TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Одложено гласањето за законот за Јавно обвинителство, на власта ѝ фалеа пратеници за двотретинско мнозинство

Сакам да кажам - 14.02.2020

Заврши расправата во Собранието за предложениот Закон за Јавно обвинителство, но гласањето е одложено. Откако околу 21 часот заврши со дискусија и последниот пратеник пријавен за збор Трајко Вељаноски, претседателот на Собранието Талат Џафери го ...

Пратениците на СДСМ нема да дискутираат на седницата за законот за јавно обвинителство

Фокус - 14.02.2020

Во 19 часот продолжи седницата на чиј дневен ред е законот за јавно обвинителство, а збор земаат само пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Пратениците на СДСМ нема да земаат збор и да се јавуваат за дискусија, потврдија од партијата за Фокус.

Пратеничките „игри“ во фокусот, зад нив НАТО и коронавирусот

Р.С.Европа - 14.02.2020

Речиси цела недела во фокусот на пишаните и електронските медиуми е новиот закон за ЈО кој конечно пристигна пред пратениците. Како и некои навестувања од владејачката партија за ново парламентарно мнозинство за да биде обезбедено неговото ...

Фрчкоски: СДСМ го дисциплинираше ДУИ на неверојатен начин

Локално - 14.02.2020

Владејачката коалиција има став дека неколку закони мора да се донесат до распуштање на Собранието. Тоа е добар став, издржан. Легитимно е барањето со поддршка од меѓународната заедница. Тоа ќе го тераат до крај и мислам дека ќе го завршат.

Заврши дебатата за законот за јавно обвинителство, ќе се гласа дополнително

Независен - 14.02.2020

По целодневна жестока дебата вечерва во Собранието заврши дискусијата за Предлог-законот за јавно обвинителство. Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина седницата даде пауза од еден час за да може координаторите на пратеничките групи да ...

Продолжува распаравата за законот за ЈО

Алсат-М - 14.02.2020

Лилјана Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ, која прва зема збор, истакна дека овој пратенички состав ќе биде запамтен по носењето уште еден монструм, поголем од СЈО. -Тој монструм ќе работи според потребите и желбите на мафијата во државата.

Рангелова: Принципиелно би било обвинети и осомничени пратеници да не дискутираат за законот за ЈО

Фокус - 14.02.2020

Пратеничката Даниела Рангелова да денешната собраниска седница рече дека принципиелно би било обвинети и осомничени пратеници да не расправаат за законот ја обвинителство. -Жал ми е што гледам како колеги од ВМРО-ДПМНЕ, од пратеничката група или ...

Фрчкоски: Има нервоза кај опозицијата поради Законот за ЈО и тоа изгледа многу примитивно

Локално - 14.02.2020

Во парламентот има една нервоза, кругот на закони од владината коалиција ќе поминат сите до еден. Нервозата е голема кај опозицијата и тоа изгледа многу примитивно и просто, изјави универзитетскиот професор Љубомир Фрчкоски во вечерашната емисија на ...

Собранието од ќе работи без пауза додека не се донесе законот за ЈО

Слободен Печат - 14.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери соопшти дека од 18 до 19 часот ќе трае паузата од расправата за предлог законот за јавното обвинителство, а по 19 часот ќе продолжи и ќе трае без прекин додека законот не биде донесен.

Сите што сме обвинети, немаме право ни да дискутираме, ни да гласаме за Законот за јавно обвинителство, рече ...

Сакам да кажам - 14.02.2020

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова попладнево излезе на говорница во Собранието и побара сите што се осомничени и обвинети во некакви постапки, да не дискутираат за Законот за јавно обвинителство, зашто тоа е неетички пред граѓаните.

ФОТО: Многу малку пратеници на почетокот на седницата за Законот за ЈО

Press24 - 14.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери истакна дека во Собранието ќе се работи 24/7 додека не се донесе Законот за Јавно обвинителство. Меѓутоа, иако 135-та седница продолжи во 19 часот, во салата има многу малку пратеници.

Рангелова: Сите што се дел од случаи како обвинети лица, да не зборуваат за законот за ЈО

Макфакс - 14.02.2020

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова, од собраниската говорница им се обрати на сите пратеници, а особено на своите колеги од партијата, од каде што им порача дека сите што се дел од случаи како обвинети лица, дел од предистражна или ...

ВМРО – ДПМНЕ : Заев е во страв од пораз, законот за ЈО е за негов спас од одговорност

Канал5 - 14.02.2020

Преку соопштение, ВМРО – ДПМНЕ , објави факти на денот. Факти кои го одбележаа денот: 1. Зоран Заев се плаши од избори и ја држи во заложништво цела држава за да не одговара. 2. Законот за ЈО кој го турка Заев не е услов за ЕУ, туку за спас од ...

Рангелова: Инволвираните во судски постапки да не одлучуваат за законот за јавното обвинителство

+инфо - 14.02.2020

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова побара пратениците кои се инволвирани во судски постапки да не дискутираат и да не учествуваат во гласање за законот за јавното обвинителство. – Принципиелно е сите кои сме инволвирани и засегнат да не ...

Собранието расправа за законот за јавно обвинителство

ММС - 14.02.2020

По повеќекратни процедурални забелешки, тензични реплики контрареплики, обвинувања и контраобвинувања за криминал, и две паузи по еден час, попладнево почна расправата по Предлог-законот за јавно обвинителство.

Рангелова бара обвинетите и осомничените пратеници да не дискутираат за законот за ЈО

360 степени - 14.02.2020

Во Собранието во тек е седницата за предлог-законот за јавно обвинителство на која најголем дел од дискусијата се сведува на обвинувања помеѓу СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и независната „осумка“ за случајот „Рекет“, за работата на СЈО, за „бомбите“, но и низа ...

Рангелова: Обвинетите и пратениците под истрага да не дискутираат за ЈО

Frontline - 14.02.2020

Сите оние кои се затекнати во случаи, обвинети, или во истражна постапка, да не учествуваат во расправа за овој закон. Денес нема да зборувам за законот бидејќи сметам дека како пратеник што е инволвиран во случај од СЈО не би требало, додека нема ...

Бурна расправа за Законот за јавно обвинителство

Канал5 - 14.02.2020

Веќе седум часа, вклучително и две паузи, во Собранието трае расправата за Законот за јавно обвинителство. По тензичниот почеток, седницата доби извесен тек, но доминираат довикувања од место, процедурални забелешки, реплики и ...

Циркусот во Собрание продолжува – независните поднеле 300 амандмани за законот за ЈО – постои ли договор со СДСМ?!

Република - 14.02.2020

Таканаречените независни пратеници поднеле 300 амандмани за законот за јавно обвинителство, дознава Република. Доколку тие релано се поднесени, шансите за носење на законот за ЈО до утревечер се сведени на нула.

Власта нема доволен број поткупени и уценети пратеници за протуркување на Законот за ЈО

Република - 14.02.2020

Власта нема доволен број поткупени и уценети пратеници за гласањето за Законот за јавно обвинителство. Расправата за законот за јавното обвинителство заврши. Претседателот на Собранието Талат Џафери откако се исцрпи листата на говорници за законот ...

Рангелова: Кога ќе дојде време ќе го кажам своето мислење за Законот за Јавно обвинителство

Локално - 14.02.2020

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова смета дека пратениците кои се опфатени во случаите кои ги отвори Специјалното јавно обвинителство не требало да учествуваат во разговорите за Законот за Јавно обвинителство.

Мицевски: Единствената цел на Законот за ЈО е СДСМ да не одговара за криминалите

Курир - 14.02.2020

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски во вклучувањето на телевизија 24 истакна дека единствената цел на Законот за јавно обвинителство е СДСМ, односно власта да се заштити од кривичните дела кои ги стори изминатите три ...

Собраниската седница за законот за ЈО почна со расправии

Р.С.Европа - 14.02.2020

Во Собранието претпладнево продолжи седницата на чиј дневен ред е Предлог-законот за јавно обвинителство, а почетокот на продолжението помина во меѓусебно обвинување на координаторите на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за тоа кој сака или не ...

„Тргни – застани“ – продолжи седницата за Законот за Јавно обвинителство

Канал5 - 14.02.2020

Тензијата која почна синоќа во Собранието, продолжува и денеска во законодавниот дом. Со довикувања од место, процедурални забелешки и две паузи, стартуваше расправата за Законот за Јавно обвинителство.

Законот за ЈО не е услов, но е важен сигнал за ЕУ

Р.С.Европа - 14.02.2020

Националниот координатор за европски прашања во Владата, Бојан Маричиќ за РСЕ вели дека одлуката за отпочнување на преговори со ЕУ не зависи од законот за ЈО, но неговото донесување би била одлична вест и сигнал дека државата може да носи тешки ...

„Заев е во страв од пораз, законот за ЈО е за негов спас од одговорност“

Курир - 14.02.2020

ВМРО-ДПМНЕ вечерва преку соопштение до јавноста ги сподели петте факти на денот во кои објавуваат дека Заев е во страв од пораз, а законот за ЈО е за негов спас од одговорност. Факти кои го одбележаа ...

Рангелова: Обвинетите и пратениците под истрага да не дискутираат за Законот за Јавно обвинителство

CivilMedia - 14.02.2020

“Сите оние кои се засегнати во случаи, обвинети, дали се во истражна постапка или не да не учествуваат во расправа за овој закон”, изјави Даниела Рангелова на денешната седница во Собранието за Законот за Јавно ...

Стојановска: Ова не е европски закон, во ЕУ нема пример за вакво силување на правдата

Курир - 14.02.2020

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојановска од денешната расправа за законот за ЈО од говорницата истакна дека власта не носи европски закон затоа што во ЕУ нема вакво силување на правдата.

Рангелова од говорницата побара сите пратеници обвинети и осомничени да не дискутираат за законот за ЈО

Скопје1 - 14.02.2020

Во Собранието во тек е седницата за предлог-законот за јавно обвинителство. Седницата премина во обвинувања, напната дискусија и тоа помеѓу СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и независната „осумка“ за случајот „Рекет“, за работата на СЈО, за „бомбите“… Пратеничката ...

Дури 38 пратеници пријавени за дискусија за законот за ЈО

Frontline - 14.02.2020

Дури 36 пратеници кои се јавиле за дискусија се од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Пленарната седница за законот за Јавно обвинителство изгледа и денеска ќе биде маратонска и не се знае дали и денеска законот ќе биде изгласан.

Дескоска одби да го образложи Законот за ЈО пред пратениците – ВМРО-ДПМНЕ во знак на протест побара 1 час пауза

Press24 - 14.02.2020

Министерката за правда Рената Дескоска одби да го образложи Законот за јавното обвинителство пред пратениците. Таа одговарајќи на повикот на координаторот на СДСМ пратениците од неговата партија да не дискутираат за овој закон за да се скрати ...

Дескоска: Очигледна е намерата на некои политички партии да го опструираат процесот на носење на Законот за јавно ...

Локално - 14.02.2020

Очигледна е намерата на некои политички партии да го опструираат процесот на носење на Законот за јавно обвинителство. Очигледно е дека дел од стратегијата на ВМРО-ДПМНЕ е меѓу другото триесеттина од нив да се јават за реплики на мојот говор и тоа ...

Неизвесно е кога ќе стигне на гласање законот за ЈО

360 степени - 14.02.2020

Почетокот на расправата за законот за ЈО во текот на денешниот ден е поизвесен отколку тоа дали ова законско решение до полноќ ќе биде ставено на гласање. Прашање е дали на собраниската седница, која требаше да почне во 11 часот, пратениците ќе ...

Престанете со силување на Уставот во Собранието и ова малку што остана во Македонија ќе го снема

Република - 14.02.2020

Министерката за правда никако не работи сопред уставот и законите, таа реши да си ја уништи својата кариера со тоа што кажа да дека биле технички грешки во законот, всушност има суштински промени во законот.

Бујар Османи повикува да се изгласаат законот за ЈО и изборниот законик

ТВ21 - 14.02.2020

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи кој во изминатите денови беше во посета на Париз, на својот профил на „Фејсбук“ повика да бидат изгласани Законот за ЈО и за изборниот законик.

Координарот на СДСМ: Ајде да го донесеме законот за ЈО и да го распуштиме парламентот (ВИДЕО)

ТВ21 - 14.02.2020

„Војна на зборови“ се случува меѓу координаторите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ во моментов во Собранието. Координаторот на СДСМ Јован Митревски на говорницата побара да биде донесен законот за ЈО.

Митревски: Нема да ни бидат расипани односите со ДУИ ако гласаат за законот за ЈО како што се договоривме

Фактор - 14.02.2020

Долго се работеше на ова законско решение за законот за јавно обвинителство, зад кое застанаа и нашите пријатели од САД и ЕУ. Пред граѓаните ветивме неселективна правда и ова е шанса тоа да го оствариме.

Kалкулации и изморени пратеници: Можно ли одложување на изборите во „пет до дванаесет“?

еМагазин - 14.02.2020

Заострена реторика, најави за формирање ново парламентарно мнозинство, повик за нова лидерска средба на која ќе се потврди заложбата за избори на 12 април го одбележаа минатото деноноќје. Главна причина за новите компликации на политичката сецна е ...

Собраниската седница за Законот за ЈО одложена за еден час по барање на ВМРО-ДПМНЕ

CivilMedia - 14.02.2020

Емилија Александрова, пратеничката од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, на собраниската седница за законот за ЈО, побара 15 минути пауза бидејќи не биле повикани на координација кај претседателот на ...

Денеска во 11 часот ќе започне собраниската седница за Законот за ЈО

Нетпрес - 14.02.2020

Денеска во 11 часот ќе се одржи нова собраниска седница за предлог-законот за Јавното обвинителство. Парламентот вчера ја започна расправата за овој закон, но беше прекината и презакажана за денеска.

Законот за ЈО денеска пред пратениците

Вечер Прес - 14.02.2020

За денеска во 11 часот закажана е собраниската седница за предлог-измените во законот за јавното обвинителство. Собранието синоќа со доцнење ја почна расправата за законот, но седницата беше прекината и презакажана за ...

Листата е долга: Пријавени говорници за законот за ЈО

Република - 14.02.2020

Долга е листата на пријавени говорници за расправата за Законот за јавно обвинителство. Досега се пријавени 36 пратеници а прв треба да се обрати Антонио Милошоски, а по него министерката за правда Рената Дескоска.

Законот за ЈО денеска пред пратениците

Макфакс - 14.02.2020

За денеска во 11 часот закажана е собраниската седница за предлог-измените во законот за јавното обвинителство. Собранието синоќа со доцнење ја почна расправата за законот, но истата беше прекината и презакажана за денеска.

Собранието треба да ја продолжи седницата за законот за ЈО

Р.С.Европа - 14.02.2020

Собраниската седница за законот за Јавно обвинителство (ЈО) треба да продолжи денеска во 11 часот. Седницата почна доцна синоќа, а претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина поради, како што рече, бројката од пријавени повеќе од 30 ...

Избори во април нема да има, СДСМ ќе прави мнозинство и влада без ДУИ?

Фокус - 13.02.2020

Иако се очекуваше денеска да започне крајот на сагата наречена „закон за јавно обвинителство“, вечерва се случи пресврт. ДУИ почна да наметнува нови услови за да гласа за законот, што го налути коалициониот партнер СДСМ.

Џафери ја одложи седницата за законот за ЈО

Телма - 13.02.2020

Само што почна седницата за законот за јавното обвинителство претседателот на Собранието Талат Џафери ја одложи за утре во 12 часот. На самиот почеток координаторите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ изразија повеќе забелешки за нејзиното одржување, по што ...

Пратениците за законот за ЈО ќе расправаат утре, а за в недела е закажано и распуштањето

МКД - 13.02.2020

Седницата за распуштање на Собрание е закажана за в недела во 12 часот. Вечерва почна 135-та собраниска седница за предлог-измените во законот за јавно обвинителство и се презакажа за утре во 11 часот.

Седницата за Законот за ЈО одложена за утре

Алсат-М - 13.02.2020

Иако ја отвори првата точка, за Законот за Јавно обвинителство, собранискиот спикер, Талат Џафери 135. седница на Собранието ја презакажа за утре на пладне, откако за дискусија по точката се пријавија повеќе од 30 ...

Седницата за Законот за ЈО одложена за утре во 11 часот

Press24 - 13.02.2020

Иако ја отвори првата точка, за Законот за Јавно обвинителство, собранискиот спикер, Талат Џафери 135. седница на Собранието ја презакажа за утре во 11 часот, откако за дискусија по точката се пријавија повеќе од 30 пратеници.

Седницата за законот за ЈО започна и е презакажана за утре

360 степени - 13.02.2020

По само 15 минути од почетокот на седницата на чиј дневен ред се предлог законот за ЈО и за измени на Законот за Советот на јавни обвинители, претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина и продолжението го закажа за утре во 11 часот.