TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рамиз Мерко со писмо до неколку министри: Владата ги презема надлежностите за урбанизмот во Охрид и Струга

ТВ21 - 19.07.2019

Општина Струга на својот фејсбук профил го објави писмото со кое градоначалникот Рамиз Мерко бара ингеренциите со управувањето во неколку сектори да ги преземе Владата. Адресирано е до вицепремиерите, но и министерот за транспорт и врски.

Протест против каменоломи – Жителите на Лабуништа и околината го кренаа гласот

ТВ21 - 19.07.2019

Овие природни убавини од подножјето на планината Јабланица се под закана. Од месноста Стрижак се снабдуваат со вода населбите Јабланица, Боровец и Лабуништа и од кои зависат 15000 жители. Машини веќе извесно време работат во новиот каменолом, што ...

Мерко се откажа од ингеренциите во урбанизмот - Охрид нема намера да го стори тоа

Сител - 19.07.2019

Струшкиот градоначалник, Рамиз Мерко, им ги отстапува на владините институции неговите надлежности во Општината во областа на урбанизмот во делот на издавање на дозволи за градби ,легализација на обејктите издавање на концесии како и во делот на и ...

Протест на патот Струга-Дебар, жителите бараа затворање на каменоломите во Лабуништа

24Инфо - 19.07.2019

Жителите на струшките села Лабуништа, Подгорци и Октиси преку мирен протест и блокирање на магистралниот пат Струга – Дебар побараа затворање на каменоломите во Лабуништа. Организатор на протестот е еколошкото друштво „Натура Лаб” од Лабуништа, кое ...

Струшкиот совет бара оставка од градоначалникот Мерко, а не делегирање на ингеренции

24 Вести - 19.07.2019

Барањето на Мерко нема законска основа. Ако не може да ги решава проблемите кој сам ги создал да си даде оставка порачува струшкиот советник од Алијанса на Албанците Имер Имери кој вели не е време да се префрла топката кога во градот владее хаос.

Мерко и ги отстапи ингеренциите за урбанизам на Владата

Телма - 19.07.2019

Притисок од бизнис заедницата и блокирање на измени во ДУПот од страна на Министерството за транспорт и врски се причината поради која струшкиот градоначалник Рамиз Мерко се откажа од ингеренциите во областа на урбанизмот.

Дали централната власт ќе ја ,,прифати“ фрлената ракавица од Мерко?

Канал5 - 19.07.2019

Легализација на дивоградби, издавање дозволи за градба, давање концесии... Ова се дел од надлежностите од кои вчера се откажа струшкиот градоначалник Рамиз Мерко и и’ ги отстапи на централната власт, веројатно неможејќи да ги исполни препораките на ...

Жителите на Лабуништа побараа затворање на десетината каменоломи во нивниото село

24 Вести - 19.07.2019

Со едночасовна блокада на регионалниот пат Струга - Дебар, жителите на Лабуништа побараа затворање на десетината каменоломи во нивниото село за кои велат дека им го прават животот неподнослив.

Струга ú ги отстапи дивоградбите на Владата, Охрид ќе се „мачи“ со нив

Вечер - 19.07.2019

Охридскиот градоначалник Константин Георгиески, пак, за весникот „Вечер“ истакна: „Нема да го коментираме барањето на струшкиот градоначалник за изземање на ингеренциите во одредени сфери во работењето на Општина Струга.

Струшкиот совет бара оставка од Мерко, а не делегирање на ингеренции

24 Вести - 19.07.2019

Струшките советници велат градоначалникот Мерко бега од одговорности, а барањето за делегирање на ингеренциите кон владата нема законска основа. Тие бараат тој да си поднесе оставка или одговорно да си ја извршува функцијата.

Заев потврди: Владата ќе ги преземе ингеренциите врз општина Струга – ЕВЕ ШТО ТОА ЌЕ ЗНАЧИ

Слободен Печат - 19.07.2019

Државата ќе ги преземе ингеренциите, ќе бидат избрани компании кои ќе ги отстранат дивоградбите, а легализирани ќе бидат единствено објектите кои се изградени според законските прописи. Државата ќе ги преземе ингеренциите врз општина Струга од кои ...

Општина Струга: Градоначалникот Мерко и ги отстапува на Владата надлежностите во урбанизмот

24 Вести - 19.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко ги отстапува надлежностите на Општината во областа на урбанизмот, во делот на издавање дозволи за градба, легализација на објекти, концесии и спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО на владините ...

Рамиз Мерко ѝ ги отстапува на владата надлежностите во Струга од областа на урбанизмот

Алсат-М - 19.07.2019

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, им ги отстапува на владините институции неговите надлежности во Општината во областа на урбанизмот и спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО.

Градоначалникот Мерко ги отстапи урбанистичките ингеренции за Струга на Владата

Радио МОФ - 19.07.2019

Градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко , преку писмо до Владата објави дека ги отстапува ингеренциите во областа на урбанизмот и спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО на централната власт.

По упадот во општината Мерко бара обезбедување и ги даде ингеренциите на Заев

Скопје1 - 19.07.2019

Поцес за легализација на објект е причината поради која лица од Велешта влегле во зградата на општина Струга и се заканувале кон административците и кон самиот Рамиз Мерко, кој според неофицијални информации стоел затворен во неговата канцеларија, ...

„Мерко Англиска Кралица“: Твитер реакции откако струшкиот градоначалник ги предаде надлежностите

еМагазин - 19.07.2019

Лавина реакции на социјалните мрежи има откако струшкиот градоначалник Рамиз Мерко самоиницијативно најави дека ги предава надлежностите на општината на Владата. Граѓаните сметаат дека тој би требало да се откаже и од платата ако не сака да се бори ...

Заев: Немам добиено писмо од Мерко

Press24 - 18.07.2019

Писмото со кое струшкиот градоначалник се откажува од ингеренциите за урбанистичко планирање, уривање дивоградби и доделување и одземање концесии не е пристигнато до премиерот Зоран Заев, вели тој за а1он.

Мерко и ги отстапува ингеренциите за урбанизмот на Владата

Канал5 - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко со отворено писмо до владата кое ќе го испрател и до странските амбасади. Информира дека ингеренциите од областа на урбанизмот и ги отстапува на владата а поради фактот што не можел да им излезе во пресрет на ...

Журнал: Општина Струга ги отстапува надлежностите на Владата

Сител - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на Општината за урбанистичко планирање, градежни дозволи, издавање концесии и за спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО и ги отстапува на Владата.

Мерко добивал закани – ги врати овластувањата и бара Владата да менаџира со Струга

24 Вести - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко вчера пријавил во полиција дека добил вербална закана по живот.Тој денеска во телефонски разговор за тв 24 потврди дека случајот веднаш го пријавил во полиција, а од таму информираат дека случката е веќе ...

Закани кон вработените во Општина Струга, Мерко ингеренциите и ги препушта на Владата

OhridNews - 18.07.2019

Жител на Велешта вербално им се заканувал на вработените во Општина Струга. Случајот синоќа во 20.00 часот во полицијата го пријавил вработен во локалната самоуправа во Струга, информира портпаролот на СВР Охрид Стефан Димовски.

Рамиз Мерко крена раце од Струга и ингеренциите ѝ ги препушти на државата

365 - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник – Рамиз Мерко, денеска, во писмо испратено до Владата, адресирано директно до премиерот Зоран Заев, се откажа од ингеренциите врз Општина Струга и побара од Владата таа да го преземе раководењето во областа на урбанизамот, во ...

Градоначалникот Мерко добил закана по живот. Ги вратил сите овластувања во Владата

24 Вести - 18.07.2019

Откако добил вербална закана по живот струшкиот градоначалник Рамиз Мерко денеска преку писмо соопшти дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата таа да почне да раководи со градот Струга.

Мерко се саморазвласти во делот на урбанизмот

+инфо - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко денеска се саморазвласти во делот на ингеренциите во урбанизмот. Тој преку писмо соопшти дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата таа да почне да раководи со градот Струга.

Мерко се развласти, владата нека руши дивоградби

Независен - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник, Рамиз Мерко се развласти и ја информираше владата оти таа ќе биде надлежна да ги руши дивоградбите во градот. Тој денеска испрати писмо до „Илинденска“ во која го информира премиерот Зоран Заев дека сите надлежности на ...

Влада: Не е пристигнато писмото на Мерко дека се откажува од ингернциите

Скопје1 - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на Општината за урбанистичко планирање, градежни дозволи, издавање концесии и за спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО и ги отстапува на Владата.

Инцидент во општина Струга – се заканил дека ќе го убие градоначалникот?

Скопје1 - 18.07.2019

Граѓанин на Струга влегол во просториите на Општина Струга и се заканил дека ќе ги убие градоначалникот на Струга Рамиз Мерко и уште еден општински функционер, објави expres.mk. Очевидци за expres.mk тврдат дека атмосферата била застрашувачка, затоа ...

Инцидент во општина Струга, се заканил дека ќе го убие градоначалникотМерко

Expres - 18.07.2019

Граѓанин на Струга предпладнево влегол во просториите на општина Струга и се заканувал дека ќе ги убие градоначалникот Рамиз Мерко и уште еден општински функционер. Очевидци за expres.mk тврдат дека атмосферата била застрашувачка затоа што не се ...

Градоначалникот Рамиз Мерко сите надлежности на општината на Струга ги отстапува на Владата

Курир - 18.07.2019

Новинската Агенција Журнал ексклузивно дознава дека градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко, денеска го информирал премиерот Зоран Заев дека со намера спроведување на законите, сите надлежности на Општината на Струга за урбанистичко ...

Протест на патот Струга-Дебар, жителите бараа затворање на каменоломите во Лабуништа

+инфо - 19.07.2019

Жителите на струшките села Лабуништа, Подгорци и Октиси преку мирен протест и блокирање на магистралниот пат Струга – Дебар побараа затворање на каменоломите во Лабуништа. Организатор на протестот е еколошкото друштво „Натура лаб“ од Лабуништа, кое ...

Мерко бара обезбедување од МВР

Скопје1 - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник, Рамиз Мерко, побарал полициско обезбедување од МВР бидејќи добивал закани по живот, дознава „Скопје 1“. Непознато е од кого Мерко добивал закани, но и дали МВР ќе му додели обезбедување на струшкиот градоначалник.

Заев потврди: Владата ќе ги превземе ингеренциите врз општина Струга, ќе се рушат дивоградбите

Република - 19.07.2019

Државата ќе ги превземе ингеренциите врз општина Струга од кои се откажа градоначалникот Рамиз Мерко – рече денеска на прес конференција премиерот Зоран Заев. Ова е најнова информација која веројатно ќе ја задоволи љубопитноста на јавноста која два ...

Општина Струга: Градоначалникот Мерко и ги отстапува на Владата надлежностите во урбанизмот

Сител - 19.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко ги отстапува надлежностите на Општината во областа на урбанизмот, во делот на издавање дозволи за градба, легализација на објекти, концесии и спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО на владините ...

Рамиз Мерко ѝ ги отстапува на Владата надлежностите во Струга од областа на урбанизмот

Вечер - 19.07.2019

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, им ги отстапува на владините институции неговите надлежности во Општината во областа на урбанизмот и спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО.

Заев нема добиено писмо од Мерко

24Инфо - 18.07.2019

Писмото со кое струшкиот градоначалник се откажува од ингеренциите за урбанистичко планирање, уривање дивоградби и доделување и одземање концесии не е пристигнато до премиерот Зоран Заев, вели тој за а1он.

Журнал: Општина Струга ги отстапува надлежностите на Владата

Опсервер - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на Општината за урбанистичко планирање, градежни дозволи, издавање концесии и за спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО и ги отстапува на Владата.

Мерко ги предаде ингеренциите за урбанизам на Владата, бил притиснат од бизнис заедницата и од Унеско

Фокус - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко преку писмо адресирано до премиерот Зоран Заев се откажа од низа надлежности врз општината и бара Владата да почне да раководи со градот Струга. Во писмото вели на ваква постапка се решил оти бил притиснат од ...

Градоначалникот Мерко добил закана по живот, ги вратил сите овластувања во Владата

Нетпрес - 18.07.2019

Откако добил вербална закана по живот струшкиот градоначалник Рамиз Мерко денеска преку писмо соопшти дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата таа да почне да раководи со градот Струга.

Мерко добивал закани: Се развласти и бара владата да руши дивоградби

Press24 - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник, Рамиз Мерко се развласти и ја информираше владата оти таа ќе биде надлежна да ги руши дивоградбите во градот, пренесува „Независен„. Тој денеска испрати писмо до „Илинденска“ во која го информира премиерот Зоран Заев дека ...

Влада: Не е пристигнато писмото на Мерко дека се откажува од ингернциите

Република - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на Општината за урбанистичко планирање, градежни дозволи, издавање концесии и за спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО и ги отстапува на Владата.

НАЈНОВА ВЕСТ: Мерко ги предал сите овластувања на Владата

Скопје1 - 18.07.2019

Од како претходно побарал полициска заштита Рамиз Мерко дефакто „абдицирал“ ?! Новинската Агенција Журнал ексклузивно дознава дека градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко, денеска го информирал премиерот Зоран Заев дека со намера спроведување ...

Протест на патот Струга-Дебар, жителите бараа затворање на каменоломите во Лабуништа

Опсервер - 19.07.2019

Жителите на струшките села Лабуништа, Подгорци и Октиси преку мирен протест и блокирање на магистралниот пат Струга – Дебар побараа затворање на каменоломите во Лабуништа. Организатор на протестот е еколошкото друштво „Натура Лаб“ од Лабуништа, кое ...

Општина Струга: Градоначалникот Мерко и ги отстапува на Владата надлежностите во урбанизмот

1tv - 19.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко ги отстапува надлежностите на Општината во областа на урбанизмот, во делот на издавање дозволи за градба, легализација на објекти, концесии и спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО на владините ...

Заев не го добил писмото од Мерко со кое се отжаува од надлежностите за урбанизам

Скопје1 - 19.07.2019

Писмото со кое струшкиот градоначалник се откажува од ингеренциите за урбанистичко планирање, уривање дивоградби и доделување и одземање концесии не е пристигнато до премиерот Зоран Заев, вели тој за а1он.

Журнал: Мерко ги отстапи надлежностите на Струга за препораките на УНЕСКО

МКД - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на општината за урбанистичко планирање, градежни дозволи, издавање концесии и за спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО и ги отстапува на Владата.

Градоначалникот Мерко добил закани по животот и ги вратил сите овластувања во Владата

1tv - 18.07.2019

Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко, откако добил вербална закана по животот, денеска писмено соопшти дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата таа да го преземе раководењето со градот Струга.

Влада: Не е пристигнато писмото на Мерко дека се откажува од ингернциите

Либертас - 18.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на Општината за урбанистичко планирање, градежни дозволи, издавање концесии и за спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО и ги отстапува на Владата.

Мерко ги предал сите овластувања на Владата

Либертас - 18.07.2019

Новинската Агенција Журнал ексклузивно дознава дека градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко, денеска го информирал премиерот Зоран Заев дека со намера спроведување на законите, сите надлежности на Општината на Струга за урбанистичко ...

Протест на патот Струга-Дебар, жителите бараа затворање на каменоломите во Лабуништа

Вечер - 19.07.2019

Жителите на струшките села Лабуништа, Подгорци и Октиси преку мирен протест и блокирање на магистралниот пат Струга – Дебар побараа затворање на каменоломите во Лабуништа. Организатор на протестот е еколошкото друштво „Натура Лаб“ од Лабуништа, кое ...

Мерко преку писмо и ги отстапува на Владата надлежностите во урбанизмот

MakPress - 19.07.2019

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко ги отстапува надлежностите на Општината во областа на урбанизмот, во делот на издавање дозволи за градба, легализација на објекти, концесии и спроведување на забелешките од страна на УНЕСКО на владините ...