TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Маричиќ: Сега е вистинско време за евроинтергација, одложувањето на процесите е губење скапоцено време

Локално - 08.12.2023

Заменикот претседател на Владата за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија Бојан Маричиќ го затвори синоќешниот последен Билатерален состанок од Поглавјето 31 за Кластерот 6, во Европската Комисија, Брисел, Белгија.

Абдиу-Халили: Скринингот завршни, подоготвени сме за отварање на кластерите и продолжување на реформите

Zoom

Абдиу-Халили: Скринингот заврши, спремни сме за отварање на кластерите и продолжување на реформскиот процес

Локално

Абдиу-Халили: Скринингот заврши, подоготвени сме за отварање на кластерите и продолжување на реформите

Вечер Прес

Абдиу-Халили: Скринингот завршни, подоготвени сме за отварање на кластерите и продолжување на реформите

Press24

Скринингот заврши, подготвени сме за отварање на кластерите и продолжување на реформите

Нова ТВ

Скринингот заврши, подготвени сме за отварање на кластерите и продолжување на реформите

CivilMedia

Frontline Макфакс Опсервер Centar Вести плус Бриф Република

Заврши скринингот на македонското законодавство

Канал5 - 07.12.2023

Билатералниот скрининг кој започна минатата година за Македонија и официјално завршува. Процесот кој македонскиот државен врв го оцени како успешен, финишира со поглавјето 31 односно, заедничка надворешна и безбедносна политика.

Османи со обраќање на самитот ЕУ-Западен Балкан во Брисел

24 Вести

Маричиќ и Османи од Брисел: Да го искористиме позитивниот моментум во проширување и да не ја пропуштиме шансата за членство во ЕУ

Рацин

Маричиќ и Османи од Брисел: Искористувањето на позитивниот моментум за проширување во ЕУ е шанса која Северна Македонија не смее да ја пропушти

ТВ21

Завршува скрининг процесот со ЕУ

24 Вести

Маричиќ и Османи од Брисел: Искористувањето на позитивниот моментум за проширување во ЕУ е шанса која Северна Македонија не смее да ја пропушти

4NEWS

Маричиќ и Османи од Брисел: Искористувањето на позитивниот моментум за проширување во ЕУ е шанса која Северна Македонија не смее да ја пропушти

CivilMedia

А1 On Канал5 Бриф Макфакс Опсервер Локално Нетпрес Скопје1

ЕУ, најголемиот политички и економски партнер на Северна Македонија

Frontline - 07.12.2023

„ЕУ е најголемиот економски партнер на Северна Македонија. Ќе се фокусираме на усогласување на нашите трговски политики со ЕУ во рамките на Светската трговска организација и ќе продолжиме да ги имплементираме правилата на ЕУ за контрола на извозот ...

Завршува скрининг процесот со ЕУ

Бизнис Вести

„Исто и за измените на Кривичниот законик“: Ковачевски вели дека ЕК констатира солидна усогласеност на нашето законодавство со европското

MakPress

Ковачевски: ЕК ја препознава солидната усогласеност на нашето законодавство со европското

Во Центар

Завршува скрининг процесот со ЕУ

Независен

Завршува скрининг процесот со ЕУ

MakPress

Завршува скрининг процесот со ЕУ, оценет како успешен и на солидно ниво на усогласеност на нашето со европското законодавство

Рацин

Сител 24Инфо Канал5 CivilMedia Н.Македонија Нова ТВ

Османи во Брисел за завршниот скрининг состанок помеѓу ЕУ и Северна Македонија и за Самитот ЕУ-Западен Балкан

Макфакс - 07.12.2023

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи ќе престојува во работна посета во Брисел, каде што заедно со Заменик претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ ќе учествува на билатералниот скрининг помеѓу Европската Комисија и ...

Османи во Брисел за завршниот скрининг состанок помеѓу ЕУ и Северна Македонија и за Самитот ЕУ-Западен Балкан

Точка

Османи во Брисел за завршниот скрининг состанок помеѓу ЕУ и Северна Македонија и за Самитот ЕУ-Западен Балкан

Опсервер

Османи во Брисел за завршниот скрининг состанок помеѓу ЕУ и Северна Македонија и за Самитот ЕУ-Западен Балкан

MTM

Османи во Брисел за завршниот скрининг состанок помеѓу ЕУ и Северна Македонија и за Самитот ЕУ-Западен Балкан

Centar

Османи во Брисел за завршниот скрининг состанок помеѓу ЕУ и Северна Македонија и за Самитот ЕУ-Западен Балкан

Press24

Маричиќ: Се наоѓаме на клучна точка од нашата историја, мораме да ја искористиме оваа шанса

Бизнис Вести - 07.12.2023

– Имајќи ја предвид нашата посветеност и напорите да станеме полноправна членка на ЕУ, очекувам на Европскиот совет идната недела да добиеме препорака да продолжиме со втората Меѓувладина конференција, порача денеска вицепремиерот за европски ...

Маричиќ: Ова е историски момент пред трансформацијата на македонското општество

МКД

Маричиќ: Се наоѓаме на клучна точка од нашата историја, мораме да ја искористиме оваа шанса

Бриф

Маричиќ: Уверен сум дека заедно ќе успееме со мнозинството македонски граѓани кои сакаат да ја видат земјата во ЕУ во 2030

Локално

Маричиќ: Се наоѓаме на клучна точка од нашата историја, мораме да ја искористиме оваа шанса

Курир

Маричиќ: Се наоѓаме на клучна точка од нашата историја, мораме да ја искористиме оваа шанса

Канал5

Маричиќ вели се наоѓаме на клучна точка од нашата историја, мораме да ја искористиме оваа шанса

Нетпрес

24Инфо Фокус Денешен CivilMedia ТВ21 4NEWS Рацин Frontline