TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Села: Законот за ЈО е важен за сите етнички заедници

ТВ21 - 11.09.2019

„Ние го осудуваме чинот што за вакви важни теми за сите граѓани особено за Албанците кои неправедно поради политички постигнувања беа жртви на монтирани политички процеси. Албанските партии кои го претставуваат гласот на Албанците не смеат да бидат ...

Зијадин Села: Нашиот предлог е дека СЈО треба да се зачува, а обвинителството да го води обвинител од странство

IRL - 11.09.2019

“Нашиот предлог е дека СЈО треба да се зачува, а обвинителството да го води обвинител од странство, од некоја од земјите на Европската унија или САД, Зијадин Села од Алијансата на Албанците денеска го повтори својот став во врска со Законот за СЈО.

Зијадин Села: Во „Рекет„ има бомба и за Бујар Османи?

Телма - 11.09.2019

Претседателот на Алијанса за Албанците вели дека има сознанија дека меѓу прислушуваните материјали од случајот „Рекет„ има бомба и за вицепремиерот Бујар Османи. Токму затоа и не очекува овој случај да има разрешница.

Средбата без Албанците, неприфатлива за АА – ДУИ не се чувствува како дел од проблемот, Беса бара комисија за ветинг

ТВ21 - 11.09.2019

Непостигнувањето договор меѓу власта и опозицијата за законот за обвинителство е единствена форма да се амнестира криминалот од минатото, смета лидерот на Алијанса за Албанците Зијадин Села.

Села: На лидерска средба треба да учествуваат четирите поголеми политички партии

Сител - 11.09.2019

Алијансата за Албанците денеска реагираше што како политичка партија не била поканета да присуствува на лидерската средба на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

По неуспехот на лидерската средба – реакции на партиите од албанскиот политички блок

24 Вести - 11.09.2019

Алијанса на Албанците им се налути на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ што без нив преговарале за законот за јавно обинителство. Од партијата на Села се децидни дека нема да прифатат ниту еден договор што ќе падне помеѓу двете македонски партии и порачаа дека ...

Албанската опозиција револтирана – Не прифаќаат договори за СЈО без присуство на лидерските средби

Независен - 11.09.2019

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села изрази револт околу форматот на средбата Заев-Мицкоски, од која беа исклучени албанските политички партии. Според Села, за Алијансата за Албанците нема да биде прифатлив никаков договор што ќе ...

Села: СЈО треба да се зачува

Р.С.Европа - 11.09.2019

Алијансата за Албанците денеска реагираше што како политичка партија не била поканета да присуствува на лидерската средба на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Зијадин Села: Во „Рекет„ има бомба и за Бујар Османи?

Курир - 11.09.2019

Претседателот на Алијанса за Албанците вели дека има сознанија дека меѓу прислушуваните материјали од случајот „Рекет„ има бомба и за вицепремиерот Бујар Османи, пренесува „Телма“ . Токму затоа и не очекува овој случај да има разрешница.

Беџети: „ВМРО и СДСМ не можат да одлучуваат за албанците“

Алсат-М - 10.09.2019

ДУИ и партијата Алтернатива во текот на денот застнаа зад ставот на премиерот Заев. Имено и тие велат дека пред да се оди на евентуални предвремени избори, првин треба да заврши процесот за зачленување во НАТО и целосно да се имплементира договорот ...

Алијанса за Албанците: Кој им дава право на Заев и Мицкоски да не ги поканат лидерите од албанскиот политички блок

24Инфо - 10.09.2019

Алијанса за Албанците на прес конференција ги изнесе своите ставови во врска со најавената лидерската средба Заев – Мицковски. Соопштението го проследуваме во целост: „Во принцип, како политички субјект сме за политички дијалог, консензус и ...

Села: Во „Рекет„ има бомба и за Бујар Османи

Press24 - 11.09.2019

Претседателот на Алијанса за Албанците вели дека има сознанија дека меѓу прислушуваните материјали од случајот „Рекет„ има бомба и за вицепремиерот Бујар Османи, пренесува „Телма“. Токму затоа и не очекува овој случај да има разрешница.

Алијанса на Албанците бара лидерска средба на албанските партии во присуство на меѓународни претставници

Слободен Печат - 10.09.2019

Според портпаролот Флакрон Беџети, самиот формат на средбата од која се исклучени Албанците не дава простор дека ќе има значителен епилог, а смета дека тоа може да се постигне на друга средба со присуство на меѓународниот фактор сличен на Пржино.

Села: На лидерска средба треба да учествуваат четирите поголеми политички партии

Слободен Печат - 11.09.2019

Според Села, однесувањето на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ е неприфатливо во врска со амандманите за законот за ЈО. Додаде дека тие поднеле околу 30 амандмани. Алијансата за Албанците денеска реагираше што како политичка партија не била поканета да ...

Села не прифаќа договор за СЈО без да учествува на лидерските средби

360 степени - 11.09.2019

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села изрази револт од исклучувањето на политичките партии на Албанците од преговорите за законот за јавно обвинителство и за неговата партија нема да биде прифатлив договор што ќе биде донесен само ...

Села се сомнева дека во ‘Рекет’ се споменува и вицепремиерот Османи

Нетпрес - 11.09.2019

Претседателот на Алијанса за Албанците вели дека има сознанија дека меѓу прислушуваните материјали од случајот „Рекет„ има бомба и за вицепремиерот Бујар Османи, пренесува „Телма“ . Токму затоа и не очекува овој случај да има разрешница.

Беџети: „ВМРО и СДСМ не можат да одлучуваат за албанците“

Република - 10.09.2019

Албанската опозиција, оценува дека Заев и Мицковски не можат да одлучуваат во име на Албанците и оти една заедничката партиска средба би отворила можност за консензус. Ние ја поставуваме дилемата за тоа кој може да ги претставува граѓаните Албанци ...

Алијанса: Кој ги претставува Албанците на лидерската средба, Заев  или Мицковски?

+инфо - 10.09.2019

Како политички субјект сме за политички дијалог, консензус и компромис за одредени прашања од политички и државен интерес, но категорично се спротивставуваме на идејата за затворена средба помеѓу премиерот Заев и лидерот на ВМРО-ПДМНЕ, Христијан ...

Алијанса на Албанците бара лидерска средба на албанските партии во присуство на меѓународни претставници

Независен - 10.09.2019

Алијанса на Албанците не се согласува со идејата да има средба меѓу премиерот Зоран Заев и претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицковски, а на која нема да присуствуваат лидерите на албанските партии.

Села: На лидерска средба треба да учествуваат четирите поголеми политички партии

ММС - 11.09.2019

Алијансата за Албанците денеска реагираше што како политичка партија не била поканета да присуствува на лидерската средба на премиерот, Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Села: СЈО да продолжи да постои со обвинител од странство и да се судат сите функционери кои се огрешиле од 90-те до ...

Фокус - 11.09.2019

Претседателот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села денеска изрази загриженост од игнорирањето на Алијансата за Албанците од страна на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ во Собранието. Според него неприфатливо е за нивните амандмани за Законот за ...

ЗИЈАДИН СЕЛА: Во „Рекет“ има “бомба“ и за Бујар Османи?

Денешен - 11.09.2019

Претседателот на Алијанса за Албанците вели дека има сознанија дека меѓу прислушуваните материјали од случајот „Рекет„ има бомба и за вицепремиерот Бујар Османи, објави Телма. Токму затоа и не очекува овој случај да има разрешница.

Aлијанса за Албанците: Не можат Заев и Мицкоски сами да одлучуваат за судбината на СЈО

МКД - 10.09.2019

Како политички субјект сме за политички дијалог, консензус и компромис за одредени прашања од политички и државен интерес, но категорично се спротивставуваме на идејата за затворена средба помеѓу премиерот Заев и лидерот на ВМРО-ПДМНЕ, Христијан ...

Алијанса на Албанците бара лидерска средба на албанските партии во присуство на меѓународни претставници

Канал5 - 10.09.2019

Алијанса на Албанците не се согласува со идејата да има средба меѓу премиерот Зоран Заев и претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицковски, а на која нема да присуствуваат лидерите на албанските партии.

Села: На лидерска средба треба да учествуваат четирите поголеми политички партии

4NEWS - 11.09.2019

Алијансата за Албанците денеска реагираше што како политичка партија не била поканета да присуствува на лидерската средба на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Села: СЈО да продолжи да постои со обвинител од странство

МКД - 11.09.2019

Претседателот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села денеска изрази загриженост од игнорирањето на Алијансата за Албанците од страна на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ во Собранието. Според него неприфатливо е за нивните амандмани за Законот за ...

Села: Во „Рекет” има „бомба“ и за Бујар Османи

Република - 11.09.2019

Претседателот на Алијанса за Албанците Зијадин Села вели дека има сознанија оти меѓу прислушуваните материјали од случајот „Рекет“ има бомба и за вицепремиерот Бујар Османи, објави „Телма“. Токму затоа и не очекува овој случај да има разрешница.

АА: Г-дине Заев, Вие можете и да разговарате заедно со Мицковски за ДУИ и нивното име, но не на името на албанските ...

Скопје1 - 10.09.2019

Прес конференција во Алијанса за Албанците во врска со лидерската средба Заев – Мицковски. Од таму велат ја свикавме со цел да дадеме наша политичка оценка за истата. Во продолжение еве што кажаа на прес конференцијата: Во принцип, како политички ...

Алијанса на Албанците бара лидерска на албанските партии во присуство на меѓународни претставници

1tv - 10.09.2019

Алијанса на Албанците не се согласува со идејата да има средба меѓу премиерот Зоран Заев и претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицковски, а на која нема да присуствуваат лидерите на албанските партии.

Села: На лидерска средба треба да учествуваат четирите поголеми политички партии

Канал5 - 11.09.2019

Алијансата за Албанците денеска реагираше што како политичка партија не била поканета да присуствува на лидерската средба на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Села: Нашиот предлог е дека СЈО треба да се зачува, а обвинителството да го води обвинител од странство

24Инфо - 11.09.2019

“Нашиот предлог е дека СЈО треба да се зачува, а обвинителството да го води обвинител од странство, од некоја од земјите на Европската унија или САД, Зијадин Села од Алијансата на Албанците денеска го повтори својот став во врска со Законот за СЈО.

Алијанса на Албанците бара лидерска средба на албанските партии во присуство на меѓународни претставници

ММС - 10.09.2019

Алијанса на Албанците не се согласува со идејата да има средба меѓу премиерот Зоран Заев и претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицковски, а на која нема да присуствуваат лидерите на албанските партии.

Села: Не прифаќаме никаков договор, на лидерската треба да има четири партии

+инфо - 11.09.2019

Алијансата за Албанците реагира затоа што не била поканета да присуствува на лидерската средба на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. На вакви средби, како што рече лидерот на партијата Зијадин Села, треба да учествуваат ...

Алијанса за Албанците бара лидерска средба во проширен состав

PressingTV - 10.09.2019

Алијанса на Албанците реагира зошто на денешната средба во Собранието нема да присуствуваат лидерите на албанските партии. Според портпаролот Флакрон Беџети, самиот формат на средбата од која се исклучени Албанците не дава простор дека ќе има ...

Беса и Алијансата на Албанците реагираат на начинот на кој се договара судбината на СЈО

еМагазин - 11.09.2019

Од Беса и Алјансата на Албанците денеска регираа поради тоа што новиот закон за Јавно обвинителство односно судбината на Специјалното јавно обвинителство ја носат СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во партиски преговори со ДУИ како партнер.

Алијанса за Албанците: Потребна е лидерска средба во проширен состав

Нетпрес - 10.09.2019

Алијанса на Албанците реагира зошто на денешната средба во Собранието нема да присуствуваат лидерите на албанските партии. Според портпаролот Флакрон Беџети, самиот формат на средбата од која се исклучени Албанците не дава простор дека ќе има ...

Села: На лидерска средба треба да учествуваат четирите поголеми политички партии

Либертас - 11.09.2019

Алијансата за Албанците денеска реагираше што како политичка партија не била поканета да присуствува на лидерската средба на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Алијанса на Албанците бара лидерска на албанските партии во присуство на меѓународни претставници

Либертас - 10.09.2019

Алијанса на Албанците не се согласува со идејата да има средба меѓу премиерот Зоран Заев и претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицковски, а на која нема да присуствуваат лидерите на албанските партии.

Села: Не прифаќаме никаков договор, на лидерската треба да има четири партии

Република - 11.09.2019

Алијансата за Албанците реагира затоа што не била поканета да присуствува на лидерската средба на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. На вакви средби, како што рече лидерот на партијата Зијадин Села, треба да учествуваат ...

АА: На лидерските средби да присуствуваат и албанските партии и меѓународни претставници

MakPress - 10.09.2019

Алијанса на Албанците не се согласува со идејата да има средба меѓу премиерот Зоран Заев и претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицковски, а на која нема да присуствуваат лидерите на албанските партии.

Села реагира што не бил поканет на лидерската средба

PressingTV - 11.09.2019

Алијансата за Албанците реагира затоа што не била поканета да присуствува на лидерската средба на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. На вакви средби, како што рече лидерот на партијата Зијадин Села, треба да учествуваат ...