TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пленковиќ смета дека Милановиќ го урива надворешнополитичкиот кредибилитет на Хрватска

Р.С.Европа - 31.01.2023

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска оцени дека претседателот Зоран Милановиќ, со своите изјави, „го урива надворешнополитичкиот кредибилитет на Хрватска“. Неговата реакција следува откако Милановиќ вчера изјави дека „Крив веќе нема да биде ...

Пленковиќ: Милановиќ го урива кредибилитетот на Хрватска

Слободен Печат

Милановиќ: Ова е доведување во прашање на целиот западен концепт

Н.Македонија

ХДЗ го „распна“ Милановиќ откако призна дека го киднапирале Косово

Скопје1

Пленковиќ: Милановиќ оди од кал во поголема кал

Скопје1

Пленковиќ за изјавата на Милановиќ за Косово: Оди од вир во кал, не знам до кога (ВИДЕО)

Канал5

Пленковиќ за изјавата на Милановиќ: Никој не го анектирал Косово, тоа е независна држава

МКД

Фактор Р.С.Европа Локално Опсервер Денешен Вечер Прес Н.Македонија Телма

Украина ги смета изјавите на претседателот на Хрватска за неприфатливи

МКД - 31.01.2023

Украина ги смета за неприфатливи изјавите на претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ дека Крим нема да биде Украина и дека не треба да ѝ се спротивставува на Русија, бидејќи е „опасна земја и нуклеарна сила“.

Украина го критикува Милановиќ за неговите коментари за Крим

360 степени

Киев бесен од изјавата на Зоран Милановиќ дека „Крим никогаш повеќе нема да биде дел од Украина“

Макфакс

Киев го критикува хрватскиот претседател Милановиќ поради изјавата за Крим

Deutsche Welle

Николенко: Со изјавата „Крим никогаш повеќе нема да биде Украина“, Милановиќ го доведе во прашање интегритетот на Украина

А1 On

Киев го критикува хрватскиот претседател кој рече дека Крим никогаш нема да се врати во Украина

Р.С.Европа

Украинците за изјавата на Милановиќ: Тоа е неприфатливо!

Centar

24Инфо Опсервер Телма Република Слободен Печат +инфо Frontline 24Инфо

Дачиќ ја поддржа изјавата на хрватскиот претседател за Косово: „Тоа е принципиелен став“

МКД - 31.01.2023

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ ја поздрави изјавата на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ дека Косово ѝ е грабнато на Србија оценувајќи дека станува збор за принципиелно почитување на меѓународното право.

Дачиќ ја поздрави изјавата на Милановиќ: Тоа е принципиелен став

Канал5

Милановиќ: Србите и Русите не се исто, им го грабнавме Косово

Канал5

Вучиќ за изјавата на хрватскиот претседател за Косово: „Внимателно ќе ја погледнам“ (ВИДЕО)

МКД

Милановиќ: Крим повеќе никогаш нема да биде Украина, Косово е грабнато од Србија

Нетпрес

Вучиќ за изјавите на Милановиќ за Косово одговори: „Ќе погледнам внимателно“

4NEWS

Милановиќ: Косово е одземено од Србија

Локално

Слободен Печат МКД Нетпрес Фокус Либертас 4NEWS Република Република