TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По Османи кој ја надмина бројката од 10.000 потписи, Димитриевски наближува до потребната граѓанска поддршка

24Инфо - 27.02.2024

Според денешното известување од Државната изборна комисија за бројот на потпишани граѓани за претседателските кандидати да учествуваат на изборите закажани за 24 април – прв круг и 8 мај – втор, до 20 часот синоќа кандидатот на ДУИ, Бујар Османи, го ...

Димитриевски, Таравари и Ванковска блиску до целта во трката за потписи

А1 On

Колку потписи досега собраа претседателските кандидати

Скопје инфо

Димитриевски стигна до 8.400 потписи, Ванковска до 6.200

Независен

Само Бујар собра потписи: Блиску до целта се Димитриевски и Таравари

Скопје1

Максим Димитриевски собра 8.600 потписи

ММС

Османи стигна до потребните потписи, Димитриевски на чекор до целта

Кумановски м.

Сител Lider Фактор Канал5 24 Вести 360 степени А1 On Скопје1

ЕВЕ КОЛКУ ПОТПИСИ ДОСЕГА СОБРАА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ КАНДИДАТИ - кој ќе успее да влезе во трката за шеф на државата

Фактор - 27.02.2024

Колку потписи собраа заклучно со вчерашниот ден претседателските кандидати во земјава, Фактор ги објавува најновите податоци. Бујар Османи, кандидат на ДУИ, веќе го има остварено потребниот број, и тој има 10.528 потписи.

Османи од домашна атмосфера информира дека се собрани 10 000 потписи за неговата кандидатура за шеф на државата

360 степени

Османи ги собра потребните потписи за кандидатура за претседател

Слободен Печат

Кандидатите за претседател ги собираат потписите – Мицкоски: Потписите се купуваат со пари

ТВ21

Османи ги собра потребните 10.000 потписи

Фокус

(Видео) Османи прв собра 10.000 потписи, влегува во трката со Силјановска и Пендаровски

Скопје1

(Видео) Османи прв собра потписи за претседателската кандидатура

еМагазин

Lider Press24 Алсат-М +инфо Антропол Независен 4NEWS 24Инфо

ДИК со пресек: На Димитриевски му требаат уште 1600 потписи, Таравари има над 7500

Локално - 27.02.2024

Државната изборна комисија го објави последниот пресек со собраните потписи на кандидатите за претседател на државата. Заклучно со 26 февруари до 20 часот, прв кој успеа да ги собере 10-те илјади потписи е кандидатот на ДУИ и министер за надворешни ...

Дел од кандидатите за претседател немаат проблем, други се мачат да ги обезбедат неопходните потписи

24 Вести

Расте бројот на собрани потписи од граѓаните – Османи, Димитриевски и Ванковска за два дена имаат најмногу

360 степени

Над 1000 потписи имаат Османи, Ванковска и Димитриевски

24 Вести

Левица почна на пазар да собира потписи за Ванковска, луѓето не се потпишуваат

Курир

Левица на пазар почна да собира потписи за Ванковска

Нетпрес

Пресек на ДИК: Најмногу потписи досега собрал Османи, по него следуваат Димитриевски и Ванковска

Фокус

Сител А1 On Либертас Независен Zoom +инфо Слободен Печат МКД

ВРЕДИ: Резултатoт 3 спрема 1 за Таравари

Канал5 - 26.02.2024

Кандидатот на Коалицијата „ВРЕДИ“ Арбен Таравари, во рок од еден ден доби доброволна поддршка од повеќе од 8.000 граѓани. Иако ДУИ ги користеше сите механизми за притисок врз вработените во јавната администрација, беа потребни повеќе од три дена за ...

Брза мобилизација на албанската опозиција: Таравари собра 8 илјади потписи за претседателската кандидатура – притисоците на ДУИ врз вработените во јавната администрација без резултат!

Lider

Таравари тврди дека е при крај: Официјалното собирање потписи го започнавме пред неколку часа и стигнавме до 8.000 потписи

Скопје1

Таравари: Промената започна!

Алсат-М

ИЗБОРИ 2024/Биљал Касами со потпис за кандидатурата на Арбен Таравари за претседател

Бизнис Вести

Касами се потпиша за Таравари

Република

Касами се потпиша за Таравари: Има интерес, капацитетите на ДИК се ограничени

А1 On

Zoom Press24 MakPress Фактор +инфо А1 On Независен Фокус

Кандидатите за претседател во трка за потписи - Бујар Османи најблиску до целта

Deutsche Welle - 26.02.2024

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека е „згрозен од информациите дека се давале пари за потписи за некои кандидати“. Дел од тие случаи се документирани и предадени до МВР, вели тој Ниту еден од кандидатите за претседател досега ги нема ...

Дел од кандидатите за претседател на добар пат, дел на маки да ги обезбедат неопходните потписи

Канал5

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Макфакс

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Опсервер

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

MTM

Над 1000 потписи имаат Османи, Ваконовска и Димитриевски, ДИК од утре еднаш дневно ќе известува за собраните потписи

Во Центар

Никој од кандидатите за претседател се уште ги нема собрано потребните 10 илјади потписи, досега се потпишале 24.830 граѓани

Скопје инфо

OhridNews Press24 ТВ21 МКД Бриф Кајгана Слободен Печат Н.Македонија