каде што фудбалот го доживеа својот рестарт по двомесечна пауза предизвикана од пандемијата на коронавирусот. Еден од најинтересните дуели се играше на „Борусија Парк“ каде што беа 10.000 „картонски ...

ВИДЕО: Дортмунд до нова рутинска победа, „Фармацевтите“ славеа во дербито со Менхенгладбах

Дриблинг - 23.05.2020

Борусија Дортмунд со 0-2 славеше на гостувањето кај Волфсбург и стигна до нови три бода со кои го одржа чекорот со Баерн Минхен во борбата за титулата. „Милионерите“ поведоја во 32.минута по една одлична акција со голот на Гереро, а конечните 2-0 ги ...

„Милионерите“ триумфално и во Волфсбург, повторно на бод од Баерн (ВИДЕО)

Екипа - 23.05.2020

Борусија Дортмунд триумфално мина и на гостувањето против Волфсбург во 27. коло од Бундеслигата. „Милионерите“ доминираа во текот на целиот натпревар најавувајќи ја победата преку погодокот на Гуереро уште во 32. минута од средбата.

Дортмунд ја продолжува трката за титулата, му дише во врат на Баерн (ВИДЕО)

Sport 1 - 23.05.2020

Екипата на Борусија Дортмунд дојде до важна победа во борбата за титула во Бунделигата, откако во 27. коло славеше на гостувањето кај Волфсбург со 0-2. Стрелци на погодоците вредни три бода беа Гереро во 32. и Хакими во 78. минута од натпреварот.

ВИДЕО: Дортмунд победи кај Волфсбург, Леверкузен сигурен кај Менхенгладбах

Спортклуб - 23.05.2020

Борусија Дортмунд оствари важна поеда на незгодното гостување кај Волфсбург со 0:2. Стрелци на головите за „милионерите“ беа Гереро во 32. минута, додека конечните 2:0 ги постави Хакими во 78. минута.

„Милионерите“ потврдија – Геце заминува

TopSport - 23.05.2020

Спортскиот директор на Борусија Дортмунд Михаел Цорк потврдил дека по завршувањето на сезоната клубот ќе го напушти Марио Геце. За „златното момче“ на германскиот фудбал интерес покажуваат клубови од Серија А.

ВИДЕО: Германска „тики-така“ во Волфсбург - „магичен“ гол на Борусија Дортмунд!

Gol.mk - 23.05.2020

Една од екипите која во голем стил го започна завршниот дел од шампионатот на Германија е Борусија Дортмунд . На тешкото гостување на северот на Германија, и без Ројс и Санчо, екипата на Фавр доминира.

Интересно полувреме во Бундеслигата, Хаверц незапирлив, супер-гол на Падеборн (Видео)

Спортманија - 23.05.2020

Убав гол на Падерборн, и продолжување на гол-серијата на Хаверц од Леверкузен. На домашните тимови не им оди најдобро по првите 45 минути на денешните попладневни дуели од германскиот фудбалски шампионат, но најубавиот гол го постигна фудбалер на ...

Ветено-сторено, на „Борусија парк“ има 13.000 „навивачи“ (Фото)

Спортманија - 23.05.2020

Делумно исполнетите трибини засега не му помагаат на тимот на Борусија Менхенгладбах Екипите на Борусија Менхенгладбах и Баер Леверкузен во моментов го играат својот меч од фудбалската Бундеслига, гостите водат со 1-0, а она по што овој дуел се ...

Oфицијално: Марио Геце ја напушта Борусија!

Спортски - 23.05.2020

Борусија Дортмунд денес потврди дека Марио Геце си заминува од клубот. Овој 27 годишен фудбалер останува без договорот на крајот на јуни и клубот одлучи да не му понуди продолжување на соработката, па Геце ќе ги напушти редовите на „милионерите“.

Геце ќе се раздели со Борусија Дортмунд

Слободен Печат - 23.05.2020

– Тоа беше взаемна и почитувана одлука. Марио е одличен човек – се зборовите на Цорк. Како што потврди спортскиот директор на Борусија Дортмунд, Михаел Цорк, ова лето екипата ќе се раздели со Марио Геце кога ќе истече договорот.

Не е фатаморгана: Исполнета трибина во Бундеслигата! (ФОТО)

Спортски - 23.05.2020

Бундеслигата и овој викенд е единствената од посилните лиги каде што се игра фудбал по паузата. Еден од најинтересните натпревари на програмата денес се игра на Борусија Парк каде што пред повеќе 10.000 картонски кутии со ликот на навивачите ...

ВИДЕО: Бичакчиќ како да заборави да игра фудбал – со аматерска грешка му подари гол на Падерборн

Gol.mk - 23.05.2020

Фудбалерите на Падербон и Хофенхајм ги одиграа највозбудливите први 45 минути од денешната програма на Бундеслигата. На пауза се замина со резултат 1-1, откако двата гола беа постигнати на самиот почеток од натпреварот.

Нови протести во Бундеслигата: Не сакаме „фудбал на духови“ (ФОТО)

Sport 1 - 23.05.2020

На трибините на „Борусија Парк“ беа поставени транспаренти во знак на негодување за тоа натпреварите да се играат без публика како мерка за спречување на ширење на епидемијата на коронавирусот.

ФОТО: Фудбал пред 13.000 картони, дерби во Бундеслига

Дриблинг - 23.05.2020

Бундеслигата е првата голема европска лига, која ја продолжи сезоната по Коронавирусот и покрај тоа што натпреварите се играат без публика. Сепак дека и за тоа има решение е Борусија Менхенгладбах, кои на денешниот натпревар против Баер Леверкузен ...

ВИДЕО: Хаверц ја продолжи гол-серијата и немилосрдно „удри“ и по Менхенгладбах

Gol.mk - 23.05.2020

По двата гола во Бремен во понеделникот, продолжува серијата на Каи Хаверц по рестарот на Бундеслигата. Младиот креативец постигна прекрасен гол, за водство на Баер Леверкузен во Менхенгладбах. Уште по седум минути поведоа гостите од Леверкузен.

Не е фатаморгана: Полни трибини во Бундес-лигата (ФОТО)

Екипа - 23.05.2020

Еден од најинтересните дуели од денешната програма во Бундес-лигата се игра на „Борусија парк“ каде пред 13.000 „картонски кутии“ со принтани фотографии на навивачи кои платија онлајн билети, Борусија Менхенгладбах го пречекува Баер Леверкузен.

Борусија Менхенгладбах среде пандемија игра пред - „полни“ трибини (ФОТО)

Sport 1 - 23.05.2020

Стартуваше и 27. коло во Бунделигата, а во него, екипата на Борусија Менхенгладбах пред „полни“ трибини на „Борусија парк“ го пречека Баер Леверкузен. Имено, клубот на интересен начин реши да ги исполни трибините и да собере пари за добротворни цели ...

ВИДЕО: Спектакуларна акција на „милионерите“ за водство кај Волфсбург

Дриблинг - 23.05.2020

Фудбалерите на Борусија Дортмунд во продолжението на сезоната играат и подобро од претходно и се чини дека паузата од Коронавирусот воопшто не им пречеше. „Милионерите“ по првите 45.минути имаат водство на гостувањето протви Волфсбург со 0-1, по ...

Марио Геце и официјално го напушта Дортмунд (ФОТО)

Sport 1 - 23.05.2020

Екипата на Борусија од Дортмунд потвдри дека Марио Геце ќе го напушти клубот. Офанзивниот играч има договор до крајот на јуни, а од клубот решија да не ја продолжат соработката со него. Геце ги мина изминатите четири години во овој тим, а пристигна ...

ВИДЕО: Дали е ова најсмешната грешка во Бундеслигата?

Дриблинг - 23.05.2020

Мечот меѓу Падерборн и Хофенхам започна спектакуларно и во првите 10.минути видовме два погодоци, но она што е интересно е што оној на домаќините беше посебно интересен. Имено, Падерборн изедначи по една кардинална грешка на одбраната на гостите, ...

ФОТО: „Борусија парк“ исполнета среде пандемија, секоја чест за фановите од Менхенгладбах!

Gol.mk - 23.05.2020

Единствениот натпревар од 27. коло на Бундеслигата на кој трибините не се празни се игра на „Борусија парк“ во Менхенгладбах. Имено, клубот пронајде начин како да ги исполни трибините и да собере пари за добротворни цели од фановите.

Милионерите со проблеми пред гостувањето кај Волфсбург

Спортманија - 23.05.2020

Борусија Дортмунд започна фуриозно во ерата на Коронавирусот, денеска атакот е на нови три бода Најголемиот ривал на Баерн Минхен, тимот на Борусија Дортмунд денеска ќе атакуна на три бода на гостувањето кај Волфсбург.

БУНДЕСЛИГА: Баерн „гори“ за одмазда по понижувачките 5:1, и навива за Волфсбург

SportMedia - 23.05.2020

Во првиот круг од овосезонската Бундеслига, како „гром од ведро небо“ стигна резултатот од Франкфурт, кога Ајнтрахт го понижи Баерн Минхен со убедливи 5:1. Тоа значеше и крај на ерата на Нико Ковач во тимот на „Баварците“, а сега лидерот и ...

НАТПРЕВАР НА ДЕНОТ: Менш и Леверкузен ќе одиграат ефикасно

SportMedia - 23.05.2020

Викендов продолжува Бундес лигата со 27 коло, а понудата е збогатена затоа што ќе има и натпревари од Чешка, Унгарија, Ерменија… Денеска се играат два интересни натпревари, едниот е помеѓу Волфзбург и Борусија Дортмунд, а вториот е Менхенгладбах – ...

Бундеслигата носи пет дуели, Менхенгладбах и Баер Леверкузен во директна битка за ЛШ

Дриблинг - 23.05.2020

Второто „корона“ коло во Бундес лигата продолжува денеска со нови пет натпревари од кои најатрактивно е соочувањето на Борусија Менхенгладбах и Баер Леверкузен. Суелот на третиот и петиот на табелата во елиатата на Германија може да даде одговор на ...

Фавр искрен пред медиумите: Геце не се вклопува во актуелната формација

Дерби - 22.05.2020

Марио Геце е се поблиску до напуштање на Борусија Дортмунд, екипата чиј актуелен тренер смета дека поранешниот германски репрезентативец не се совпаѓа со неговата актуелна тактика. Геце уште во јануари најави дека размислува да ја промени средината, ...

Фото: Спектакуларна акција на навивачите на Борусија Менхенгладбах

Канал5 - 22.05.2020

-Ова е фантастично. Навистина имаме впечаток дека не сме сами кога тренираме на стадионот“. Околу 13000 картони со ликови на навивачите на Борусуја се поставени на трибините на стадионот во Менхенгладбах пред дербито против Баер Леверкузен во ...

Борусија Парк ќе биде „полн“ за саботното дерби

Макфакс - 22.05.2020

Борусија Менхегладбах пред еден месец покрена интересна акција со цел да ги ублажи последиците во фудбалот во периодот на коронавирусот, но и да собере пари во добротворни цели за заедницата.

„Милионерите“ потврдија – Геце заминува

Макфакс - 23.05.2020

Спортскиот директор на Борусија Дортмунд Михаел Цорк потврдил дека по завршувањето на сезоната клубот ќе го напушти Марио Геце. За „златното момче“ на германскиот фудбал интерес покажуваат клубови од Серија А.