TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Османи: Патот до Брисел оди преку Охрид и Рамковниот договор

ТВ21 - 18.01.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во дебатниот магазин „EU Click“ истакна дека земјава во 2005 година добила статус на земја кандидат поради Рамковниот договор. „Секогаш знаевме дека патот до Брисел “минува“ низ Охрид.

Османи: Реално е да се очекува датум, но ветувањата ѝ ги оставаме на ЕУ

Алсат-М - 17.01.2020

После октомври ветувањата ќе ѝ ги оставиме на Европската Унија, вели во вечерашното гостување во емисијата “360 Степени“ на Алсат, вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи. Запрашан какви се неговите очекувања земјите членки на ЕУ на пролет ...

Бујар Османи одговора што значи процесот за членство во ЕУ?

ТВ21 - 17.01.2020

Во вечерашното гостување на вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во „EUclick”, објасни што значи процесот за членство во ЕУ. Еве го целиот ...

Османи: Судбината не донесе до двотретински закон за ЈО и со заедничка заложба да се влезе во ЕУ

Локално - 17.01.2020

Формален услов немаме, но бидејќи е навлезено во перцепцијата на земјите членки дека е важно, донесувањето на законот за ЈО ќе го олесни патот кон ЕУ. Би ризикувале ако не се донесе да им дадеме алиби на земји членки кои веќе се скептични за ...

Дали ЕУ е спремна да прифати нови членови? Одговара Бујар Османи во „EUclick”

ТВ21 - 17.01.2020

Во вечерашниот дебатен магазин EUclick на ТВ21, Бујар Османи одговори на прашањето дали Европската унија е подготовена да прими нови членки држави. Тој меѓудругото рече дека проширувањето на ЕУ веќе не е популарно.

(ВИДЕО) Османи: Охрабрувачки звучи тоа што го слушнавме за новата методологија на ЕУ

360 степени - 17.01.2020

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи, во интервју за „360 Степени“ зборуваше за новата методологија за пристапни преговори со ЕУ која треба да се донесе. Запрашан за тоа дали процесот ќе биде потежок или подолг, Османи вели дека ...

Каде се гледа Бујар Османи после изборите на 12 април?

ТВ21 - 17.01.2020

Вицепремиерот Бујар Османи во дебатниот магазин „EU Click“ истакна дека граѓаните се тие кои ќе одлучат каде ќе бидат после изборите. „Мислам дека граѓаните ќе бидат оние кои ќе одлучат за тоа дали и понатаму ќе нѐ ангажираат за да работиме за нив ...

Колку се чувствува Бујар Османи европеец?

ТВ21 - 17.01.2020

Вицепремиерот Бујар Османи во дебатниот магазин „EU Click“ на ТВ21 истакна дека од неколку аспекти сме дел од Европа. „Секако дека Французите се дел од основата на Европа и ЕУ, но јас сметам дека Албанците никогаш не биле ориенталисти без разлика на ...

(ВИДЕО) Османи: Ако не се донесе законот за ЈО, ризикуваме да им дадеме алиби на скептичните членки на ЕУ

360 степени - 17.01.2020

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи, во интервју за „360 Степени“ ја коментираше изјавата на еврокомесарот Вархеји за потребата од донесување на законот за јавното обвинителство. Ако не се донесе закон до распуштањето на парламентот, какви ...

Дали Бујар Османи го мрази францускиот претседател Емануел Макрон?

ТВ21 - 17.01.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во „EU Click“ на ТВ21 посочи дека не го мрази францускиот претседател Емануел Макрон. „Нормално дека не! Од тоа што сега сум задоволен што брзо влијаеја и не помина еден месец по оваа грешка на ...

Кога ќе станеме дел од ЕУ според Бујар Османи?

ТВ21 - 17.01.2020

Во дебатниот магазин „EU Click“ на ТВ21 вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи посочи дека прво треба да ги започнеме преговорите. „Преговорите требаше да почнат одамна, но разговорите сигурно требаше да почнат во октомври, дури и во јуни ...

Која балканска држава прва ќе се придружи во ЕУ, според Бујар Османи

ТВ21 - 17.01.2020

Вицепремиерот Бујар Османи во новиот дебатен магазин „EU Click“ на ТВ21 истакна дека смета оти Северна Македонија прва ќе се придружи во семејството на ЕУ. „Од аспект на подготовки за полноправно членство, не дека сум субјективен за земјава, но ...

Османи: Предложената методологија набрзо по блoкадата покажува дека нe им билa миpна coвеста на Французите

365 - 17.01.2020

„Нормално дека не!“, одговори вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во вечерашното гостување на „EU Click“ на „ТВ21“ , прашан дали го мpaзи францускиот претседател Емануел Макрон поради блокадата на отпочнувањето на процесот на преговори за ...

2 милиони милиметри

Либертас - 17.01.2020

Вицепремиерот Бујар Османи, министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и директорот на Државни патишта Зоран Китанов потпишаа договор со „Гранит“ за изградба на првите 2 километри од автопатот Скопје – Блаце.

Османи: Зголемената билатерална поддршка од Норвешка претставува значаен импулс за напредок во европските интеграции

А1 On - 16.01.2020

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска оствари средба со новоименуваниот амбасадор на Кралството на Норвешка во Република Северна Македонија со седиште во Белград, Јорн Јелштад.

Османи: Зголемената поддршка од Норвешка значаен импулс за напредок во европските интеграции

Телма - 16.01.2020

Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржуваш на Република Северна Македонија, во остварувањето на нашите приоритети и стратешки реформски цели поврзани со интеграцијата на земјата во ЕУ, посочи вицепремиерот за ...

Османи: Зголемената поддршка од Норвешка значаен импулс за напредок во европските интеграции

Press24 - 16.01.2020

Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржувач на Македонија, во остварувањето на нашите приоритети и стратешки реформски цели поврзани со интеграцијата на земјата во ЕУ, посочи вицепремиерот за европски прашања Бујар ...

Османи: Зголемената поддршка од Норвешка значаен импулс за напредок во европските интеграции

Локално - 16.01.2020

Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржувач на Република Северна Македонија, во остварувањето на нашите приоритети и стратешки реформски цели поврзани со интеграцијата на земјата во ЕУ, посочи вицепремиерот за ...

Османи: Зголемената поддршка од Норвешка значаен импулс за напредок во европските интеграции

Канал5 - 16.01.2020

Кралството на Норвешка го препозна клучниот момент кога на нашата земја и беше потребна силна поддршка во евро-интегративниот процес и затоа одлучи да ја зголеми поддршката за нашата земја, истакна Османи.

Османи: Норвешка ни овозможува силна поддршка во евро-интегративниот процес

Слободен Печат - 16.01.2020

Вицепремиерот Османи, информираат од СЕП, му честиташе на амбасадорот Јелштад за мандатот како амбасадор и му посака успешна реализација на поставените цели. Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржувач на Република ...

ОСМАНИ: Нашите пријатели од Осло не поддржуваат на патот кон Брисел

Денешен - 16.01.2020

Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржувач на Македонија, во остварувањето на нашите приоритети и стратешки реформски цели поврзани со интеграцијата на земјата во ЕУ, посочи вицепремиерот за европски прашања Бујар ...

Османи: Зголемената поддршка од Норвешка значаен импулс за напредок во европските интеграции

CivilMedia - 16.01.2020

Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржуваш на Република Северна Македонија, во остварувањето на нашите приоритети и стратешки реформски цели поврзани со интеграцијата на земјата во ЕУ, посочи вицепремиерот за ...

Османи: Зголемената поддршка од Норвешка значаен импулс за напредок во европските интеграции

Либертас - 16.01.2020

– Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржуваш на Република Северна Македонија, во остварувањето на нашите приоритети и стратешки реформски цели поврзани со интеграцијата на земјата во ЕУ, посочи вицепремиерот за ...

Османи: Норвешка ни овозможува силна поддршка во евро-интегративниот процес

Frontline - 16.01.2020

Вицепремиерот Османи, информираат од СЕП, му честиташе на амбасадорот Јелштад за мандатот како амбасадор и му посака успешна реализација на поставените цели. Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржувач на Република ...

Османи: Зголемената поддршка од Норвешка значаен импулс за напредок во европските интеграции

iPortal - 16.01.2020

Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржуваш на Република Северна Македонија, во остварувањето на нашите приоритети и стратешки реформски цели поврзани со интеграцијата на земјата во ЕУ, посочи вицепремиерот за ...

Османи: Зголемената поддршка од Норвешка значаен импулс за напредок во европските интеграции

24Инфо - 16.01.2020

Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржуваш на Република Северна Македонија, во остварувањето на нашите приоритети и стратешки реформски цели поврзани со интеграцијата на земјата во ЕУ, посочи вицепремиерот за ...

Османи: Зголемената поддршка од Норвешка значаен импулс за напредок во европските интеграции

Скопје инфо - 16.01.2020

Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржуваш на Република Северна Македонија, во остварувањето на нашите приоритети и стратешки реформски цели поврзани со интеграцијата на земјата во ЕУ, посочи вицепремиерот за ...

Османи: Зголемената поддршка од Норвешка значаен импулс за напредок во европските интеграции

MakPress - 16.01.2020

Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржуваш на Република Македонија, во остварувањето на нашите приоритети и стратешки реформски цели поврзани со интеграцијата на земјата во ЕУ, посочи вицепремиерот за европски ...

Османи: Зголемената поддршка од Норвешка значаен импулс за напредок во европските интеграции

Сител - 16.01.2020

Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржуваш на Република Македонија, во остварувањето на нашите приоритети и стратешки реформски цели поврзани со интеграцијата на земјата во ЕУ, посочи вицепремиерот за европски ...

Османи: Ако не се донесе законот за ЈО, ризикуваме да им дадеме алиби на скептичните членки на ЕУ

Press24 - 17.01.2020

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи, во интервју за „360 Степени“ ја коментираше изјавата на еврокомесарот Вархеји за потребата од донесување на законот за јавното обвинителство. „Формален услов ние немаме после чистата препорака и одлуката ...

Каде се гледа Бујар Османи после изборите на 12 април?

4NEWS - 17.01.2020

Вицепремиерот Бујар Османи во дебатниот магазин „EU Click“ истакна дека граѓаните се тие кои ќе одлучат каде ќе бидат после изборите. „Мислам дека граѓаните ќе бидат оние кои ќе одлучат за тоа дали и понатаму ќе нѐ ангажираат за да работиме за нив ...

Османи за датумот: Уште во февруари ќе знаеме како ќе се развиваат работите

Фокус - 17.01.2020

После октомври ветувањата ќе ѝ ги оставиме на Европската Унија, вели во вечерашното гостување во емисијата “360 Степени“ на Алсат, вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи. Запрашан какви се неговите очекувања земјите членки на ЕУ на пролет ...

Османи: Не го мразам Макрон поради неговата одлука, но новата методологија покажа дека немале мирна совест

Press24 - 17.01.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во „EU Click“ на ТВ21 посочи дека не го мрази францускиот претседател Емануел Макрон, поради неговата одлука за недобивање на датум за преговори за Македонија.