TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сиљановска Давкова во Гевгелија: Само ако власта е во вистински раце можеме заедно да создадеме амбиент за промени

Канал5 - 15.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Сиљановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Гевгелија. Сиљановска Давкова посочи дека политичарите својот легитимитет го црпат од народот и дека токму народот на 21 април а ...

Мицкоски од Гевгелија: Не се оди напред со нарачани обвиненија и диктирани судски пресуди

24Инфо - 15.04.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на митинг се обрати пред граѓаните во Гевгелија. Мицкоски пред присутните потенцираше дека како наближуваат изборите се повеќе од јасно е дека професорката Гордана Сиљановска Давкова ќе биде ...

Мицкоски во Валандово:Ова се избори каде се одлучува за иднината на нашата татковина

Канал5 - 15.04.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на митинг се обрати пред граѓаните на општина Валандово, каде што порача дека ВМРО-ДПМНЕ е организација на народот и народот е организација.

Сиљановска Давкова во Валандово: Ништо не сторија за да ги задржат младите, напротив ,како да ги бркаат

Канал5 - 15.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Сиљановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Валандово Сиљановска Давкова посебен акцент стави на владеењето на правото и правната држава, односно како што рече таа ...

Силјановска: Преку концептот на право и правда младите ќе имаат причина плус да не заминуваат

MakPress - 15.04.2019

Кандидатот за Претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова на својот фесјбук профил истакна дека преку концептот на право и правда, младите ќе останат во Македонија и во услови на правна држава тие нема да имаат причина плус зошто би си ...

Кандидатите со пораки за подобра иднина и масовна излезност

Р.С.Европа - 15.04.2019

Коалицијата „За подобра Македонија“ гарантира подобра иднина за Република Македонија, порача кандидатот за претседател, Гордана Сиљановска- Давкова од вечерашниот митинг во Валандово. Таа истакна дека ние сме една од најболните нации во Европа ...

Профил на Гордана Сиљановска Давкова

Канал5 - 15.04.2019

Во последната недела од кампањата, Канал 5 ќе ви ги претстави потенцијалните претседатели од еден поинаков агол. Низ разговор со нив, ќе се обидеме да ви го доловиме вредносниот систем по кој функционираат и за кој ќе се залагаат.

Мицкоски од Валандово: Силјановска е симбол на правото и правдата, без компромисен борец и заштитник на законите и ...

Курир - 15.04.2019

Вчера Народот ја испорача вистинската сметка за она што го доживеа изминативе две години откако СДСМ и Зоран Заев се влада во Република Македонија, но исто времено тој народ им кажа дека времето на нечестити и измамници од политичари е завршено, ова ...

Со одговорна влада претседателот може да биде совршен тим

Република - 15.04.2019

Претседателската кандидатка поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова вечерва од Вландово порача дека доколку со помош на валандовчани стане претседател, пред Собранието ќе се обраќа повеќпати, а ветото ќе го користи како некој кој се ...

Силјановска: Генерали, држете ме за збор!

Република - 15.04.2019

Во сите тела во кои имам ингеренции, Уставен суд, Совет за безбедност, гувернер на Нардната банка, шев на Генералштабот, генрали, држете ме за збор, ќе ги номинирам најдобрите, најумните, најквалификуваните, а тоа вие ќе го проверите, бидејќи ќе ...

Силјановска Давкова: Луѓето си заминуваат од Македонија, а власта не прави ништо за да ги задржи, напротив, како да ги ...

Курир - 15.04.2019

Коалицијата „За подобра Македонија“ гарантира подобра иднина за Република Македонија, порача кандидатот за претседател, Гордана Силјановска Давкова од вечерашниот митинг во Валандово. -Кога реков дека сум загрижена, знам дека еден од најубавите ...

Силјановска вчера пред велешани: Повеќе од 78 проценти од младите си заминуваат

ТВ21 - 15.04.2019

Претседателскиот кандидат Гордана Силјановска на 15-от ден од кампањата продолжува со одржување митинзи и средби со граѓани. Вечерва таа прво е во Валандово а потоа и во Гевгелија. Силјановска вчера на митингот одржан во Велес ја критикуваше ...

Силјановска Давкова: На Македонија ѝ се потребни радикални демократски реформи

24 Вести - 15.04.2019

На 15-от ден од кампањата, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска Давкова ќе одржи митинзи во Валандово и Гевгелија. Силјановска Давкова вчера од Велес и Свети Николе порача дека лошата политика не може да го згази правото, ...

Силјановска Давкова: Луѓето си заминуваат од Македонија, а власта како намерно да ги брка

Магазин - 15.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова вечерва на митингот во Валандово порача дека коалицијата „За подобра Македонија“ гарантира подобра иднина за нашата држава. Професорката Давкова истакна дека ние сме една од најболните нации во ...

Страв за цензусот „исплива“ од митинзите

Призма - 15.04.2019

Опозицијата митингуваше во саботата пред владината зграда, точно во терминот кога се смрачуваше облачното небо над Скопје, а власта својот најголем собир го организираше наредниот, прилично сончев ден пред Инфоцентарот на Европската унија, неколку ...

Коментари за поддршка и повици за бојкот на изборите

Р.С.Европа - 15.04.2019

По информациите за митинзите на Пендаровски и Сиљановска - Давкова преовладуваат коментарите со повик за бојкот на изборите. По интервјуто со Река има коментари со поддршка. По минатонеделното неделно интервју со Стево Пендаровски, РСЕ на македонски ...

Силјановска денеска ќе ги посети Валандово и Гевгелија

MakPress - 15.04.2019

Денеска, 15.4.2019 ќе се одржат низа настани од страна на Кандидатот за претседател на Република Македонија, Проф. Д-р Гордана Сиљановска Давкова на следните локации: • Во 18:30 часот Митинг во Валандово • Во 20:30 часот Митинг во ...

Што ќе ѝ е Грујо на Гордана?!

CivilMedia - 15.04.2019

пишува: На пример, во оваа политичка ситуација, Груевски сигурно ќе најдеше некаква варијанта на третирање на албанските гласачи како извесен, макар минимален потенцијал за поддршка на својот партиски кандидат… Силјановска Давкова, а особено ...

Сиљановска-Давкова: Лошата политика не може да го згази правото, лошата политика треба да се санкционира

24 Вести - 14.04.2019

Кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Сиљановска Давкова вечерва во Велес и Свети Николе. Порача дека не смее да се дозволи целата власт да ја има една партија и ги повика граѓаните на изборите во недела да гласаат ...

Силјановска: Сѐ што посакав од животот добив од Македонија, од народот, сега решив да му вратам

+инфо - 14.04.2019

Изворот на мојата енергија е длабоката верба дека кога верувате во право и правда во Македонија и за Македонија, на правата страна сте. Затоа и ние правниците велиме зборуваме за правен лек, правните лекови ја прават лошата политика подобра.

Силјановска: И по две години власт економски развој нема, а најспособните заминуваат од Македонија со билети во еден ...

Курир - 14.04.2019

Кога верувате во право и правда во Македонија и за Македонија на правата страна сте, затоа ние правниците зборуваме за правен лек, правните лекови ја прават лошата политика подобра, ама лошата политика не може да го згази правото, лошата политика ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Викендски централни митинзи, почина сопругата на Милошевиќ

Фактор - 14.04.2019

Денешниов ден го обележаа партиските митинзи . Додека опозициската ВМРО ДПМНЕ допрва го почнува главниот протест за вечерва закажан з а во Велес, владеачката СДСМ пред околу 4 часа го заврши централниот митинг во главниот град.

Мицкоски – Ќе го испратиме во пензија министерот што шопингува во Дубаи

24 Вести - 14.04.2019

Кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Сиљановска Давкова вечерва ќе има собири и средби со граѓаните во Велес и Свети Николе. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата вчера имаа централен митинг во Скопје пред Владата.

Блокиран град, нервозни граѓани, партиите не се откажуваат од автобус-митинзите

А1 On - 14.04.2019

Два дена Скопје е буквално под блокада. Во желба да покажат масовност, голема поддршка и да го мотивираат членството и симпатизерите, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, партиите кои застанаа зад Пендаровски и Сиљановска-Давкова, ја запалија партиската машинерија и ...

Најумните, најспособните и најпотребните за Македонија си заминуваат во еден правец

Република - 14.04.2019

, истакна претседателскиот кандидат, Гордана Силјановска Давкова на денешниот митинг во Свети Николе. ...

Силјановска: Скандалозно е среде мандат премиерот да биде ослободен од поткуп

Курир - 14.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, проф. Д-р Гордана Силјановска Давкова на емисијата „Детектор“ при своето гостување истакна дека е скандалозно во една држава премиер да биде ослободен од обвинение за поткуп и тоа докажува колку се ...

Сиљановска и Мицковски бегаат од граѓаните

Бриф - 14.04.2019

Митингот на кандидатката за претседателка на државата од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Сиљановска – Давкова, закажан за 16 и 30 часот во Лозово не се одржа. Околу дваесетина граѓани чекале но немале информации што се случува, зошто Сиљановска не се појавила.

Силјановска од Гевгелија: Само ако власта е во вистински раце можеме заедно да создадеме амбиент за промени

Курир - 15.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Гевгелија. Силјановска Давкова посочи дека политичарите својот легитимитет го црпат од народот и дека токму народот на 21 април ...

Мицкоски во Гевгелија: Македонскиот премиер се откажа од македонското малцинство во соседните земји

А1 On - 15.04.2019

Како наближуваат изборите се повеќе од јасно е дека Гордана Сиљановска Давкова ќе биде идниот претседател, а доказ за тоа е пораката од народот со кога улиците останаа полупразни на вчерашниот митинг на СДСМ и дека граѓаните не сакаат политичари кои ...

Силјановска Давкова: За економски развој е потребна правна држава, инфраструктура и образование, сите овие работи ги ...

Курир - 14.04.2019

Со прашањето во кое имаше за поддршката за Преспанскиот договор доведовте до сериозен пад на поддршката за ЕУ и НАТО, рече Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, која беше дел од третата дебата на телевизија ...

Mицкоски: Сиљановска Давкова е симбол на правото и правдата

Сител - 15.04.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на митинг се обрати пред граѓаните на општина Валандово, каде што порача дека ВМРО-ДПМНЕ е организација на народот и народот е организација.

Силјановска Давкова: Ќе направам сериозни реформи кои ќе бидат во функција на владеење на правото

Курир - 14.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, професорката Гордана Силјановска Давкова при гостување на емисијата „Детектор“ истакна дека ако таа стане претседател ќе направи се што е можно правото да завладее во државата.

Сиљановска за загадувањето: Најголем проблем е неспроведувањето на законите и префрлањето на одговорноста

Макфакс - 14.04.2019

Заштита и унапредување на животот и на здравјето на граѓаните, како и заштитата и унапредување на животната средина се национални интереси кои треба да се одбранат, рече кандидатката за претседателка Гордана Сиљановска Давкова на денешната трибина ...

Силјановска: Обединување и заедништво на сите граѓани и масовно излегување на изборите се со цел враќање на правото и ...

Курир - 15.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Валандово. Силјановска Давкова посебен акцент стави на владеењето на правото и правната држава, односно како што рече таа ...

Сиљановска - Давкова: Слоганот е правда, оти фокус групите го одбраа

Р.С.Европа - 14.04.2019

Слоганот „Правда за Македонија“ е одбран врз основа на истражувања. Искрено јас не очекував, но најголемиот дел од фокус групите што беа анкетирани го одбраа ова и така мнозинството од оние кои одлучуваа рекоа дека ова е најсоодветното мото, вели ...

Мицкоски: Време е за нова генерација политичари, Силјановска е симбол на правдата

Фокус - 15.04.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашниот митинг во Валандово рече деке е време за нова генерација на политичари, а Гордана Силјановска Давкова била симбол на правото и правдата.

Гордана Силјановска Давкова: Ако немаш енергија – не се ни нафаќај на рокенрол!

Фокус - 14.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова го сврте вниманието на јавноста со најавата за емисијата „Еден на еден“, која треба да се емитува денес во 18.30 часот на Канал 5, кога ги покажа своите танцувачки способности.

Заев: Силјановска е претставничка на Мицкоски, оној Мицкоски кој што е претставник на криминалецот Груевски

ТВ21 - 14.04.2019

„Гордана Силјановска не само што не е заеднички кандидат за претседател на сите граѓани, туку таа е претставничка само на еден човек. Силјановска е претставничка на Мицкоски, оној Мицкоски кој што е претставник на криминалецот Груевски.

Силјановска Давкова: Луѓето си заминуваат од Македонија, а власта не прави ништо за да ги задржи, напротив, како да ги ...

Нетпрес - 15.04.2019

Коалицијата „За подобра Македонија“ гарантира подобра иднина за Република Македонија, порача кандидатот за претседател, Гордана Силјановска Давкова од вечерашниот митинг во Валандово. Кога реков дека сум загрижена, знам дека еден од најубавите ...

Силјановска Давкова: Македонската дијаспора е наш нераскинлив дел

MakPress - 14.04.2019

Кандидатката за претседател на Република Македонија, Професорката Гордана Силјановска Давкова, преку својот официјален фејсбук профил се обрати до Македонците во дијаспората. „Македонската дијаспора е наш нераскинлив дел.

Не ги прифаќајте лагите, со оваа власт работа има само за фирмите блиски до нив

Република - 14.04.2019

Пред Владата на Република Македонија, вчера ВМРО – ДПМНЕ и кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова одржаа централен митинг на кој лидерот на партијата, Христијан Мицкоски на присутните им се обрати со моќен и впечатлив говор.

Силјановска: Власта чекори кон ЕУ а не верува во правото, нивното владеење е само политика

Нетпрес - 14.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вчера се обрати на граѓаните во Скопје. Силјановска Давкова посочи дека сета власт е во рацете на неколкумина. Тие таа ги нарекува конзули.

Што ќе ѝ е Грујо на Гордана?!

+инфо - 15.04.2019

И зминатите денови од претседателската кампања сега веќе сосема јасно ја „бетонираа“ најгруевистичката можна политичка линија во ВМРО-ДПМНЕ како доминантна изборна платформа. Не само што во кампањата на Мицкоски и Силјановска Давкова нема ни еден ...

Силјановска Давкова во Свети Николе: Секој ден слушаме како фамилијата добила уште еден бизнис, секој ден дознаваме за ...

Курир - 14.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Свети Николе. Силјановска Давкова ги поздрави граѓаните во Свети Николе и им се заблагодари што ја поддржуваат да стане претседател на ...

Скандалозно е среде мандат премиерот да биде ослободен од поткуп

Република - 14.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија, проф. Д-р Гордана Силјановска Давкова на емисијата „Детектор“ при своето гостување истакна дека е скандалозно во една држава премиер да биде ослободен од обвинение за поткуп и тоа докажува колку се ...

Силјановска-Давкова: Oд вас зависи нашиот, но и нивниот мандат

Република - 15.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Гевгелија. Силјановска Давкова посочи дека политичарите својот легитимитет го црпат од народот и дека токму народот на 21 април ...

Мицкоски: Како да гласате за Пендаровски кој на билборди го затемнува сопствениот народ

MakPress - 16.04.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на митинг се обрати пред граѓаните во Гевгелија. Мицкоски пред присутните потенцираше дека како наближуваат изборите се повеќе од јасно е дека професорката Гордана Сиљановска Давкова ќе биде ...

Скапата Хилтон-коалиција застана зад Стево Пендаровски, симболот на транзицискиот криминал

Република - 15.04.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на митинг се обрати пред граѓаните на општина Валандово, каде што порача дека ВМРО-ДПМНЕ е организација на народот и народот е организација.

Силјановска: Ќе направам се што е можно за да завладее правото во државата

Република - 14.04.2019

Ќе направам се што е можно за да завладее правото во државата – посочи кандидатот за претседател на Република Македонија, професорката Гордана Силјановска Давкова при гостување на емисијата „Детектор“.

Сиљановска за загадувањето: Најголем проблем е неспроведувањето на законите и префрлањето на одговорноста

24Инфо - 14.04.2019

Заштита и унапредување на животот и на здравјето на граѓаните, како и заштитата и унапредување на животната средина се национални интереси кои треба да се одбранат, рече кандидатката за претседателка Гордана Сиљановска Давкова на денешната трибина ...