TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Охрид: Привршуваат подготовките за одбележување на Водици

МРТ - 12.01.2018

Охрид ги врши последните подготовки во пресрет на големиот верски празник Богојавление- Водици. И оваа година се очекува на своевидниот спектакл на вода, кога стотици млади лица ќе запливаат по светиот крст да присуствуваат повеќе илјади верници од ...

Охрид подготвен за Водици

24 Вести - 12.01.2018

Охрид подготвен за Водици. Прославите започнуваат на 19-ти јануари во раните утрински часови со богослужби во сите парохиски цркви. Годинава големиот богојавленски водосвет, фрлањето на крстот ќе биде од градското пристаниште.

Охрид се подготвува за празнувањето на Богојавление - Водици...

Н.Македонија - 12.01.2018

Охрид се подготвува за празнувањето на Богојавление - Водици Градот Охрид ги привршува подготовките за најмасовната верска манифестација во земјата - традиционалното фрлање на Светиот крст и осветувањето на водите на Охридското Езеро по повод ...

Крстот ќе се фрла во 10 часот, пријавување на фаќачите од понеделник

OhridNews - 12.01.2018

Утринските богослужби во парохиските цркви во Охрид, на 19-ти јануари, на прославата на Богојавление-Водици ќе започнат во 7 часот, а во 8.30 литургиите. Во 9.45 литиите од сите парохиски цркви ќе се упатат кон градското пристаниште каде во 10 часот ...

Следниот петок, 19 јануари, неработен ден за православните верници

Макфакс - 12.01.2018

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 19 јануари, петок, Богојавление (Водици), е неработен ден за граѓаните од православната вероисповед во Република Македонија. Водици или Богојавление – денот на кој, според христијанското ...

19-ти јануари, Богојавление неработен ден за граѓаните од православната вероисповед

А1 On - 12.01.2018

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Макединја („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 19 јануари 2018 година (петок), Богојавление (Водици), е неработен ден за граѓаните од ...

Атрактивен пакет аранжман на хотел „Нова Ривиера“ за Богојавленските празници

OhridNews - 12.01.2018

По повод празникот Богојавление - Водици, хотел „Нова Ривиера“ Охрид, промовираше атрактивен пакет аранжман. Ноќевање со доручек за двајца во двокреветна соба на 18,19 и 20 јануари, ќе чини само 119 евра, а за 2 ноќевања (18,19 јануари ) со доручек ...

Следниот петок неработен за православните верници

Мета - 12.01.2018

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека следниот петок, 19 јануари 2018 година, кога се одбележува празникот Водици е неработен за граѓаните од православната вероисповед во Република Македонија.

Започнаа подготовките за „Водици 2018“...

Н.Македонија - 11.01.2018

Започнаа подготовките за „Водици 2018“ Традицијата продолжува и оваа година. Како во Скопје така и во целата држава почнаа подготовките за празнувањето на празникот Водици. Популарното скокање по крстот во околните реки и езера на големо ќе се ...

Охрид се подготвува за празнувањето на Богојавление – Водици

А1 On - 12.01.2018

Градот Охрид ги привршува подготовките за најмасовната верска манифестација во земјата – традиционалното фрлање на Светиот крст и осветувањето на водите на Охридското Езеро по повод православниот празник Богојавление – Водици.

Следниот петок, 19 јануари, неработен ден за православните

Вечер - 12.01.2018

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 19 јануари, петок, Богојавление (Водици), е неработен ден за граѓаните од православната вероисповед во Република Македонија. Водици или Богојавление – денот на кој според христијанското ...

19-ти јануари, Богојавление неработен ден за граѓаните од православната вероисповед

Сител - 12.01.2018

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Макединја („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 19 јануари 2018 година (петок), Богојавление (Водици), е неработен ден за граѓаните од ...

Следниот петок неработен за православните верници

Либертас - 12.01.2018

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека следниот петок, 19 јануари 2018 година, кога се одбележува празникот Водици е неработен за граѓаните од православната вероисповед во Република Македонија.

Петок неработен ден

Сител - 30.03.2018

Министерството за труд и социјална политика,информира дека согласно Законот за празниците, 6 април 2018 година, Велики петок, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед. Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на ...

Следниот петок, 19 јануари, неработен ден за православните

Локално - 12.01.2018

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 19 јануари, петок, Богојавление (Водици), е неработен ден за граѓаните од православната вероисповед во Република Македонија. Водици или Богојавление – денот на кој според христијанското ...

Богојавление Водици (19 јануари) неработен ден за граѓаните од православната вероисповед

Канал5 - 12.01.2018

Петок, 19 јануари 2018 година е неработен ден за граѓаните од православната вероисповед во Република Македонија, информираше денеска Министерство за труд и социјална политика. Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со ...

Следниот петок, 19 јануари, неработен ден за православните

Точка - 12.01.2018

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 19 јануари, петок, Богојавление (Водици), е неработен ден за граѓаните од православната вероисповед во Република Македонија. Водици или Богојавление – денот на кој според христијанското ...

Богојавление, 19-ти јануари неработен за граѓаните од православна вероисповед

ТВ21 - 12.01.2018

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Макединја („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 19 јануари 2018 година (петок), Богојавление (Водици), е неработен ден за граѓаните од ...

19 јануари – Водици, неработен ден за православните

Денар - 12.01.2018

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 19 јануари, петок, Богојавление (Водици), е неработен ден за граѓаните од православната вероисповед во Република Македонија. Водици или Богојавление – денот на кој според христијанското ...

Богојавление Водици (19 јануари) неработен ден за граѓаните од православната вероисповед

Популарно - 12.01.2018

Петок, 19 јануари 2018 година е неработен ден за граѓаните од православната вероисповед во Република Македонија, информираше денеска Министерство за труд и социјална политика. Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со ...

Петок е неработен ден

Sky - 12.01.2018

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 19 јануари, петок, Богојавление (Водици), е неработен ден за граѓаните од православната вероисповед во Република Македонија. Водици или Богојавление – денот на кој според христијанското ...

Следниот петок е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

Фокус - 12.01.2018

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Макединја, 19 јануари 2018 година (петок), Богојавление (Водици), е неработен ден за граѓаните од православната вероисповед во Република ...

Богојавление Водици- неработен ден за граѓаните од православната вероисповед

МРТ - 12.01.2018

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Макединја- 19 јануари е неработен ден... Петок, 19 јануари 2018 година е неработен ден за граѓаните од православната вероисповед во Република ...

19-ти јануари, Богојавление неработен ден за граѓаните од православната вероисповед

Курир - 12.01.2018

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Макединја („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 19 јануари 2018 година (петок), Богојавление (Водици), е неработен ден за граѓаните од ...

19 јануари Богојавление (Водици)-неработен ден

OhridNews - 12.01.2018

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Македонија, 19 јануари 2018 година (петок), Богојавление (Водици), е неработен ден за граѓаните од православната вероисповед во Република ...

Богојавление неработен ден за православните

Нетпрес - 12.01.2018

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Макединја („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 19 јануари 2018 година (петок), Богојавление (Водици), е неработен ден за граѓаните од ...

19-ти јануари, Богојавление неработен ден за граѓаните од православната вероисповед

Бриф - 12.01.2018

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Макединја („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 19 јануари 2018 година (петок), Богојавление (Водици), е неработен ден за граѓаните од ...