TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ГОЛЕМ ДЕН ЗА ЧОВЕШТВОТО – НАСА донесе примерок од астероид од вселенатa: По 7 години капсулата слета на Земјата

Вечер Прес - 24.09.2023

Седум години по неговото лансирање во вселената, вселенското летало Озирис-Рекс исфрли недопрен примерок собран од близу Земјата астероидот Бену во пустината во американската држава Јута. Ова е прв пат НАСА да врати примерок од астероид од вселената.

Успешно слета првата капсула на НАСА со примероци од астероид

Сакам да кажам - 24.09.2023

Првите примероци од астероид на НАСА донесени од вселената денеска се спуштија со падобран во пустината Јута, со што заврши седумгодишно патување. Во прелет покрај Земјата, вселенското летало Озирис-Рекс ја ослободи капсулата со примерците од ...

На Земјата пристигна најголемиот примерок на астероид некогаш собран

Во Центар - 24.09.2023

Најголемиот примерок на астероид досега собран и прв за американската вселенска агенција НАСА, успешно слета на Земјата во американската сојузна држава Јута. Кога слета, громогласен аплауз се слушаше низ контролната соба на НАСА.

(ВИДЕО) Сонда на НАСА со примерок од астероидот кој има најголеми шанси да удри во Земјата, успешно слета

А1 On - 24.09.2023

Вселенската капсула на НАСА, која носи примерок од карпест материјал земен пред три години од површината на астероидот Бену, успешно слета на Земјата откако беше спуштена со падобран од сондата OSIRIS-REx на вселенската агенција.

Капсулата со примерок од астероидот Бену се приземји на земјата во Јута, САД

Независен - 24.09.2023

Првите примероци на астероид на НАСА донесени од длабоката вселена паднаа со падобран во пустината Јута во неделата со што заврши седумгодишно патување. Кон местото на настанот јуреа четири хеликоптери со научници, инженери и воен безбедносен ...

Примерок од астероидот Бену од мисијата Озирис-Рекс на НАСА ќе влезе во атмосферата на Земјата

Фокус - 24.09.2023

Откриен во 1999 година, тој е астероид со куп урнатини, што значи дека е голем куп вселенски карпи компресирани заедно со гравитација. Се смета дека овие карпи се отцепиле од поголемо тело и се стари околу 4,6 милијарди години – што значи дека се ...

На Земјата ќе пристигнат примероци од астероидот Бену

4NEWS - 24.09.2023

Поглед во вселената – за неколку часа на Земјата ќе пристигнат примероци од површината на астероидот Бену. Со ова ќе заврши 7-годишната мисија на сондата Озирис-Рекс, која беше лансирана во 2016 година.

Сонда со примерок од опасен астероид пристигнува на Земјата

Вечер Прес - 23.09.2023

Сондата OSIRIS-Rex на НАСА треба да се врати од своето долго патување низ вселената и да ја допре почвата на западната пустина во американската држава Јута во недела. Сондата носи скапоцен товар – прашина од огромниот астероид Бену, голем колку ...

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Кајгана - 23.09.2023

Научниците на НАСА пресметале дека астероидот Бену ќе удри во Земјата за 159 години, поточно на 24 септември 2182 година. Бидејќи датумот влегува во 22 век, никој жив во моментов не мора да се грижи за овој астероид.

Средношколци открија дека астероидот погоден од НАСА се движи неочекувано

Факултети - 23.09.2023

Во 2022 година вселенското летало на НАСА за пренасочување астероиди, ДАРТ, влезе во историјата со тоа што постигна нешто што сме го виделе само на филм - го смени текот на астероид кој може да претставува директна закана за Земјата.

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Курир - 23.09.2023

Научниците на НАСА пресметале дека астероидот Бену ќе удри во Земјата за 159 години, поточно на 24 септември 2182 година. Бидејќи датумот влегува во 22 век, никој жив во моментов не мора да се грижи за овој астероид.

НАСА пресмета дека астероидот Бену ќе удри во Земјата на 24 септември 2182

Денешен - 23.09.2023

Научниците на НАСА пресметале дека астероидот Бену ќе удри во Земјата за 159 години, поточно на 24 септември 2182 година. Бидејќи датумот влегува во 22 век, никој жив во моментов не мора да се грижи за овој астероид.

Се знае кога на Земјата ќе удри астероид со моќност од 22 атомски бомби

Вечер Прес - 24.09.2023

Астероидот браун ќе удри на Земјата за 159 години, поточно на 24 септември во 2182 година, пресмеаа научниците на НАСА. Но , бидејќи датумот влегува воо 22 век, никој жив во моментов не мора да се грижи за овој астероид.

Долго очекуваната сонда на НАСА пристигна на Земјата, носи примерок од опасен астероид (ВИДЕО)

Канал5 - 24.09.2023

Вселенската капсула на НАСА, која носи примерок од карпест материјал земен пред три години од површината на астероидот Бену, успешно слета на Земјата откако беше спуштена со падобран од сондата OSIRIS-REx на вселенската агенција.

(Видео)Сондата на НАСА со примерок од опасен астероид слета на Земјата

Фокус - 24.09.2023

Вселенската капсула на НАСА, која носи примерок од карпест материјал земен пред три години од површината на астероидот Бену, успешно слета на Земјата откако беше спуштена со падобран од сондата Осирис Рекс на вселенската агенција.