TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се топи ли оптимизмот за евроинтеграциите?

24 Вести - 12.12.2019

Нема сериозни очекувања и голем оптимизам дека земјата напролет ќе ги започне пристапните преговори со ЕУ вели вицепремеирот Бујар Османи. Една од причините според Османи е комплицираноста на односите во Унијата.

Османи не шири оптимизам за старт на преговорите

Сител - 12.12.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи не е голем оптимист дека на пролет Македонија ќе добие датум за почеток на преговорите со ЕУ . Toj вели дека без разлика каква ќе биде одлуката државата е подготвена и останува целосно фокусирана на ...

Османи: Односите во ЕУ се сложени, но очекуваме позитивен развој на настаните

Фокус - 12.12.2019

Секретаријатот за европски прашања денеска во Струга ја одржува годишната конференција „Заедно кон ѕвездите“, на која се врши пресек на досега сработеното во областа на европските интеграции, а ќе бидат отворени и темите поврзани со перспективите и ...

Фуере и Османи песимисти за преговори со ЕУ на пролет

Алсат-М - 12.12.2019

Ниту вицепремиерот Бујар Османи, ниту пак, поранешниот евроамбасадор во земјава, Ерван Фуере, не се големи оптимисти дека Македонија во март ќе добие датум за почеток на преговорите со ЕУ.

Како да се оживее процесот за проширување на ЕУ?

Н.Македонија - 12.12.2019

Неодамнешното вето за пристапни преговори со ЕУ на Македонија и Албанија од страна на францускиот претседател Емануел Макрон генерално е гледано како чекор назад од другите членки на Унијата.

Неколку европски земји со нон-пејпер за членството на земјите од Балканот

Алсат-М - 11.12.2019

По нон-пејперот на Франција, сега и Австрија, Италија, Словенија и земјите на Вишеградската група доставија нивен неофицијален документ до Брисел за да се подобри процесот на одржливо и забрзано интегрирање на Западен Балкан во Европскјата Унија.

Девет земји членки одговорија на нон-пејперот од Париз

Сител - 11.12.2019

Австрија, Чешка, Естонија, Италија, Литванија, Летонија , Малта и Полска предлагаат нова методологија за проширување. Деветте земји го доставиле нон пејперот во Брисел за забрзана евроинтеграција на Западен Балкан.

Девет земји од ЕУ со „нон пејпер“ за забрзана евроинтеграција на Западен Балкан

Телма - 11.12.2019

Радио Слободна Европа, која имала увид во т.н. нон пејпер, јави дека деветте членки на ЕУ излегле со предлози околу новата методологија за проширување, која Европската унија, според најавите, ќе ја усвои до крајот на јануари следната година.

РСЕ: Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

ТВ21 - 11.12.2019

Девет земји-членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за која Европската комисија се очекува да ја донесе до крајот на јануари следната година.

Девет членки на ЕУ поднесоа предлог за нова методологија за проширување

Алфа - 11.12.2019

Девет земји-членки на ЕУ, излегоа со предлози за нова методологија за проширување, која се очекува, Европската комисија да ја усвои до крајот на јануари 2020-та година. Таканаречениот нон пејпер, во кој имала увид радио Слободна Европа, е потпишан ...

9 земји членки на ЕУ бараат внатрешните реформи да не бидат услов за проширување

AKO - 11.12.2019

Девет земји членки на ЕУ, Австрија, Чешка, Естонија, Италија, Латвија, Малта, Полска и Словенија, излегоа со свој предлог за новата методологија за проширување, која ја иницираше францускиот претседател, Емануел Макрон.

Девет земји од ЕУ со „нон пејпер“ за забрзана евроинтеграција на Западен Балкан

А1 On - 11.12.2019

Австрија, Чешка, Естонија, Италија, Литванија, Летонија, Малта и Полска доставија во Брисел свој предлог за „унапредување на процесот и одржлива и забрзана интеграција на Западен Балкан“. Радио Слободна Европа, која имала увид во т.н.

Девет земји од ЕУ со „нон пејпер“ за забрзана евроинтеграција на Западен Балкан

Локално - 11.12.2019

Австрија, Чешка, Естонија, Италија, Литванија, Летонија, Малта и Полска доставија во Брисел свој предлог за „унапредување на процесот и одржлива и забрзана интеграција на Западен Балкан“. Радио Слободна Европа, која имала увид во т.н.

Девет земји од ЕУ со „нон пејпер“ за забрзана евроинтеграција на Западен Балкан

iPortal - 11.12.2019

Австрија, Чешка, Естонија, Италија, Литванија, Летонија, Малта и Полска доставија во Брисел свој предлог за „унапредување на процесот и одржлива и забрзана интеграција на Западен Балкан“. Радио Слободна Европа, која имала увид во т.н.

Девет членки на ЕУ излегоа со предлози за забрзана интеграција во Унијата

Слободен Печат - 11.12.2019

Во нон-пејперот на овие девет држави се бара од Европската комисија во идната методологија да се опфати групирање на преговарачките поглавја по главни области, како и паралелно, наместо последователно, отворање поглавја.

Девет земји од ЕУ со „нон пејпер” за забрзана евроинтеграција на Западен Балкан

24Инфо - 11.12.2019

Австрија, Чешка, Естонија, Италија, Литванија, Летонија, Малта и Полска доставија во Брисел свој предлог за „унапредување на процесот и одржлива и забрзана интеграција на Западен Балкан”. Радио Слободна Европа, која имала увид во т.н.

Земји од ЕУ со „нон пејпер“ за забрзана евроинтеграција на Западен Балкан

CivilMedia - 11.12.2019

Австрија, Чешка, Естонија, Италија, Литванија, Летонија, Малта и Полска доставија во Брисел свој предлог за „унапредување на процесот и одржлива и забрзана интеграција на Западен Балкан“. Радио Слободна Европа, која имала увид во т.н.

Девет земји од ЕУ со „нон пејпер“ за забрзана евроинтеграција на Западен Балкан

Опсервер - 11.12.2019

Австрија, Чешка, Естонија, Италија, Литванија, Летонија, Малта и Полска доставија во Брисел свој предлог за „унапредување на процесот и одржлива и забрзана интеграција на Западен Балкан“. Радио Слободна Европа, која имала увид во т.н.

Девет земји од ЕУ со „нон пејпер“ за забрзана евроинтеграција на Западен Балкан

Либертас - 11.12.2019

Австрија, Чешка, Естонија, Италија, Литванија, Летонија, Малта и Полска доставија во Брисел свој предлог за „унапредување на процесот и одржлива и забрзана интеграција на Западен Балкан“. Радио Слободна Европа, која имала увид во т.н.

УШТЕ ЕДЕН „НОН ПЕЈПЕР“: Девет европски држави објаснуваат како да се интегрира Западен Балкан

Фактор - 11.12.2019

Девет држави од ЕУ излегоа со „нон пејпер” за забрзана евроинтеграција на земјите од Западен Балкан. Австрија, Чешка, Естонија, Италија, Литванија, Летонија, Малта и Полска доставија во Брисел свој предлог за „унапредување на процесот и одржлива и ...

Девет земји од ЕУ со „нон пејпер“ за забрзана евроинтеграција на Западен Балкан

MakPress - 11.12.2019

Австрија, Чешка, Естонија, Италија, Литванија, Летонија, Малта и Полска доставија во Брисел свој предлог за „унапредување на процесот и одржлива и забрзана интеграција на Западен Балкан“. Радио Слободна Европа, која имала увид во т.н.

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

+инфо - 11.12.2019

Покрај назнаката „Нашата врата останува отворена“, во документот на девет држви се подвлекува „надградба на постојниот консензус за проширување“ треба „да се заснова на постојниот консензус за проширување“ врз основа на следниве принципи: ...

Девет земји од ЕУ со „нон пејпер“ за забрзана евроинтеграција на Западен Балкан

24 Вести - 11.12.2019

Австрија, Чешка, Естонија, Италија, Литванија, Летонија, Малта и Полска доставија во Брисел свој предлог за забрзана еврпинтеграција на Западен Балкан. Радио Слободна Европа, која имала увид во т.н.

Девет земји членки одговорија на нон-пејперот од Париз

4NEWS - 11.12.2019

Австрија, Чешка, Естонија, Италија, Литванија, Летонија , Малта и Полска предлагаат нова методологија за проширување. Деветте земји го доставиле нон пејперот во Брисел за забрзана евроинтеграција на Западен Балкан.

Девет земји од ЕУ со „нон пејпер“ за забрзана евроинтеграција на Западен Балкан

Press24 - 11.12.2019

Австрија, Чешка, Естонија, Италија, Литванија, Летонија, Малта и Полска доставија во Брисел свој предлог за „унапредување на процесот и одржлива и забрзана интеграција на Западен Балкан“. Радио Слободна Европа, која имала увид во т.н.

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Макфакс - 11.12.2019

Девет земји-членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што Европската комисија, според најавите, ќе одлучува до крајот на јануари следната година, јави Радио Слободна Европа (РСЕ).

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Точка - 11.12.2019

Девет земји-членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што Европската комисија, според најавите, ќе одлучува до крајот на јануари следната година, јави Радио Слободна Европа (РСЕ).

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Н.Македонија - 11.12.2019

Девет земји-членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што Европската комисија, според најавите, ќе одлучува до крајот на јануари следната година, објави Радио Слободна Европа (РСЕ).

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

24Инфо - 11.12.2019

Девет земји членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што Европската комисија, според најавите, ќе одлучува до крајот на јануари следната година, јави Радио Слободна Европа (РСЕ).

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Centar - 11.12.2019

Девет земји членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што Европската комисија, според најавите, ќе одлучува до крајот на јануари следната година, јави Радио Слободна Европа (РСЕ).

Вратата останува отворена: 9 ЕУ членки со предлог- методологија за проширување

Expres - 12.12.2019

Девет земји-членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за која Европската комисија се очекува да ја донесе до крајот на јануари следната годин, јави Радио слободна европа.

Фуере и Османи не веруваат во датум за ЕУ во март

Expres - 12.12.2019

„ЕУ веќе не е тоа што беше. Има помалку предвидливост за сега да зборуваме за некаква динамика. На сите им е јасно дека се направи грешка и оти ние бевме спремни за почеток на преговорите….

Османи: Односите во ЕУ се сложени, но очекуваме позитивен развој на настаните

А1 On - 12.12.2019

Секретаријатот за европски прашања денеска во Струга ја одржува годишната конференција „Заедно кон ѕвездите“, на која се врши пресек на досега сработеното во областа на европските интеграции, а ќе бидат отворени и темите поврзани со перспективите и ...

Османи: Односите во ЕУ се сложени, но очекуваме позитивен развој на настаните

Канал5 - 12.12.2019

Секретаријатот за европски прашања денеска во Струга ја одржува годишната конференција „Заедно кон ѕвездите". На конференцијата се врши пресек на досега сработеното во областа на европските интеграции, а ќе бидат отворени и темите поврзани со ...

Османи: Односите во ЕУ се сложени, но очекуваме позитивен развој на настаните

Press24 - 12.12.2019

Секретаријатот за европски прашања денеска во Струга ја одржува годишната конференција „Заедно кон ѕвездите“, на која се врши пресек на досега сработеното во областа на европските интеграции, а ќе бидат отворени и темите поврзани со перспективите и ...

Процесите биле сложени: Османи не е оптимист за датум за преговори

Република - 12.12.2019

Секретаријатот за европски прашања денеска во Струга ја одржува годишната конференција „Заедно кон ѕвездите“, на која се врши пресек на досега сработеното во областа на европските интеграции, а ќе бидат отворени и темите поврзани со перспективите и ...

Османи: Односите во ЕУ се сложени, но очекуваме позитивен развој на настаните

+инфо - 12.12.2019

Вицепремиерот Бујар Османи односите во самата ЕУ во овој миг ги оцени како доста сложени, но со очекувања за позитивен развој на настаните, преку изнаоѓање начин како земјата да ги отпочне претпристапните преговори за членство во Унијата.

Османи: Бевме подготвени за преговори, но беше направена грешка и сега сите се обидуваат да ја поправат

Слободен Печат - 12.12.2019

Османи забележа дека самите односи во рамки на ЕУ и натамошната динамика на нејзиното проширување се одвиваат со, како што рече, „далеку помала предвидливост". Секретаријатот за европски прашања денеска во Струга ја одржува годишната конференција ...

Османи: Важно е да успееме до февруари да го донесеме законот за јавно обвинителство

iPortal - 12.12.2019

Секретаријатот за европски прашања денеска во Струга ја одржува годишната конференција „Заедно кон ѕвездите“, на која се врши пресек на досега сработеното во областа на европските интеграции, а ќе бидат отворени и темите поврзани со перспективите и ...

Османи: Премногу се сложени односите во ЕУ, но важно е ние да сме подготвени

Локално - 12.12.2019

Секретаријатот за европски прашања денеска во Струга ја одржува годишната конференција „Заедно кон ѕвездите“, на која се врши пресек на досега сработеното во областа на европските интеграции, а ќе бидат отворени и темите поврзани со перспективите и ...

Османи: Односите во ЕУ се сложени, но очекуваме позитивен развој на настаните

24Инфо - 12.12.2019

Секретаријатот за европски прашања денеска во Струга ја одржува годишната конференција „Заедно кон ѕвездите”, на која се врши пресек на досега сработеното во областа на европските интеграции, а ќе бидат отворени и темите поврзани со перспективите и ...

Османи: Односите во ЕУ се сложени, но очекуваме позитивен развој на настаните

Вечер Прес - 12.12.2019

Секретаријатот за европски прашања денеска во Струга ја одржува годишната конференција „Заедно кон ѕвездите”, на која се врши пресек на досега сработеното во областа на европските интеграции, а ќе бидат отворени и темите поврзани со перспективите и ...

Османи: Односите во ЕУ се сложени, важно е ние да сме подготвени

Либертас - 12.12.2019

Вицепремиерот Бујар Османи односите во самата ЕУ во овој миг ги оцени како доста сложени, но со очекувања за позитивен развој на настаните, преку изнаоѓање начин како земјата да ги отпочне претпристапните преговори за членство во Унијата.

Османи: Односите во ЕУ се сложени, но очекуваме позитивен развој на настаните

Опсервер - 12.12.2019

Секретаријатот за европски прашања денеска во Струга ја одржува годишната конференција „Заедно кон ѕвездите“, на која се врши пресек на досега сработеното во областа на европските интеграции, а ќе бидат отворени и темите поврзани со перспективите и ...

Османи: Односите во ЕУ се сложени, настаните се одвиваат со далеку помала предвидливост

MakPress - 12.12.2019

Секретаријатот за европски прашања денеска во Струга ја одржува годишната конференција „Заедно кон ѕвездите“, на која се врши пресек на досега сработеното во областа на европските интеграции, а ќе бидат отворени и темите поврзани со перспективите и ...

Османи смета дека односите во ЕУ се сложени, но очекува позитивен развој на настаните

Нетпрес - 12.12.2019

Секретаријатот за европски прашања денеска во Струга ја одржува годишната конференција „Заедно кон ѕвездите“, на која се врши пресек на досега сработеното во областа на европските интеграции, а ќе бидат отворени и темите поврзани со перспективите и ...