TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Не стивнуваат реакциите од нелогичностите во екстерните тестови

24 Вести - 04.06.2015

На четвртиот ден од екстерното тестирање не стивнуваат реакциите на учениците, родителите и професорите. Ова велат е најлошо спроведеното екстерно бидејќи грешките од година во година се поголеми и нелогични.

Екстерното тестирање: Отворената воспитно-образовна рана

Нова ТВ - 04.06.2015

Авторски текст на професорката Елизабета Секирарска во врска со екстерното тестирање и низата реформи пред кои се соочени како учениците, така и професорите Како модел за надворешна евалуација на работата на наставниците и мерењето на знаењата на ...

МОН: Немаме пријави за технички проблеми на екстерното тестирање

Радио МОФ - 04.06.2015

Министерството за образование и наука и Државниот испитен центар информираа дека процесот на екстерно оценување се реализира непречено и согласно акцискиот план и дефинираната динамика, при што, заклучно со 12:00 часот истиот е целосно заокружен во ...

Учениците добија чудни, нелогични и погрешни прашања на екстерното тестирање (ФОТО)

МКД - 04.06.2015

Веќе трае третиот ден од екстерното тестирање, a досега од учениците и родителите стигнуваат огромен број забелешки и нелогичности во однос на прашањата. Учениците наоѓаат технички, печатни и граматички грешки, некои прашања воопшто немаат логика, ...

Екстерното тестирање се реализира без проблеми

МРТ - 04.06.2015

Од ресорното министерство ги демантираат дел од натписи во медумите посветени на прашањата за екстерното тестирање... Над 43.000 основци и средношколци денеска беа екстерно тестирани. Од Министерството за образование информираат дека оценувањето се ...

[Фото] Голем број содржински и технички грешки во екстерното

Радио МОФ - 04.06.2015

Екстерното тестирање, кое веќе трет ден се спроведува во основните и средните училишта, изобилува со голем број содржински и технички грешки, се жалат наставниците и учениците. На неколку од фотографиите кои до нас ги испратија наставници, а дел се ...

Екстерно изживување - прашања со неточни одговори, но и одговори без прашања

+инфо - 04.06.2015

Тече и третиот ден од екстерното тестирање на учениците во основните и средните училишта. Учениците и родителите се жалат дека дел од прашањата поместени во тестовите се со нелогична содржина, тешко решливи поради двосмисленоста, но и со даден ...

Средношколците ќе објавуваат нерегуларности од екстерното

Репортер - 04.06.2015

Средношколскиот пленум утре ќе одржи прес конференција со почеток во 11 часот во Паркот на новинари спроти зградата на Министерството за образование и наука. На прес конференцијата ќе се зборува за екстерното тестирање и ќе бидат обелоденети некои ...

Твитер: Падна Владата (на екстерно)

А1 On - 04.06.2015

Без логика, комплетно погрешни, нерешливи, прашањата за екстерното тестирање се уште се топ-тема. Составувачите на прашања веднаш паднаа на испитиот,не знаат колку букви има кирилицата. На прашањето: Колку букви има кирилицата која настанала со ...

Екстерно или екстремно глупави прашања?

Факултети - 04.06.2015

Во тек е и четвртиот ден од екстерното тестирање, а наставниците и учениците од основните и средните училишта се збунети и зачудени затоа што голем дел од прашањата и одговорите не само што се глупави, туку немаат никаква логика.

Мируше Ахмети: Прашањата од екстерното погрешно толкувани

Алсат-М - 03.06.2015

Министерот за образование и наука, Абдулаќим Адеми не го коментира скандалот со прашањата со расистичка содржина во екстерното тестирање. Од кабинетот на Адеми топката ја префрлаат кај Центарот за државни испити.

Двојазично екстерно

Panika.be - 04.06.2015

На социјалните мрежи се шири следнава фотка од екстерното ...

Спорот со името со Грција се најде во прашањата за екстерно

Фактор - 03.06.2015

Екстерното тестирање официјално започна вчера. Но уште од старт ги збуни и наставниците и учениците, а богами и родителите. Спорот со името дел од прашањата за екстерно тестирање. Едно од прашањата вели вака: „Спорот за името со Грција со вклучување ...

Отворено писмо на Наставнички пленум до Мартин Ромер

Радио МОФ - 03.06.2015

Наставнички пленум упати отворено писмо до претседателот на Европскиот синдикат за образование Мартин Ромер , со цел да го запознаe со актуелните проблеми во македонскиот образовен систем, улогата на Самостојниот синдикат за образование на ...

На екстерното имало и непознати прашања велат учениците, тестирањето се спроведува втор ден

Алфа - 03.06.2015

Екстерното тестирање кое се реализира веќе втор ден за учениците од четврто одделение до трета година средно се одвива без проблеми велат директори на училишта кои ги контактираше Алфа. Освен вчера кога во некои училишта имало доцнење поради техничк ...

Прво видете дали ќе има струја, па одете на екстерно!

+инфо - 03.06.2015

Екстерното тестирање и годинава не минува без проблеми. На првиот ден од неговото реализирање учениците мораа да чекаат еден час да се вклучи електрична енергија или да се отстранат дефектите во мрежното поврзување.

(ВИДЕО) СДСМ Прилеп: Продолжува хаосот со екстерното тестирање

А1 On - 03.06.2015

„Продолжува хаосот со екстерното тестирање во Прилеп, но и во цела Македонија. И покрај огромното незадоволство во јавноста, стресот кај децата и родителите, револтот кај наставниците, нелегитимната Влада на Никола Груевски упорно го турка ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со изјавите за екстерно, опозицијата сака да собере ситни политички поени

Репортер - 03.06.2015

По изјавата на СДСМ од Прилеп за екстерното тестирање, ВМРО-ДПМНЕ излегоа со контра соопштение. „Деструктивното однесување на СДСМ продолжува во сите области на нашето живеење. Во обид да соберат ситни политички поени повторно излегуваат ...

Раководствата на училиштата да се информираат за прекини на струја

Н.Македонија - 03.06.2015

Тестирањето вчера започнало навреме, со некои исклучоци во некои училишта каде што имало проблеми од техничка природа Освен мали технички проблеми во неколку училишта, тестирањето тече во најдобар ред ПОЧНА ЕКСТЕРНОТО ТЕСТИРАЊЕ Од вчера околу 200 ...

Дебата за образованието: Екстерното е квиз тест со заокружување

+инфо - 03.06.2015

Многу избрзани реформи, донесени без дебата, а лош квалитет на образованието во Македонија, е еден од заклучоците од вчерашната дискусија на тема „Дали е возможно квалитетно образование преку лоши законски решенија?“, во која учество зедоа ...

Околу 58 илјади ученици денеска беа екстерно тестирани

Нетпрес - 03.06.2015

Процесот на екстерната проверка на постигањата на знаењата на вкупно 57.891 ученици од четврто одделение во основно образование до трета година средно образование започна денеска во 9:30 часот, информира Министерството за образование и наука и ...

Омаловажувачко и националистичко екстерно – Томче е најдобар ученик, а Агим чува крави во планина?!

Либертас - 04.06.2015

На прашањето по предметот Граѓанско образование се забележува омаловажување на учениците Албанци каде тие се споредуваат со земјоделци или ученици кои живеат во планина чувајќи стока, а во меѓувреме учениците со македонски имиња се третираат како ...

Како се одвива екстерното тестирање во општина Гевгелија?

Press24 - 03.06.2015

Од вчера па до 10 јуни се спроведува екстерното тестирање за учебната 2014/2015 година, кое ќе опфати вкупно 183.280 ученици и 17.803 наставници. Екстерно тестирање полагаат сите ученици од четврто до деветто одделение во основните училишта во ...

Екстерно тестирање: Платите на наставниците ќе се намалуваат или зголемуваат за 15 отсто

еМагазин - 03.06.2015

Со Законот за изменување и дополнување на Законот за средното образование, кој е во фаза на подготовка и кој наскоро ќе се најде пред пратениците се врши изменување согласно договорените одредби од Спогодбата помеѓу Министерството за образование и ...

И покрај протестите, започна екстерното тестирање

Глас на Америка - 02.06.2015

Претставник на Интернационалата за образование го поздрави оспоруваниот договор меѓу Министерството и СОНК СКОПЈЕ— „Мислам дека на Синдикатот за образование наука и култура – СОНК треба да му се даде време да ги организира состаноците, за да им ...

И спорот за името како прашање на екстерно

Либертас - 03.06.2015

Ова е едно од прашањата од екстерното тестирање. Го добија деветооделенците кои вчера полагаа граѓанско образование .Сите одговориле различно, на среќа, а вистински одговор подоцна не можеле да добијат ни од нивните родители, кои исто така биле ...

Стартуваше екстерното тестирање

24 Вести - 02.06.2015

Бојкотот на наставата, протестите и неколкудневното кампување на средношколците пред Министерството за образование, не ја премислија власта годинава да отстапи од екстерното тестирање. Од денеска па до 10 јуни учениците од четврото одделение до ...

Екстерното врие од грешки, учениците и наставниците вријат од нервоза!

Кирилица - 03.06.2015

На вториот ден од екстерното тестирање вознемирени се и ученици и професорите. Сликата е иста во сите основни и средни училишта. Учениците збунети од поголем дел од прашањата ги прашуваат наставниците, а тие пак ги отвараат учебниците и им покажуват ...

Одговорите од екстерното по социјалните мрежи не значи дека се точни

Тера - 02.06.2015

Со читање на испечатените прашања со одговори на лист хартија во рака средношколците од Гимназијата Јосип Броз Тито во Битола се подготвуваа за да влезат во училница на екстерно тестирање.

Лејвен: Повеќе независен простор во извршувањето на задачите да им се даде на наставниците

Алфа - 02.06.2015

Повеќе независен простор во извршувањето на задачите, да им се даде на наставниците предложи генералниот секретар на интернационалата за образование. Повеќе независен простор во извршувањето на задачите, да им се даде на наставниците предложи ...

Се е подготвено за екстерно тестирање во Битола

Тера - 01.06.2015

Се е подготвено за утрешното екстерно тестирање во Битола вели советникот за образование во Општина Битола Снежана Петровска. На ниво на општината 7429 основци и околу 4800 средношколци ќе бидат екстерно тестирани.

Со мало задоцнување започна екстерното тестирање

Kumanovo News - 02.06.2015

Започна екстерното тестирање во кумановските основни и средни училишта, при што во некои од нив поради немање интернет тестирањето доцнеше. Денеска се тестираат учениците почнувајќи од четврто одделение, па се до трета година средно образование.

Протестите не помогнаа: Почна екстерното тестирање за 180.000 ученици

Кирилица - 02.06.2015

Екстерното тестирање на учениците од основните и средните школи и годинава се спроведе и покрај бојкотот на наставата, протестите и неколкудневното кампување на средношколците пред Министерството за образование.

Екстерното тестирање во Куманово без проблеми

Репортер - 02.06.2015

Во сите училишта на територијата на општина Куманово, според надлежните, екстерната проверка се одвива без проблеми. Екстерното почна со мало задоцнување во три основни училишта и во гимназијата.

Екстерен бисер

Panika.be - 02.06.2015

Во очекување на нови бисери од прашањата за екстерно, ви го објавуваме денешниот ...

Екстерната баба Рада

Panika.be - 31.05.2015

Повторно дојде период на екстерните испитувања. Ако лани имавме зачудувачко прашање ( клик тука ), оваа година се подобриле со помалку збунувачки прашања. Се што треба да направиш е да гледаш телевизија.

Интернационалата за образование задоволна од компромисот меѓу МОН и СОНК

Sky - 02.06.2015

Министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, и претседателот на СОНК, Јаким Неделков, имаа средба со генералниот секретар на светска федерација на синдикати и организации во областа на образованието – Интернационалата за образование, Фред ван ...

Наставнички пленум проблемите во домашниот систем ги упати до Европскиот синдикат за образование

МКД - 03.06.2015

Наставнички пленум упати отворено писмо до претседателот на Конфедерацијата на синдикати на Европа, Мартин Ромер, со цел да го запознаe со актуелните проблеми во македонскиот образовен систем, улогата на Самостојниот синдикат за образование на ...

Прекини на екстерното – во неколку училишта снемало струја

Репортер - 03.06.2015

Екстерното тестирање и годинава не минува без проблеми. Вчера учениците мораале да чекаат еден час да се вклучи електрична енергија или да се отстранат дефектите во мрежното поврзување. Во средното училиште ГУЦ „Здравко Цветковски“ во Скопје, вчера ...

(Видео) Ташкоска: Хаос, притисоци и страв од екстерното

Репортер - 03.06.2015

„Наставниците се под притисок и закана од казни со што целосно се дефокусирани од основната образовна и просветна дејност којашто треба да ја извршуваат. Дали може знаењето на еден ученик да биде оценето со 30 прашања кои ги одговара во времетраење ...

Дебата за образованието: Многу измени, лош квалитет на образование во Македонија

А1 On - 03.06.2015

Многу избрзани реформи, донесени без дебата, а лош квалитет на образованието во Македонија, е еден од заклучоците од вчерашната дискусија на тема „Дали е возможно квалитетно образование преку лоши законски решенија?“, во која учество зедоа ...

Околу 58 илјади ученици денеска беа екстерно тестирани

Точка - 03.06.2015

Процесот на екстерната проверка на постигањата на знаењата на вкупно 57.891 ученици од четврто одделение во основно образование до трета година средно образование започна денеска во 9:30 часот, информира Министерството за образование и наука и ...