TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лавров „главна ѕвезда'': Што пишуваа светските медиуми за Министерскиот самит во Скопје?

Сител - 30.11.2023

Министерскиот самит на ОБСЕ во Скопје се најде на насловните страници во регионот и светот. Лавров главна ѕвезда во медиумите. Најголемо внимание привлече забраната за прелет на Бугарија. Руските портали ваквиот чекор го карактеризираа како скандал.

Филипов во „Топ тема“: Спротивставените страни ги употребија сите сили, со посредници стапија во контакт и постигнаа извесен успех

Телма

30ти министерски совет на ОБСЕ во Скопје, во фокусот руската агресија врз Украина

ТВ21

Заврши првиот ден од самитот на ОБСЕ во Скопје: во фокусот војната во Украина

Макфакс

Самит на ОБСЕ: Дел од министрите го бојкотираа говорот на Лавров, Украина во фокусот

Канал5

Состанок на ОБСЕ во Скопје: Лавров осамен во критиките кон Западот, европските лидери застанаа на страна на Украина

Deutsche Welle

Сергеј Лавров – „Персона нон грата“ на самитот на ОБСЕ во Скопје

Lider

Сакам да кажам 360 степени ТВ21 Deutsche Welle Телма Канал5 Во Центар Канал5

ОБСЕ нема да биде уништена, му порача Западот на Лавров, тој врати дека ја водат во пропаст

МКД - 30.11.2023

Кој е виновен за ситуацијата ипредизвиците со кои се соочува Организацијата за безбедност и соработка на Европа (ОБСЕ) и кој е виновен за руско-украинската војна и тензиите во регионот на оваа организација? Ако се суди според денешните обраќања на ...

24 анализа - Колку е успешна конференцијата на ОБСЕ и кон каде оди организацијата по македонското претседателствување?

24 Вести

Западот нема да дозволи уништување на ОБСЕ - порака до Лавров

Р.С.Европа

Еден против сите, сите против Лавров

Слободен Печат

ВИДЕО | Ана Воронина, новинарка во Русија 24: ОБСЕ е добра платформа за дијалог, проблемот треба да го решиме заедно

Слободен Печат

ПРВ ПАТ ПО ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ЛАВРОВ Е ПРИСУТЕН ВО ЗЕМЈА ЧЛЕНКА НА НАТО: Рускиот дипломат беше срдечно пречекан од Османи, утре ќе одржи и прес конференција

Фактор

ОБСЕ во кома, но сѐ уште важно за големите играчи

Deutsche Welle

Н.Македонија Р.С.Европа Во Центар ТВ21 Локално Deutsche Welle Р.С.Европа ТВ21

Средба на Лавров со актуелниот и со идниот претседавач на ОБСЕ, објави руската амбасада

Р.С.Европа - 30.11.2023

Амбасадата на Руската Федерација во Скопје објави фотографија од средба на министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров со министрите за надворешни работи на Северна Македонија, Бујар Османи како сегашен претседавач со ОБСЕ и министерот ...

Лавров имал средба со актуелниот и со идниот претседавач на ОБСЕ

Локално

Османи се сретнал со Лавров и шефот на дипломатијата на Малта

Press24

(ФОТО) Средба на Лавров со Османи и Борг – актуелниот и идниот претседавач со ОБСЕ

360 степени

Лавров оствари средба со Османи и шефот на дипломатијата на Малта

МКД

ФОТО: Средба на Лавров со Османи и Борг (Малта), објави руската амбасада

Телма

Лавров се сретна со актуелниот и идниот претседавач на ОБСЕ, Османи и Борг

Мета

Скопје1 Независен Слободен Печат Фокус Република Сител Фактор Рацин

(ВИДЕО) О`Брајан за уставните измени: Не би гласал за некој што вели – имам подобра понуда, но не кажувам каква

360 степени - 30.11.2023

„Има понуда на маса. И ако сакате да знаете за некого кој е и како ќе постапува кога ќе биде на власт, видете како ќе реагира на таа понуда. Ако тие велат, на многу јасен начин, еве ја алтернативата и верувам дека таа е прифатлива за другите, тогаш ...

Успешно ли е македонското претседавање со ОБСЕ?

Deutsche Welle

Заврши првата сесија од министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје

Канал5

Дел од странските медиуми за Министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје

Во Центар

Тројца руски новинари не добија визи за самитот на ОБСЕ

МКД

30. Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје, се очекуваат клучни одлуки за иднината на организацијата

Бизнис Вести

Сергеј Лавров пристигна во Скопје

Н.Македонија

24 Вести 360 степени 24 Вести Канал5 Lider 360 степени Телма Канал5

30 Министерски совет на ОБСЕ во Скопје

Сител - 30.11.2023

30-от Министерски совет на ОБСЕ се одржува во Скопје. Откако Блинкен, Камерон и Борел си заминаа синоќа, Лавров го доби најголемото внимание денеска. Но, и други земји побараа еднаков третман на попладневните ...

Лавров настапи на официјалниот дел од советот - додека Блинкен, Камерон и Борел заминаа уште вчера

24 Вести

Лавров се сретна со Сијарто на самитот на ОБСЕ во Скопје, Блинкен и Камерон си заминаа пред тој да дојде

Сакам да кажам

КАКОВ “ШАМАР“ ЗА РУСИЈА – Ентони Блинкен и Жозеп Борек го искулираа Сергеј Лавров, а Бугарија не дозволи прелет поради Марија Захарова – руската делегација патуваше 4.000 километри до Скопје

Во Центар

Тензии во ОБСЕ: Блинкен, Борел и Камерон заминале пред да пристигне Лавров во Скопје

МКД

(ФОТО) Улиците околу „Борис Трајковски“ како во времето на корона-карантинот

360 степени

Арсовски за Студио 10: Средбата помеѓу Блинкен и Лавров беше оценета дека ќе биде дипломатски непристојна

24 Вести

Кумановски м. Deutsche Welle Сакам да кажам еМагазин Локално 360 степени Фокус Макфакс

Лавров добил провокативна порака на самитот на ОБСЕ, објави руската амбасада во Скопје

Макфакс - 30.11.2023

Сергеј Лавров добил провокативна порака на самитот на ОБСЕ што од денеска се одржува во Скопје. Ваквата информација ја пренесуваат и медиумите во соседството а е објавена на Фејсбук страната на Амбасадата на Русија во Скопје.

ФОТО: Захарова обвинува за провокација кон Русија поради „Резервирано за НАТО“

Телма

(ФОТО) Лавров испровоциран во Скопје

Фактор

Амбасадата на Русија во Скопје: На местото од Лавров порака: „Резервирано за НАТО“

4NEWS

(Фото) Тензична атмосфера: На масата кај Лавров оставен лист „Резервирано за НАТО“

Скопје1

„Многу земји поднеле барања за средба со Лавров во Скопје“, потврди Захарова

Фокус

На масата кај Лавров оставен лист „Резервирано за НАТО“

Lider

+инфо Нетпрес Вечер Прес Скопје инфо МКД Опсервер Press24 Скопје1

(Видео) Лавров: На Србија ѝ беше одземено Косово без никаков референдум

Фокус - 30.11.2023

И во 2008 година, кршејќи ја резолуцијата 12 44 на Советот за безбедност на ОН и принципот на неповредливост на границите во Европа од завршниот акт на Хелсинки, на Србија ѝ беше одземено Косово без никаков референдум, рече рускиот министер за ...

Лавров на самитот на ОБСЕ го нападна Западот: „Косово беше украдено од Србија, а НАТО изврши брутална агресија врз Југославија, ОБСЕ е во жална состојба“

Макфакс

„ОБСЕ Е НА РАБОТ НА БЕЗДНА, МОЛДАВИЈА Е СЛЕДНАТА ЖРТВА ВО ХИБРИДНАТА ВОЈНА НА ЗАПАДОТ ПРОТИВ РУСИЈА“: Лавров имаше жесток говор во Скопје

Фактор

Лавров: Земјите од НАТО и ЕУ ја уништија воено-политичката димензија на ОБСЕ

Телма

„ОБСЕ Е ВО МИЗЕРНА СОСТОЈБА“ – Лавров: Молдавија следната жртва во хибридната војна на Западот против Русија

4NEWS

Француското МНР: Присуството на Лавров на состанокот во Скопје не значи дека Западот го променил ставот

Макфакс

Захарова го обвини „колективниот Запад“ дека го доведува постоењето на ОБСЕ во прашање

Слободен Печат

Опсервер Фокус Скопје1 Скопје инфо MTM Centar Република Кумановски м.

Бербок: Не смее да се дозволи Русија да ја попречува работата на ОБСЕ

А1 On - 30.11.2023

Соработката во Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) мора дополнително да се зајакне иако Русија постави огромни пречки на патот на работата на ОБСЕ во последните година и пол, порача германската министерка за надворешни работи ...

Бербок од Скопје го повика Путин да ја прекине војната во Украина

Мета

Бербок: Нема да дозволиме играта на Русија да ги уништи организациите кои се потпираат на мирен соживот и соработка

Слободен Печат

Бербок од Скопје со порака: Не смее да се дозволи Русија да ја попречува работата на ОБСЕ

Zoom

Бербок: Не смее да се дозволи Русија да ја попречува работата на ОБСЕ

Бриф

Бербок: Не смее да се дозволи Русија да ја попречува работата на ОБСЕ

Курир

Бербок: Не смее да се дозволи Русија да ја попречува работата на ОБСЕ

Нова ТВ

Frontline Канал5 Рацин Сител CivilMedia Lider Пулс24

Шефот на австриската дипломатија: Западот не смее да се плаши да седне со Русите

МКД - 30.11.2023

Австрискиот министер за надворешни работи Александер Шаленберг изјави дека ја поздравува одлуката на Организацијата за безбедност и соработка на Европа ОБСЕ да му дозволи на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров да присуствува на ...

Шаленберг од Скопје: ОБСЕ е на апарати

Пулс24

Шаленберг: ОБСЕ е организација со 57 земји членки на еднакви основи, потребна ни е оваа платформа за дијалог

Во Центар

Шаленбер: ОБСЕ е Организација со 57 земји членки на еднакво рамниште, потребна ни е оваа платформа за дијалог

ТВ21

Шаленберг: Не смееме да се плашиме да седнеме на маса со Русите

А1 On

Шаленбер: ОБСЕ е Организација со 57 земји членки на еднакво рамниште, потребна ни е оваа платформа за дијалог

CivilMedia

Шаленберг: ОБСЕ е Организација со 57 земји членки на еднакво рамниште, потребна ни е оваа платформа за дијалог

Слободен Печат

Lider Курир Нетпрес Република Р.С.Европа Frontline 24 Вести МКД

ЦИВИЛ: Шефот на дипломатијата на државата терорист не е добредојден

CivilMedia - 30.11.2023

Една од најострите пораки што беа упатени денеска на адреса на шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, беше токму од ЦИВИЛ. Организацијата упати за јавноста во кое кажа дека Лавров „не е добредојден“ во Северна Македонија.

ЦИВИЛ: Шефот на дипломатијата на државата терорист не е добредојден

Нова ТВ

ЦИВИЛ: Шефот на дипломатијата на државата терорист не е добредојден

Frontline

Аналена Бербок: Заморот на Западот со Украина ќе биде фатален

Кумановски м. - 30.11.2023

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок во пресрет на состанокот на НАТО во Брисел изјави дека намалувањето на вниманието на јавноста од конфликтот во Украина ќе биде фатално.

Бербок: Заморот на Западот од Украина ќе биде фатален

Локално

Аналена Бербок: Заморот на Западот со Украина ќе биде фатален

МКД

Заморот на Западот со Украина ќе биде фатален, смета Бербок

Вечер Прес

И Полска нема да присуствува на Самитот на ОБСЕ во Скопје

еМагазин - 30.11.2023

И Полска нема да присуствува на министерскиот Самит на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Скопје, чиј официјален дел започнува денеска. Претходно бојкот поради присуството на рускиот министер за надворешни работи, , ...

Лавров слета на скопскиот аеродром

24Инфо

ЛИТВАНСКИОТ ШЕФ НА ДИПЛОМАТИЈАТА: Зошто би летал до Скопје да дискутирам со човек кој не треба да оди во демократски земји освен во Хаг

Фактор

Бојкот на самитот на ОБСЕ поради руското учество: Литванскиот министер за надворешни работи не гледа причина за учество и дискусии со човек, кој не смее да лета нигде освен во Хаг

Lider

Лавров слета во Македонија

4NEWS

Ландсбергис прашува: Зошто да одам во Скопје и да преговарам со човек кој не треба да лета во демократски земји?

Слободен Печат

Ландсбергис: На Лавров не смее да му се дозволи лет во Европа, освен ако не е за Хаг!

Независен

еМагазин Во Центар Алфа Сител Вечер Прес Фокус

Лавров прилично осамен на министерскиот состанок

Независен - 30.11.2023

Рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров меѓу последните пристигна во центарот Борис Трајковски каде што се одржува министерскиот состанок на ОБСЕ, но неговото доаѓање, случајно или не, не беше покриено со видео преносот.

САД инвестирале над 1,3 милијарди долари во Северна Македонија од 1993 година, соопшти Стејт департментот

Глас на Америка

Стејт департмент: Блинкен нема да има каква било средба со Лавров во Скопје

Глас на Америка

Блинкен нема да се сретне со Лавров во Скопје, изјави висок претставник на Стејт департментот

Во Центар

Блинкен на средба со Османи во МНР

Либертас

Премиерот Ковачевски го пречека државниот секретар на САД, Блинкен

А1 On

Блинкен на средба со Османи во МНР

Локално

Канал5 Слободен Печат Zoom Нетпрес Н.Македонија Во Центар Рацин Локално

Средба на секретарот Блинкен со министерот за надворешни работи на Македонија Османи

Во Центар - 30.11.2023

Државниот секретар Антони Џ. Блинкен денеска во Скопје, Македонија, се сретна со министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар Османи. Секретарот го пофали силниот придонес и лидерството на Северна Македонија како претседавач со ОБСЕ, ...

Ја поддржуваме работата што ја правите да ги зајакнете демократските институции, рече Блинкен во Скопје

Глас на Америка

Блинкен и Османи порачаа – остануваме обединети во поддршката за Украина

Глас на Америка

Османи-Блинкен: Како стратешки партнери и НАТО сојузници остануваме обединети во поддршката за Украина

А1 On

Историска средба: Прва посета на Државен секретар на САД на Министерството за надворешни работи на Македонија, воспоставување силно партнерство и осуда на руската воена агресија над Украина

Lider

Османи-Блинкен: Како стратешки партнери и НАТО сојузници остануваме обединети во поддршката за Украина

Макфакс

Османи-Блинкен: Како стратешки партнери и НАТО сојузници остануваме обединети во поддршката за Украина

Опсервер

24Инфо 4NEWS Канал5 Република ТВ21 Нетпрес Фокус Мета

Блинкен: Завршивте исклучително добра работа, успеавте да ја проширите мисијата на ОБСЕ и покрај значителните пречки

24 Вести - 29.11.2023

Македонија од денеска до 1 декември е домаќин на најголемиот политичко - дипломатски настан, Самитот на ОБСЕ. Очите на светската јавност свртени кон Скопје. Во земјава пристигна американскиот државен секретар Блинкен.

(видео)Блинкен: Завршивте исклучително добра работа, успеавте да ја проширите мисијата на ОБСЕ и покрај значителните пречки

Телма

Блинкен од Скопје: „Завршивте исклучително добра работа, успеавте да ја проширите мисијата на ОБСЕ и покрај значителните пречки“

Слободен Печат

БЛИНКЕН НА СРЕДБА СО ОСМАНИ: Успеавте да ја проширите мисијата на ОБСЕ и покрај значителните пречки

Фактор

Блинкен: Завршивте исклучително добра работа, успеавте да ја проширите мисијата на ОБСЕ и покрај значителните пречки

Република

Блинкен: Завршивте исклучително добра работа, успеавте да ја проширите мисијата на ОБСЕ и покрај значителните пречки

Локално

Блинкен: Завршивте исклучително добра работа, успеавте да ја проширите мисијата на ОБСЕ и покрај значителните пречки

Во Центар

Либертас CivilMedia Нова ТВ Frontline Вечер Прес Zoom MakPress Вечер Прес

Полска нема да учествува на Советот на ОБСЕ во Скопје: Ова е причината

Во Центар - 29.11.2023

Полска денеска соопшти дека нема да присуствува на состанокот на ОБСЕ во Скопје поради тоа што е поканет рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Полскиот министер за надворешни работи Шимон Шинковски вел Сек изјавил дека нема да ...

Полска нема да учествува на Советот на ОБСЕ во Скопје

Локално

И Полска откажа учество на Министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје поради присуството на Лавров

365

И ПОЛСКА ЌЕ ГО БОЈКОТИРА САМИТОТ НА ОБСE: Борел вели дека Лавров ќе седи и ќе слуша зошто Русија е изолирана

Фактор

Полска нема да учествува на Советот на ОБСЕ во Скопје: Ова е причината

Пулс24

И на Полска ѝ пречи Лавров нема да дојдат на самиот во Скопје

Слободен Печат

Поради Лавров: Полска нема да учествува на Министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје

Курир

4NEWS ТВ21 Нетпрес Фактор Денешен Фокус MakPress Република

За време на Самитот екипи на брза помош на клучни точки во градот

Сител - 29.11.2023

Самитот на ОБСЕ нема да ја загрози здравствената заштита на граѓаните. Со дополнителни екипи од Тетово, Гостивар и Куманово ќе биде засилена скопската Брза Помош за евентуално зголемен број на ургентни состојби.

НА РУСКИ НОВИНАРИ НЕ ИМ БЕШЕ ДОЗВОЛЕНО ПРИСУСТВОТО ВО СКОПЈЕ Захарова тврди дека Западот правел опструкции пред самитот ...

+инфо - 29.11.2023

Москва забележала дека некои земји од Западот се мешале во нормалното учество на Русија на самитот. На неколку руски новинари не им беше дозволено да го следат состанокот на Советот на министри за надворешни работи на ОБСЕ во Скопје, изјави ...

Захарова во пресрет на самитот на ОБСЕ во Македонија: Западот и правеше секакви препреки на Русија за време на подготовките за состанокот

Макфакс

Захарова во пресрет на самитот на ОБСЕ во Македонија: Западот и правеше секакви препреки на Русија за време на подготовките за состанокот

MTM

Захарова во пресрет на самитот на ОБСЕ во Македонија: Западот и правеше секакви препреки на Русија за време на подготовките за состанокот

Точка

Захарова во пресрет на самитот на ОБСЕ во Македонија: Западот и правеше секакви препреки на Русија за време на подготовките за состанокот

Скопје1

Захарова во пресрет на самитот на ОБСЕ во Македонија: Западот и правеше секакви препреки на Русија за време на подготовките за состанокот

Centar

За време на подготовките за учество на седницата на Советот на министри за надворешни работи на ОБСЕ во Северна Македонија, руската страна наиде на „секакви галами“, изјави за Спутник портпаролката на Министерството за надворешни работи Марија Захарова. „Можам да кажам дека за време на подготовката за учество на сите земји во Советот на министри за надворешни работи на ОБСЕ, на руската страна се играа секакви шеговити и имаше внатрешни интриги меѓу западните земји. Некои од нив разбираат дека ситуацијата во ОБСЕ доведе до егзистенцијална криза на таа структура“, рече Захарова. Како што додаде таа, другиот дел од западните земји „продолжуваат да притискаат на педалата на целосно русофобично лудило“. Таа посочи и дека овој настан е „тест за ОБСЕ“. „Последниве години таа организација е доведена до тој степен што сите прашуваат – што понатаму? Дали сите ќе ја гледаат окупацијата на таа структура, што ќе доведе до нејзино уништување, бидејќи нема да биде потребна?“, праша Захарова. Таа потсети на моментот кога се формираше ОБСЕ. „Организацијата беше формирана во самиот врв на конфликтот меѓу системите – светот тогаш беше биполарен – во екот на Студената војна, кога сè уште се чувствуваше ужасот на кубанската ракетна криза. Оваа организација е формирана за да спречи нешто слично да се повтори, да најде заеднички јазик и да се обиде да изгради мостови. Мислам дека имаше многу повеќе елементи што секоја од државите ги вложи во таа структура. Некој отиде со подадената рака на пријателството, искрено верувајќи дека е неопходно да се развие дијалог, а некој, очигледно, сметаше дека тие мостови нема да бидат мостови на пријателство, туку мостови за пренесување арсенал за влошување на конфронтацијата. Различно ја третираа и различно ја користеа, а резултатите беа различни“, истакна таа. Потсетуваме, денеска во Скопје започнува тридневниот 30-ти состанок на министрите за надворешни работи на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), на кој ќе учествуваат над 70 делегации со околу 1.000 членови. Покрај министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ, најголемо внимание привлекува најавеното присуство на американскиот државен секретар Ентони Блинкен и шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, чија билатерална средба засега не е закажана. Министрите ќе донесат одлуки за понатамошното функционирање на ОБСЕ, а извесно е дека ќе одлучат Малта да ја преземе улогата на претседавач со ОБСЕ за 2024 година. По повеќе од три децении независност, Македонија за првпат е домаќин на ваков собир, што се смета за голем успех на домашната дипломатија во земјава. Подготовките за овој настан траеле цела година, а за време на собирот ќе бидат ангажирани и неколку полициски служби, пренесува Спутник.

Кумановски м.

24Инфо Lider Република

Манолева: Здравствениот систем ќе функционира непречено за време на Самиот на ОБСЕ

Бизнис Вести - 29.11.2023

Здравствениот систем ќе функционира непречено за време на Самиот на ОБСЕ, само со засилени капацитети, изјави денеска заменик министерката за здравство Маја Манолева. За Самитот на ОБСЕ, од Министерството за здравство номинирано е едно лице за ...

Манолева: Здравствениот систем ќе функционира непречено за време на Самиот на ОБСЕ

Слободен Печат

Манолева: Здравствениот систем ќе функционира непречено за време на Самиот на ОБСЕ

Независен

Екипи на брза помош се распоредени на клучни точки низ Скопје, преземени се возила од други градови за да не биде засегната Редовната служба за време на Самитот на ОБСЕ, вели заменик-министерката за здравство

Сакам да кажам

Здравствениот систем ќе функционира непречено за време на самитот на ОБСЕ

360 степени

Сите јавни здравствени установи ќе работат непречено за време на Самитот на ОБСЕ

ММС

Манолева: Здравствениот систем функцонира непречено за време на Самитот на ОБСЕ

24 Вести

Република Zoom

Здравствените установи ќе работат нормално за време на Министерскиот совет на ОБСЕ

Бизнис Вести - 29.11.2023

Здравствените установи во Скопје денеска и утре ќе работат вообичаено, иако утрешниот ден е прогласен за неработен за државната и јавната администрација поради одржувањето на Министерскиот совет на ОБСЕ.

Здравствените установи ќе работат нормално за време на Министерскиот совет на ОБСЕ

MakPress

Здравствените установи ќе работат нормално за време на Министерскиот совет на ОБСЕ

24 Вести

Медицински екипи од други градови на „стенд бај“ за Самитот на ОБСЕ

360 степени

Здравствените установи ќе работат нормално за време на Министерскиот совет на ОБСЕ

Бриф

Здравствените установи ќе работат нормално за време на Министерскиот совет на ОБСЕ

Курир

Здравствените установи ќе работат нормално за време на Министерскиот совет на ОБСЕ

24Инфо

Канал5 Телма Либертас Денешен Н.Македонија Вечер Прес